Рішення № 87165335, 21.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
360/5221/19
Номер документу
87165335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 січня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5221/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Басової Н.М.

при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області внести зміни до даних в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 у відповідності до посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області у званні підполковника міліції і відповідних сум грошового забезпечення цієї посади;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 всі суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 без відстрочення їх виплати, а також разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми несвоєчасно виплаченої пенсії за період з 01.01.2016, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" (а.с.4-9).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

З 11 березня 2015 року на підставі особистої заяви від 11.02.2015 позивача було прийнято на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувача пенсії за вислугу років згідно Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У першій половині 2018 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивач отримав лист, з якого дізнався про перерахунок розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

З`ясувавши невідповідність даних наведених у цьому листі, 03.07.2018 позивач звернувся до відповідача за інформацією стосовно перерахунку пенсії і під час звіряння даних було встановлено, що розмір пенсії перераховувався, виходячи з грошового забезпечення посади «оперуповноваженого», а не відповідно до сум грошового забезпечення за посадою, яку позивач обіймав під час звільнення - посади «першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області» у званні підполковника міліції. Працівниками відповідача було рекомендовано звернутись до ліквідаційної комісії відповідного органу МВС щодо отримання необхідних документів для підтвердження фактичної посади і правильного перерахунку розміру пенсії.

26.07.2018 позивач звернувся до ліквідаційної комісії МВС в Луганській області з відповідним запитом, на який в жовтні 2018 року отримав відповідь щодо підтвердження посади (на час звільнення у відставку) - першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області, згідно наказу Головного управління МВС України в Донецькій області № 102о/с від 31.03.2009. Також, у відповіді ліквідаційною комісією було зазначено, що необхідні документи та данні для правильного перерахунку пенсії направлені на адресу відповідача.

В подальшому позивач звертався до відповідача, однак, на протязі 2019 року отримував пенсію за посадою «оперуповноваженого».

Враховуючи те, що неодноразові письмові звернення з документальним підтвердженням фактичної посади, з якої позивач пішов у відставку не призвели до відновлення відповідачем правильного розміру пенсії, останній звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.

Відповідач до відділу діловодства та обліку звернення громадян 08.01.2020 за вхідним реєстраційним номером 106/2020 надав відзив на позовну заяву від 28.12.2019 №19529/07 (а.с.50-53), в якому заперечував проти задоволення позову.

В обґрунтування зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. До квітня 2015 року позивач знаходився на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Переведення його на облік до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області було проведено на підставі особистої заяви позивача про запит пенсійної справи від 11.02.2015. Відповідно інформації, наявній в електронній пенсійній справі, яка надійшла з головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області посада ОСОБА_1 зазначена як оперуповноважений. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб головним управлінням проведено перерахунок пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення від 20.03.2018 № 1422-ЛК, виданою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, яка надійшла до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 27 березня 2018 року за посадою «оперуповноваженого».

04.10.2018 та 18.10.2018 до відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшли матеріали, в яких зазначено, що ОСОБА_1 звільнено з ОВС України з посади 1-го заступника начальника - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області, а саме: витяг з бази АІПС "АРМОР" та довідка ГУМВС України в Донецькій області від 11.10.2018 № 392/лк.

Враховуючи вищевикладене, було виявлено розбіжності наданих документів з електронною базою даних Пенсійного фонду України. Як зазначає відповідач, на даний час не має можливості підтвердити первинними документами той факт, що ОСОБА_1 було звільнено на пенсію з посади «першого заступника міськвідділу начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області», тому підстави для внесення змін до електронної пенсійної справи щодо зміни посади відсутні.

Крім того, відповідач вважає, що в даному випадку відсутні підстави для нарахування компенсації оскільки відсутнє порушення строків виплати пенсії - порядок перерахування та виплати пенсії, встановлений постановою № 103, що прийняті на виконання ч. 4 ст.63 Закону України № 2262 та відсутня вина головного управління, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, державні службовці діють на підставі та в межах повноважень, передбачених Конституцією та Законами України. На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 13.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 21.01.2020 відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області у клопотанні про залучення третьої особи ліквідаційну комісію ГУМВС України у Луганській області (а.с.91).

Протокольною ухвалою суду від 21.01.2020 відповідачу відмовлено за недоцільністю у задоволенні клопотання про зобов`язання ліквідаційну комісію ГУМВС України у Луганській області надати документи, на підставі яких установа вважає, що для призначення пенсії ОСОБА_1 подавалися документи, згідно яких він був звільнений з ОВС України саме з посади 1-го заступника начальника - кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області (а.с.92).

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав суду клопотання, в якому просив розглядати справу за його відсутністю (а.с.88).

Представник відповідача у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив (а.с.85).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 08.05.2002 Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.12-14).

Відповідно до інформації зазначеної у довідці від 25.11.2014 №920001487, позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування є АДРЕСА_2 (а.с.15).

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України з 01.04.2009, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 від 06.05.2009 (а.с.11).

До квітня 2015 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області.

11.02.2015 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив запросити пенсійну справу з Головного управління ПФУ в Донецькій області у зв`язку зі зміною адреси ВПО (а.с.60).

Відповідно до інформації зазначеної в протоколі за пенсійною справою - 1203008607 (МВС) від 01.01.2016 позивач отримує пенсію за вислугу років за посадою оперуповноважений (а.с.70).

Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області видано довідку від 20.03.2018 №1422-лк, в якій зазначено посаду ОСОБА_1 - «оперуповноважений» (а.с.72).

З 01.05.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно постанов КМУ №988 та №103 від 21.02.2018 пункт 3, перерахунок з 01.01.2016 та розмір пенсії з 01.05.2018 складає 5130,79 грн (а.с.71).

Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області видано довідку від 08.08.2018 №6834-лк, в якій зазначено посаду ОСОБА_1 - «перший заступник начальника кримінальної міліції Харцизького міськвідділу ГУМВСУ в Донецькій області» (а.с.78).

Вищевказану довідку Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Луганській області направила листом від 18.10.2018 №298-лк до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для проведення перерахунку пенсії відповідно раніше направленої довідки від 08.08.2018 №6834-лк та долучення до пенсійної справи (а.с.77).

В матеріалах справи наявна довідка Головного управління МВС України в Донецькій області від 11.10.2018 №392/лк з якої вбачається, що згідно даних інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» підполковник міліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнений з органів внутрішніх справ за п. 65 «а» (за віком) у відставку Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 31.03.2009 (наказ ГУМВС України в Донецькій області від 31.03.2009 № 102 о/с) з посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області (а.с.80).

Вищевказану довідку Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Луганській області направила листом від 31.10.2018 №306-лк до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для врахування при перерахунку пенсій відповідно до вимог постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с.79).

Крім того, з витягу з бази АІПС «АРМОР» вбачається, що позивач був звільнений з органів внутрішніх справ з посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області (а.с.75).

Також в матеріалах справи наявна завірена належним чином копія витягу з наказу Головного управління МВС України в Донецькій області від 31.03.20999 за №102о/с про звільнення за п.65 «а» (за віком) у відставку підполковника міліції ОСОБА_1 першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького Міськвідділу з 31.03.2009 (а.с.27).

Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами та скаргами протягом 2018, 2019 років щодо перерахунку пенсії згідно посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького Міськвідділу, додаючи до них повний пакет документів на підтвердження обійманої на час звільнення посади, однак до теперішнього часу відповідачем такий перерахунок пенсії не зроблено. У відповіді від 21.06.2019 №9411/03-01 відповідач зазначив, що на даний час не має можливості підтвердити первинними документами той факт, що позивача було звільнено на пенсію з посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області, підстави для внесення змін до електронної пенсійної справи щодо змін посади відсутні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

У зв`язку з впровадженням програмного забезпечення щодо ведення електронних пенсійних справ правлінням Пенсійного фонду України та в межах реалізації Пенсійним фондом України проекту "Е-пенсія" наразі в територіальних управліннях Пенсійного фонду України відбувається переведення пенсійних справ в електронний формат.

При цьому заява та інші подані документи скануються зазначеними органами із використанням технічних засобів, засвідчуються кваліфікованим електронним підписом та зберігаються в електронній пенсійній справі як копії документів, на підставі яких призначено пенсію.

