Рішення № 87121435, 24.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2020
Номер справи
320/4449/19
Номер документу
87121435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2020 року м. Київ справа № 320/4449/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про стягнення невиплаченої пенсії, стягнення інфляційних витрат,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд (з урахуванням уточненої позовної заяви та клопотання про збільшення позовних вимог):

- визнати протиправними дії відповідача щодо відкладення виплати пенсії позивачу за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р.;

- стягнути з відповідача на користь позивача частину не виплаченої пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р. в сумі 35 668 грн. 40 коп. на картку Ощадбанку;

- стягнути з відповідача на користь позивача інфляційні витрати за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2019 р. в сумі 9588 грн. 42 коп. на картку Ощадбанку;

- стягнути з відповідача на користь позивача відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу компенсацію у розмірі 3% річних від простроченої суми 35668 грн. 40 коп. протягом трьох років, а саме: 3210 грн.16 коп. на картку Ощадбанку для виплат позивачу.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, за відповідачем рахується борг по виплаті пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2019 р. у розмірі 35 668 грн. 40 коп., чим порушено його права та законні інтереси, заподіяно збитки. У зв`язку з цим позивач звернувся до суду з позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 4 вересня 2019 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

26 вересня 2019 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Зазначив, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог чинного законодавства. Розрахунки пенсії позивача, які він наводить в позовній заяві, є необґрунтованими, вони не підтверджуються наявними матеріалами справи.

8 жовтня 2019 р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідач не спростував твердження, які викладено в позові.

11 жовтня 2019 р. до суду від позивача надійшло клопотання про подальший розгляд справи без його участі.

Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників учасників справи у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з наказом ГУ МВС України в Київській області від 4 серпня 2011 р. № 906 о/с був звільнений з посади старшого інспектор - чергового чергової частини оперативного відділу Штабу ГУ МВС України в Київській області у званні майора міліції, календарна вислуга років 19 років, пільгова - 28 років 9 місяців 11 днів.

10 травня 2017 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області позивачу видано довідку № П-3019 про розмір грошового забезпечення та перерахунку пенсії про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15 листопада 2015 р. № 988, наказу МВС від 6 квітня 2016 р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою: на день звільнення із служби становить усього 6423 грн. 68 коп. Чинність довідки сторонами не заперечується.

Позивач неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявами про перерахунок пенсії відповідно до нової редакції статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», востаннє - у вересні 2017 року, але відповідач у листах від 18 серпня 2017 р. № 772/М-01, від 18 вересня 2017 р. № 915/М-01, від 27 вересня 2017 р. № 1147/03 не заперечуючи факт отримання від Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, а також не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії, відмовив йому у перерахунку пенсії, пояснюючи відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

Позивач вважаючи такі дії і бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області протиправними, звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області за захистом своїх прав.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 5 березня 2018 р. в адміністративній справі №361/6578/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, позов задоволено частково, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про грошове забезпечення від 10 травня 2017 р. № П-3019.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2018 р. апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 березня 2018 року у справі № 361/6578/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії повернуто заявникові.

11 червня 2018 р. Броварським міськрайонним судом Київської області видано виконавчий лист в адміністративній справі № 361/6578/17 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, згідно з яким рішення суду набрало законної сили 14 травня 2018 р., строк пред`явлення виконавчого листа до виконання - 14 травня 2021 р.

У подальшому позивач звернувся до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві із заявою, в якій просив відкрити виконавче провадження по примусовому виконанню рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 5 березня 2018 р. в адміністративній справі № 361/6578/17, до якої додав необхідні документи.

21 червня 2018 р. постановою Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві відкрито виконавче провадження №56639556. Цю постанову направлено боржнику - органу ПФУ.

9 липня 2018 р. до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 6 липня 2018 р. № 5808/07-01. Зазначено, що на виконання постанови Броварського міськрайоного суду Київської області від 5 березня 2018 р. № 361/6578/17 Головним управлінням Пенсійного фонду у Київській області 12 червня 2018 р. проведено перерахунок ОСОБА_1 з 1 січня 2016 р. пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 р.

У листі стверджується, що сума коштів по перерахунку за період з 1 січня 2016 р. по 31 липня 2018 р. становить 3 682 грн. 49 коп. та буде виплачена ОСОБА_1 в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян», а саме:

- за період з 1 січня 2018 р. по 31 липня 2018 р. сума 831 грн. 53 коп. виплачена у квітні разом з пенсією ОСОБА_1 ;

- за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. сума 2 850 грн. 96 коп. буде виплачуватися з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, з 1 січня 2020 р. щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії.

У зв`язку з цим Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області просить закінчити виконавче провадження № 56639556 на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» та звільнити головне управління від сплати виконавчого збору відповідно до п. 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».

У цьому листі органу ПФУ не вказано про подання додатків до нього.

Згідно з наявним у пенсійній справі позивача документом «Перерахунок пенсії. Пенсійна справа № 1003011315 - МВС. Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 », пенсію перераховано з 1 серпня 2018 року, підстава перерахунку - рішення суду, за наслідками перерахунку із 1 серпня 2018 р. розмір пенсії становить 3404 грн. 55 коп. На звороті цього документа надруковано розрахунок на доплату пенсії, згідно з яким із січня 2016 р. до січня 2018 р. розмір щомісячної пенсії позивача є незмінним: підлягало виплаті 1972 грн. 54 коп., фактично виплачено 1853 грн. 75 коп. Із січня 2018 р. підлягало виплаті 3404 грн. 55 коп., фактично виплачено 3285 грн. 76 коп.. Сума доплати за кожен місяць із січня 2016 р. по липень 2018 р. складає 118 грн. 79 коп., а загальна сума доплати 3682 грн. 49 коп.

10 серпня 2018 р. постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Диких О.В. по ВП № 56639556 повернуто виконавчий документ стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».

Позивач оскаржив це рішення до суду.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 8 січня 2019 р. адміністративний позов задоволене повністю, а саме:

- визнано протиправною та скасовано постанову Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 10 серпня 2018 р. у виконавчому провадженні № 56639556 про повернення виконавчого документа стягувачу та повернуто виконавчий лист в адміністративній справі № 361/6578/18 від 11 червня 2018 р. до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві для подальшого виконання.

Ураховуючи, що такі обставини встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України вони не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

15 березня 2019 р. Відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві прийнято постанову про відновлення виконавчого провадження № 56639556.

17 квітня 2019 р. Відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві прийнято постанову, якою за невиконання боржником рішення без поважних причин накладено штраф на користь держави у розмірі 5 100 грн. 00 коп. у виконавчому провадженні № 56639556.

16 травня 2019 р. Відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві прийнято постанову, якою за невиконання боржником рішення без поважних причин накладено штраф на користь держави у розмірі 10 200 грн. 00 коп. у виконавчому провадженні № 56639556.

14 червня 2019 р. Відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві винесено подання державного виконавця про притягнення посадових осіб боржника до кримінальної відповідальності.

26 червня 2019 р. Відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження № 56639556.

Разом з тим, позивач вважає, що відповідач не в повній мірі виплатив йому частину пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р. в сумі 35 668 грн. 40 коп. (суму обчислив сам позивач), у зв`язку з чим звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з вимогами п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 р. № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до вимог абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 р. № 580-VІІІ за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

При цьому статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 2 грудня 2015 р., встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р..

Перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п?ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача щодо відкладення виплати пенсії позивачу за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р. та стягнення з відповідача на користь позивача частину не виплаченої пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р. в сумі 35 668 грн. 40 коп., суд зазначає наступне.

24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 р. № 103 (далі - Постанова № 103), у період дії якої. позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.

Зазначеною постановою було внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період 1 січня 2016 р. по 1 січня 2019 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р.;

- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.

Суд звертає увагу на те, що Постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно з Постановою № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року, а визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв`язку із таким перерахунком.

За змістом частини першої статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для виконання.

З матеріалів справи судом встановлено, що ліквідаційна комісія ГУ МВС в Київській області підготувала нову довідку позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови № 988 та постанови Кабінету міністрів України №103.

До довідки включено всі види та розміри грошового забезпечення, які передбачені Постановою № 988. Цю довідку надіслано відповідачу.

У подальшому відповідач з урахуванням вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 988 здійснив перерахунок пенсії позивачеві з 1 січня 2016 р. та її виплату за період з 1 січня 2018 р. по дату перерахунку, про що свідчить наданий суду перерахунок пенсії.

Крім того, Постановою № 103 визначено обов`язок відповідача проводити виплату перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2018 р. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному Постановою № 103 з 1 січня 2019 р..

З позовної заяви судом встановлено, що позивачем в позовній заяві здійснено самостійно (на власний розсуд) розрахунок заборгованості, яку на його думку відповідач має перед позивачем за період з 1 січня 2016 року по 1 січня 2018 року. Судом встановлено у цій справі, що відповідачем здійснювалося призначення та подальші перерахунки пенсії на підставі наявних в пенсійній справі довідок та у відповідності до вимог чинного законодавства. Судом не встановлено порушень при здійсненні перерахунків пенсії позивачу.

Суд також звертає увагу, що відповідачем оскаржувалася постанова Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві про накладення штрафу від 17 квітня 2019 р. у розмірі 5 100 грн. 00 коп. у виконавчому провадженні № 56639556.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 8 серпня 2019 р. у задоволенні позову відмовлено, а постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2019 р. апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області задоволено та скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 8 серпня 2019 року та ухвалено нове судове рішення, яким позов Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання протиправною та скасування постанови задоволено, а саме: визнано протиправною та скасовано постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві про накладення штрафу від 17 квітня 2019 року у виконавчому провадженні № 566395556.

У постанові Шостого апеляційного суду України від 28 жовтня 2019 р. зазначено наступне: «Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що штраф згідно частини першої статті 75 Закону № 1404-VIII може бути накладений виконавцем на боржника виключно у випадку невиконання відповідного рішення без поважних причин».

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження виконання виконавчого листа №361/6578/17, виданого 11 червня 2018 року Броварським міськрайонним судом Київської області, щодо зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, позивач направляв відповідачу листа, у якому повідомив про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016, на підтвердження чого долучив відповідні документи (а.с. 17-18). Що стосується виконання рішення в частині виплати пенсії, то відповідач вказав про те, що таку виплату за період з 01.01.2018 ним здійснено у повному обсязі, а різниці, що виникли за період з 01.01.2016 по 31.12.2019 ним будуть виплачені у визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) порядку.

Приймаючи оскаржувану постанову про накладення штрафу, відповідач послався на те, що рішенням суду у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Водночас, суд апеляційної інстанції наголошує, що визнані нечинними положення Постанови № 103 стосуються пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським. Тобто, посилання відповідача на рішення суду у справі № 826/3858/18 є безпідставним.

У свою чергу, питання перерахунку та виплати пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) регулює, окрім іншого, пункт 3 Постанови № 103, який є чинним.

Так, пунктом 3 Постанови № 103 вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Аналіз наведених положень свідчить, зазначені норми не змінюють правового регулювання питання перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та відповідають зобов`язальній частині рішення суду у згаданій справі № 361/6578/17. Водночас, наведені положення встановлюють особливий порядок виплати перерахованої пенсії.

Колегія суддів наголошує на тому, що зобов`язальна частина рішення суду у справі № 361/6578/17, примусове виконання якої здійснюється у виконавчому провадження № 56639556, не містить вимог щодо особливого порядку виконання рішення в частині виплати перерахованої з 01.01.2015 пенсії.

З огляду на це, суд апеляційної інстанції вважає, що застосовуючи загальні положення пункту 3 Постанови № 103 щодо порядку виплати перерахованої пенсії, позивач належним чином здійснює виконання зобов`язальної частини рішення суду у справі № 361/6578/17, яка виконується у спірному виконавчому провадженні.

Тому, колегія суддів вважає, що відповідач оскаржуваною постановою безпідставно наклав на позивача штраф за невиконання рішення суду у встановлений виконавцем строк без поважних причин.».

Отже, з урахуванням вищезазначених обставин суд вважає, що відповідач при перерахунку пенсії діяв відповідності до вимог чинного законодавства, а тому, у задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправними дії відповідача щодо відкладення виплати пенсії позивачу за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р. та стягнення з відповідача на користь позивача частину не виплаченої пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2018 р. в сумі 35 668 грн. 40 коп. необхідно відмовити.

Разом з цим, при вирішенні цієї справи судом враховано правову позицію Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 від 6 серпня 2019 р..

У зразковій справі № 160/3586/19 Верховним Судом зазначено наступне: "з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 5 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.".

Отже, судом встановлено, що Верховним Судом у зразкові справі № 160/3586/19 встановлено протиправність у поетапній (відсотковій) виплаті пенсії суми підвищення пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За загальним правилом суд не може виходити за межі позовних вимог, тобто не може застосовувати інший спосіб захисту, ніж зазначив позивач у позовній заяві.

Як роз`яснив Верховний Суд України у п. 3 постанови Пленуму № 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням обставин даної адміністративної справи та проханням позивача про врахування судом правової позиції Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивач слід вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 5 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Щодо позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних витрат за період з 1 січня 2016 р. по 1 січня 2019 в сумі 9588 грн. 42 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом ст. 2 закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Згідно з вимогами ст. 4 закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч.1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін. Якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозованого рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Згідно з п. 2 Порядку №1078 (Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078)) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені в п. 3 цього порядку).

Відповідно до вимог п. 5 Порядку №1078 сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того, зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного в п. 11 цього порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під підвищенням пенсії розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до підвищення пенсії в розумінні п. 5 порядку № 1078.

Отже, здійснення пенсійним органом нарахування пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового обчислення споживчих цін для проведення індексації у зв`язку зі зростанням доходів громадян без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Щодо позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача на користь позивача відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу компенсацію у розмірі 3% річних від простроченої суми 35668 грн. 40 коп. протягом трьох років, а саме: 3210 грн.16 коп., суд зазначає наступне.

Вимога про стягнення з відповідача на користь позивача пені відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України може бути задоволена лише за наявності протиправного рішення, дій чи бездіяльності відповідача, тобто є похідною від вимог про визнання протиправним рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а тому відмова у задоволення первинних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідних від них вимог. Оскільки судом не встановлено протиправних рішень, дій чи бездіяльності відповідача і відмовлено в задоволенні цієї частини позовних вимог, то похідні від них вимоги позивача також задоволенню не підлягають.

Отже, у задоволені позовних вимог позивача про стягнення з відповідача на користь позивача відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України заборгованості по пені за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання, інфляційні збитки та 3% річних за користування коштами в сумі 3210 грн. 16 коп. необхідно відмовити, у зв`язку з безпідставністю їх заявлення.

За наведених обставин позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки у задоволенні позовних вимог, які викладені у адміністративному позову позивачем відмовлено, але судом здійснено вихід за межі позовних вимог, то питання про повернення судового збору задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 5 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, адреса: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ - 22933548.

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 24 січня 2020 року