
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3786/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Ковальчука В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 44000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22 березня 2019 року працівниками Головного управління ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка магазину, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. Актом перевірки від 25 березня 2019 року №03/74/40-01/ НОМЕР_1 встановлено порушення вимог пп. 1, 2, 12, 13 ст. 3 Закону України №265/95- BP від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями); статей 11, 15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями); Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251; постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв".
На підставі вказаного акта перевірки Головне управління ДФС у Волинській області прийняло рішення від 20 вересня 2019 року №000018-32 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії, 10000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої та 17000,00 грн. за факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка. Зазначене рішення відповідачем не оскаржувалось.
Відповідач не сплатила суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк (протягом 30 днів після отримання рішення), тому позивач просив стягнути з відповідача 44000,00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03 січня 2020 року було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримала 10.01.2020 року, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення. Відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорила, відзив на позов у встановлений судом строк не подала, в зв`язку з чим суд вважає можливим розглянути та вирішити справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області 22 березня 2019 року на підставі наказу від 19 березня 2019 року №1029 та направлень на перевірку від 19 березня 2019 року №158, №159 проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .
За результатами фактичної перевірки з питань додержання суб`єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами складено акт №03/74/40-01/2407508543 від 25 березня 2019 року.
Вказаним актом перевірки зафіксовано факт продажу продавцем магазину ОСОБА_2 без застосування реєстратора розрахункових операцій, без видачі розрахункового документа встановленої форми та без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами однієї пачки сигарет "LM loft". В магазині було виявлено ряд інших тютюнових виробів, всього 272 пачки на суму 5262,94 грн., в тому числі без марок акцизного податку встановленого зразка - 211 пачки на суму 3707 грн., про що зазначено в додатках до акта перевірки.
Крім того, перевіркою контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій встановлено продаж 3-х пляшок вина "Мікадо. Біла слива" ємністю 0,7 л по ціні 0,64 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями) мінімальна роздрібна ціна з 02 жовтня 2018 року на вина виноградні натуральні з доданням спирту
та міцні у скляній тарі місткістю 0,7 л становить 49,00 грн.
Факт виявлених порушень підтверджується також письмовими поясненнями продавця ОСОБА_2 від 22 березня 2019 року.
Постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 19.04.2019 року у справі №167/490/19 ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Куп АП та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 грн.
З листа начальника Рожищенського ВП Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області від 30.05.2019 року вих. №2219/55/01-2019 заступнику начальника Головного управління ДФС у Волинській області слідує, що у ході розгляду матеріалів по факту перевірки магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на гр. ОСОБА_1 було складено адміністративні протоколи за ст. 164-5 ч. 1 КУпАП, ст. 156 ч. 1 КУпАП, ст. 165-2 ч. 1 КУпАП. За ст. 164-5 ч. 1 та ст. 156 ч. 1 Рожищенським районним судом Волинської області було об`єднано дані протоколи та накладено штраф у сумі 3400 грн. Адміністративний протокол за ст. 165-2 ч. 1 КУпАП згідно ст. 244-5 КУпАП був направлений на розгляд в Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області.
20 вересня 2019 року на підставі акта перевірки в. о. начальника начальником Головного управління ДПС у Волинській області прийнято рішення №000018-32 про застосування до підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії, 10000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої та 17000,00 грн. за факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка. Копія даного рішення із супровідним листом від 20 вересня 2019 року №469/ФОП/03-20-32-01-20 про роз`яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій була надіслана відповідачу.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР).
Згідно з абзацом тридцять першим статті 1 Закону №481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Частиною десятою статті 18 Закону №481/95-ВР передбачено надати Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (з наступними змінами та доповненнями) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
За визначеннями підпунктів 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (ПК України) марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Пунктом 226.3 статті 226 ПК України передбачено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 затверджено "Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів". Пунктом 24 вказаного Положення передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.
За приписами статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.
Як слідує з матеріалів справи, відповідачем не надано накладних на отримання тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Штрафні санкції розраховано з урахуванням мінімально встановлених розмірів відповідно до статті 17 Закону № 481/95-ВР.
Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Як визначено пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку визначено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
З витягу АІС "Податковий блок" від 09 грудня 2019 року вбачається, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 44000,00 грн.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 20 вересня 2019 року №000018-32 прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач не надала суду доказів сплати в добровільному порядку фінансових санкцій в сумі 44000,00 грн., відзиву проти позову не подала, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертизи.
Враховуючи те, що позивач, як суб`єкт владних повноважень, під час подання позову поніс лише судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, тому судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в дохід місцевого бюджету Ясенівської сільської ради (банк Казначейство України (ЕАП), н/р UA968999980000031417561003375, одержувач коштів: УК у Рожищенському районі (с. Ясенівка), 21081500, ідентифікаційний код одержувача 37986509, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у сумі 44000,00 грн. (сорок чотири тисячі гривень 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 43143484).
Відповідач: фізична особи-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Суддя В.Д. Ковальчук