Рішення № 87163768, 21.01.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
120/3852/19-а
Номер документу
87163768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 січня 2020 р. Справа № 120/3852/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Драло В.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: Слізяка Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2019 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича (далі - відповідач), у якому просив:

- визнати бездіяльність голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича при розгляді письмового звернення ОСОБА_1 від 17.10.2019 року протиправною;

- зобов`язати голову Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича розглянути звернення ОСОБА_1 від 17.10.2019 року (яке було адресовано відповідачу через урядову лінію за № МА-9799800) у терміни та відповідно до вимог чинного законодавства.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 17.10.2019 року за № МА-9799800, в п`яте, через урядову «гарячу лінію» подано письмове звернення до сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича В.М. з вимогою надати інформацію щодо ряду питань, зокрема, чому щоквартально в мережі Інтернет немає звіту голови сільської ради перед громадою села щодо його діяльності; коли буде визначена конкретна дата надання звіту голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області щодо проведеної ним роботи пере громадою села (п.п. 7, 9 звернення).

Станом на час звернення до суду відповіді на звернення позивач не отримав.

Оскільки відповідачем не забезпечено розгляд звернення позивача згідно Закону України «Про звернення громадян», вважає, що такими діями та бездіяльністю відповідача порушено його права, а тому звернувся до суду цим позовом.

Ухвалою суду від 27.11.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву та зобов`язано надати до суду інформацію щодо того чи 17.10.2019 року надходило звернення позивача до сільського голови та у разі надходження копію звернення; чи розглянуто таке звернення відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».

18.12.2019 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому вказано, що звернення ОСОБА_1 надійшло на адресу Лука - Мелешківської сільської ради засобом поштового зв`язку 05.11.2019 року та зареєстровано в журналі реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян (справа № 02-29) № М-59.

Позивачу надано лист - відповідь вих. № 02-12/470 від 14.11.2019 року, який останній отримав 06.12.2019 року, де детально надано відповіді на поставлені позивачем запитання.

Відтак, відповідач вважає, що заява позивача розглянута у строк та у встановленому законом порядку.

Щодо доводів позивача про строки звітування сільського голови перед радою та відповідною громадою, відповідач зазначає, що питання звітування сільського голови перед радою може бути ініційовано не менш як половиною депутатів ради у будь-який визначений ними строк, а звітування сільського голови перед територіальною громадою відбувається не рідше одного разу на рік на відкритій зустрічі з громадянами.

За вказаних обставин, відповідач просить відмовити в повному обсязі у задоволенні позову ОСОБА_1 ..

Ухвалою суду 27.12.2019 року вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін та призначено судове засідання на 21 січня 2020 року.

В судове засідання позивач з`явився, пояснив, що відповідь на звернення від 17.10.2019 року він отримав, разом з тим вважає, що йому не надано відповідь на питання 7 та 9, а тому просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

05.11.2019 року на адресу Лука - Мелешківської сільської ради засобом поштового зв`язку надійшло письмове звернення ОСОБА_1 , яке зареєстровано в журналі реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян (справа № 02-29) № М-59 від 05.11.2019 року.

У звернені, датованому 17.10.2019 року, адресованому голові Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сичу В.М., ОСОБА_1 порушує ряд питань, зокрема:

знести хімічні склади;

вода не придатна для вживання і відповідно мав би бути прокладений водогін за кошти міського бюджету по вул. Мічуріна у селі Лука - Мелешківка, Вінницького району Вінницької області;

народним депутатом було виділено кошти у розмірі 1 700 000 на прокладення водогону по вул. Мічуріна у селі Лука - Мелешківка, Вінницького району Вінницької області, але водогін проклали в іншій частині села. Невідомо з яких причин змінено адресу облаштування водогону, а тому прохання надати письмовий звіт по руху виділених коштів;

встановлення економних світильників по вул. Мічуріна у селі Лука - Мелешківка, Вінницького району Вінницької області, не відповідають встановленим нормам ДБН;

відновлення двох ставків перед сільрадою;

ненадання щоквартально в мережі Інтернет звіту головою сільської ради перед громадою села щодо його діяльності;

вказати термін звіту сільського голови перед громадою;

коли буде асфальтована вулиця Мічурана, 40, у селі Лука - Мелешківка, Вінницького району Вінницької області;

щодо руху муніципального автобуса за маршрутом Вінниця - Лука - Мелешківська;

блокування проходу через греблю до магазину «Караван» та автобусної зупинки.

За наслідками розгляду цієї заяви, листом сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича В.М. № 02-12/470 від 14.11.2019 року повідомлено позивача про те, що його звернення розглянуто та надано у ньому вичерпні відповіді на поставлені питання.

Позивач отримав відповідь на своє звернення від сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича В.М. № 02-12/470 від 14.11.2019 року, що підтвердив в судовому засіданні.

Разом з тим вважає, що відповідачем не забезпечено розгляд питань 7 та 9 звернення позивача згідно Закону України «Про звернення громадян», не надано відповідь по суті питань, а тому вважає, що такими діями та бездіяльністю відповідача порушено його права, а тому звернувся до суду цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України «Про звернення громадян» регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Під зверненням громадян, згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» слід розуміти викладені в письмовій формі або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до статті 5 вказаного Закону звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв`язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

За приписами ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» визначені права громадянина при розгляді заяви чи скарги. Зокрема, встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право:

особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви;

знайомитися з матеріалами перевірки;

подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу;

бути присутнім при розгляді заяви чи скарги;

користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;

одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги;

вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Положеннями ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема, об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; особисто організувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи; у разі визнання заяви чи скарги не обгрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

Суд зауважує на те, що у позовній заяві, а також в судовому засіданні, позивач лише вказує щодо ненадання відповіді відповідачем на питання 7 та 9, зокрема щодо ненадання звіту щоквартально в мережі Інтернет головою сільської ради перед громадою села щодо його діяльності; невизначеності конкретного терміну надання звіту голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області щодо проведеної ним роботи перед громадою села.

З приводу вказаних доводів, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Згідно з ч. 7 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов`язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.

Частиною 1 ст. 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами. Вони періодично, але не менше як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність.

Проте, ні вказані норми, ні положення будь - якого іншого нормативно - правового акту не визначають механізм проведення таких відкритих зустрічей, а також не передбачено обов`язок сільського голови звітувати щоквартально в мережі Інтернет перед громадою села щодо його діяльності, про що і зазначено у відповіді на звернення в частині «Стосовно звіту сільського голови», а тому вимоги позивача в частині не надання відповіді на питання №7 звернення задоволенню не підлягають.

Щодо питання № 9, яке стосується того коли буде звіт перед громадою, то суд вважає, що відповідачем надано неповну відповідь на таке питання.

Так, сільським головою наведено лише норму ч.7 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , яка встановлює періодичність звітування голови перед громадою не рідше одного разу на рік. Разом з тим, відповідачем не зазначено коли саме буде проведено звітування, що можливо визначити та зазначити з урахуванням строку проведення попереднього звітування.

За приписами вимог п. 4 ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги слід задовольнити частково.

Згідно з вимогами ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича, допущені ним при розгляді пункту 9 (дев`ятого) звернення ОСОБА_1 від 17.10.2019 року.

Зобов`язати сільського голову Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича надати обґрунтовану та повну відповідь на пункт 9 (дев`ятий) звернення ОСОБА_1 від 17.10.2019 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 )

Відповідач: сільський голова Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області Сич Володимир Миколайович (код ЄДРПОУ04329856, місцезнаходження: вул. Центральна, 2а, с. Лука-Мелешківська, Вінницького району Вінницької області, 23234)

Повне судове рішення складено та підписано суддею: 27.01.2020 року.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна