
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 січня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/73/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Кушнір В.О., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Хотинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про оскарження дій державного виконавця,-
в с т а н о в и в:
У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати неправомірною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Хотинського районного управління юстиції Гуцула І.І. від 07.04.2016р. про стягнення з боржника ОСОБА_1 виконавчого збору у розмірі 22167,90грн. у ВП №44811360;
- визнати неправомірною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Хотинського районного управління юстиції Гуцула І.І. від 07.04.2016р. про про відкриття виконавчого провадження ВП №50770295 за постановою ВП №44811360 від 07.04.2016р.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху з наступних підстав.
Пунктами 3 та 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
У відповідності до ч.2 ст.4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (10510грн.); за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80грн).
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру (ч.3 ст.6 Закону №3674-VI).
Зміст позовних вимог становить одна вимога майнового характеру та одна вимога немайнового характеру. Відтак, враховуючи розмір і порядок судового збору, визначений законом, судовий збір за даний позов становить 1681,60грн.
Як видно з матеріалів, доданих до позовної заяви, позивачем не виконано зазначену вимогу ч.3 ст.161 КАС України, за таких обставин, позивачу слід подати до суду документ про сплату судового збору в розмірі, встановленому Законом №3674-VI або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору.
Поряд із цим, суд звертає увагу на помилковість тверджень позивача, викладених у позові, щодо того, що Законом України "Про судовий збір" та Цивільним процесуальним кодексом України не передбачено необхідність сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця. Така категорія справ розглядається за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, яким не передбачено подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця. Учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, за правилами ст.287 КАС України мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою. При цьому, в силу ч.1 ст.3 Закону №3674-VI за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.
У відповідності до п.11 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві зазначається, зокрема, власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Всупереч указаній вимозі позивачем у позові не зазначено власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частиною 1 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Статтею 287 КАС України встановлено спеціальний строк для подання позову з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який становить десять днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позову видно, що позивачем оскаржуються рішення державного виконавця, отже, такий позов в силу наведених положень КАС України має бути подано у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В ч.6 ст.161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач у поданому позові зазначає, що про оскаржувані рішення вона дізналася 12.08.2019р., коли отримала їх у відповідь на запит її представника від 22.07.2019р. Разом з тим, позивач звернулася до суду з даним позовом 20.01.2020р., тобто з пропущенням десятиденного строку звернення до суду. При цьому, заяви про поновлення такого строку із зазначенням причин не звернення до суду з 12.08.2019р., по 20.01.2020р. позивач не подала.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, суд робить висновок про наявність правових підстав для залишення даного позову без руху.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу слід подати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, в якій вказати підстави для поновлення такого строку, а також надати відповідні докази поважності причин його пропуску, що відповідає вимогам, зазначеним у ч.6 ст.161 КАС України та ч.1 ст.123 КАС України. Також, на виконання вимог п.11 ч.5 ст.160 КАС України, позивачу слід надати до суду власне письмове підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Крім того, в силу ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви позивачу необхідно додати документ про сплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 160-161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.О. Кушнір