Рішення № 87123004, 23.01.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2020
Номер справи
560/3161/19
Номер документу
87123004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3161/19

РІШЕННЯ

іменем України

23 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новоушицької селищної ради, в якому з врахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправним рішення відповідача від 05.09.2019 №28 про відмову у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення селянського господарства та зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність орієнтовною площею 2,0 га, кадастровий номер 6823355100:04:001:0284 для ведення селянського господарства.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відмова у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою, оформлена рішенням від 05.09.2019 №28, є протиправною, оскільки у цій відмові відсутнє посилання на підстави, передбачені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12.07.2016 №22-17569-СГ Новоушицькій селищній раді наданий дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в комунальну власність для створення громадських пасовищ, орієнтовною площею 16,0 га, розташованої за межами населених пунктів на території Новоушицької селищної ради кадастровий номер 6823355100:04:001 із цільовим призначенням землі загального користування. Тобто, земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, підлягає передачі у комунальну власність для створення пасовищ. Також вказав, що виготовлення проєкту землеустрою ділянки зупинене у зв`язку з відсутністю коштів. Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 10.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову.

Ухвалою від 11.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 04.12.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 26.12.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду.

Ухвалою від 14.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .

Ухвалою від 21.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд продовжив розгляд справи та замінив відповідача Новоушицьку селищну об`єднану територіальну громаду на Новоушицьку селищну раду.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

14.08.2019 позивач - ОСОБА_1 звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність орієнтовною площею 2,0 га, кадастровий номер 6823355100:04:001:0284 для ведення селянського господарства.

Рішенням від 05.09.2019 №28 Новоушицька селищна рада відмовила позивачу у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою у зв`язку з невідповідністю місця розташування (пасовище).

Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, Земельним кодексом України визначений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, чинним законодавством не передбачене право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 по справі №545/808/17.

У спірному рішенні відповідач не навів жодної з підстав, передбачених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України. Тому рішення Новоушицької селищної ради від 05.09.2019 №28 в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою є протиправним.

При цьому, відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України відповідач має прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або прийняти мотивоване рішення про відмову із чітким визначенням однієї з підстав, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України. Отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 по справі №545/808/17, від 08.05.2018 по справі №815/3799/17.

Тому посилання позивача як на підставу для відмови на наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12.07.2016 №22-17569-СГ, яким Новоушицькій селищній раді наданий дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в комунальну власність для створення громадських пасовищ, орієнтовною площею 16,0 га, розташованої за межами населених пунктів на території Новоушицької селищної ради кадастровий номер 6823355100:04:001 із цільовим призначенням землі загального користування, є безпідставним.

Водночас, в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

На цій підставі адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручаються у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

У зв`язку з цим, найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 .

При цьому, надання суб`єктом владних повноважень відмови з аналогічних підстав, що перевірялися у межах розгляду цієї судової справи, буде вважатися неналежним виконанням судового рішення та нестиме негативні наслідки, передбачені чинним законодавством України.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.

У зв`язку з звільненням позивача від сплати судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новоушицької селищної ради від 05.09.2019 №28 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність орієнтовною площею 2,0 га кадастровий номер 6823355100:04:001:0284 для ведення селянського господарства.

Зобов`язати Новоушицьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.08.2019 про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність орієнтовною площею 2,0 га кадастровий номер 6823355100:04:001:0284 для ведення селянського господарства.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Новоушицька селищна рада (вул. Подільська, 12, ,Нова Ушиця, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600 , код ЄДРПОУ - 04407388)

Головуючий суддя О.Л. Польовий