
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3423/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 17 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДФС у Волинській області 18.05.2018 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 15.05.2018 року №1787 та направлень від 15.05.2018 року №273, №274, №275 було проведено фактичну перевірку торгового об`єкту, що знаходиться за адресою: Волинська обл., Ратнівський р-н, с. Доманове, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .
За результатом проведеної перевірки складено акт №03/109/40-01/1776421724 від 21.05.18 року, яким встановлено порушення: роздрібна торгівля алкогольними без наявності ліцензії.
На підставі матеріалів перевірки, та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення від 16.11.2018 року №000712-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними без наявності ліцензії.
Оскільки штрафні фінансові санкції в добровільному порядку не сплачені, позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по фінансових санкціях в сумі 17 000 грн. Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копія ухвали суду про відкриття провадження в адміністративній справі, надіслана на адресу відповідача, яка вручена відповідачу належним чином 29.11.2019 року.
Відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорила, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подала, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Правовідносини у даній справі врегульовано Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (чинними на момент виникнення спірних правовідносин).
З матеріалів справи слідує, що працівниками ГУ ДФС у Волинській області 18.05.2018 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 15.05.2018 року №1787 та направлень від 15.05.2018 року №273, №274, №275 було проведено фактичну перевірку торгового об`єкту, що знаходиться за адресою: Волинська обл., Ратнівський р-н, с. Доманове, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .
За результатом проведеної перевірки складено акт №03/109/40-01/1776421724 від 21.05.18 року, яким встановлено порушення:
- п. 1,2, 12 ст. З Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. Для розгляду та прийняття відповідного рішення по виявлених порушеннях матеріали перевірки листом від 21.05.2018 року №563/02-20-40-01-12 надіслані до управління аудиту ГУ ДФС у Волинській області.
За порушення вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР на підприємця ОСОБА_1 18.05.2018 року складено протокол про адмінправопорушення №000162, який скеровано на розгляд до Ратнівського районного суду Волинської області за № 9253/10/03-20- 40-01-20 від 22.05.2018 року.
- ст. 15 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - роздрібна торгівля алкогольними без наявності ліцензії.
Контрольно - розрахунковою операцією 18.05.2018 року о 17.50 год. в торговому об`єкті за адресою: Ратнівський р-н., с. Доманове, де здійснює господарську діяльність ОСОБА_1 було придбано 1 (одну) пляшку пива світле «Чернігівське світле» пастеризоване 0,5л. ,4,8% об. спирту по ціні 11,00 грн.
Крім того, в торговому об`єкті під прилавком було виявлено алкогольні напої, які зазначені в Додатку № 1 до акта перевірки. Підприємцем під час перевірки не було надано ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим порушено ст. 15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Дані алкогольні напої, згідно відомості (Додаток № 3), доданий до акта перевірки в кількості 41 (сорок одна) пляшка на суму 1 411,00 грн., вилучені з обігу згідно протоколу вилучення б/н від 18.05.2018 року начальником ВПН ОПТ ОУ ГУ ДФС У Волинській області капітаном податкової міліції Чубаєвським М. В.
По вищевказаному факту листом від 21.05.2018 року №560/10/03-20-40-01-11 було направлено матеріали перевірки до ОУ ГУ ДФС у Волинській області для вжиття відповідних заходів згідно КУпАП за фактом роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії. Та повторно направлено лист №1123/03-20-40-01-20 від 25.10.2018 року. На вищевказаний лист надійшла відповідь в якій повідомлено, що в справі № 166/790/18 постановою від 05.09.2018 року ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 164 КУпАП, а провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності закрито у зв`язку із закінченням строку накладення.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачена відповідальність:
- за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн.
Накладні на отримання товару, що вказані у відомості (додаток №3) до акта перевірки підприємцем ОСОБА_1 не надано, що не дає можливості зробити розрахунок штрафних санкцій.
Для отримання інформації щодо придбання алкогольних напоїв ГУ ДФС у Волинській області направлено лист від 22.05.2018 року №9251/10/03-20-40-01-20 до підприємств оптової торгівлі алкогольними напоями.
Фінансова санкція за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії становитиме 17 000 грн., оскільки неможливо встановити 200 % вартості отриманої партії товару, оскільки у відповіді від підприємств постачальників алкогольних напоїв відсутня інформація у кого було придбано вищевказані алкогольні напої ОСОБА_1 .
Клопотання від підприємця про участь у розгляді справи на засіданні Комісії не надходили, тому були всі підстави для розгляду матеріалів перевірки без участі СПД та її представників.
На підставі матеріалів перевірки, якими встановлено факт порушення відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення від 16.11.2018 року №000712-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за роздрібну торгівлю напоями без наявності ліцензії.
Відповідач не оскаржував рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому ні в адміністративному порядку.
Також, необхідно звернути увагу на те, що у даній справі за позовом контролюючого органу про стягнення заборгованості зі сплати суми податкового боргу, суд перевіряє обставини невиконання відповідачем своїх зобов`язань по сплаті узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлений законодавством строк та на дату судового розгляду справи і наявності у позивача права вимоги на стягнення боргу у судовому порядку.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначено, що у разі невиконання суб`єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку відповідачем не оскаржене, не скасоване та не виконане в повному обсязі протягом 30 днів з дня вручення його копії.
Відтак, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій ід 16.11.2018 року №000712-40 є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції у повному обсязі не сплачено, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Разом з тим, в ході розгляду справи судом встановлено, що 02.12.2019 року підприємницьку діяльність ОСОБА_1 припинено, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань було внесено запис №21910060003001825 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Відповідно до статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа-підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Відповідно до пп. 65.10.8 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Аналогічне зазначене пп. 4 п. 11.18 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. №1588.
Таким чином, факт державної реєстрації (реєстрації) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Врегулювання питань погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України. Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності (пп. 5 п. 11.32 Порядку № 1588).
Таким чином, фінансові санкції підлягають стягненню з ОСОБА_1 , як з фізичної особи, платника податку.
Згідно із п.97.3 ст.97 Податкового кодексу України у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 205, 229, 243, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 грн. (сімнадцять тисяч) гривень.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач Головне управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич