Рішення № 87122734, 24.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2020
Номер справи
520/11502/19
Номер документу
87122734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

24 січня 2020 р. справа № 520/11502/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про надання недостовірної інформації -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимогу (з урахуванням уточнень позовних вимог) про визнання протиправним, необґрунтованим та таким, що порушує норми Закону України "Про доступ до публічної інформації" надання на запит на публічну інформацію ОСОБА_1 у письмовій відповіді в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Даугуля В. від 22.01.2019р. МП 1-9/0-19/0/63-19 недостовірної інформації щодо наявності статусу учасника антитерористичної операції у ОСОБА_2 , по заяві котрої, зареєстрованої Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області 06.04.2017р., Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області був прийнятий наказ від 05 травня 2017 року М 7502-СГ, яким зазначеній громадянці був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розташованої за межами населених пунктів на території Новоіванівської сільської ради Лозівського району Харківської області орієнтовною площею 2,0000 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Аргументуючи цю вимогу зазначив, що відповідь запит містить недостовірну публічну інформацію.

Відповідач, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі за текстом - владний суб`єкт, адміністративний орган, Управління) з поданим позовом не погодився.

Заперечуючи проти позову зазначив, що в оскаржуваному листі будь-яких відомостей щодо гр. ОСОБА_2 не було зазначено, у зв`язку з цим, будь-якої недостовірної інформації Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області зазначено не було.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Заявник зверненням від 24.09.2018р. порушив перед Управлінням питання з приводу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - 01.03) площею 2 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Новоіванівської сільської ради Лозівського району Харківської області (код одиниці адміністративно-територіального устрою, номер кадастрової зони, кадастрового кварталу (кадастровий номер відсутній) 6323983500:01:000:) (далі за текстом - Спірна земельна ділянка).

За результатами розгляду вказаної заяви, на адресу позивача надійшов лист Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 22.10.2018 року №Г-12046/0-8336/0/95-18 "Про розгляд заяви", яким позивачу повідомлено, що стосовно отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою на вказану земельну ділянку, крім позивача звернулася третя особа.

Не погодившись із правомірністю цього діяння адміністративного органу, заявник ініціював провадження у справі №520/3979/19.

У межах цієї справи судом установлені ті обставини, що посилання відповідача у листі від 22.10.2018 року №Г-12046/0-8336/0/95-18 на той факт, що Головним управлінням було направлено лист від 04.10.2018 року Новоіванівській сільській раді стосовно висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства зазначеної земельної ділянки, у відповідь листом Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області від 11.10.2018 №3779/02-13-10 Головне управління повідомлено, що земельний масив, за рахунок якого позивач бажає отримати у власність земельну ділянку, використовується жителями територіальної громади села Нова Іванівка для городництва та категорично заперечила проти надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на вказану земельну ділянку, жодного відношення до питання, що розглядалось не мало.

Також із з тексту поданого Управлінням відзиву на позов по справі №520/3979/19 випливає, що наказом №7799-СГ від 26.10.2018р. дозвіл на розробку проекту землеустрою надано учаснику антитерористичної операції, проте ці земельні ділянки є різними.

У межах справи №520/3979/19 судом також установлені ті обставини, що наказом Головного управління від 26.10.2018 року №7799-СГ надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки учаснику антитерористичної операції ОСОБА_3 і це не є проявом дискримінації заявника.

Проте, із додаткових пояснень Управління від 17.07.2019р. у межах цієї ж самої судової справи випливає, що відносно Спірної земельної ділянки дозвіл на розробку проекту землеустрою було надано гр. ОСОБА_2 , а у процесі опрацювання документів відбулось фактичне переміщення земельної ділянки ОСОБА_2 в інше місце.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2019р. було визнано протиправним та скасовано рішення у формі відповіді Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №Г-12046/0-8336/0/95-18 від 22.10.2018 року про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - 01.03) площею 2 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Новоіванівської сільської ради Лозівського району Харківської області (код одиниці адміністративно-територіального устрою, номер кадастрової зони, кадастрового кварталу (кадастровий номер відсутній) 6323983500:01:000:); зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (61145, Харківська обл., м.Харків, вул.Космічна, буд.21, 8-9 поверх, код ЄДРПОУ 39792822) повторно розглянути, в установленому ч.7 ст.118 Земельного Кодексу України порядку, подане на підставі ч.6 ст.118 Земельного Кодексу України клопотання ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 24 вересня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - 01.03) площею 2 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Новоіванівської сільської ради Лозівського району Харківської області (код одиниці адміністративно - територіального устрою, номер кадастрової зони, кадастрового кварталу (кадастровий номер відсутній) 6323983500:01:000:), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З наведеного слідує, що Управління чітко ідентифікувало Спірну земельну ділянку, відносно якої склався спір по справі №520/3979/19.

Після отримання відповіді на звернення від 24.09.2018р. (з приводу надання дозволу на розроблення проекту землеустрою) заявник подав до Управління письмовий запит від 18.01.2019 року про доступ до публічної інформації, яким просив надати планово-картографічний матеріал по "Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІV кварталі 2018 року на території Харківської області, затвердженого Наказом Головного управління Держгеокадастру" у Харківській області від 20.09.2018р. №184, а саме: відносно земельної ділянки площею 2,00 га, яка розташована на території Новоіванівської сільської ради Лозівського району Харківської області за номером кадастрового кварталу 6323983500:01:000 (кадастровий номер відсутній). (а.с.15)

Відповідь на це звернення була надана листом Управління від 22.01.2019 року за №ПІ-9/0-19/0/63-19.

Окрім надання витребуваних документів Управління повідомило заявника про те, що згідно інформації Міськрайонного управління у Лозівському районі та м. Лозовій Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, на земельну ділянку, площею 2, 0 га, яка розташована на території Новоіванівської сільської ради Лозівського району Харківської області, яка була зазначена у переліку земельних ділянок для безоплатної передачі у власність на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, надано дозвіл на розроблення проекту відведення для ведення особистого селянського господарства іншій особі - учаснику АТО. (16).

Оскільки між заявником та Управлінням не виникало інших суперечок, окрім як з приводу Спірної земельної ділянки по справі №520/3979/19, то слід вважати, що надана Управлінням відповідь стосувалась саме цієї земельної ділянки.

Не погодившись із достовірністю наданої публічної інформації, заявник ініціював даний спір.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Частина 2 статті 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Згідно зі статтею 5 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-XII) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Статтею 20 Закону № 2657-XII визначено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 12 Закону № 2939-VI визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

У пункті 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

За змістом частини першої статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Пункт 5 частини 1 ст. 24 Закону № 2939-VI встановлює, що відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації.

З витребуваних судом документів встановлено, що масив землі, до якої входить Спірна земельна ділянка, передано у комунальну власність Лозівської міської територіального громади.

Ці обставини підтверджені листом начальника Міськрайонного управління у Лозівському районі та м.Лозовій ГУ Держкомзему у Харківській області від 19.12.2019р.

Таким чином, Управлінням неодноразово надавались суперечливі відомості з приводу юридичної долі Спірної земельної ділянки.

Під час ініціювання процедури отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою заявник виходив із того, що у затвердженому Управлінні на території Лозівського району Харківської області наявна лише 1 земельна ділянка площею 2,00га ріллі.

Відтак, саме ця ділянка і є Спірною земельною ділянкою.

Достовірність наданої Управлінням інформації про те, що кількість таких земельних ділянок складає принаймні три:, а саме: 1) Спірна земельна ділянка; 2) земельна ділянка, дозвіл відносно розробки якої було надано ОСОБА_2 ; 3) земельна ділянка, дозвіл відносно розробки якої було надано ОСОБА_3 , а також ще додатково земельна ділянка передана цілим масовим до власності Лозівської міської територіальної громади, не підтверджене матеріалами справи.

У затвердженому наказом Управління №184 від 20.09.2019р. згадана лише одна земельна ділянка на території Лозівського району Харківської області.

Саме стосовно цієї земельної ділянки заявник порушував перед Управлінням питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

За твердженням Управління саме ця земельна ділянка передана у власність Лозівської міської територіальної громади.

Відтак, ця ж саме земельна ділянка не може бути одночасно передана ще й учаснику антитерористичної операції.

Звідси слідує, що відповідь Управління на запит про доступ до публічної інформації від 18.01.2019 року містить явно та очевидно недостовірні дані.

У даному конкретному спорі існування у заявника власного порушеного суб`єктивного права не є обов`язковою передумовою для задоволення позову, адже сама по собі протиправність діяння адміністративного органу з надання недостовірної публічної інформації створює негативні наслідки для учасників суспільних відносин.

При цьому, позов належить задовольнити лише в частині визнання неправомірними дій адміністративного органу з приводу викладення у відповіді на запит про доступ до публічної інформації у формі листа від 22.01.2019р. №ПІ-9/0-19/0/63-19 недостовірних відомостей стосовно видання учаснику бойових дій дозволу на розроблення проекту відведення для ведення особистого селянського господарства відносно земельної ділянки на території Лозівського району Харківської області за переліком згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №184 від 20.09.2019р.

У решті вимог позов належить відхилити.

При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог позивача.

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з приводу викладення у відповіді на запит про доступ до публічної інформації у формі листа від 22.01.2019р. №ПІ-9/0-19/0/63-19 недостовірних відомостей стосовно видання учаснику бойових дій дозволу на розроблення проекту відведення для ведення особистого селянського господарства відносно земельної ділянки на території Лозівського району Харківської області за переліком згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №184 від 20.09.2018р.

Позов у решті вимог - залишити без задоволення.

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева