Рішення № 87121313, 08.01.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2020
Номер справи
280/6175/19
Номер документу
87121313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08 січня 2020 року о/об 09 год. 55 хв.Справа № 280/6175/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035, м.Запоріжжя, вул.Сталеварів, буд.14; код ЄДРПОУ 00130926)

до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 39440996)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (надалі – позивач або ПАТ «Запоріжжяобленерго») звернулось до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі – відповідач або Офіс ВПП ДФС), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002204709 від 27.06.2019 про застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати грошового зобов`язання з податку на додану вартість, прийняте Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, в частині суми 130000,00 грн.

У позові (а.с.4-6) зазначено, що 31.05.2019 Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України було проведено камеральну перевірку ПАТ "Запоріжжяобленерго" з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, за результатами якої складено та направлено на адресу платника податків Акт від 31.05.2019 за №467/28-10-47-09/00130926 (отримано 05.06.2019). Результатами перевірки була встановлена, зокрема, несвоєчасна сплата позивачем податкового боргу з ПДВ на загальну суму 14454171,85 грн., з якої частину боргу у розмірі 1305932,00 грн. було розстрочено (відстрочений) до сплати судовими рішеннями Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 у справі №808/1338/16. 01.07.2019 ПАТ «Запоріжжяобленерго» отримало податкове повідомлення-рішення №0002204709 від 27.06.2019 на суму 2890834,37 грн. (штраф 20% за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість), прийняте Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби (Запорізьке управління), прийняте на підставі Акту камеральної перевірки Офісу ВПП ДФС №467/28-10-47-09/00130926 від 31.05.2019. В Акті перевірки та розрахунку штрафних санкцій до спірного податкового повідомлення-рішення зазначено, що в період з 03.01.2018 по 31.10.2018 позивачем був погашений (сплачений) податковий борг з ПДВ на загальну суму 1305932,00 грн., який виник 30.01.2016 та 05.05.2016, розстрочений (відстрочений) до сплати судовим рішенням у справі №808/1338/16. Зазначене погашення відбувалось за рахунок коштів, стягнутих з банківських рахунків позивача інкасовими дорученнями (розпорядженнями) Офісу великих платників податків ДФС на підставі прийнятого останнім відповідно до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України рішення №1 від 01.03.2017 «Про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податковою боргу». Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 у справі №808/1338/16, з урахуванням ухвали суду по цій справі від 04.07.2017, яка набрала законної сили, сплату позивачу податкового боргу з ПДВ на суму 25237880,10 грн. було розстрочено терміном до 31.12.2018 включно, щомісячними платежами починаючи з грудня 2017 року. Позивач вважає, що відповідно до ухвали суду від 04.07.2017 у справі №808/1338/16 ПАТ «Запоріжжяобленерго» мало розпочинати погашення відповідного податкового боргу з ПДВ лише з грудня 2017 року, тому протиправним та безпідставним є твердження органу ДФС про те, що граничним терміном сплати цього податкового боргу є 30.01.2016 та 05.05.2016.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.51-52), в якому зазначено, що Запорізьким управлінням Офісу ВПП ДФС згідно з пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення (форма Р) від 06.03.2017 за №0001294709, податкових декларацій з податку на додану вартість від 17.02.2017 за №9023000117, від 17.03.2017 за №9044265068 та розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу за рішенням суду №808/1338/16. Перевірка проводилась 31.05.2019. Перевіркою встановлено порушення: п.57.1, п.57.3 ст.57, п.200.2 ст.200, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме - несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення (форма Р) від 06.03.2017 за №0001294709, податкових декларацій з податку на додану вартість від 17.02.2017 за №9023000117, від 17.03.2017 за №9044265068 та розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу за рішенням суду №808/1338/16, з затримкою більше 30 календарних днів у сумі 14454171,85 грн. Згідно податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2015 року №9273693123 від 19.01.2016 були визначені податкові зобов`язання в сумі 8030609,00 грн. Зазначена сума не була сплачена до бюджету в граничний строк визначений Податкового кодексу України для сплати податкових зобов`язань з ПДВ, тобто до 30.01.2016 включно. Внаслідок зазначеного з 31.01.2016 виник податковий борг з податку на додану вартість в сумі 8030609,00 грн., який було розстрочено згідно судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду №808/1338/16. Відповідно даних ІКП платника 05.05.2016 була нарахована сума за податковим повідомленням-рішенням (форма Р) №0001340805 від 18.10.2010 основний платіж – 773810,00 грн., штрафна санкція – 386905,00 грн., яка була розстрочена судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/1338/16. Станом на 05.05.2016 вищезазначена сума за податковим повідомленням-рішенням не була сплачена до бюджету в законодавчо встановлений термін, внаслідок чого 06.05.2016 виник податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1160715,00 грн. Враховуючи вищенаведене, термін сплати грошових зобов`язань, визначених ПАТ «Запоріжжяобленерго» в декларації з податку на додану вартість за грудень 2015 року 8030609,00 грн. настав 30.01.2016, податковим повідомленням-рішенням (форма Р) №0001340805 від 18.10.2010 у сумі 1160715,00 грн. настав 05.05.2016. На думку відповідача, розстрочення судом у процесі виконання судового рішення присудженої ним з платника податків суми податкового боргу (сплата якої на час вирішення спору в суді вже є простроченою) не впливає на факт вчинення правопорушення, оскільки воно є вчиненим до моменту відповідного розстрочення, а тому розстрочення виконання не змінює обсягу відповідальності платника податків (не зменшує і не збільшує). Таким чином, розстрочення виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 у справі №808/1338/16 не звільняє ПАТ «Запоріжжяобленерго» від відповідальності, передбаченої п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 16.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 08.01.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

Відповідачем проведено камеральну перевірку ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, за результатами якої складено Акт №467/28-10-47-09/00130926 від 31.05.2019 (надалі – Акт перевірки №467/28-10-47-09/00130926 від 31.05.2019) (а.с.7-16).

У висновку Акту перевірки №467/28-10-47-09/00130926 від 31.05.2019 зазначено наступне: «Камеральною перевіркою встановлено порушення: п.57.1 та 57.3 ст.57, п.200.2 ст.200, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України …, а саме - несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення (форма ’Р’) від 06.03.2017р. №0001294709. податкових декларацій з податку на додану вартість від 17.02.2017р. №9023000117, від 17.03.2017р. №9044265068 та розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу за рішенням суду №808/1338/16, з затримкою більше 30 календарних днів у сумі 14454171,85 грн. …».

За результатами розгляду Акту камеральної перевірки №467/28-10-47-09/00130926 від 31.05.2019 відповідачем 27.06.2019 складено податкове повідомлення-рішення №0002204709, яким до позивача за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість у сумі 14454171 грн. 85 коп. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 2890834 грн. 37 коп. (а.с.17).

Судом досліджено Розрахунок штрафних санкцій до Акту перевірки №467/28-10-47-09/00130926 від 31.05.2019, в якому зазначено про застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 2890834 грн. 37 коп. передбаченої п.126.1 ст.126, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України (а.с.17(зворот)-22).

Сторони не висловлювали зауважень стосовно калькуляцій при визначенні штрафних (фінансових) санкцій, спір з цього приводу відсутній.

Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі – «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) – форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Позивачем не надано до суду доказів своєчасного та у повному обсязі сплати податкових зобов`язань по податку на додану вартість, погашення податкового боргу по податку на додану вартість.

Позивач у позові не заперечує факту не своєчасної сплати податкових зобов`язань по податку на додану вартість.

У суду відсутні зауваження щодо організації проведення контролюючим органом камеральної перевірки стосовно позивача, результатів такої перевірки та оформлення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Суд вважає, що відповідач мав правові підстави для формування та надіслання ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» податкового повідомлення-рішення №0002204709 від 27.06.2019.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0002204709 від 27.06.2019 винесено ГУ ДФС у Запорізькій області обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним і не підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 08.01.2020.

Суддя О.О. Прасов