Рішення № 87123124, 24.01.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2020
Номер справи
704/1167/19
Номер документу
87123124
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2020 року справа № 704/1167/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Черкаської міської ради (далі - міська рада, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Черкаської міської ради щодо порушення порядку розгляду клопотання ОСОБА_1 від 02.08.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації в межах окресленої на графічних матеріалах території м. Черкаси;.

- зобов`язати Черкаську міську раду розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 від 02.08.2019 на пленарному засіданні найближчої (після набрання постанови суду законної сили) сесії, визначити без його погодження вільну земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 в межах окресленої на графічних матеріалах території м. Черкаси з цільовим призначенням "для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд" (при наявності такої вільної ділянки) та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення визначеної земельної ділянки у формі рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що 02.08.2019 позивач в порядку статті 118 Земельного кодексу України, реалізуючи своє право на отримання у власність земельної ділянки, звернувся до Черкаської міської ради з клопотанням про надання безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації в межах міста Черкаси, в якому просив раду визначити без погодження позивача та виділити позивачеві у власність земельну ділянку в місті Черкаси, а також додав витяг з публічної кадастрової карти України в якості графічних матеріалів, однак відповідач клопотання позивача не розглянув у відповідності до вимог Земельного кодексу України, порушивши процедуру і порядок розгляду такого клопотання, тобто не вніс на розгляд сесії, а обмежився наданням письмової відповіді від 09.09.2019 за підписом директора департаменту архітектури та містобудування про підготовку проекту рішення.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 06.08.2019 позивач звернувся до Черкаської міської ради із клопотанням від 02.08.2019 (вх. №7525-2 від 06.08.2019), в якому просив визначити без погодження позивача земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га в межах окресленої на графічних матеріалах території м. Черкаси з цільовим призначенням "для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд" та надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки.

09 вересня 2019 року Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради листом № 7525-2 повідомив ОСОБА_1 , що управління земельних ресурсів та землеустрою департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на звернення позивача підготувало відповідний проект рішення, враховуючи регламент роботи Черкаської міської ради, затверджений рішенням міської ради від 24.12.2015 № 2-18, проект рішення буде наданий до відділу з питань роботи ради та буде розглянутий на засіданні сесії Черкаської міської ради із землеустрою.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

Згідно із пунктом "д" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить організація землеустрою.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 34 частини1 статті 25 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Як свідчать матеріали справи, 06 серпня 2019 року позивач звернувся до Черкаської міської ради із клопотанням, в якому просив передати йому у власність земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га в межах окресленої на графічних матеріалах території м. Черкаси з цільовим призначенням "для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд" та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки без погодження позивача.

Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що Черкаська міська рада мала б розглянути заяву ОСОБА_1 про передачу безоплатно у приватну власність земельну ділянку на пленарному засіданні сесії та прийняти рішення за результатом розгляду заяви, чого відповідачем зроблено не було і така бездіяльність відповідача є протиправною.

Щодо позовної вимоги про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення визначеної земельної ділянки у формі рішення, то суд зазначає, що дана позовна вимога є передчасною, оскільки Черкаською міською радою рішення по суті, за результатами розгляду заяви позивача, не прийнято та вирішення даного питання належить виключно до повноважень Черкаської міської ради відповідно до 25 Закону № 280/97-ВР.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час вирішення зазначеного у адміністративному позові питання про зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в цій адміністративній справі, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, подання суб`єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення, прийнятого не на користь такого суб`єкта, є однією із форм судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах та є правом суду.

Зважаючи на встановлені обставини суд не вбачає за доцільне зобов`язувати Черкаську міську раду подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 133 вказаного Кодексу суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Зважаючи на те, що ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 позивача звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а відповідач не надав суду доказів на підтвердження понесених судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 02.08.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Зобов`язати Черкаську міську раду на найближчій сесії, після набрання рішення суду законної сили, розглянути клопотання ОСОБА_1 від 02.08.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - Черкаська міська рада (18002, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 24.01.2020.

Суддя В.О. Гаврилюк