
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/11198/19
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою та просить:
- визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладену в листі від 07.10.2019 №Г-4464, в обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до положень ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а також в обчисленні курсу валюти на момент звернення з вимогою здійснити таке обчислення - протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні розміру пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 врахувати середню заробітну плату за 2016 та 2017 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: з липня 2016 року по липень 2017 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні розміру пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 врахувати курс рубля, що існував на день звернення до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах (станом на 17 липня 2018 року курс рубля становив - 0, 42096 гривень).
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 в справі № 240/5207/18 було зобов`язано Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , починаючи з 17 липня 2018 року, зарахувавши до загального та страхового стажу періоди роботи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 21 серпня 1984 року, зокрема з 25.05.2000 до 10.12.2001, з 21.01.2009 по 12.12.2009, з 14.12.2009 по 10.12.2010, з 01.02.2011 по 29.12.2011, з 26.01.2012 по 13.12.2012, з 15.01.2013 по 21.09.2013, з 29.11.2013 по 03.11.2014, з 20.11.2014 по 26.09.2015 та з 31.10.2015 по 11.05.2017, та врахувати заробітну плату за відповідні періоди, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Водночас йому було відмовлено при виконанні вказаного рішення суду у нарахуванні пенсії із застосуванням положень ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та вказано, що станом на дату призначення пенсії за віком на 17.07.2018 страховий стаж після призначення пенсії по інвалідності з 04.09.2008 становить менше 24 місяців. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідач зобов`язаний врахувати в страховий стаж періоди роботи, зазначені в рішенні суду від 26.02.2019, а тому посилання на те, що його страховий стаж менше 24 місяців є неправомірним. Крім того, у відповідності до ч.3 ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, при розрахунку пенсії за віком заробітну плату потрібно обчислювати по курсу валют, встановленому на момент звернення за пенсією, тобто станом на 17.07.2018.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, суд перейшов в письмове провадження у даній справі.
03.12.2018 до суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, у якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 04.08.2008 та з 17.07.2018 отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви пенсіонера про перехід на інший вид пенсії від 17.07.2018. Оскільки у ОСОБА_1 немає повних 24 місяців стажу після призначення пенсії по інвалідності, а Угодою про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення врегульовано лише обчислення стажу та заробітної плати при призначенні пенсії та відповідно до законодавства України, перерахунок пенсії проводиться пенсіонерам, які працювали та сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України. Враховуючи вищезазначене, підстав для врахування середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме з липня 2016 року по липень 2017 року - немає. Крім того, пенсії обчислюються виходячи із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У випадку, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітної плати (доходу) визначається, виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. У разі, якщо особа, котрій призначено пенсію, подає довідку про зарплату за інший період роботи в Росії до призначення пенсії, дата на яку було встановлено курс валют при призначенні пенсії, не змінюється. Тому при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 був застосований курс рубля станом на 04.09.2008.
Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 , та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 04.08.2008.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 в справі № 240/5207/18, яке набрало законної сили 06.05.2019, було:
- визнано протиправним і скасувано рішення Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 24.07.2018 про відмову ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язано Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , починаючи з 17 липня 2018 року, зарахувавши до загального та страхового стажу періоди роботи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 21 серпня 1984 року, зокрема з 25.05.2000 до 10.12.2001, з 21.01.2009 по 12.12.2009, з 14.12.2009 по 10.12.2010, з 01.02.2011 по 29.12.2011, з 26.01.2012 по 13.12.2012, з 15.01.2013 по 21.09.2013, з 29.11.2013 по 03.11.2014, з 20.11.2014 по 26.09.2015 та з 31.10.2015 по 11.05.2017, та врахувати заробітну плату за відповідні періоди, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З 17.07.2018 позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно його заяви про перехід на пенсію за віком від 17.07.2018 та рішення суду від 26.02.2019 в справі № 240/5207/18.
25.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив пояснити, чому при переході вперше на пенсію за віком не застосовано для обрахунку пенсії середню заробітну плату за останні три роки та курс рубля до гривні на день звернення 17.07.2018.
Листом від 07.10.2019 Г-4464 Головним управліннім Пенсійного фонду України в Житомирській області роз`яснено наступне. Статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії. За даними системи персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності (04.09.2008) на дату призначення пенсії за віком становить менше 24 місяці. Особам, які при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не набули не менш як 24 місяці страхового стажу середня заробітна плата (дохід) визначена частиною другою статті 40 Закону не застосовується. Згідно зі статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць діючої Угоди і членів їх сімей здійснюється по законодавству держави, на території якої вони проживають. Відповідно до ст.6 Угоди, для визначення права на пенсію, в тому числі громадянам держав - учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишньої СРСР за час до набрання її чинності. Обчислення пенсії проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до страхового стажу. Розмір заробітку (доходу) визначається з офіційно встановленого курсу гривні на момент призначення пенсії. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Не погодившись із наведеними аргументами та фактичною відмовою в обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до положень ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а також в обчисленні курсу валюти на момент звернення за призначенням пенсії за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ зокрема, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених вказаним Законом.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються:
види пенсійного забезпечення;
умови участі в пенсійній системі чи її рівнях;
пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат;
джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення;
умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;
організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про пенсійне забезпечення», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Судом з`ясовано, що ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності з 04.08.2008 продовжував працювати та набув не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення цієї пенсії.
Зазначене підтверджується рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 в справі № 240/5207/18, яким відповідача зобов`язано зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 21.01.2009 по 12.12.2009, з 14.12.2009 по 10.12.2010, з 01.02.2011 по 29.12.2011, з 26.01.2012 по 13.12.2012, з 15.01.2013 по 21.09.2013, з 29.11.2013 по 03.11.2014, з 20.11.2014 по 26.09.2015 та з 31.10.2015 по 11.05.2017.
Згідно ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Аналіз вказаних положень законодавства дає підстави суду дійти висновку, що при переході особи з пенсії по інвалідності на пенсію за віком в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, якщо період страхового стажу такої особи після призначення пенсії по інвалідності становить не менш як 24 місяці страхового стажу, для обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) за 2016 та 2017 роки.
Як вже встановлено судом, позивач звернувся із заявою про перехід на пенсію за віком 17.07.2018, тобто в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.
За таких обставин, суд погоджується із відповідачем та задовольняє його вимоги в частині визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладену в листі від 07.10.2019 №Г-4464, в обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до положень ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" протиправною та зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні розміру пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 врахувати середню заробітну плату за 2016 та 2017 роки у відповідності до положень ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Щодо вимог зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні розміру ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах врахувати курс рубля, що існував на день звернення до пенсійного органу з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах станом на 17 липня 2018 року.
Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) закріплено принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
При цьому, метою Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов`язань відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди. Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов`язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.
Згідно з третьою статті 6 цієї Угоди, обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж. У випадку, якщо держава-учасник Угоди запровадила національну валюту, розмір заробітку визначається виходячи з офіційного курсу на момент призначення пенсії.
Суд зазначає, що положення цієї Угоди не містить обмежень щодо обчислення пенсії, виходячи з офіційного курсу валюти при призначенні пенсії у зв`язку із переходом на її інший вид.
Згідно даних з офіційного сайту Національного банку України (https://bank.gov.ua/markets/exchangerates/?date=17.07.2018&period=daily), курс російського рубля станом на 17.07.2018 становив 4,2096 грн за 10 рос.рублів.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідачем неправомірно не врахувано курс рубля 0,42096 грн, що існував станом на момент призначення пенсії за віком - 17 липня 2018 року, для обчислення пенсії ОСОБА_1 .
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги доведеними позивачем, а тому задовольняє їх в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 72-77, 241-246, 250, 262 КАС України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлену листом від 07.10.2019 №Г-4464, в обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії за віком відповідно до положень ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а також врахуванні курсу валюти на момент призначення пенсії 17.07.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні ОСОБА_1 розміру пенсії за віком на пільгових умовах врахувати середню заробітну плату за 2016 та 2017 роки у відповідності до положень ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні ОСОБА_1 розміру пенсії за віком на пільгових умовах врахувати курс рубля станом на момент призначення пенсії на 17 липня 2018 року (4,2096 грн за 10 рос.рублів).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова