
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2020 р. м. Чернівці справа № 824/1597/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецького міського голови про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить :
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Чернівецького міського голови (далі - відповідач) від 11.11.2019 року №466-р в частині зупинення дії пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 07.11.2019 року №1946 "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів та складання та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань".
24.12.2019 року ухвалою суду відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що заявою від 10.08.2018 року він звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради щодо надання дозволу на складання проекту відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,1200 га за адресою АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва.
Пунктом 46 рішення 65 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1548 від 06.12.2018 року, позивачу надано дозвіл для складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1200 га для індивідуального садівництва.
Пунктом 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1946 від 07.11.2019 року "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань" затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі позивачу безоплатно у власність земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1200 га для індивідуального садівництва.
Розпорядженням Чернівецького міського голови №466-р від 11.11.2019 року зупинено дію пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1946 від 07.11.2019 року "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань" щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі позивачу безоплатно у власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1200 га для індивідуального садівництва та внесено на повторний розгляд на пленарне засідання.
На думку позивача, розпорядження Чернівецького міського голови порушує право на отримання у власність земельної ділянки.
13.01.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що здійснюючи розпорядження вказаною вище земельною ділянкою комунальної власності територіальної громади міста Чернівці, Чернівецькою міською радою не враховано того, що ч.3 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управління районних і обласних рад.
Земельна ділянка, яка згідно із зупиненням рішенням ради планується надати ОСОБА_1 знаходиться у зоні, що є привабливою для забудови, є вільною від об`єктів нерухомого майна. Надходження від реалізації на земельних торгах суттєво поповнить міський бюджет, що дасть змогу в подальшому вирішити низку проблем соціально - економічного розвитку міста Чернівці. Враховуючи те, що 21.11.2019р. Чернівецька міська рада 2/3 голосів (за - 12, проти -0, утрималися -7, не голосували - 13 ) не підтвердила дію зупиненого міським головою пункту 44 рішення Чернівецької міської ради від 07.11.2019 р. №1946, отже пункт 44 не набрав чинності.
У відзиві на позовну заяву відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, дослідивши письмові докази по справі встановив наступне.
10.08.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради щодо надання дозволу на складання проекту відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,1200 га за адресою АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва (а.с. 17).
Пунктом 46 рішення 65 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1548 від 06.12.2018 року, позивачу надано дозвіл для складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1200 га для індивідуального садівництва (а.с. 18-19).
На підставі зазначеного рішення позивач замовив у ФОП ОСОБА_2 виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
03.01.2019 ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для індивідуального садівництва (а.с. 10-16).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу був розроблений та погоджений з відповідними службами у відповідності вимог ст.50 Закону України "Про землеустрій" та ст. 186*1 Земельного кодексу України та поданий на затвердження до Чернівецької міської ради (а.с. 20-44).
Пунктом 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1946 від 07.11.2019 року "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань" затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі позивачу безоплатно у власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1200 га для індивідуального садівництва (а.с.45).
Розпорядженням Чернівецького міського голови №466-р від 11.11.2019 року зупинено дію пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1946 від 07.11.2019 року "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань" щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі позивачу безоплатно у власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 орієнтованою площею 0,1200 га для індивідуального садівництва та внесено на повторний розгляд на пленарне засідання 21.11.2019 року (а.с. 46).
21.11.2019 року Чернівецька міська рада 2/3 голосів від загального складу (за - 12, проти -0, утрималися -7, не голосували - 13 ) не підтвердила дію зупинених Чернівецьким міським головою пунктів 26, 28, 30, 31, 43, 44 рішення Чернівецької міської ради від 07.11.2019 р. №1946, отже пункт 44 не набрав чинності.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
В силу частин 7 та 8 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Аналогічна позиція щодо обов`язковості розгляду заяви (клопотання) про вирішення питання щодо набуття прав користування, власності земельної ділянки, безпосередньо депутатами відповідного органу місцевого самоврядування на пленарному засіданні, міститься в постанові Верховного Суду України в справі № 21-358а13 від 10 грудня 2013 року, який вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні законодавства у своїх висновках, обов`язкових до врахування іншими судами, зазначив про те, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про надання її у власність приймають органи, визначені в статті 118 ЗК України.
Надання земельної ділянки або відмова у її наданні здійснюється виключно органами, визначеними у статті 118 Кодексу.
Предметом позову в даній справі є розпорядження Чернівецького міського голови від 11.11.2019 року № 466-р про зупинення дії пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 07.11.2019 року № 1946 "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань".
Згідно пункту 20 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Частиною 8 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" передбачено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Як встановлено вході розгляду справи, підставою для зупинення дії пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 07.11.2019 р. № 1946 є те, що зазначена земельна ділянка знаходиться у зоні, що є привабливою для забудови, є вільною від об`єктів нерухомого майна. Надходження від реалізації на земельних торгах суттєво поповнить міський бюджет, що дасть змогу в подальшому вирішити низку проблем соціально - економічного розвитку м. Чернівці.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно до ч.14 ст. 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Зі спірного розпорядження випливає, що позивачу після позитивного рішення органу місцевого самоврядування фактично відмовлено в наданні дозволу на складання проекту землеустрою
Проаналізувавши наведене вище та врахувавши відсутність підстав щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою визначених в статті 118 Земельного Кодексу України суд вважає, що оскаржуване розпорядження порушує право позивача на законодавчо визначене право на виготовлення проекту землеустрою, і як наслідок на можливе отримання у власність земельної ділянки.
Суд вважає за необхідне також вказати, що згідно з рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті1 9, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами п. 70 рішення Європейського суду з прав людини від 20.10.2011 "Справа "Рисовський проти України" суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Відтак, оцінюючи розпорядження Чернівецького міського голови №466-р від 11.11.2019 року щодо зупинення дії пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання №1946 від 07.11.2019 року "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань", в контексті встановлених обставин, суд вважає, що відповідач приймаючи вказане розпорядження не дотримався наведених критеріїв визначених статтею 2 КАС України, а тому таке розпорядження є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд звертає увагу, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідач у згаданих правовідносинах, жодним доказом або ж нормою законодавства не спростував доводів позивача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини. Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази позивача на підтвердження наведених аргументів та докази надані суб`єктом владних повноважень - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається відповідач, повністю спростовані аргументами позивача, а тому в суду є достатні підстави для задоволення позову повністю.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наявність підстав для задоволення адміністративного позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Чернівецького міського голови від 11.11.2019 року №466-р в частині зупинення дії пункту 44 рішення 73 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 07.11.2019 року №1946 "Про розгляд звернень фізичних осіб щодо передачі безоплатно у власність та надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів та складання та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань".
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької міської ради в особі Чернівецького міського голови на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768,40 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Чернівецька міська рада в особі Чернівецького міського голови (площа Центральна , 1, м. Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 04062216)
Суддя І.В. Маренич