
У Х В А Л А
про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
27 січня 2020 р. Справа № 120/62/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Воробйова Інна Анатоліївна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до: Вінницької районної державної адміністрації управління праці та соціального захисту населення (вул.Грибоєдова,10- а, м.Вінниця)
про: визенання протиправною бездіяльності щодо невчасного розгляду заяви та зобов`язання надати рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницької районної державної адміністрації управління праці та соціального захисту населення про визенання протиправною бездіяльності щодо невчасного розгляду заяви та зобов`язання надати рішення .
Обгрунтовуюючи позовні вимоги позивач вказує, що управлінням безпідставно не розглянуто її заяву про призначення субсидії, відтак, така бездіяльність є протиправною.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
При цьому, згідно пункту 1 частини першої статті 263 КАС України, спори щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) .
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) на підставі статті 263 КАС України. Підстави для залишення її без руху, без розгляду або для відмови у відкритті провадження на даній стадії судового процесу відсутні.
На підставі викладеного доходжу висновку про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Окремо є необхідним звернути увагу позивача на наступне.
Відповідно частини першої статті 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
При цьому, згідно частини третьої статті 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В розумінні статті 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Водночас, за змістом частини третьої статті 55 КАС України, юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
З аналізу процитованих норм видно, що відповідачем (суб`єктом владних повноважень) може бути самостійно як юридична особа (орган, установа) так і інший суб`єкт, який не є юридичною особою та наділений владними повноваженнями. При цьому, наявність у суб"єкта статусу структурного підрозділу не позбавляє такий орган статусу юридичної особи.
Так, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Вінницька районна державна адміністрація є юридичною особою (код ЄДРПОУ 04050975, м. Вінниця, Хм. шосе,17).
Водночас, цей же Реєстр містить інформацію про управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації як юридичну особу (код ЄДРПОУ 03191928, м. Вінниця, вул. Грибоєдова, 10-а). Згідно Положення про управління праці та соціального захисту населення Вінницької державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови районної державної адміністрації від 09.08. 2018 року № 538, управління є структурним підрозділом Вінницької районної державної адміністрації із статусом юридичної особи публічного права, що утворюється головою цієї адміністрації.
Відповідно до визначених у Положені повноважень, управління виконує функції з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення: організовує в межах компетенції роботу щодо надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв`язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу, пільг на проїзд окремим категоріям громадян, інших пільг, передбачених законодавством України (пп. 26 п.5 Положення).
Як видно зі змісту заяви позивача про призначення та надання житлової субсидії, вона адресована саме управлінню праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації. При цьому, позивач відповідачем визначив не "управління праці та соціального захисту населення Вінницької державної адміністрації", а "Вінницьку районну державну адміністрацію управління праці та соціального захисту населення".
Слід вказати, що частинами третьою, четвертою статті 48 КАС України, визначено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Відтак, у разі встановлення, що позов подано не до тієї особи, суд у разі наявності згоди позивача замінює первісного відповідача, у разі ж відсутності такої (згоди) залучає другого відповідача.
Отже позивачу є необхідним надати свою письмову позицію щодо належного відповідача у даній справі.
Керуючись статтями 171, 248, 256 КАС України,
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницької районної державної адміністрації управління праці та соціального захисту населення про визенання протиправною бездіяльності щодо невчасного розгляду заяви та зобов`язання надати рішення.
2. Розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до положень статті 263 КАС України у письмовому провадженні.
3. Позивачу надати письмову позицію щодо відповідача у даній справі протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження
4. Встановити відповідачу строк для надання відзиву на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів (звернень позивача щодо призначення субсидії та відповідей/рішень на такі) у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу.
5. Роз`яснити відповідачу, що відповідно до статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
6. Повідомити відповідача про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню йому як стороні та про можливість їх отримання лише безпосередьо у суді.
7.Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
8.У разі невиконання вимог ухвали суду повідомити суд про причини такого невиконання.
9. Попередити відповідача про те, що згідно частини першої статті 149 КАС України, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
- невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
- зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
- неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду, лише у випадку її постановлення з порушення правил підсудності.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна