Рішення № 87165413, 17.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2020
Номер справи
360/4114/19
Номер документу
87165413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 січня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4114/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Тихонова І.В.,

за участю

секретаря судового засідання Таращенко О.В.

та

представників сторін:

від позивача - Фоменко Д.А (ордер від 28.11.2019 серія ВВ № 1002084,

свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю

від 05.07.2019 № 000243)

від відповідача - Дугін Е.В. (довіреність від 31.10.2019 б/н та від 02.01.2020 б/н),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом адвоката Волкова Миколи Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

16 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 "Про дострокове припинення повноважень міського голови";

- поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови міста Рубіжне з 06.09.2019;

- стягнути з Рубіжанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що рішенням Рубіжанеької міської виборчої комісії Луганської області від 26.10.2015 №26 визнано обраним та рішенням від 02.11.2015 №29 зареєстровано Рубіжанським міським головою ОСОБА_1.

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 "Про дострокове припинення повноважень міського голови" достроково припинені повноваження міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 , звільнено останнього від займаної посади та виведено його із персонального складу виконавчого комітету Рубіжанської міської ради, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17.12.2018 №2/13, та виведено зі складу підписантів з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Вважає рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 "Про дострокове припинення повноважень міського голови" протиправним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки його прийнято з порушенням процедури підготовки та за відсутності підстав для дострокового припинення повноважень міського голови.

Представник позивача вказує, що з мотивувальної частини оскаржуваного рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 підставами для дострокового припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 зазначено: "... інформацію викладену у депутатських запитах депутата Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_11 від 26.06.2019 року та 07.08.2019 року, депутата Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_10 від 05.08.2019 року про порушення міським головою міста Рубіжне Луганської області ОСОБА_1 Конституції України та законів України, прав і свобод громадян, керуючись ст.ст. 42, 50, 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи рішення Рубіжанського міського суду Луганської області № 425/1513/17 від 26.12.2018 року, яким ухвалено визнати протиправним та скасувати розпорядження № 316-к від 22.05.2017 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_4 ", яке видане міським головою міста Рубіжне ОСОБА_1, порушень міським головою міста Рубіжне ОСОБА_1 Конституції України та законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, неналежне забезпечення ефективної роботи органів місцевого самоврядування, що негативно впливає на імідж міської ради, перешкоджання реалізації прав депутатів, а саме порушення ст.ст. 19, 40 Конституції України, ст.ст. 7, 15, 17, 19 Закону України "Про звернення громадян", ч. 2, ч. 3, п. 18 ч. 4 ст. 42, ч. 2,3 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на підставі рекомендацій постійної депутатської комісії мандатної, з питань депутатської діяльності і етики, гласності та законності від 07.08.2019...".

Так, представник позивача зазначив, що підстави для дострокового припинення повноважень міського голови зазначені в частині 2 статті 79 Закону №280/97-ВР є вичерпними.

Факт наявності кожного правопорушення потребує доведення у встановленому законодавством порядку. Для кожної категорії правопорушень існує строго визначений законом порядок доведення вини і визнання особи винною у їх вчиненні. Так, для злочинів, адміністративних правопорушень, порушення Конституції та/або законів України, прав і свобод громадян - це судовий порядок; для дисциплінарних - порядок, передбачений Кодексом законів про працю України та в певній мірі Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

При цьому, відповідно до правового висновку Вищого адміністративного суду в ухвалі від 25.09.2014 по справі К/800/2386/13 не можуть слугувати як докази: висновки постійних комісій ради у будь якій формі, рішення відповідної ради за матеріалами перевірок тимчасових контрольних комісій ради, їх висновки у вигляді протоколів, висновки контролюючих та перевіряючих органів, різноманітні звернення громадян, депутатів тощо.

Враховуючи викладене, вважає оскаржуване рішення про припинення повноважень міського голови не може розглядатися як правомірне, оскільки ґрунтується на інформації викладеній у депутатських запитах та рекомендаціях постійної депутатської комісії мандатної, з питань депутатської діяльності і етики, гласності та законності, які не можуть слугувати як докази.

В оскаржуваному рішенні відсутні посилання на те, яка саме обставина, передбачена статтею 79 Закону №280/97-ВР, стала підставою для дострокового припинення повноважень міського голови, не зазначено конкретних фактів порушення міським головою порушення Конституції, законів України, прав і свобод громадян та незабезпечення виконання повноважень, тобто не зазначено конкретних підстав для дострокового припинення повноважень міського голови.

При цьому, посилання в оскаржуваному рішенні на порушення міським головою ч.ч. 2, 3 ст. 79 Закону №280/97-ВР взагалі є безпідставним, оскільки вказані норми не встановлюють будь-яких правил поведінки, а регулюють саме порядок дострокового припинення повноважень міського голови.

Щодо посилання відповідача на рішення Рубіжанського міського суду Луганської області від 26.12.2018 у справі №425/1513/17, яким визнано незаконним розпорядження міського голови №316-к від 22.05.2017 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_4 ", то цим судовим рішенням не встановлено ні грубого одноразового, ні систематичних порушень міським головою Конституції України та законів України, які є несумісними із зайняттям ним посади міського голови.

Таким чином вважає, що рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 "Про дострокове припинення повноважень міського голови" прийнято за відсутності підстав, передбачених абзацом першим частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР, з яких повноваження міського голови були припинені достроково за рішенням міської ради.

Також представник позивача зазначив, що згідно із статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

В даному випадку проект оскаржуваного рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови» не був оприлюднений за 20 днів до розгляду, що свідчить про порушення з боку відповідача порядку, передбаченого ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», шодо оприлюднення проекту рішення, отже свідчить про незаконність оскаржуваного рішення.

Згідно ч. з ст. 79 Закону № 280/97-ВР за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, повноваження міського голови можуть бути припинені достроково за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Як вбачається з витягів з протоколу засідання 94-ої сесії міської ради від 06.09.2019 про результати поіменного голосування, оскаржуване рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови», яким було достроково припинені повноваження міського голови ОСОБА_1 , звільнено останнього від займаної посади, виведено його із персонального складу виконавчого комітету міської ради та виведено зі складу підписантів, прийнято шляхом поіменного, а не таємного голосування, тобто з порушенням порядку прийняття рішення про дострокове припинення повноважень міського голови, передбаченого ч. З ст. 79 Закону № 280/97-ВР.

Крім того, оскаржуване рішення №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» прийнято до утворення лічильної комісії з питань таємного голосування, затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування відповідно до рішення Рубіжанської міської ради від 06.09.2019 №94/3 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування», а також до проведення таємного голосування та затвердження його результатів рішенням Рубіжанської міської ради від 06.09.2019 №94/4 «Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 ». Вищевказані порушення чинного законодавства України, допущені відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, є беззаперечними підставами для скасування рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» та відновлення порушених прав позивача шляхом поновлення ОСОБА_1 на посаді міського голови з 06.09.2019.

Рубіжанська міська рада Луганської області адміністративний позов не визнала, про що подала відзив на позовну заяву від 10 жовтня 2019 року за № 024-111/3835, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (т.1 арк.спр.147-153).

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 07 серпня 2019 року о 15 год. 00 хв., на підставі розпорядження міського голови від 26 липня 2019 року № 23, міським головою ОСОБА_1 було скликано засідання чергової 83 сесії Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання. Для участі у проведенні сесії до Рубіжанської міської ради Луганської області прибули та зареєструвались 30 депутатів із загальної кількості 35 депутатів, що складає більше двох третин від загального складу депутатів, що підтверджується протоколом проведення чергової вісімдесят третьої сесії від 07 серпня 2019 року. Після початку сесії депутат Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_5 звернулась до міського голови з пропозицією про обрання секретаріату 83 сесії Рубіжанської міської ради сьомого скликання у кількості 3-х депутатів - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 Міський голова ОСОБА_1 відмовився внести цю пропозицію в порядок денний сесії, незважаючи на те, що вказана пропозиція була підтримана більшістю депутатів міської ради, що були присутні під час проведення сесії, та поставив на голосування питання про порядок денний сесії без пропозиції ОСОБА_5 . Не погоджуючись з міським головою, депутатом ОСОБА_5 було повторно висловлено пропозицію про обрання секретаріату сесії, що було підтримано більшістю присутніх депутатів. Міський голова ОСОБА_1 повторно проігнорував пропозиції та пояснення депутатів та повторно поставив на голосування питання про порядок денний. Після того, як більшість депутатів усно висловили свою недовіру міському голові ОСОБА_1, секретарю міської ради ОСОБА_8 та відмовились голосувати за порядок денний без внесеної пропозиції депутатів, аргументуючи це тим, що програмно-технічний комплекс «Віче» не передбачений жодним законом України, принцип роботи його не зрозумілий депутатам та існують підстави вважати, що міський голова або підлеглі йому посадові особи можуть вплинути на роботу вказаного програмно-технічного комплексу з метою недопущення до голосування питань, що були запропоновані депутатами, міський голова, на думку відповідача, безпідставно та незаконно повідомив депутатам «Сесія не повноважна, до побачення», вимкнув програмно-технічний комплекс «Віче» та покинув сесійну залу разом із секретарем міської ради ОСОБА_8. Таким чином, міським головою самим було підтверджено побоювання депутатів щодо неможливості належного розгляду питань, що подаються на сесію, адже в будь-який момент головуючий міг вимкнути програмно-технічний комплекс «Віче» та завадити прийняттю важливих рішень. Міський голова самовільно, не здійснивши свої обов`язки щодо організації розгляду всіх питань, пропозицій та зауважень на пленарному засідання, покинув сесійну залу, залишивши без розгляду вкрай важливі для територіальної громади м. Рубіжне питання, що потребували невідкладного розгляду.

Оскільки рішення про закриття сесії прийнято не було, головуючий та секретар міської ради залишили сесійну залу, попередньо вимкнувши систему електронного голосування, депутатами були прийнято рішення продовжити чергову 83 сесію Рубіжанської міської ради без використання програмно-технічного комплексу «Віче». Оскільки головуючий на сесії та секретар міської ради покинули сесійну залу, депутат ОСОБА_5 звернулась до депутатів з пропозицією про створення секретаріату 83 сесії Рубіжанської міської ради сьомого скликання, що було одностайно підтримано депутатами. Після створення секретаріату сесії депутатом Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_17 було внесено пропозицію про обрання головуючого сесії в особі депутата міської ради ОСОБА_11 . В подальшому до головуючого сесії звернувся депутат Рубіжанської міської ради сьомого скликання ОСОБА_10., який подав депутатський запит щодо порушення норм законодавства та про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1, запиту було надано статус депутатського запиту та внесено до порядку денного. З аналогічним запитом до депутатів міської ради звернувся головуючий на засіданні депутат ОСОБА_11. Всі вказані пропозиції депутата міської ради ОСОБА_11. були підтримані більшістю голосів присутніх на сесії депутатів. Після затвердження порядку денного, відбулось засідання постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності щодо розгляду вказаних депутатських запитів про дострокове припинення повноважень міського голови. Під час засідання комісії було обговорено зазначені питання та прийнято рішення про внесення на засідання сесії проекту рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання ОСОБА_1 . За результатами розгляду постійною комісією мандатною, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності перелічених питань було складено і підписано протокол комісії від 07 серпня 2019 року № 60, зміст якого було оголошено депутатам міської ради головою комісії ОСОБА_5. Крім того, останньою було підтримано депутатські запити ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , розроблено проекти рішення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 , надано рекомендації про створення лічильної комісії з питань таємного голосування по вказаним питанням, затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування, що було відображено у протоколі від 07 серпня 2019 року № 61 засідання постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності. Головуючим на засіданні було підтримано вказані пропозиції та поставлено на голосування питання під номером 18 про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування, що було підтримано абсолютною більшістю голосів, прийнято відповідні рішення. В подальшому депутатами було проголосовано за питання під номером 22 про перенесення розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 на наступне засідання сесії. 5 27.08.2019 міським головою ОСОБА_1, після неодноразових звернень депутатів міської ради, було підписано розпорядження №39 від 27.08.2019 «Про скликання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради». В резулятивній частині даного розпорядження, відповідно до п. 2 перелічено питання, що планувались для розгляду до порядку денного, серед яких зазначено: «Про обрання головуючого депутата»; «Про дострокове припинення повноважень міського голови» «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування»; «Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 »; Проект вказаного розпорядження був розміщений на офіційному інтернет-сайті Рубіжанської міської ради Луганської області за адресою, доступною за посиланням https://rmr.gov.ua/upload/docs/ 0cfcbe09d8c02496ddb49e326b4ec29a.pdf за дорученням міського голови.

06.09.2019 для участі у проведенні сесії до Рубіжанської міської ради Луганської області прибули та зареєструвались 27 депутатів.

Голосування на сесії відбувалось із застосуванням програмно-технічного комплексу «Віче», порядок денний був сформований та запрограмований в ПТК «Віче» апаратом міської ради. Після затвердження порядку денного та обрання секретаріату сесії, головуючим на засіданні міським головою м. Рубіжне було оголошено проект питання №2 про дострокове припинення повноважень міського голови, яке було підтримано більше ніж двома третинами депутатів. В подальшому депутатами було проголосовано по питанню №3 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування». Відразу після прийняття зазначених рішень відбулось таємне голосування щодо дострокового припинення повноважень міського голови м. Рубіжне, результати якого були відображені у протоколі №2 Лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 , згідно якого, шляхом таємного голосування за дострокове припинення повноважень міського голови проголосували 24 депутати з 25 приймавших участь у голосуванні. З метою затвердження результату таємного голосування міською радою було прийнято рішення №94/4 від 06.09.2019 «Про затвердження результатів 6 голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 ».

