Рішення № 87123014, 24.01.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2020
Номер справи
560/3785/19
Номер документу
87123014
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3785/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 21.11.2019 №22-10074-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву від 07.11.2019 про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0160 та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що звернувся до відповідача з заявою про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею площею 2,0 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0160 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Однак, за результатом розгляду заяви, відповідач прийняв наказ від 21.11.2019 №22-10074-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Вважає, що відсутність погодження Чорноострівської об`єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів Державної геодезичної мережі, до яких здійснена прив`язка мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок, не можуть слугувати підставами для відмови у затвердженні проєкту землеустрою. Тому звернувся до суду з цим позовом.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що підставами прийняття спірного наказу слугували відсутність погодження Чорноострівської об`єднаної громади щодо передачі позивачу у власність земельної ділянки та відсутність у проєкті із землеустрою інформації щодо пунктів Державної геодезичної мережі, до яких здійснена прив`язка мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок. Вважає спірний наказ правомірним, просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 26.11.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 26.11.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову по адміністративній справі №560/3785/19.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини справи.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.09.2019 №22-7052-СГ позивачу наданий дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки (кадастровий номер 6825086000:03:005:0106), яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі вказаного наказу позивач замовив у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Розроблений проєкт землеустрою погоджений відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України. Відповідно до проєкту землеустрою земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, тому відповідно до статті 9 закону України від 17.06.2004 №1808-IV "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов`язковій державній експертизі. У зв`язку з цим, проєкт землеустрою поданий до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для проведення такої експертизи та отримання висновку.

11.10.2019 Головне управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надало позитивний висновок державної землевпорядної експертизи №872, згідно якого проєкт землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Вказаний висновок був затверджений в.о. начальника управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

23.10.2019 позивач подав проєкт землеустрою кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.

30.10.2019 кадастровий реєстратор Відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області зареєстрував земельну ділянку площею 2,0 га та присвоїв їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0160.

07.11.2019 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0160 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви додав оригінал проєкту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, а також витяг з ДЗК про земельну ділянку.

За результатом розгляду заяви, відповідач прийняв наказ від 21.11.2019 №22-10074-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об`єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів Державної геодезичної мережі, до яких здійснена прив`язка мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок.

Вважаючи спірний наказ протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Отже, підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою може бути лише те, що проєкт землеустрою не погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проєкту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.

Розпорядженням від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" Кабінет Міністрів України доручив Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 01.02.2018 забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Отже, обов`язок отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р належить Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу.

Разом з тим, законодавець не вносив зміни до статей 118, 186, 186-1 Земельного кодексу України, якими врегульовані механізм безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а також порядок погодження і затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Відсутність відповідного погодження об`єднаної територіальної громади не є підставою для відмови позивачу у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Таким чином, наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21.11.2019 №22-10074-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" є протиправним. Тому необхідно зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву від 07.11.2019 про затвердження проєкту землеустрою та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21.11.2019 року №22-10074-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.11.2019 про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0160 та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя О.Л. Польовий