Отже електронна пенсійна справа є повним відображенням паперової пенсійної справи та у зв`язку із діджиталізацією, що наразі проводиться в усіх державних органах України, запроваджена для переведення інформації відносно пенсіонера в цифрову форму.

Як вже зазначав суд раніше, позивач перебуває на обліку в територіальному органу Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, починаючи з 01.04.2009.

Оглядом матеріалів справи судом встановлено, що посада, з якої позивач звільнявся з органів внутрішніх справ - є перший заступник начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області, що підтверджується витягом з наказу Головного управління МВС України в Донецькій області від 31.03.20999 за №102о/с про звільнення за п.65 «а» (за віком) у відставку підполковника міліції ОСОБА_1 першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького Міськвідділу з 31.03.2009, довідкою-витягом за обліками інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» від 16.10.2019 щодо проходження ОСОБА_1 служби на посадах середнього та старшого начальницького складу в ОВС в період з 11.01.1984 до 31.03.2009, витягом з бази АІПС «АРМОР» та довідками ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області від 25.09.2018 №Я-577/301/01-18 та від 11.10.2018 №392/лк (а.с.22-23,27,75,76,80).

Отже, жодних сумнівів стосовно посади, яку обіймав позивач на час звільнення, не виникає, оскільки вони підтверджені належними, допустимим та достовірними доказами.

Перелічені вище документи були наявні у відповідача, що також підтверджено матеріалами справи.

Відповідно до вимог ч.3 ст.7 Закону України "Про інформацію", ч.2 ст.6 і ст.20 Закону України "Про захист персональних даних" відомості про фізичну особу повинні відповідати дійсності (у тому числі і про рід її занять та роботу) і саме відповідач зобов`язаний оновлювати, вносити зміни до інформаційної бази персональних відомостей з метою дотримання принципу дійсності зазначених даних про особу.

Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що відповідач в силу приписів Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", статей 2, 4, 6 Закону України "Про захист персональних даних" у даному випадку є володільцем, формувальником та користувачем електронної пенсійної справи, отже отримавши підтверджуючи документи, зобов`язаний був оновити та привести у відповідність данні щодо займаної посади позивачем на час звільнення з органів внутрішніх справ.

Проте таких дій відповідачем зроблено не було, чим допустив порушення прав позивача.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 54398764).

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбуло саме бездіяльністю відповідача щодо невнесення змін до даних в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 стосовно посади, яку він обіймав на час звільнення. А тому відновленням порушених прав позивача є визнання такої бездіяльності протиправною та зобов`язання відповідача внести зміни до даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 щодо посади, яку обіймав позивач на час звільнення - перший заступник начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача в цій частині з обранням належного способу захисту прав позивача, виходячи з приписів частини другої статті 9 КАС України.

При цьому вимоги позивача про внесення змін до електронної пенсійної справи і щодо відповідних сум грошового забезпечення цієї посади, суд не вважає належним способом захисту прав позивача, оскільки вони стосуються вже безпосереднього перерахунку пенсії позивача за посадою першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області та повинні вчинятись автоматично під час проведення такого перерахунку.

Вирішуючи спірні правовідносин, що виникли між сторонами стосовно перерахунку пенсії позивача, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною третьою статті 63 Закону № 2262 (у редакції Закону від 28.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Абзацом 1 пункту 24 вищевказаного Порядку, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом та перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-Постанова №103).

Пунктом 3 цієї постанови врегульовано перерахунок пенсії для колишніх працівників міліції із урахуванням грошового забезпечення поліцейського, визначеного відповідно до постанови № 988.

Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Порядок отримання довідок для перерахунку також визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Оглядом матеріалів справи судом встановлено, що 27.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 20.03.2018 № 1422-лк для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови №103 та Постанови № 988, про розмір грошового забезпечення за посадою оперуповноважений (а.с.72).

17.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 по довідці № 1422- лк від 20.03.2018 (а.с.71).

При цьому судом також встановлено, що 10.08.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 08.08.2018 № 6834-лк для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови №103 та Постанови № 988, про розмір грошового забезпечення за посадою першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області (а.с.78).

Однак, перерахунку за даною довідкою відповідач не здійснив, чим допустив з свого боку протиправну бездіяльність.

Враховуючи те, що, як вже було достеменно встановлено судом раніше, позивач був звільнений з посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області, отже перерахунок пенсії ОСОБА_1 має відбуватись саме виходячи з грошового забезпечення за цією посадою.

Грошове забезпечення за посадою оперуповноваженого та за посадою першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області є відмінними за розміром, а тому нездійснення перерахунку пенсії позивача за довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області від 08.08.2018 № 6834-лк є порушенням соціальних прав позивача, гарантованих Конституцією України.

Отже відновленням порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №6834-ЛК від 08.08.2018, починаючи з 01 січня 2016 року, з виплатою різниці недоотриманої пенсії та без відстрочення та розстрочення виплати пенсії.

При цьому щодо зобов`язання виплачувати пенсію без її відстрочення та розстрочення, суд зауважує наступне.

Так пункт 3 Постанови КМУ №103 в редакції, що діяла на час вчинення відповідачем перерахунку - 17.04.2018 згідно довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області від 20.03.2018 № 1422-лк, передбачав: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01.01.2016 по 24.02.2018, фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (далі-Порядок №45).

Вказаний висновок суду ґрунтується на таких законодавчо визначених положеннях.

Пунктами 2 та 3 Постанови КМУ № 103 встановлена процедура виплати сум перерахованої пенсії у зменшеному розмірі та сама виплата різниці у сумі перерахованої пенсії розстрочена на тривалий період.

Однак суд зазначає, що нормами Закону № 2262 зовсім не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі.

Статтею 11 Закону № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно "перерахунку" усіх призначених за цим Законом пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 зовсім не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри "виплати" перерахованих пенсій, що в наявності в Постанові від 21.02.2018 № 103.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

В свою чергу, частиною другою статті 55 Закону № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Норми Закону № 2262 (а саме: ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 р. №103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положенням Закону.

Як наслідок, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 113 Конституції України, ст. ст. 6, 7 КАС України положення Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51,52,55,63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Підсумовуючи вище викладене, а також враховуючи те, що виплата пенсії позивачу відбувається наразі з розстроченням, суд дійшов висновку про зобов`язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії позивачу саме без її відстрочення та розстрочення у часі.

Таким чином вимоги позивача в цій частині також підлягають задоволенню з корегуванням способу захисту порушених прав позивача.

Що стосується вимог позивача про зобов`язання відповідача виплатити йому компенсацію за несвоєчасну виплату всієї суми пенсії, то суд не вбачає підстав для задоволення цих позовних вимог, виходячи з наступного.

Так, дійсно частиною другою статті 55 Закону № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

При цьому згідно ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III (далі Закон № 2050) компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Статтею 4 Закону №2050 та п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати» передбачено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Відповідно до статті 7 Закону №2050 відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

Аналізуючи вказані норми права, суд дійшов висновку про те, що позивач набуває права звернення до суду з такими вимогами лише після отримання відмови відповідача у виплаті йому компенсації.

Позивачем не надано суду доказу того, що він звернувся з вимогою до відповідача про виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, а останній відмовив йому в цьому.

За таких обставин позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з обранням та корегуванням належного способу захисту порушених прав позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволено частково, позивачу необхідно відшкодувати 1152,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невнесення змін до даних в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 стосовно посади, яку обіймав на час звільнення, а саме посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка,буд.9) внести зміни до даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 ) щодо посади, яку обіймав на час звільнення, а саме посади першого заступника начальника міськвідділу - начальника кримінальної міліції Харцизького МВ ГУМВС в Донецькій області.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №6834-ЛК від 08.08.2018, починаючи з 01 січня 2016 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка,буд.9) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 ) відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №6834-ЛК від 08.08.2018, починаючи з 01 січня 2016 року, з виплатою різниці недоотриманої пенсії та без відстрочення та розстрочення виплати пенсії.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка,буд.9) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 ) судові витрати у розмірі 1152 (одна тисяча сто п`ятдесят дві) гривні 60 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст повного судового рішення складено 24 січня 2020 року.

Суддя Н.М. Басова