Рішення № 87165539, 27.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2020
Номер справи
420/7494/19
Номер документу
87165539
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7494/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо застосування з 01.01.2018 року обмеження перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії по інвалідності максимальним розміром, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати з 01.01.2018 року обчислення та виплату перерахованої позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплати.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача. Позов обґрунтований позивачем тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В квітні 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, однак під проведення вказаного перерахунку відповідачем з незрозумілих причин під час обчислення належної до виплати з перерахунком пенсії позивача застосовано обмеження пенсії максимальним розміром, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідачем наданий до суду та направлений позивачу відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що оскільки норми законодавства стосовно обмеження максимального розміру пенсії неконституційними не визнавались, а тому підлягають застосуванню всіма юридичними та фізичними особами, посилаючись на постанови Верховного Суду від 15.08.2018 року по справі № 161/9572/15, від 03.04.2018 року №361/4922/17. Також відповідач зазначив про позиції Конституційного Суду України щодо права держави запроваджувати нові механізми перерозподілу Державного бюджету України та використання бюджету Пенсійного фонду України в соціальній сфері, що спрямовано на досягнення розумного балансу між інтересами окремих осіб, суспільства та держави, а також зважав, що законодавче обмеження пенсії позивача максимальним розміром є правомірним та відповідає Конституції України.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 звільнений з військової служби 31.03.1995 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

Відповідно до перерахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №ЮО 108360 Міноборони) при перерахунку пенсії з 01.10.2017 року врахована сума грошового забезпечення: посадовий оклад - 1900 грн., оклад за військове звання - 135 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 814 грн.; робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 15% -285 грн., надбавка за особливо важливі завдання 100% - 2849 грн., премія 10% - 190 грн., всього - 6173 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 4938,4 грн. з урахуванням доплати - 6173 грн., в т. ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 1234,60 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії - інвалід війни 2 групи при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 2 групи (ст.7) (з 01 по 30) - 580, 80 грн., інваліди війни/ при виконанні обов`язків в/с - 50 грн., підвищення за пост. КМУ 2012 року №355 (35% від 4938,40 =1728,44, макс. розмір =1762,56 грн. (з 01 по 30) 1728,44 грн., всього призначено - 8532,24 грн. (аркуш справи 32).

Відповідно до перерахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №ЮО 108360 Міноборони) при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року врахована сума грошового забезпечення: посадовий оклад - 9300 грн., оклад за військове звання - 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 4851 грн., премія 0% - 0, всього 15631 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 12504,8 грн., з урахуванням доплати - 15631 грн., в т. ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 3126,20 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії - інвалід війни 2 групи при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 2 групи (ст.7) (з 01 по 30) - 580, 80 грн., інваліди війни/ при виконанні обов`язків в/с - 50 грн., підсумок пенсії (з надбавками) 16261,8 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 13730, попередньої суми пенсії 8532,24 та підвищення 2598,88 (50% від 5197,76) всього у розмірі 11131,12 грн. (аркуш справи 11).

Так, відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року підсумок пенсії (з надбавками) становить 16261,8 грн., а з урахуванням максимального розміру пенсії: 13730 грн., попередньої суми пенсії 8532,24 грн. та підвищення 2598,88 грн. (50% від 5197,76) становить 11131,12 грн.

Не погоджуючись з обмеженням розміру пенсії позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 08.07.2019 року щодо перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між нарахованою йому пенсією без обмеження її максимальним розміром та отриманою пенсією (аркуш справи 13).

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача листом №1545/Ш-11, 1546/Ш-11 від 19.07.2019 року що відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір (крім пенсійних виплат, що здійснюються з накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили чинність. Зазначені положення рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 20.12.2016 №7-рп/2016 неконституційними не визнані, тому для обчислення пенсії позивача без урахування обмеження підстав не має. Щодо проведення перерахунку пенсії, позивачу повідомлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно з якими ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, визнані протиправними та нечинними, а інші умови та розміри проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України не передбачені, тому на даний час для його проведення підстави відсутні (аркуш справи 14), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україні, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно із ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно із п. 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774, який набрав чинності з 01.01.2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Частина 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016.

За таких обставин, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774 від 06.12.2016 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Отже дії пенсійного органу щодо обмеження призначеної позивачу пенсії по інвалідності максимальним розміром є протиправними.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по справі № 522/3093/17, від 12 березня 2019 року по справі № 522/3049/17, які в силу ч.5 ст.242 КАС України підлягають врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

При цьому, згідно висновків Великої Палати Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 року по справі № 755/10947/17, незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

Відтак, зважаючи на викладений вище правовий висновок Великої Палати Верховного Суду щодо темпорального застереження у застосуванні висновків Верховного Суду, не заслуговують на увагу посилання відповідача на постанови Верховного Суду від 03.04.2018 по справі № 361/4922/17 (номер в ЄДРСР 73194582) та від 15.08.2018 по справі №161/9572/17 (номер в ЄДРСР 75872919), в яких застосоване інакше правозастосування.

Крім того, суб`єктом владних повноважень також порушено принцип захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов`язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty) і є невід`ємним елементом принципу правової держави та верховенства права.

Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Як зазначив Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office, принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.

Така дія названого принципу пов`язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок («Лелас проти Хорватії», заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії», заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах («Онер`їлдіз проти Туреччини», п. 128, та «Беєлер проти Італії», п. 119).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків («Лелас проти Хорватії», п. 74).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідачем протиправно застосовано з 01.01.2018 року обмеження перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії по інвалідності максимальним розміром, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій відповідача щодо застосування з 01.01.2018 року обмеження перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії по інвалідності максимальним розміром, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати з 01.01.2018 року обчислення та виплату перерахованої позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплати - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування з 01.01.2018 року обмеження перерахованої та виплачуваної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності максимальним розміром.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати з 01.01.2018 року обчислення та виплату перерахованої позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром, а також здійснити розрахунок та провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплати.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.