Таким чином, резюмує відповідач, що міському голові м. Рубіжне було висловлено недовіру депутатським корпусом Рубіжанської міської ради, розглянуто вказане питання та винесено рекомендації профільною комісією, обговорено питання дострокового припинення повноважень міського голови, створення відповідної лічильної комісії та затвердження зразка бюлетеня на 83 черговій сесії майже за один місяць до прийняття оспорюваного рішення.

Проте, міським головою ОСОБА_1, використовуючи свої службові повноваження, було введено в оману депутатів міської ради під час проведення 94 сесії ради, запрограмоване програмно-технічний комплекс «Віче» до надання питань для голосування саме в такому порядку як це фактично відбувалось. Депутати міської ради, перебуваючи у стані надмірного душевного хвилювання, адже приймалось вкрай відповідальне рішення, були впевнені що перші питання порядку денного є обговоренням проекту рішення про дострокове припинення повноважень міського голови. Крім того, як вбачається з відеозапису проведення 94 чергової сесії міської ради, міський голова ОСОБА_1 , за наявності конфлікту інтересів, постійно заважав депутатам та вводив їх у стан душевного хвилювання постійним звинуваченням у вчиненні незаконних дій.

З урахуванням викладеного, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, не підтвердженими належними, достовірними та достатніми доказами, заявленими з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та такими, що не можуть бути задоволеними судом.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, представником позивача подана відповідь на відзиві від 09 грудня 2019 року б/н (т.2 арк. спр. 1-5), в якій вказано, що відповідачем порушено порядок підготовки питання про дострокове припинення повноважень міського голови, з посиланням на частину 15 статі 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункти 2, 4 розділу III з посиланням на пункт 9,10 розділу ХХ Регламенту та пункти 5.1 та 5.2 розділу ІII Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області (далі - Регламент), затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17.12.2015 № 2/1.

Зазначив, що в порушення вищевказаних положень Регламенту відповідачем пропозиція у вигляді проекту оскаржуваного рішення за 20 робочих днів до початку сесії не вносилось на розгляд міському голові; проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови не передавався в апарат міської ради за три дні до засідання постійної комісії мандатної з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності ні на паперових носіях, ні в електронному вигляді; матеріали щодо дострокового припинення повноважень міського голови за один робочий день до проведення засідання постійної комісії не надавались для ознайомлення депутатам, що входять до складу комісії; інформація про місце і час проведення засідання постійної комісії мандатної з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності за один робочий день до проведення засідання комісії не була оприлюднена в розділі «Анонс подій» офіційного сайту Рубіжанської міської ради; проект оскаржуваного рішення про дострокове припинення повноважень міського голови погоджений з порушенням порядку, передбаченого пунктом 5.1. розділу III Регламенту, відтак в дводенний термін повинен був бути повернутий розробникові із супровідною запискою та зазначенням в ній виявлених порушень; проект оскаржуваного рішення про дострокове припинення повноважень міського голови був оприлюднений на офіційному веб-сайті Рубіжанської міської ради 30.08.2019 (а.с. 78) лише за шість днів до дати розгляду цього питання 06.09.2019 на сесії ради, тобто оприлюднений з порушенням п. 5.2. розділу III Регламенту та ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» менше ніж за 20 робочих днів до дати розгляду цього питання на сесії ради.

Також представник позивача зазначив, що відповідачем порушено процедуру прийняття оскаржуваного рішення, а оскаржуване рішення прийнято за відсутності підстав для дострокового припинення повноважень міського голови посилаючись на те, що з протоколів поіменного голосування засідання 94-ої сесії міської ради 06.09.2019, оскаржуване рішення № 94/2 від 06.09.2019 «Про дострокове припинення повноважень міського голови», яким достроково були припинені повноваження міського голови, звільнено останнього від займаної посади, виведено його із персонального складу виконавчого комітету міської ради та зі складу підписантів, було ухвалене депутатами міської ради шляхом відкритого поіменного голосування, а не таємного, що свідчить про порушення ч. 3 ст. 79 Закону № 280/97-ВР.Крім того зазначив, що на засіданні чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради, спочатку, шляхом відкритого поіменного голосування, депутатами було прийнято оскаржуване рішення № 94/2 від 06.09.2019 «Про дострокове припинення повноважень міського голови», потім було прийнято рішення № 94/3 від 06.09.2019 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування», а вже після цього, депутати проголосували за рішення № 94/4 від 06.09.2019 «Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 ».

Також вважає, що в даному випадку, оскаржуване рішення № 94/2 від 06.09.2019 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» не може розглядатися як правомірне, оскільки ґрунтується лише на інформації викладеній у депутатських запитах та рекомендаціях постійної депутатської комісії мандатної, з питань депутатської діяльності і етики, гласності та законності, які не можуть слугувати як допустимі та достовірні докази.

Крім того оскаржуване рішення № 94/2 від 06.09.2019 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» підписано неповноважною особою - депутатом міської ради ОСОБА_11., у якого були відсутні підстави підписувати рішення міської ради.

На підставі вищезазначеного представник позивача вважає, що вказані порушення чинного законодавства України, допущені відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, є беззаперечними підставами для скасування рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» та відновлення порушених прав позивача шляхом поновлення ОСОБА_1 на посаді міського голови.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, відповідачем подані заперечення від 20 грудня 2019 року № 0211-086/4977 (т.2 арк. спр. 68-74), в якій крім вищезазначених пояснень на відзив на позовну заяву від 10 жовтня 2019 року за № 024-111/3835, додатково відповідачем вказано, що 07.08.2019 під час проведення чергової 83-ї сесії Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання, прибули та зареєструвались 30 депутатів із загальної кількості, відбулось засідання постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності щодо розгляду вказаних депутатських запитів про дострокове припинення повноважень міського голови. Щодо відсутності на аркуші погодження до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови» підпису заступника міського голови м. Рубіжне ОСОБА_9, відповідач зазначив, що останній станом на 06.09.2019 перебував у службовому відрядженні у відповідності до розпорядження міського голови м. Рубіжне. Щодо відсутності на вказаному аркуші погодження фінансового управління, пояснив, що у відповідності п. 5.1. розділу III Регламенту, фінансове управління погоджує лише ті проекти рішень, виконання яких пов`язане з фінансуванням або матеріальними витратами з бюджету. Стосовно відсутності окремої думки спеціаліста юридичного відділу ОСОБА_28., зазначив, що згідно службової записки начальниці загального відділу Рубіжанської міської ради Луганської області Л. Дев`ятерікової від 19.12.2019, в матеріалах 94 сесії Рубіжанської міської ради відсутній примірник службової записки (окремої думки щодо проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови») головного спеціаліста юридичного відділу Рубіжанської міської ради ОСОБА_28.

