
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/2039/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Ковальчука В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Аванта про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Аванта (далі ТОВ Торговий Дім Аванта, відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 10000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.02.2019 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка магазину Колібріс, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Рожище, площа Богдана Хмельницького, 1, де здійснює торгівельну діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт № 03/39/40-01/25495114 від 15.02.2019 року, яким встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв від 30.10.2008 року № 957 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Постанова № 957), а саме факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
На підставі акта перевірки № 03/39/40-01/25495114 від 15.02.2019 року ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення про застосування фінансових санкцій від 28.03.2019 року № 000813-40, яким до відповідача відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 № 481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 грн. за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
Відповідач оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій в адміністративному порядку. Рішенням Державної фіскальної служби України від 12.06.2019 року №26814/6/99-99-11-06-01-25 залишено без змін рішення ГУ ДФС у Волинській області від 28.03.2019 року № 000813-40, а скаргу без задоволення.
Оскільки відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив, тому позивач просить стягнути з ТОВ Торговий Дім Аванта до місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 10000,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відзиву на позов відповідач суду не подав.
Ухвалою суду від 30.07.2019 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №140/1963/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аванта до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 28.03.2019 року № 000813-40.
Згідно з ухвалою суду від 27.01.2020 поновлено провадження у даній справі.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Згідно із абзацом тридцять першим статті 1 Закону № 481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Частиною десятою статті 18 Закону № 481/95-ВР надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв № 957 від 30.10.2008 (з наступними змінами та доповненнями) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
За приписами частин четвертої, п`ятої статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно із пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 Порядку № 790 передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Судом встановлено, що на підставі наказу №408 від 04.02.2019 року Про проведення фактичної перевірки, направлень на перевірку від 06.02.2019 року №000405, №000406, №000414 працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведена фактична перевірка господарської одиниці - магазину Колібріс, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Рожище, площа Богдана Хмельницького, 1, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, про що складено акт № 03/39/40-01/25495114 від 15.02.2019 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. Вказаним актом перевірки зафіксовано порушення вимог Постанови № 957 факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
28 березня 2019 року на підставі вказаного акта перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області було винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 000813-40 на підставі абзацу 14 частини другої статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на суму 10 000,00 грн. за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
12 квітня 2019 року ТОВ Торговий дім Аванта подало скаргу на рішення про застосування фінансових санкцій від 28 березня 2019 року №000813-40 до Державної фіскальної служби України.
12 червня 2019 року Державна фіскальна служба України залишила скаргу відповідача без задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій №000813-40 від 28 березня 2019 року без змін.
Судом також встановлено, що вказане рішення про застосування фінансових санкцій було оскаржено відповідачем в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі № 140/1963/19 позов Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аванта до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 28.03.2019 року № 000813-40 задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій № 000813-40 від 28 березня 2019 року. Рішення суду набрало законної сили 04.12.2019 року на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2019 року, якою апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі № 140/1963/19 без змін.
Згідно із частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, оскільки на час вирішення даного спору рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 28.03.2019 року № 000813-40 про застосування фінансових санкцій у розмірі 10000,00 грн. скасоване рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року у справі № 140/1963/19, яке набрало законної сили, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача фінансових санкцій в сумі 10000,00 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінивши докази, які є у справі, враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Враховуючи те, що позов подано суб`єктом владних повноважень та суд відмовляє у задоволенні позову повністю, у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Аванта про стягнення фінансових санкцій відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Позивач: Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Аванта (43006, Волинська область, місто Луцьк, провулок Макарова, будинок 5, код ЄДРПОУ 35495114).
Суддя В.Д. Ковальчук