
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2723/19
21 січня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Канюка Н.В.
представника позивача Данильчук Н.Б.
представника відповідача Перейма М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільська обласна державна адміністрація про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, в якій просить:
визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи;
зобов`язати Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , жительці міста Заліщики, 03.05.1993 року було видано посвідчення серії НОМЕР_1 , як громадянці, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4). Згідно довідки медико-соціальної експертної комісії від 01.08.2016 року позивач визнаний особою з інвалідністю другої групи захворювання, пов`язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи. ОСОБА_1 10.10.2019 року звернулась до відповідача із заявою, в якій просила видати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 1. За результатами розгляду звернення, регіональною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян позивачу відмовлено, оскільки зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою встановлений 01.08.2016 року, а з 01.01.2015 року відсутня зона посиленого радіоекологічного контролю.
Беручи до уваги те, що підстави на які послався відповідач у своєму рішенні не визначені чинним законодавством, позивач вважає таке рішення протиправним, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 03.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове зсідання на 23.12.2019 року.
На виконання вимог вказаної ухвали, Департаментом соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації 19.12.2019 року подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.27-28). Заперечуючи проти позову, послався на те, що Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації є неналежним відповідачем, оскільки рішення стосовно відмови видати позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, не приймав, про що ОСОБА_1 було роз`яснено у листі від 16.10.2019 року №05-02/3231. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 23.12.2019 року, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залучено до участі в справі Тернопільську обласну державну адміністрацію як співвідповідача. Відкладено розгляд справи на 21.01.2020 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених в позовній заяві (а.с.4-9), просив позов задовольнити в повному обсязі. Повідомив, що позивачем було надано всі необхідні документи, які є підставою для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та отримання посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, категорії 1. Виключення з 01.01.2015 року зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, категорії 4.
Представник відповідача Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду відповідно до ст.124, 126 КАС України, причини неявки суду не повідомлено.
Представник відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві від 14.01.2020 року (а.с.45-47), просив відмовити в їх задоволенні. Пояснив, що зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою позивачу був встановлений Тернопільським обласним центром медико-соціальної експертизи 01.08.2016 року, протез 01.01.2015 року відсутня зона посиленого радіоекологічного контролю. У зв`язку з вилученням переліку зон радіоактивного забруднення зону посиленого радіоекологічного контролю, позивачу підставно було відмовлено у видачі відповідного посвідчення категорії 1.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеного до 4 категорії, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 03.05.1993 року (а.с.12).
Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру на засіданні №11 від 22.07.2016 року встановлено, що захворювання позивача пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с.18).
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №480546 від 01.10.2019 року позивачу присвоєно ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС - безтерміново (а.с.14).
ОСОБА_1 10.10.2019 року звернулась до Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації із заявою, в якій просила видати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 1.
Відповідно до витягу з протоколу №15 засідання регіональної комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 10.10.2019 року, враховуючи вилучення з переліку зон радіоактивного забруднення зону посиленого радіоекологічного контролю та положення Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", позивачу відмовлено у визначенні статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видачі відповідного посвідчення категорії 1 (а.с.17).
Вказані результати розгляду звернення, ОСОБА_1 повідомлені у листі Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації №05-02/3231 від 16.10.2019 року (а.с.15-16).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми, в реакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
Приписами ст. 9 Закону №796-XII передбачено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 ч.1 ст.11 Закону №796-XII передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
У відповідності до п.1 ч.1 статті 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до яких належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу. Зазначені особи належать до 1 категорії.
Отже, для отримання постраждалими статусу категорії 1 необхідні три умови: інвалідність; статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи; причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Суд вважає за необхідне відзначити, що виконання першої та третьої умови у спірних правовідносинах не заперечується. Водночас, щодо наявності у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи внаслідок зміни закону та виключення з переліку зон радіоактивного забруднення зони посиленого радіоекологічного контролю суд виходить з наступного.
Визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій до ухвалення Закону №76-VIII від 28.12.2014 року містилося у ст.2 Закону №796-XII, за змістом якої до зон радіоактивного забруднення було віднесено такі зони: (1) зона відчуження, (2) зона безумовного (обов`язкового) відселення, (3) зона гарантованого добровільного відселення та (4) зона посиленого радіоекологічного контролю.
Аналогічне визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій містилося у ст.2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З 01.01.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року (далі - Закон №76-VIII).
Згідно пп.1 п.4 розділу І Закону №76-VIII ст.2 Закону №796-XII було виключено.
Також згідно п.2 розділу І Закону №76-VIII із Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено абз.5 ч.2 ст.2, який визначав зону посиленого радіоекологічного контролю як одну із зон радіоактивно забруднених територій.
Законом №76-VIII не передбачено, що раніше видані посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії є недійсними.
Таким чином, виключення з 01.01.2015 року зони посиленого радіоекологічного контролю із переліку радіоактивно забруднених територій не позбавляє статусу потерпілого осіб, яким раніше, до 31.12.2014 року, було встановлено статус і видано посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Особа, якій видано безтермінове посвідчення громадянина, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4), для цілей застосування п.1 ч.1 ст.14 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII, вважається потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 має статус громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеного до 4 категорії, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 03.05.1993 року, тобто до 01.01.2015 року. Цей статус є безстроковим.
Виключення з 01.01.2015 року зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки такий статус було набуто правомірно, а законні підстави для його припинення відсутні.
Посвідчення позивача категорії 4 є чинним та зберігається за ним довічно, тому на момент звернення із заявою про надання посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 ОСОБА_1 мала статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи зазначене, та наявність у позивача ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, він має право на отримання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Вищенаведене також узгоджується із правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 20.03.2019 року у справі №697/121/17.
Крім цього, суд зазначає, що згідно ст.65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України; видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій; порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" (далі - Порядок №551).
Відповідно до п.2 Порядку № 551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
На підставі абз.3 п.3 Порядку №551 особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 1) серії Б синього кольору.
Згідно з п.11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Посвідчення видаються особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.
Отже, як вбачається із вищенаведеного, для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та отримання посвідчення законодавством визначено такі умови: особа повинна мати статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи; повинен бути встановлений причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою медико-соціальною експертною комісією. Інших вимог законодавець не визначає.
Встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать, що оскільки відповідачу була надана довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, згідно якої позивачу встановлена ІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення позивача категорії 4 є чинним, то оскаржуване рішення про відмову позивачу у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1 не відповідає критеріям наведеним у ч.2 ст.2 КАС України, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
Як передбачено ч.3 ст.245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення, і це прямо передбачено ч.3 ст.245 КАС України. Такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.
З огляду на викладене та враховуючи, що видачі посвідчення безумовно передує рішення про встановлення відповідного статусу, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов`язання Тернопільської обласної державної адміністрації прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Видача посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії є формальним наслідком рішення відповідної комісії і додаткового зобов`язання судом щодо вчинення таких дій не потребує.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 10.10.2019 щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Зобов`язати Тернопільську обласну державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 січня 2020 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.