
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2020 р. № 520/12599/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -
В С Т А Н О В И В:
22.11.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 на суму 25000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що податкове повідомлення - рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 на суму 25000,00 грн., на думку позивача, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач, Головне управління Державної податкової служби у Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у 2018 році був власником автомобіля марки "AUDI" модель "Q7", 2015-го року випуску, тип палива бензин з реєстраційним номером НОМЕР_1 .
ГУ ДФС України у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року, яким позивачу визначено податкове зобов`язання по платежу "транспортний податок з фізичних осіб" на суму 25000,00 грн.
Позивач, вважаючи вказане рішення протиправним, звернувся з даним позовом до суду.
З 01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України введено новий податок з громадян України - транспортний податок.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належить податок на майно, в склад якого, відповідно до підпункту 265.1.2 пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України входить транспортний податок.
Згідно п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Відповідно до п.п 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального";
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з п.п. 267.6.3 п.267.6 ст.267 ПК України органи внутрішніх справ зобов`язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об`єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами. З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця. Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За приписами п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Відповідно до п.58.1 ст.58 ПК України до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов`язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
ГУ ДФС України у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року, яким позивачу визначено податкове зобов`язання по платежу "транспортний податок з фізичних осіб" на суму 25000,00 грн.
Так, у розрахунку до податкового повідомлення-рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року вказано, що на підставі бази даних НАІС ДДАІ МВС України та розрахунку, проведеного відповідно до Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого Постановою КМУ від 18.02.2016 №66, позивач є власником автомобілю, що підлягає оподаткуванню транспортним податком, автомобіль AUDI Q7, 2015 року випуску, об`єм двигуна 2995 куб.см., тип палива: дизель, номерний знак: НОМЕР_1 .
Тобто, податковий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення виходив зокрема з того, що позивач є власником автомобіля AUDI Q7 з типом палива: дизель.
Натомість згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу позивач є власником автомобіля AUDI Q7 з типом палива: бензин.
Таким чином, контролюючим органом невірно визначено автомобіль позивача для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення - рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року, діяло не на підставі та не у спосіб передбачені чинним законодавством.
З огляду на те, що оскаржуване у даній справі податкове повідомлення - рішення було прийнято саме Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року на суму 25000,00 грн.
Щодо посилань відповідача про допущену технічну помилку щодо визначення, типу палива на об`єкт оподаткування, а саме в розрахунку вказано дизель, так як правильним визначенням буде бензин, суд зазначає наступне.
Так, у розрахунку до податкового повідомлення-рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року вказано, що позивач є власником автомобілю, що підлягає оподаткуванню транспортним податком, автомобіль AUDI Q7, 2015 року випуску, об`єм двигуна 2995 куб.см., тип палива: дизель, номерний знак: НОМЕР_1 . Тобто, податковий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення виходив зокрема з того, що позивач є власником автомобіля AUDI Q7 з типом палива: дизель.
При цьому, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення вимогам закону саме на дату прийняття такого рішення.
Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів вчинення дій спрямованих на усунення вказаної технічної помилки. Так, податковим органом не доведено складання та направлення позивачу виправленого розрахунку або відкликання податкового повідомлення-рішення № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року.
З огляду на викладене суд вважає необґрунтованими вищевказані посилання відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 0006731-5606-2035 від 16.11.2018 року на суму 25000,00 грн.
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704, 61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.