
Справа № 560/3775/19
РІШЕННЯ
іменем України
24 січня 2020 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 14.11.2019 року №22-9753-СГ, яким ОСОБА_1 відмовлено у передачі у власність земельної ділянки площею 2,000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.11.2019 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до наказу відповідача від 20.09.2019 №22-7056-СГ позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки (кадастровий номер 6825086000:03:005:0105), яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу позивачем було замовлено у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Розроблений проект землеустрою було погоджено відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України. Проектом землеустрою було встановлено, що земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а тому відповідно до статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов`язковій державній експертизі. У зв`язку з цим, проект землеустрою було подано до відповідача для проведення такої експертизи на отримання висновку. 11.10.2019 відповідачем надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Даний висновок був затверджений в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Оскільки проект землеустрою був погоджений відповідно до статті 186-1 ЗК України, 23.10.2019 він був поданий кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.
30.10.2019 кадастровим реєстратором відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області була зареєстрована земельна ділянка площею 2,000 га та присвоєно їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0157.
01.11.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви були додані: оригінал проекту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, а також витяг з ДЗК про земельну ділянку.
За результатом розгляду заяви, відповідачем 14.11.2019 прийнято наказ №22-9753-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об`єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів ДГМ, до яких було здійснено прив`язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок.
Зазначений наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 25 листопада 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 25 листопада 2019 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
09 грудня 2019 року відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказано, що підставами прийняття спірного наказу стала відсутність погодження Чорноострівської об`єднаної громади щодо передачі позивачу у власність земельної ділянки та відсутність у проекті із землеустрою інформації щодо пунктів Державної геодезичної мережі, до яких було здійснено прив`язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок.
Вважає, що під час прийняття спірного наказу Головне управління діяло у межах та у спосіб передбачений чинним законодавством та жодним чином не порушило прав позивача, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.09.2019 №22-7056-СГ позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки (кадастровий номер 6825086000:03:005:0105), яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
На підставі зазначеного наказу позивачем було замовлено у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Розроблений проект землеустрою було погоджено відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України. Проектом землеустрою було встановлено, що земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а тому відповідно до статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов`язковій державній експертизі. У зв`язку з цим, проект землеустрою було подано до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для проведення такої експертизи на отримання висновку.
11.10.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Даний висновок був затверджений в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Оскільки проект землеустрою був погоджений відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України, 23.10.2019 він був поданий кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.
30.10.2019 кадастровим реєстратором відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області була зареєстрована земельна ділянка площею 2,000 га та присвоєно їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0157.
01.11.2019 позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви були додані: оригінал проекту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи та витяг з ДЗК про земельну ділянку.
За результатом розгляду заяви, відповідачем було прийнято наказ №22-9753-СГ від 14.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об`єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів ДГМ, до яких було здійснено прив`язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок.
Даний наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
За змістом Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб`єкти права власності рівні перед законом (частина 4 статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина 2 статті 14).
Стаття 1 Першого протоколу ( 994 - 535 ) "Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів".
У рішенні Європейського суду з прав людини "Остапенко проти України" Заява N 17341/02) Страсбург, 14 червня 2007 року. Уряд стверджував, що ділянка землі, з приводу якої скаржиться заявник, не може розглядатись як його "власність" у сенсі статті 1 Першого протоколу ( 994_535 ), оскільки рішення від 4 квітня 2000 року передбачає передачу землі у довгострокове користування, а не у власність. Заявник не погодився. У цьому зв`язку Суд звертає увагу, що Конвенційними інституціями сформовано єдину позицію, згідно з якою "майно" у сенсі статті 1 Першого протоколу ( 994_535 ) може бути як "існуюче майно" (див. справу Van der Mussele v. Belgium, від 23 листопада 1983 року, серія НОМЕР_1 , N 70, с. 23, п. 48), так і активи, включаючи скарги, в зв`язку з якими заявник може стверджувати, що він має щонайменше "законне сподівання" на те, що вони будуть реалізовані (див., наприклад, рішення Pressos Compania Naviera S.A. and Others v. Belgium, від 20 листопада 1995 року, серія А, N 332, с. 21, п. 31, та Ouzounis and Others v. Greece, N 49144/99, від 18 квітня 2002 року, п. 24).
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 року забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. №60-р доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що законодавцем не внесено жодних змін до статей 118, 186, 186-1 ЗК України, якими врегульовано механізм безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а також порядок погодження і затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Таким чином, відсутність відповідного погодження об`єднаної територіальної громади не є підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Отже, відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в затвердженні проекту землеустрою, викладена у наказі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 14.11.2019 року №22-9753-СГ є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, суд вважає що для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.11.2019 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору та не сплачувала його, розподіл судових витрат, відповідно до положень ст. 139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 14.11.2019 року №22-9753-СГ, яким ОСОБА_1 відмовлено у передачі у власність земельної ділянки площею 2,000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.11.2019 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0157 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 січня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя П.М. Майстер