Також відповідач зазначив, що відповідно до протоколу проведення пленарного засідання 83 сесії Рубіжанської міської ради від 07.08.2019, що був складений секретаріатом сесії, розробником проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 .» є депутат Рубіжанської міської ради сьомого скликання ОСОБА_5., яка не є суб`єктом відносин у сфері доступу до публічної інформації згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації», а відтак не зобов`язана опубліковувати проект рішень, створених особисто нею, за 20 днів до дати його розгляду, міська рада не є розробником проекту рішення та не володіла ним до моменту розгляду на пленарному засіданні. Також зазначив, що розроблення проекту рішення про дострокове припинення повноважень міського голови, 09.08.2019 був розміщений на офіційному сайті Рубіжанської міської ради, проте 12.08.2019 міський голова виніс розпорядження №95 яким зобов`язав підлеглим йому службовців виконавчого комітету протокол, разом з іншими матеріалами сесії видалити з офіційного сайту.

Крім того зазначив, що 07 серпня 2019 року міський голова та секретар міської ради самовільно, не здійснивши свої обов`язки щодо організації розгляду всіх питань, пропозицій та зауважень на пленарному засіданні, покинули сесійну залу, залишивши без розгляду вкрай важливі для територіальної громади м. Рубіжне питання, що потребували невідкладного розгляду. Оскільки рішення про закриття сесії прийнято не було, головуючий та секретар міської ради залишили сесійну залу, попередньо вимкнувши систему електронного голосування, депутатами було прийнято правильне рішення продовжити чергову 83 сесію Рубіжанської міської ради без використання ПТК «ВІЧЕ», та в подальшому прийнято рішення, що є предметом спору у даній справі.

Таким чином, за твердженням відповідача, рішення про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне Луганської області було прийнято повноважними особами, на черговій сесії Рубіжанської міської ради Луганської області, відповідно до норм чинного законодавства, з урахуванням процедур, передбачених чинним Регламентом Рубіжанської міської ради сьомого скликання.

Відповідач зауважив, що повноваження сільського голови можуть бути припинені в разі не забезпечення здійснення наданих йому повноважень за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Посилаючись на обставини, що особистими діями міського голови м. Рубіжне неодноразово були порушені норми Конституції України та законів України про що свідчать відповідні факти.

Додатково зазначив, що рішення про дострокове припинення повноважень міського голови не могло бути підписане самим міським головою, оскільки його повноваження були припинені. На підставі чого депутатами було прийнято рішення уповноважити депутата Рубіжанської міської ради ОСОБА_11. підписати оскаржуване рішення.

Зазначив, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України при винесенні спірного рішення про дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 . , а тому вважає позовні вимоги позивача не обґрунтованими, не підтвердженими належними, достовірними та достатніми доказами, заявленими з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та такими що не можуть бути задоволеними судом.

Ухвалою від 19 вересня 2019 року про відкриття провадження у справі судом вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-3).

Ухвалою від 06 листопада 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про розгляд справи колегією суддів.

Ухвалою суду від 20 листопада 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про відвід судді.

Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про виклик та допит свідків у судовому засіданні, відмовлено у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача по справі.

Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів.

Ухвалою суду від 20 грудня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача по справі - Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області, відмовлено у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про залучення до участі у справі співвідповідача - Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області.

Ухвалою суду від 20 грудня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 26 грудня 2019 року о 14 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, будинок 18, вирішено, що справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.

У судовому засіданні, що відбулось 16 січня 2019 року, демонструвався відеозапис 83 та 94 чергової сесії Рубіжанської міської ради Луганської області під головуванням міського голови ОСОБА_1.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву та запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та відеозапис, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) (арк.спр.8).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 20 листопада 2015 року № 1/2 "Інформування голови Рубіжанської міської виборчої комісії Єрьоміна М.М. про підсумки виборів мвського голови м. Рубіжне та офіційне оголошення підсумків виборів міського голови м. Рубіжне Інформацію голови Рубіжанської міської виборчої комісії Єрьоміна М.М. про підсумки виборів міського голови м. Рубіжне та офіційне оголошення підсумків виборів міського голови м. Рубіжне взято до відома (т. 1 арк.спр. 11).

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 обрано на посаду міського голови м. Рубіжне (рішення від 20 листопада 2015 року № 1/2), а 06 вересня 2019 року звільнено у зв`язку з достроковим припиненням повноважень (рішення мр від 06 вересня 2019 року) (т. 1 арк. спр. 9-10; т. 2 арк. спр. 143 зв.).

Отже, ОСОБА_1 є посадовою особою місцевого самоврядування та проходить публічну службу в органах місцевого самоврядування.

Рубіжанська міська рада Луганської області (ідентифікаційний код 26023286, місцезнаходження: Луганська область, м. Рубіжне, площа Володимирська, буд. 2) є органом місцевого самоврядування та в установленому законом порядку зареєстрована юридичною особою, про що свідчать витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 12 вересня 2019 року за № 1005741176 та виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 09 вересня 2019 року (т. 1 арк. спр. 154 - т. 2 арк.спр. 45).

Рішенням Рубіжанської міської виборчої комісії Луганської області від 26 жовтня 2015 року № 26 визнано обраним Рубіжанським міським головою ОСОБА_1 (т. 1 арк спр. 55).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 17 грудня 2015 року № 2/1 "Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання" затверджено Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання (т. 1 арк. спр. 106, 107-144).

Рішеннями Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 24 лютого 2016 року № 7/1 "Про внесення змін до рішення міської ради від 17.12.2015 № 2/1 "Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання", від 13 липня 2016 року № 12/21 "Про внесення доповнень до рішення міської ради від 17.12.2015 № 2/1 "Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання", від 29 березня 2017 року № 26/1 "Про внесення змін та доповнень до рішення Рубіжанської міської ради від 17.12.2015 № 2/1 "Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання", внесено зміни до Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання (т. 1 арк. спр. 56, 58, 59, 98-105, 106, 114-121).

Розпорядження міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 від 27 серпня 2019 року за № 39 "Про скликання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради", зобов`язано:

1. Скликати 6 вересня 2019 року о 15-00 годині в малому залі засідань міської ради (З поверх) чергову дев`яносто четверту сесію міської ради.

2. Внести на розгляд чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради наступні питання: Про обрання секретаріату сесії; Про обрання головуючого депутата; Про дострокове припинення повноважень міського голови; Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування; Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 ; Про обрання секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання; Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про обрання секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування; Про затвердження результатів таємного голосування з питання обрання секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання; Про розпуск виконавчого комітету Рубіжанської міської ради сьомого скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справалш виконавчого комітету; Про затвердження на посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; Про затвердження на посаду заступників міського голови з питань діяіьності виконавчих органів ради; Про затвердження на посаду керуючого справами виконавчого комітету Рубіжанської міської ради; Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Рубіжанської міської ради. Яке оприлюднено на офіційному вебпорталі Рубіжанської міської ради Луганської області (т. 1 арк. спр.12, 59, 78).

Розпорядженням міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 від 30 серпня 2019 року за № 40 "Про порядок денний засідання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради" зобов`язано Апарат міської ради: сформувати проект порядку денного засідання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради, яке відбудеться 6 вересня 2019 року о 15-00 годині, згідно з додатком; - підготувати для ознайомлення депутатам міської ради матеріали чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради на підставі сформованого проекту порядку денного засідання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради, і роздати їх депутатам міської ради 02.09.201. Яке оприлюднено на офіційному вебпорталі Рубіжанської міської ради Луганської області (т.1 арк.спр.13 т.2 арк.спр.56, 14).

Далі на розгляд депутатів міським головою ОСОБА_1 було винесено питання про затвердження порядку денного засідання чергової 94 сесії та запропоновано наданий порядок денний прийняти за основу та в цілому.

Як слідує з протоколу поіменного голосування засідання 94-ої сесії міської ради від 06.09.2019 о 15год.04хв. 15год.07хв. та 15год.08хв. початок сесії та порядок денний вбачається, що більшістю депутатів від загального складу було ухвалено рішення про прийняття (пропозиції, за основу та в цілому) порядку денного засідання сесії.

За вказане рішення проголосували "за" - " 24", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 3" - "не голосувало (т.1 арк.спр.17-19, 60-62).

Наступна послідовність розгляду питань:

1) Про обрання секретаріату сесії о 15год.10хв.

За вказане рішення проголосували "за" - " 23", "проти" - " 0", "утримались" - " 1", " 3" - "не голосувало (т.1 арк.спр.20).

2) Про дострокове припинення повноважень міського голови о 15год.31хв. 15год 33хв. та 15год.34хв.

За вказане рішення проголосували "за" - " 24", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 4" - "не голосувало (т.1 арк.спр.22).

Наступному за вказане рішення проголосували "за" - " 25", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 3" - "не голосувало (т.1 арк.спр.23-24).

3) Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування о 15год.38хв.15год.39хв. та 15год.40.

За вказане рішення проголосували "за" - " 24", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 4" - "не голосувало. Наступному за вказане рішення проголосували "за" - " 25", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 3" - "не голосувало (т.1 арк.спр.26, 27,28).

Про що складено протокол лічильної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 від 06 вересня 2019 року № 2 за дострокове припинення повноважень міського голови м. Рубіжне Луганської області ОСОБА_1 проголосувало - 24 депутатів проти -1 утримався 0 (арк.спр.29,84).

4) Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 від 06.09.2019 № 94/4 о 16год.50хв.16год.51хв. та 16год.52хв.

За вказані рішення проголосували "за" - " 25", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 3" - "не голосувало (т.1 арк.спр.31,32,33).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 06 вересня 2019 року № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови». Звільнено ОСОБА_1 від займаної посади відповідно до законодавства України та виведено із персонального складу виконавчого комітету Рубіжанської міської ради, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради від 17.12.2015 № 2/13, та виведено зі складу підписантів з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Доручено секретарю міської ради здійснювати повноваження міського голови міста Рубіжне з моменту дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 і до початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до законодавства України.

Доручено секретарю міської ради зареєструвати зміни щодо відомостей про в.о. міського голови в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Доручено депутату Рубіжанської міської ради сьомого скликання ОСОБА_11 підписати рішення Рубіжанської міської ради Луганської області «Про дострокове припинення повноважень міського голови» (т.1 арк.спр.44,85-86).

В подальшому після прийняття вищезазначеного рішення, відповідно до відеозапису та протоколу проведення пленарного засідання 94 сесії Рубіжанської міської ради Луганської області від 06 вересня 2019 року, у зв`язку з тим, що шляхом таємного голосування було достроково припинено повноваження міського голови ОСОБА_1, який почав заважати проведенню сесії та була відключена електронна система «Віче». Депутат ОСОБА_6 доклав, що згідно з розділом X (зміни) Регламенту Рубіжанської міської ради 7-го скликання «у випадку виходу зі строю ПТК «Віче» проводиться поіменне голосування, шляхом опитування головуючим кожного депутата, а також запропонував перейти у велику залу для продовження проведення чергової 94-ї сесії.

У зв`язку з припиненням повноважень міського голови , з числа присутніх депутатів було обрано головуючого на сесії депутата ОСОБА_11 . Зазначив, що на сесії були присутні 24 депутата, сесія повноважна. Головучим було поставлено питання про продовження сесії у великій залі і ведення голосування за проекти рішень у ручному режимі, шляхом опитування поіменно депутатів.

За дану пропозицію, проголосували: «за» - 24 «проти» - 0 «утрималися» -0 не голосував - 0. Рішення прийняте.

Головуючий на засіданні запропонував проголосувати за проект рішення № 5 « Про обрання секретаря Рубіжанської міської ради 7-го скликання». Доповідачем виступив депутат ОСОБА_11. , який зачитав проект рішення, та передав слово депутату ОСОБА_5 для запитання подання на посаду секретаря Рубіжанської міської ради 7-го скликання ОСОБА_20.

За дану пропозицію, проголосували: «за» - 23 «проти» - 0 «утрималися» - 1 «не голосував» - 0. Рішення прийняте.

Пропозиція ОСОБА_17 : доручити депутату ОСОБА_11 підписати рішення.

За дану пропозицію, проголосували: «за» - 23 «проти» - 0 «утрималися» - 1 «не голосував» - 0 . Рішення прийняте.

Головуючий на засіданні запропонував проголосувати за проект рішення № 6 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про обрання секретаря Рубіжанської міської ради 7- го скликання, та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування». Доповідачем виступив депутат ОСОБА_11 .

За дану пропозицію, проголосували: «за» - 24 «проти» - 0 «утрималися» - 0 «не голосував» - 0 . Рішення прийняте.

Лічильна комісія видалилася із залу для підготовки проведення засідання та підготовки таємного голосування.

Голова лічильної комісії депутат ОСОБА_19 зачитала протокол лічильної комісії, та доповіла, що матеріали та місце для таємного голосування підготовлені. Запросила отримати бюлетені та проголосувати. Депутати віддалилися для голосування.

Головуючий на засіданні запропонував розглянути проект рішення №7 «Про затвердження результатів таємного голосування з питання обрання секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання» Доповідачем виступає Голова лічильної комісії ОСОБА_19 , яка доповіла про результат таємного голосування та зачитала протокол таємного голосування.

Головуючий поставив на голосування затвердження протоколу таємного голосування.

За дану пропозицію, проголосували: «за» - 23 «проти» - 0 «утрималися» - 0 «не голосував» - 1.

Пропозиція ОСОБА_6 : доручити депутату ОСОБА_11 підписати рішення.

За дану пропозицію, проголосували: «за» - 23 «проти» - 0 «утрималися» - 0 «не голосував» - 1. Рішення прийняте.

Секретарем Рубіжанської міської ради сьомого скликання обрано ОСОБА_20 . Ведення сесії продовжив обраний секретар ОСОБА_20 .

Згідно з довідкою відділу бухгалтерського обліку виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області від 27 вересня 2019 року № 129 (т. 1 арк. спр. 97) заробітна плата міського голови м. Рубіжне Луганської області ОСОБА_1 за червень-липень 2019 року склала:

у червні 2019 року, в якому відпрацьовано 12 (дванадцять) робочих днів, 14581,79 грн, з яких: оклад - 6533,33 грн, надбавка за ранг 168,33 грн, надбавка за вислугу років 1005,25 грн, надбавка за високі досягнення у праці 3853,46 грн, оплата відпускних 5803,00 грн, доплата за секретне діловиробництво 653,33 грн, індексація 97,33 грн;

у липні 2019 року, в якому відпрацьовано 17 (сімнадцять) робочих днів, 15981,33 грн, з яких: оклад - 7243,48 грн, надбавка за ранг 480,43 грн, надбавка за вислугу років 1158,59 грн, надбавка за високі досягнення у праці 4441,25 грн, лікарняні 5804,48 грн, доплата за секретне діловиробництво 1377,68 грн., індексація 97,33 грн.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п`ять років (частина друга статті 141 Конституції України).

Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» та відповідно до частин першої, п`ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Відповідно до статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі Закон № 2493-III), який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно з абзацом третім статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою.

Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою (абзац третій частини першої статті 10 Закону № 2493-III).

Статтею 20 Закону № 2493-ІII визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). […] Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом. […]

Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону № 280/97-ВР визначено основні терміни, використані в цьому Законі, що мають таке значення: загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.

Згідно з частинами першою, другою статті 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Згідно з статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В зазначеному рішенні Конституційний Суд України вказав, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). […] Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Згідно з пунктом 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

З системного аналізу наведених норм Закону № 280/97-ВР слідує, що право органу місцевого самоврядування достроково припиняти повноваження міського голови є виключним дискреційним повноваженням даного органу та не передбачає наявності переліку підстав чи причин для реалізації даного повноваження (зазначену правову позицію висловлено Верховним Судом в постанові від 12 вересня 2019 року у справі № 657/268/15-а).

Оскільки право органу місцевого самоврядування достроково припиняти повноваження міського голови є виключним дискреційним повноваженням даного органу, тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам міської ради, з яких вона виходила, достроково припиняючи повноваження міського голови. Тобто, спірне рішення Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 06 вересня 2019 року № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.

Правову позицію щодо неможливості втручання суду у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування, якщо такі повноваження ради є дискреційними, і неможливості надання оцінки мотивам ради, з яких вона виходила, при прийнятті рішення, та можливість перевірки таких рішень судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття висловлено Великою Палатою Верховного Суду в постанові 27 березня 2019 року у справі № 688/3487/16-а (№ К/9901/6979/18).

Отже, рішення Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 06 вересня 2019 року № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» перевіряється судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.

Частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану" . Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п`ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови. Таке клопотання розглядається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев`яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного сільського, селищного, міського голови (частина третя статті 42 Закону № 280/97-ВР).

Згідно з пунктами 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (частина дев`ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (частина тринадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР) .

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п`ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Згідно з пунктами 1-4 частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки (абзац перший частини одинадцятої статті 59 Закону № 280/97-ВР).

Абзац перший частини третьої статті 15 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Розділом VIІI Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 17 грудня 2015 року № 2/1 «Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання», з урахуванням змін та доповнень, внесених до нього згідно з рішеннями Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 24 лютого 2016 року № 7/1 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.12.2015 № 2/1 «Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання», від 13 липня 2016 року № 12/21 «Про внесення доповнень до рішення міської ради від 17.12.2015 № 2/1 «Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання», від 29 березня 2017 року № 26/1 «Про внесення змін та доповнень до рішення Рубіжанської міської ради від 17.12.2015 № 2/1 «Про Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання» (далі - Регламент Рубіжанської міської ради сьомого скликання), який діяв на час виникнення спірних правовідносин.

Розділом VIII Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання визначений порядок скликання чергової і позачергової сесії ради.

Так, пунктом 1 розділу VIII Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання передбачено, що чергову сесію міської ради (крім першої) скликає міський голова в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок не рідше одного разу на місяць. Як правило, сесія скликається в останню середу місяця о 15-00 годин.

В інших випадках сесія (позачергова сесія) може бути скликана за обставин і в спосіб, викладені в частинах 6, 7, 8 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (пункт 2 розділу VIII Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання).

Згідно з пунктом 4 розділу VIII Регламенту Рубіжанської міської ради сьомого скликання рішення про скликання пленарного засідання сесії ради міським головою або секретарем міської ради оформляються у вигляді розпорядження. Розпорядження міського голови про скликання чергової сесії доводиться до відома депутатів і населення міста не пізніше, ніж за 10 днів до початку пленарного засідання, із зазначенням часу скликання, місця проведення та переліку питань, які передбачається внести на розгляд ради, а у виняткових випадках не пізніше, як за день до проведення сесії ради, шляхом публікації в міських друкованих ЗМІ або на офіційному сайті Рубіжанської міської ради (http://www.rubizhne.lg.ua).

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження міського голови м. Рубіжне ОСОБА_1 від 27 серпня 2019 року за № 39 «Про скликання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради», яким зобов`язано скликати 6 вересня 2019 року о 15-00 годині в малому залі засідань міської ради (3 поверх) чергову дев`яносто четверту сесію міської ради, на підставі депутатського звернення депутатів Рубіжанської міської ради ОСОБА_11 ОСОБА_20 , ОСОБА_5 , ОСОБА_17 , ОСОБА_21 , ОСОБА_10 , ОСОБА_22 ОСОБА_7 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_6 від 22,08.2019 року №118 (вх. 4782/0167-018 від 23.08.2019 року) стоеовно екликання сесії Рубіжанської міської ради, з урахуванням розділу VIII Регламенту міської ради сьомого скликання, затвердженого рішенням міської ради від 17.12.2015 № 2/1 (т.1.арк.спр.12).

Вищевказане розпорядження міського голови «Про скликання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради» оприлюднено на офіційному вебпорталі Рубіжанської міської ради Луганської області лише за 6 днів до початку пленарного засідання.(т. 1 арк.спр.14).

Відповідно до пункту 2 розділу III Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області, пропозиції про розгляд на черговій сесії додаткових питань, не передбачених планом і рішеннями сесії, вносяться міському голові постійними комісіями міської ради, депутатами, виконавчим комітетом, депутатськими групами і фракціями, загальними зборами громадян в письмовому вигляді не пізніше 20 робочих днів до початку сесії. Пропозиції вносяться у вигляді проекту рішення з супровідною запискою, листом погодження та розсипки на паперових носіях, і в електронному вигляді (т.1 арк.спр.109).

В порушення вищезазначеного положення Регламенту, відповідачем пропозиція у вигляді проекту оскаржуваного рішення за 20 робочих днів до початку сесії не вносилось на розгляд міському голові.

Пунктом 4 розділу III Регламенту передбачено, що проекти рішень, що пропонуються до розгляду на постійних комісіях, зі службовою запискою, з листом узгодження і розсипки представляються в апарат міської ради на паперових носіях та в електронному вигляді, за три дні до засідання комісії (термін визначається по реєстрації секретарем ради), а в разі скликання позачергової сесії - одночасно з внесенням пропозиції про її скликання (т.1 арк.спр.110).

В порушення вищезазначених вимог положення Регламенту, проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови не передавався в апарат міської ради за три дні до засідання постійної комісії мандатної з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності ні на паперових носіях та ні в електронному вигляді.

Відповідно до п. 9 розділу XX Регламенту (в редакції, затвердженої рішення міської ради №12/21 від 13.07.2016) матеріали, що вносяться на постійні комісії, надаються депутатам, що входять до складу відповідних комісій, не пізніше одного робочого дня, для ознайомлення, або на прохання депутата, відсилати за вказаною електронною поштою (т.1 арк.спр.58).

На підтвердження вищезазначеної вимоги Регламенту, відповідачем не надано відповідних доказів, а саме матеріалів щодо дострокового припинення повноважень міського голови за один робочий день до проведення засідання постійної комісії, відповідно не надавалось для ознайомлення і депутатам, що входять до складу відповідної комісії.

Згідно з п. 10 розділу XX Регламенту не менш, ніж за один робочий день до проведення постійних комісій міської ради, інформація про місце і час проведення таких комісій з`являється в розділі «Анонс подій» офіційного сайту Рубіжанського міської ради (т.1 арк.спр.58).

Інформація про місце і час проведення засідання постійної комісії мандатної з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності за один робочий день до проведення засідання комісії також не була оприлюднена в розділі «Анонс подій» офіційного сайту Рубіжанської міської ради.

Відповідно до п. 5.1. розділу III Регламенту узгодження проекту рішення здійснюється в такій послідовності: 1) керівники виконавчих органів ради, на які проектом рішення покладається здійснення конкретних дій; 2) виконавчий орган ради, який розміщує проект рішення на офіційному сайті міської ради; 3) фінансове управління (лише ті проекти рішень, виконання яких пов`язане з фінансуванням або матеріальними витратами з бюджету); 4) заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради; 5) юридичний відділ (служба); 6) секретар міської ради (т.1 арк.спр.110).

Відповідно до п. 6. розділу III Регламенту у разі, коли проект рішення представлений в апарат міської ради з порушенням законодавства і визначених у цьому Регламенті вимог, секретар міської ради в дводенний термін повертає розробникові проект рішення і матеріали до нього, приклавши супровідну записку, із зазначенням в ній виявлених порушень (т.1 арк.спр.111).

Відповідно до «Аркушу погодження» проекту рішення Рубіжанської міської ради «Про дострокове припинення повноважень міського голови», не містить: 1) погодження виконавчого органу ради, який розміщує проект рішення на офіційному сайті міської ради; 2) відсутнє погодження фінансового управління; 3) відсутнє погодження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради (ОСОБА_9.); 4) не зазначена дата погодження проекту рішення головою постійної депутатської комісії мандатної ОСОБА_5. ; 5) не додано до аркушу погодження окремої думки головного спеціаліста юридичного відділу ОСОБА_28. (т.1 арк.спр.83).

Таким чином судом встановлено, що вищевказані обставини свідчать, що проект оскаржуваного рішення про дострокове припинення повноважень міського голови погоджений з порушенням порядку, передбаченого пунктом 5.1. розділу III Регламенту.

Також судом встановлено, що відповідно до п. 5.2. розділу III Регламенту розробники проектів рішень ради, перед їх узгодженням з відповідними виконавчими органами ради, оприлюднять їх на офіційному веб-сайті Рубіжанської міської ради (http://www.rubizhne.lg.ua) не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду на сесії ради (т.1 арк.спр.110).

Відповідно до частини 11 статті 59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Крім того судом встановлено, що в порушення вимог абзацу першого частини одинадцятої статті 59 Закону № 280/97-ВР та абзацу першого частини третьої статті 15 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" проект рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06 вересня 2019 року № 94/2 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Рубіжанської міської ради сьомого скликання" не оприлюднено за 20 робочих днів до 06 вересня 2019 року, що також свідчить про порушення з боку відповідача процедури підготовки питань до розгляду на сесію.

В постанові від 08 серпня 2019 року у справі № 500/6108/16-а про оскарження рішення сільської ради про дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради Верховний Суд висловив позицію, що всупереч вимогам частини третьої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проект оспорюваного рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Матроської сільської ради" не був оприлюднений за 20 днів, більш того, саме питання внесено в порядок денний та проект цього рішення, яке було прийняте 19 жовтня 2016 року, внесено депутатом безпосередньо при проведенні засідання 19 сесії VII скликання Матроської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.

З огляду на викладене, твердження відповідача про те, що Рубіжанська міська рада Луганської області не порушувала приписи статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки не є розробником даного проекту рішення та не володіла ним до моменту розгляду на пленарному засіданні 06 вересня 2019 року, визнаються судом безпідставними та необґрунтованими.

Також судом встановлені порушення відповідачем вимог частини 3 статті 79 Закону № 280/97-ВР щодо процедури прийняття оскаржуваного рішення 06 вересня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови.

Як вбачається з протоколів поіменного голосування засідання 94-ої сесії міської ради від 06.09.2019 оскаржуване рішення № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови», яким достроково були припинені повноваження міського голови, звільнено останнього від займаної посади, виведено його із персонального складу виконавчого комітету міської ради та зі складу підписантів, було ухвалене депутатами міської ради шляхом відкритого поіменного голосування, а саме: Про дострокове припинення повноважень міського голови о 15год.31хв. 15год 33хв. та 15год.34хв.

За вказане рішення проголосували "за" - " 24", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 4" - "не голосувало.

З зазначенням № з/п Прізвище, Ім`ям, По-батькові. Вибір. (т.1 арк.спр.22).

Наступному за вказане рішення проголосували "за" - " 25", "проти" - " 0", "утримались" - " 0", " 3" - "не голосувало. З зазначенням № з/п Прізвище, Ім`ям, По-батькові. Вибір. (т.1 арк.спр.23-24).

З матеріалів справи вбачається, що на засіданні чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради, спочатку, шляхом відкритого поіменного голосування, депутатами Рубіжанської міської ради Луганської області перше: прийнято рішення від 06.09.2019 за порядковим № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» (т.1 а.с. 21-24), після чого друге: прийнято рішення за порядковим № 94/3 від 06.09.2019 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування» (т.1 а.с.25зв.бікарк.спр.28), а вже після прийнятих рішень, депутати проголосували за третя рішення: за порядковим № 94/4 від 06.09.2019 «Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 » (а.с. 30-33).

Судом встановлено, що відповідний порядок розгляду питань на засіданні дев`яносто четвертої сесії міської ради, передбачений розпорядженням міського голови від 27.08.2019 № 39 «Про скликання дев`яносто четвертої сесії міської ради» (т.1 арк.спр.59), а також був визначений додатком до розпорядження міського голови м. Рубіжне від 30.08.2019 № 40 «Про порядок денний засідання чергової дев`яносто четвертої сесії міської ради» (т.1 арк.спр.77).

Крім того судом встановлено, що з протоколу поіменного голосування засідання 94-ої сесії міської ради від 06.09.2019 вбачається, що більшістю депутатів від загального складу було ухвалено рішення про прийняття (пропозиції, за основу та в цілому) порядку денного засідання сесії, який містив наступну послідовність розгляду питань:

Перше: Про обрання секретаріату сесії; Друге: Про дострокове припинення повноважень міського голови; Третя: Про утворення лічильної коміеії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування; Четверте: Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 , тошо. (т.1 арк.спр.60-62 та додаток арк.спр.77).

Таким чином рішення від 06.09.2019 №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови» прийнято до утворення лічильної комісії з питань таємного голосування, затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування відповідно до рішення Рубіжанської міської ради від 06.09.2019 №94/3 «Про утворення лічильної комісії з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень міського голови та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування», а також до проведення таємного голосування та затвердження його результатів рішенням Рубіжанської міської ради від 06.09.2019 №94/4 «Про затвердження результатів таємного голосування з питання дострокового припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 ».

Враховуючи викладене, рішення Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 06 вересня 2019 року № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови міста Рубіжне ОСОБА_1 » є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (частина друга статті 235 Кодексу законів про працю України).

При цьому, закон не наділяє орган, який розглядає трудовий спір, повноваженнями на обрання іншого способу захисту трудових прав, ніж зазначені в частині першій статті 235, статті 240-1 Кодексу законів про працю України, а відтак встановивши, що звільнення відбулось із порушенням установленого законом порядку, суд зобов`язаний поновити працівника на попередній роботі.

Вирішуючи питання щодо визначення дати, з якої позивача має бути поновлено на попередній посаді, суд виходить з такого.

Згідно з частинами першою та п`ятою статті 241-1 Кодексу законів про працю України строки виникнення і припинення трудових прав та обов`язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Відповідно до пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, днем звільнення вважається останній день роботи.

З вище зазначеного можна дійти висновку, що день звільнення працівника вважається його останнім робочим днем.

Отже, оскільки з посади міського голови відповідно до Закону № 280/97-ВР позивач звільнений в день прийняття Рубіжанською міською радою Луганської області сьомого скликання рішення від 06 вересня 2019 року № 94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови», тобто 06 вересня 2019 року, який є останнім робочим днем, поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови м. Рубіжне Луганської області необхідно з наступного дня після звільнення - 07 вересня2019 року.

Вирішуючи питання щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та періоду його стягнення, суд виходить з такого.

Вимушеним прогулом є час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати (постанова Верховного Суду України від 09 грудня 2015 року по справі № 6-2123цс15).

Згідно з пунктом 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.

Абзацами першим, третім пункту 3 Порядку № 100 врегульовано, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді. Усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Згідно з абзацом вісімнадцятим пункту 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці, крім перелічених вище виплат, також не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов`язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку № 100).

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 100 слідує, що згідно з чинним законодавством нарахування середньої заробітної плати за весь час вимушеного прогулу проводиться шляхом множення середньоденної заробітної плати на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню, та визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом цих двох місяців робочі дні на число робочих днів за цей період.

Згідно з довідкою відділу бухгалтерського обліку виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області від 27 вересня 2019 року № 129 ОСОБА_1 у червні 2019 року фактично відпрацював 12 робочих днів, у липні 2019 року 17 робочих днів. Сума нарахованої заробітної плати за 12 робочих днів у червні 2019 року складає 18114,03 грн, сума нарахованої заробітної плати за 17 робочих днів у липні 2019 року складає 19852,58 грн.

Розмір заробітної плати за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню, за червень і липень 2019 року становить 37966,61 грн (18114,03 грн, + 19852,58 грн).

Середньоденна заробітна плата становить 1309,19 грн (37966,61 грн : 29 робочих днів у червні і липні 2019 року).

Вимушений прогул позивача слід обраховувати з 07 вересня 2019 року по день ухвалення судового рішення 17 січня 2020 року.

У періоді вимушеного прогулу з 07 вересня 2019 року по 17 січня 2020 року було 92 робочих днів (у вересні 2019 року 16 робочих днів, у жовтні 2019 року 22 робочий день, у листопаді 2019 року 21 робочих дні, у грудні 2019 року 22 робочий день, у січні 2020 року 11 робочих днів).

Таким чином, середня заробітна плата за весь час вимушеного прогулу за період з 07 вересня 2019 року по 17 січня 2020 року складає 120445,48 грн (92 робочих днів х 1309,19 грн (середньоденна заробітна плата) = 120445,48 грн).

Згідно з пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).

Таким чином, Рубіжанська міська рада Луганської області як податковий агент відповідно до норм Податкового Кодексу України та як страхувальник відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зобов`язана виплатити позивачеві середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 07 вересня 2019 року по 17 січня 2020 року в сумі 120445,48 грн, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.

Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Таким чином, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та виплати йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 28802,18 грн (22 робочий день у жовтні 2019 року х 1309,19 грн (середньоденна заробітна плата) = 14896,56 грн) підлягають негайному виконанню.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженого рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Волкова Миколи Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Рубіжанської міської ради Луганської області (код ЄДРПОУ 26023286, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Володимирська, буд. 2) про визнання протиправним та скасування рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06 вересня 2019 року №94/2, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанської міської ради Луганської області сьомого скликання від 06 вересня 2019 року №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови».

Поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови міста Рубіжне Луганської області з 07 вересня 2019 року.

Стягнути з Рубіжанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 09 вересня 2019 року по 17 січня 2020 року у розмірі 120445,48 грн (сто двадцять тисяч чотириста сорок п`ять грн 48 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді міського голови міста Рубіжне Луганської області.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Рубіжанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 28802,18 грн (двадцять вісім тисяч вісімсот дві грн 18 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 27 січня 2020 року.

Суддя І.В. Тихонов