
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи
м. Харків
23 січня 2020 року Справа № 520/692/2020
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання незаконними дій, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконним дії Управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про закінчення виконавчого провадження № 30204554 з примусового виконання виконавчого листа № 2033/2а-891/11, виданого 11.05.2011 Фрунзенським районним судом м. Харкова;
- скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження № 30204554 з примусового виконання виконавчого листа № 2033/2а-891/11, виданого 11.05.2011 Фрунзенським районним судом м. Харкова;
- зобов`язати Управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області відновити виконавче провадження № 30204554 з примусового виконання виконавчого листа № 2033/2а-891/11, виданого 11.05.2011 Фрунзенським районним судом м. Харкова.
Дослідивши подані позивачем матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження позивачем у суді є дії Управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо закінчення виконавчого провадження № 30204554 з примусового виконання виконавчого листа №2033/2а-891/11, виданого 11.05.2011 Фрунзенським районним судом м. Харкова.
Суд зазначає, що відповідно до приписів п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інших порядок судового провадження.
При цьому, відповідно до положень ч. 1 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Згідно із приписами ч.1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В той же час, відповідно до ч.5 ст. 287 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Отже, оскільки предметом виконавчого провадження ВП №30204554 є примусове виконання виконавчого листа №2033/2а-891/11 від 11.05.2011 року, виданого за результатом розгляду Фрунзенським районним судом м. Харкова справи в порядку адміністративного судочинства, оскарження рішень, дій чи бездіяльності виконавця вчинених в межах цього виконавчого провадження, можливо шляхом подання до місцевого загального суду як адміністративного суду позовної заяви в порядку, передбаченому статтею 287 КАС України.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 20.02.2019 року по справі №607/12620/18.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що в даному випадку адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання незаконними дій, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії не підсудна Харківському окружному адміністративному суду.
Також суд зазначає, що згідно з положеннями статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, розгляд даної справи саме Харківським окружним адміністративним судом призведе до порушення правил підсудності, а також до зволікання у вирішенні спору.
Поряд з цим, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.
Відповідно до ч. 6. ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За правилами ч.8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи обставини того, що виконавчий лист №2033/2а-891/11 від 11.05.2011 року, який є предметом виконавчого провадження ВП №30204554, в рамках якого здійснені дії Управлінням виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області та прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження, що оскаржуються позивачем, було видано Фрунзенським районним судом м. Харкова, то суд вважає за необхідне передати адміністративну справу №520/692/2020 саме до Фрунзенського районного судом м. Харкова.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 287, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Адміністративну справу № 520/692/2020 за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання незаконними дій, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.