
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2020 року Чернігів Справа № 620/3305/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
представника позивача Савицького І.О.,
представника відповідача Середи С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Чернігівторф" до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
У С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Чернігівторф" звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 30.09.2019 № 26-25-05-14/5254-2019.
Позивач вважає, що Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області порушено статтю 4 Закону № 2939-ХІІ та проведено інспектування на підконтрольній установі, за період її фінансово-господарської діяльності щодо якої вже проведено державний фінансовий аудит, а отже вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 30.09.2019 № 26-25-05-14/5254-2019 не відповідає принципу законності, що закріплений у частині другій статті 15 Закону № 2939-ХІІ.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.
У встановлений судом термін від представника Північного офісу Держаудитслужби до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що відповідачем при здійсненні заходів державного фінансово контролю (аудит, інспектування) діяльності Позивача не було порушено норми частини другої ст. 4 Закону №2939, а отже вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 30.09.2019 №26-25- 05-14/5254-2019 в силу норм частини другої ст. 15 Закону №2939 є законними та обов`язковими для виконання позивачем.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позові, та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, з підстав, викладених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
Так, аудиторське дослідження позивача проведено на виконання п. 4.61 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на III квартал 2019 року (в частині державних фінансових аудитів), погодженого Міністром Кабінету Міністрів України Олександром Саєнко 06.06.2019 та затвердженого наказом Держаудитслужби від 10.06.2019 №162.
Аудиторське дослідження проводилось згідно з Програмою державного фінансового аудиту діяльності ДП «Чернігівторф» за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, яка затверджена 12.07.2019 начальником Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Іриною Білазерською, один примірник якої вручено 12.07.2019 т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» Бондаренку Ю.В.
Крім того, з метою оцінки законного, ефективного та результативного використання ресурсів, стану фінансової і господарської діяльності, ефективності і результативності в діяльності, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності та на підставі направлень на проведення державного фінансового аудиту діяльності ДП «Чернігівторф» від 11.07.2019 №384, від 27.06.2019 №350 та №351, від 12.07.2019 №386, від 01.08.2019 №409 виданих начальником Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Іриною Білазерською, уповноважені посадові особи Управління направлені для проведення аудиту з 02.08.2019 по 27.09.2019.
Разом з тим, відповідно до п. 5.2.3.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на III квартал 2019 року, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20.06.2019 №118 (зі змінами), на підставі направлення від 20.09.2019 №507, виданого начальником Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Іриною Білазерською, головним державним аудитором Ковальовою Ю.М. проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Чернігівторф» за період з 01.01.2016 по 30.06.2019.
Ревізію в ДП «Чернігівторф» проведено з 23.09.2019 по 24.09.2019 у відповідності до питань програми ревізії з відома т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» Бондаренка Юрія Володимировича.
За результатами перевірки складено акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Чернігівторф» за період з 01.06.2016 по 30.06.2019 від 24.09.2019 №05-30/08, перший і третій примірник якого 24.09.2019 надано для ознайомлення та підпису т.в.о. директора - ОСОБА_1 , однак станом на 30.09.2019 відповідні примірники акта ревізії не повернулись підписаними, а тому відповідно до п. 40 Порядку №550 складено акт про відмову від підпису від 30.09.2019.
Станом на 02.12.2019 підписані примірники акта позивачем надано не було.
На підставі абз. 3 п. 40 Порядку №550 та відповідно до п. 3 ст. 8, п. 7 ст. 10, частини другої ст. 15 Закону №2939 начальником Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській пред`явлено позивачу вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства №26-25-05-14/5254-2019 від 30.09.2019, які станом на 02.12.2019 не виконані.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд враховує наступне.
Засади здійснення державного фінансового контролю закріплено у Законі України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ (далі - Закон №2939).
Відповідно до ст. 2 Закону №2939 визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірки закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб`єктів господарювання визначено Порядком проведення Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб`єктів господарювання, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №252 (далі Порядок №252).
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб`єктів господарювання визначено Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (далі Порядок 550).
П. 3 Порядку №550 визначено, що акт ревізії - документ, який складається посадовими особами державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати.
Акт ревізії фінансово-господарської діяльності позивача складено посадовими особами Управління 24.09.2019.
Відповідно до п. 19 Порядку 252 керівник аудиту відповідно до методики проведення аудиту формує проект звіту та подає його об`єкту аудиту для ознайомлення не пізніше ніж в останній робочий день завершення строку проведення аудиту, визначеного в направленні з урахуванням продовження або скорочення такого строку, одним із способів, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Проект аудиторського звіту за результатами державного фінансового аудиту діяльності Державного підприємства «Чернігівторф» було надано в останній день завершення строку проведення аудиту, який визначений у направленні - 27.09.2019.
Позивач як на підставу неправомірності та скасування вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 30.09.2019 №26-25-05-14/5254-2019 посилається на проведення ревізії фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 після проведення державного фінансового аудиту діяльності позивача за період з 01.01.2016 по 30.06.2019.
Відповідно до частини другої ст. 4 Закону №2939 на підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово- господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.
Аналіз вказаної статті свідчить про встановлення обмеження проведення інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю саме після завершення державного фінансового аудиту на підконтрольній установі за один і той самий період фінансово- господарської діяльності.
Тобто, дана норма статті передбачає встановлення обмеження щодо проведення інспектування у разі якщо державний фінансовий аудит діяльності підконтрольної установи є завершеним.
При цьому, ревізія фінансово-господарської діяльності позивача завершена 24.09.2019, а державний фінансовий аудит діяльності завершений 27.09.2019.
Крім того, відповідача було допущено позивачем до проведення ревізія фінансово-господарської діяльності та державного фінансового аудиту. Накази про призначення вказаних перевірок позивачем не оскаржувались, а тому суд не приймає посилання на протиправність проведення ревізія фінансово-господарської діяльності та державного фінансового аудиту Державного підприємства "Чернігівторф", як на підставу скасування вимоги від 30.09.2019 №26-25- 05-14/5254-2019.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем при здійсненні заходів державного фінансово контролю (аудит, інспектування) діяльності позивача не було порушено норми частини другої ст. 4 Закону №2939, а отже підстав для визнання протиправною та скасування вимоги від 30.09.2019 №26-25- 05-14/5254-2019 відсутні.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Чернігівторф" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 24 січня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць