
Справа № 539/4491/19
Провадження № 2/539/250/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2020 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
у складі: головуючого судді - Даценка В.М.,
за участю секретаря - Шрейтер С.О.,
представників позивача - Олійник Н .О., Марченко Ю .М .,
відповідача - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги,-
ВСТАНОВИВ :
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги, мотивуючи тим, що з 2015 року відповідач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач житлової субсидії.
26.01.2018 року відповідач звернувся до Управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, в якій було зазначено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі осіб, які зареєстровані чи фактично проживають, зміна у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50000 гривень) він зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Разом із заявою відповідач надав декларацію про доходи, витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, де зазначив, що до складу осіб, які зареєстровані у будинку, входить лише він - ОСОБА_4 .
На підставі вищевказаних поданих документів проведений розрахунок та призначено житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2018 року по березень 2018 року включно.
Згідно Постанови КМУ від 27.04.2018 року №329, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидії у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Тому, відповідачу було проведено розрахунок субсидії: на квітень 2018 року - 191,11 гривень; з травня по вересень 2018 року - 0,00 гривень; з жовтня по жовтень 2018 року - 700,07 гривень; з листопада 2018 року по лютий 2019 року - 1878,53 гривні; з березня 2019 року по березень 2019 року - 1889,01 гривня; з квітня 2019 року по квітень 2019 року - 880,37 гривень.
Відповідно до Положення про Порядок призначення житлових субсидій, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку житлової субсидії, зокрема:
-зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, їх соціального статусу;
-зміни у складі сім`ї члена господарства.
У серпні 2019 року за результатами проведеної верифікації виявилось, що відповідач внесений до складу сім`ї його дружини - гр. ОСОБА_5 , яка також є отримувачем субсидії, тобто, права на субсидію домогосподарство відповідача в період з 01.05.2018 року права не мало, внаслідок чого виникла переплата субсидії в сумі 10983,57 гривень.
15.08.2019 року відповідачу направлено повідомлення про припинення виплати субсидії з вимогою повернути переплату по раніше наданій субсидії в сумі 10983,57 гривень, яку відповідач погодився сплатити реструктурузувавши борг на 10 місяців, однак, пізніше, у своїй заяві від 22.08.2019 року останній відмовився повертати дані кошти, що змусило Управління звернутись до суду.
Позивач прохає суд стягнути з відповідача на свою користь надміру виплачені кошти допомоги (субсидії) у розмірі 10983,57 гривень та судові витрати.
В судовому засіданні представники позивача в особі Олійник Н.О., Марченко Ю.М. позов підтримують, прохають задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 позов не визнав, прохає відмовити у його задоволенні. Визнав, що дійсно йому нараховується субсидія з 2015 року. Позивач визнає, що з 01.05.2018 року змінилися правила призначення житлової субсидії, внаслідок яких він втратив право на її отримання, однак вказує на те, що в такому випадку наступне призначення йому субсидії повинне було здійснюватися за його заявою. Таку заяву він не подавав, а тому не вбачає своєї вини в безпідставному нарахуванні житлової субсидії з 01.05.2018 року.
Також зазначає, що відповідного рішення про припинення надання субсидії та про стягнення з нього переплачених коштів Управлінням не виносилось, що позбавило його права оскаржити дане рішення.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 26.01.2018 року відповідач звернувся до позивача - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.4), додавши, при цьому, декларацію про доходи і витрати на осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
На підставі поданої відповідачем заяви позивачем прийнято рішення про призначення субсидії, а також проведено розрахунки і виплату даної субсидії на житлово-комунальні послуги (а.с.5-11) за період з січня 2018 року по березень 2018 року включно.
Субсидія була розрахована виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, що відповідало вимогам п.7 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
В даному випадку, відповідач на момент подання заяви був зареєстрований один.
Після закінчення визначеного строку отримання субсидії відповідно до п.16 вказаного Положення відповідачу було розраховано субсидію на наступний період, внаслідок чого за квітень, травень, листопад 2018 року, березень, квітень 2019 року відповідачем було отримано житлову субсидію на суму 10 983 грн 57 коп.
В квітні 2018 року змінилося законодавство щодо порядку нарахування житлової субсидії.
Так, постановою КМ України від 27 квітня 2018 р. № 329 внесені зміни до вказаного Положення, за якими після включення в розрахунок його дружини (зареєстровану за іншою адресою) відповідач втратив законні підстави для отримання житлової субсидії.
Відтак, житлову субсидію за квітень, травень, листопад 2018 року, березень, квітень 2019 року в сумі 10 983 грн 57 коп. відповідач отримав без достатніх правових підстав.
Вказані обставини визнаються сторонами спору.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала..
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ч.4 п. 13, ч.10 п.16 Положення громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
Враховуючи те, що протягом 2018, 2019 років відповідачем без достатніх правових підстав було отримано житлову субсидію на суму 10 983 грн 57 коп., при цьому всупереч вимогам Положення відповідач не вжив заходи для повідомлення про обставини для перерахунку субсидії, на підставі вказаних норм матеріального права, суд приходить до висновку про те, що відповідач повинен повернути суму безпідставно нарахованої субсидії.
Така правова позиція викладена в постанові КЦС ВС від 04.07.2018 року у справі № 598/1874/16-ц.
Доводи відповідача про відсутність його вини в отримані таких коштів суд відхиляє, оскільки повернення коштів за ст.1212 ЦК України не залежить від наявності вини одержувача коштів.
Доводи відповідача щодо помилкового нарахування йому субсидії за відсутності відповідної заяви не узгоджуються з нормами Положення. При цьому з огляду на матеріально-правову підставу такого позову (ст.1212 ЦК України), яка визнана правильною КЦС ВС, такі доводи не мають значення для цієї справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до ОСОБА_4 обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Судові витрати, сплачені позивачем в розмірі 1921 гривні (а.с.1), покладаються на відповідача, у відповідності з п.1 ч.1 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (код ЄДРПОУ 24565327, юридична адреса: м.Лубни проспект Володимирський,9 Полтавської області, р/р 35418078045264, МФО 831019, банк ГУДК у Полтавській області) до ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради надміру виплачені кошти в сумі 10983 (десять тисяч дев`ятсот вісімдесят три) гривні 57 копійок та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 гривню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом трид цяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду В.М.Даценко