
Справа № 560/3766/19
РІШЕННЯ
іменем України
24 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку і виплати позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також просить зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.09.2019 року.
Посилається на те, що він є пенсіонером, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач 29 серпня 2019 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до положень статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 20.09.2019 року №Д-978-0-02.26.04 відповідач повідомив про відмову у перерахунку, покликаючись на його недоцільність, адже як вбачалось з "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений органом ПФУ за двоскладовою формулою, розмір пенсії позивача підлягав зменшенню.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб`єкта владних повноважень, та вважаючи, що розмір пенсії навпаки підлягає збільшенню, позивач звернувся до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, отримані матеріали пенсійної справи позивача.
У поданому відзиві відповідач вказує на незгоду з позовними вимогами, посилаючись на те, що Законом №1058-IV не передбачено встановлення до пенсії доплати за понаднормативний стаж, а тому вимоги позивача необґрунтовані. Крім того зазначає, що "умовний" перерахунок пенсії позивача свідчить про те, що якщо здійснювати перерахунок за двоскладовою формулою, передбаченою діючою редакцією ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії підлягатиме зменшенню. Просить у задоволенні позову відмовити, а розгляд справи провести в судовому засіданні з викликом сторін.
Суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 23 вересня 2010 року), що ніким не заперечується.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач з 06.08.2010 року отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії з врахуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача становить більше 43 років.
У серпні 2019 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок та виплату йому пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік робити понад стаж 20 років відповідно до положень ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на що отримав відмову від 20.09.2019 року за №Д-978-0-02.26.04.
Оцінюючи підстави відмови та надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з абзацом 2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, на нього розповсюджується дія ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», отже перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж (20 років) для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року (К/9901/684/17), від 05.09.2018 року (№565/1062/17), від 10.10.2018 року (№ 679/952/17).
Суд оцінює критично посилання відповідача на так звану двоскладову формулу, за якою відповідач провів "умовний перерахунок" пенсії позивача та прийшов до висновку про недоцільність її перерахунку.
Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена задовго до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 11.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вказані ж зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін.
Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку, на нього не поширюється ця умова. Зазначені висновки суду відповідач повинен врахувати під час перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких рішень, які обумовлені категоріями доцільності або недоцільності прийняття рішення на користь громадян, як це має місце у даній справі.
Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на "умовний розрахунок" пенсії, з якого робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просить позивач, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню. Суд вважає необхідним зазначити, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб`єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок і виплату позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також зобов`язати перерахувати та виплатити позивачу пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, враховуючи ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також слід зазначити, що оскільки зі змісту позову, а також матеріалів пенсійної справи позивача вбачається різна інформація стосовно кількості років понаднормативного стажу, однак перевірка правильності обчислення або зарахування страхового стажу не є предметом цієї справи, суд виходить з відомостей про наявність понаднормативного стажу за матеріалами пенсійної справи, оскільки інше не встановлено.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у відмові провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до вимог ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити з 01 вересня 2019 року ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку, згідно з ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 січня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок