
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2020 року Справа № 160/9342/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу реклами Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.09.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу реклами Кам`янської міської ради, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу реклами Кам`янської міської ради №01-14/502 від 16.09.2019р.;
- зобов`язати відділ реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 16.08.2019 року щодо продовження строку дії дозволу №11 від 27.09.2004 року та дозволу №12 від 27.09.2004 року на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське (колишнє Дніпродзержинськ) строком на п`ять років до 27 вересня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що 27.09.2004 р. на підставі рішення Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради № 587 від 30.08.2004 позивачу було видано дозволи № 11 та № 12 на розміщення зовнішньої реклами - білбордів, розташованих в м. Дніпродзержинську (зараз м. Кам`янське): Баглійський район, вул. Дніпропетровська (зараз Південний район, вул. Січеславський шлях), в`їзд у місто; в Дніпровському районі лівого берегу мостовий перехід (район зупинки «Річпорт»). Позивач зауважив, що дані дозволи були погоджені з усіма відповідними органами та службами - Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів, органом з містобудування та архітектури, Державтоінспекцією, місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, утримувачем інженерних комунікацій. Крім того, позивач наголосив, що строк дії дозволів № 11, 12 неодноразово продовжувався по 27.09.2009р., 27.09.2014р., 27.09.2019р. Так, з метою продовження строку дії відповідних дозволів ФОП ОСОБА_1 завчасно (більше ніж за місяць до закінчення строку дії дозволів) 16.08.2019 року, звернувся до відділу реклами Кам`янської міської ради з заявами про продовження строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами строком на п`ять років. Проте, відповідачем було оформлено рішення №01-14/502 від 16.09.2019р. про відмову в продовженні терміну дії дозволів. Позивач вважає рішення про відмову у продовженні строку дії вищевказаних дозволів таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідачем було безпідставно порушено десятиденний строк розгляду заяв позивача від 16.08.2019 року про продовження дії дозволів, а також у даному рішенні останнім не наведено жодних законних підстав для відмови в продовженні строку дії дозволів на розміщення рекламних засобів. Також позивачем додатково зауважується, що попередження від 09.09.2019р. №70-П про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами, яке, за твердженнями відповідача, було надіслано на адресу ФОП ОСОБА_1 , позивачем фактично не отримувалось. Більш того, відповідно до п.2.3 Порядку та п.п.3.1-3.18, 4.1-4.3 Положення про відділ реклами Кам`янської міської ради до повноважень відповідача не відносяться функції по наданню висновків щодо невідповідності розміщення рекламних засобів згідно з вимогами до зовнішньої реклами та вимог по оформленню міського середовища засобами зовнішньої реклами, а навпаки, згідно з приписами п.46 постанови Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003р. «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами», що кореспондуються з положенням п.2.3 Порядку у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою про усунення порушень у визначений строк, у разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, таким чином, саме орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, якщо погодиться з доводами відповідача щодо порушення правил розміщення рекламного засобу, має право визнавати правомірність або неправомірність розміщення рекламного засобу. Враховуючи наведене, позивач вважає, що своїм рішенням відповідач порушив його права та охоронювані законом інтереси на здійснення господарської діяльності в сфері надання рекламних послуг та є незаконним та необґрунтованим, у зв`язку з чим воно підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019р. позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк на усунення недоліків.
На виконання ухвали суду від 01.10.2019 року позивач 10.10.2019р. усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу реклами Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/9342/19 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 12 листопада 2019 року о 10:00.
11.11.2019 року представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що 27.09.2004 р. на підставі рішення Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради № 587 від 30.08.2004 позивачу було видано дозволи № 11 та № 12 на розміщення зовнішньої реклами - білбордів, розташованих в м. Дніпродзержинську (зараз м. Кам`янське): Баглійський район, вул. Дніпропетровська (зараз Південний район, вул. Січеславський шлях), в`їзд у місто; в Дніпровському районі лівого берегу мостовий перехід (район зупинки «Річпорт»). Відповідно до рішення міської ради «Про структуру виконавчих органів Дніпродзержинської міської ради VII скликання, загальну чисельність апарату міської ради та її виконавчих органів» за №39-04/VII від 29 січня 2016 року утворено юридичну особу - відділ реклами міської ради. 19 серпня 2019 року до відділу реклами міської ради, як до робочого органу, через Центр надання адміністративних послуг м.Камянське, надійшла заява ФОП ОСОБА_1 від 16.08.2019р. з проханням продовжити строк дії вищевказаних дозволів на розміщення зовнішньої реклами. З метою вирішення питання щодо продовження строку дії даного дозволу на підставі наказу начальника відділу відповідачем проведено перевірку дотримання позивачем вимог нормативних актів, що регулюють питання розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янському, при розміщенні рекламних конструкцій. В ході перевірки відповідачем встановлено, що рекламний засіб (дозвіл №11) фактично має висоту опори 2680 мм, в той час як у ескізі зазначено її висотуту 3718 мм; фундаментний блок не відповідає ескізу: на ескізі зазначено два заглиблені ФБС, в той час як фактично фундамент один, який не заглиблено (нерівномірно) та має висоту - 170 мм, 260 мм, 340 мм в різних кутах, ширину 1760 мм, довжину - 2310 мм; рекламний засіб (дозвіл №12) фактично має висоту опори 2550 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3718 мм. За результатами перевірки позивачу скеровано попередження від 09.09.2019 року № 70-П. Вимоги до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами та вимоги до зовнішньої реклами регламентовані п. 7 та п. 8 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м.Кам`янському, затвердженому рішенням Виконавчого комітету міської ради №206 від 26 липня 2017 року, які визначають загальні принципи на яких має ґрунтуватись розміщення зовнішньої реклами, загальні естетичні вимоги до рекламних засобів, які передбачають, зокрема, естетичну гармонізацію з візуальними характеристиками міського середовища, об`ємно-просторову та композиційну обґрунтованість розташування тощо, а також вимоги до конструкцій рекламних засобів. Враховуючи той факт, що позивачем жодним чином не було усунуто порушення, які виявлені при перевірці, листом №01-14/502 від 16.09.2019р. ФОП ОСОБА_1 повідомлено, що продовження строку дії дозволів №11 та №12 на розміщення зовнішньої реклами неможливе, оскільки подальше розташування рекламного засобу за відповідною адресою не відповідає вимогам до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами та вимогам до засобів зовнішньої реклами (п. 7, п. 8 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м.Кам`янському, затвердженому рішенням Виконавчого комітету міської ради №206 від 26 липня 2017 року). Відповідач вважає спірне рішення законним та обґрунтованим, у зв`язку із чим просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Додатково відповідачем наголошується, що видача, переоформлення та продовження строку дії дозволів відноситься до адміністративних послуг та відповідно до технологічної картки даної адміністративної послуги - граничний строк надання цієї послуги 30 робочих днів, тобто відповідачем не було порушено строку розгляду заяв позивача.
11.11.2019 року представник відповідача надав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з необхідністю прийняття участі у іншому судовому засіданні, яке призначено на аналогічну дату та час у Третьому апеляційному адміністративному суді у справі 160/2767/19. В клопотанні також зазначено, що представник відповідача бажає бути присутнім в засіданні та надати додаткові усні пояснення.
12.11.2019 року від позивача до суду надійшли додаткові пояснення у справі, в яких останнім зазначається, що в справах 160/8013/19 та 160/8239/19 за його адміністративними позовами, в яких оскаржувались такі самі відмови відділу реклами Кам`янської міської ради, що ґрунтувались на тих самих підставах: неправильне розташування рекламного засобу та його невідповідність ескізу, були винесені рішення суду, якими його позовні вимоги були задоволені.
У підготовчому судовому засіданні 12 листопада 2019 року вищевказане клопотання представника відповідача було задоволено та відкладено розгляд справи у підготовчому судовому засіданні на 04.12.2019 року на 11:00 год.
03.12.2019 року від позивача до канцелярії суду надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи копій рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справам 160/8013/19 та 160/8239/19 між тими ж сторонами щодо визнання недійсними відмов в продовженні строку дії дозволів на розміщення рекламних засобів.
Позивач в підготовче судове засідання 04.12.2019р. не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 03.12.2019 року подав до суду клопотання, в якому просив перенести розгляд справи у зв`язку із тим, що представник позивача 04.12.2019р. приймає участь в іншому судовому засіданні в господарському суді Дніпропетровської області у справі №904/659/18, як представник іншої сторони, яке призначено на аналогічну дату та час.
Представник відповідача в підготовче судове засідання 04.12.2019р. також не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 04.12.2019р. на електронну адресу суду надіслав клопотання про про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю прибути у судове засідання через хворобу. В клопотанні ним також було зазначено, що він бажає бути присутнім в засіданні та надати додаткові усні пояснення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 року продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі №160/9342/19 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу реклами Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - до 24.12.2019 року.
Наступне підготовче судове засідання призначено на 24.12.2019 р. о 15:00 год.
24.12.2019 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про долучення до матеріалів справи повідомлення про вручення позивачу попередження №70-П.
Представники сторін у підготовче судове засідання 24.12.2019р. не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року було закрито підготовче провадження та призначити справу №160/9342/19 до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 22 січня 2020 року о 14:00год. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала № 11.
Позивач в судове засідання 22.01.2020р. не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, причини неявки не повідомив.
Представник відповідача в підготовче судове засідання 22.01.2020р. також не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте 09.01.2020р. до канцелярії суду надійшло клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, у зв`язку з його відпусткою. Разом з тим, до вказаного клопотання жодних доказів на підтвердження перебування представника відповідача у відпустці не надано, а також не обгрунтовано неможливість здійснення представництва інтересів відповідача іншим представником.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).
Фіксування судового засідання відповідно до статті 229 КАС України не здійснювалося, тому керуючись приписами пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд заяви судом вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.
Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.2 ст.193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.09.2004р. на підставі рішення виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 30.08.2004р. №587 приватному підприємцю ОСОБА_1 видано два дозволи на розміщення зовнішньої реклами: № 11 на розміщення окремо розташованого рекламного засобу за адресою: Південний (Баглійський) район, вул. Січеславський шлях (вул. Дніпропетровська), в`їзд у місто та №12 на розміщення окремо розташованого рекламного засобу за адресою: Дніпровський район, л/б мостовий перехід (р-н зуп. «Ручпорт»).
Строк дії вказаних дозволів значиться такий:
з 27.09.2004 по 27.09.2009;
з 27.09.2009 по 27.09.2014;
з 27.09.2014 по 27.09.2019.
16.08.2019 року ФОП ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг м. Кам`янське зернувся до відділу реклами Кам`янської міської ради із заявами про продовження строку дії вищевказаних дозволів на п`ять років.
З метою вирішення питання подальшого продовження строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами №11 та №12 за заявами фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.08.2019р. №19/2019 (вх. Центру надання адміністративних послуг м.Кам`янське від 16.08.2019 №42416 та №042417; вх. відділу реклами Кам`янської міської ради від 19.08.2019 №604 та №605), на підставі наказу начальника відділу реклами Кам`янської міської ради від 27.08.2019р. №11 «Про проведення перевірки», проведено перевірку дотримання ФОП ОСОБА_1 вимог нормативних актів, що регулюють питання розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янському, при розміщенні рекламних коінструкцій.
За результатами перевірки складено довідку від 27.08.2019р., в якій зазначено про виявлення порушень вимог чинного законодавства, що регулюють питання розміщення зовнішньої реклами, а саме: при перевірці встановлено, що ескіз з конструктивним рішенням рекламних засобів не відповідає фактично розташованим рекламним засобам, а саме:
- Південний район, вул. Дніпропетровська, в`їзд у місто (дозвіл №11): рекламний засіб фактично має висоту опори 2680 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3718 мм. Фундаментний блок не відповідає ескізу: на ескізі зазначено два заглиблені ФБС, в той час фактично фундамент один, який не заглиблено (нерівномірно) та має висоту - 170 мм, 260 мм, 340 мм в різних кутах, ширину 1760 мм, довжину - 2310 мм.
- Дніпровський район, л/б, мостовий перехід (р-н зупинки «Річпорт») (дозвіл №12): рекламний засіб фактично має висоту опори 2550 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3718 мм.
Задля усунення виявлених перевіркою порушень, ФОП ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку скеровано попередження про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами від 09.09.2019 № 70-П, яким зобов`язано останнього усунути виявлені порушення в строк до 15.09.2019 року.
Враховуючи те, що ФОП ОСОБА_2 не було усунуто порушення, які виявлені при перевірці, Відділ реклами Кам`янської міської ради листом від 16.09.2019р. № 01-14/502 відмовив у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами № 11 та № 12, у зв`язку із невідповідністю подальшого розташування рекламного засобу вимогам до зовнішньої реклами.
Не погодившись із зазначеним рішенням позивач звернуся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 13 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» надання дозволу на розміщення реклами, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
У відповідності до положень статті 1 Закону України «Про рекламу» (далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною першою статті 16 Закону України «Про рекламу» визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною другою статті 16 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
Перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений у частинах 3 і 4 вказаної статті Закону, та є вичерпним.
Отже, отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами є дозвільною процедурою у розумінні статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відтак, на дану процедуру поширюються норми зазначеного закону.
Аналогічного висновку дійшов і Касаційний адміністративний суд Верховного Суду у своїй постанові від 15.01.2020р. у справі 826/14327/16 (адміністративне провадження №К/9901/43553/18).
Абзацом 2 частини першої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067, встановлено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Відповідно до пунктів 3 та 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 року, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. У процесі регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами робочим органом залучаються на громадських засадах представники галузевих рад підприємців, об`єднань громадян та об`єднань підприємств, які провадять діяльність у сфері реклами.
Згідно з пунктом 6 зазначених Типових правил, до повноважень робочого органу, зокрема, належить, в тому числі, розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні.
Відповідно до пункту 22 Типових правил у наданні дозволу може бути відмовлено у разі, коли: оформлення поданих документів не відповідає встановленим вимогам; у поданих документах виявлені завідомо неправдиві відомості. Перелік підстав для відмови у наданні дозволу є вичерпним. Рішення про відмову у наданні дозволу може бути оскаржене в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з пунктом 29 Типових правил строк дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається робочому органу розповсюджувачем зовнішньої реклами у довільній формі не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії дозволу. Продовження строку дії дозволу фіксується в журналі реєстрації з внесенням відповідних змін у дозвіл.
У такому ж порядку продовжується строк дії дозволів, наданих до набрання чинності цими Правилами. Відмова у продовженні строку дії дозволу може бути оскаржена у порядку, встановленому законодавством.
Пункти 22 та 29 Типових правил розміщення зовнішньої реклами було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1173 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності».
Проте постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2016 року у справі № 826/2002/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року, визнано незаконними з моменту прийняття та скасовано пункт 8 змін, що вносилися до постанови Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1173 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності».
Відповідно до Законів України «Про рекламу», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами» (зі змінами та доповненнями), керуючись ч.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням виконавчого комітету Кам`янскої міської ради № 206 від 26.07.2017 року затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Кам`янському (далі - Порядок № 206)
Пунктом 4.3 Порядку № 206 встановлено, що строк дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається робочому органу через департамент муніципальних послуг та регуляторної політики розповсюджувачем зовнішньої реклами у довільній формі не пізніше, ніж за один місяць до закінчення строку дії дозволу. До заяви додається примірник оригіналу дозволу розповсюджувача зовнішньої реклами для внесення відповідних змін у дозвіл. Продовження строку дії дозволу фіксується в журналі реєстрації з внесенням відповідних змін у дозвіл.
Строк дії дозволу не підлягає продовженню у разі наявності у розповсюджувача зовнішньої реклами заборгованості з оплати за тимчасове користування цим або іншим місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності, та у разі невідповідності подальшого розташування рекламного засобу на цьому місці вимогам до зовнішньої реклами.
Відповідно до пункту 3.22 № 206 дозвіл надається на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що робочий орган може за результатами розгляду заяви прийняти одне з двох рішень: про продовження строку дії дозволів або про відмову у такому продовженні. Можливість вчинення інших дій або прийняття рішень за результатами розгляду заяви рекламорозповсюджувача про продовження строку дії дозволів законодавством не передбачена.
Отже, продовження терміну дозволу - це адміністративна процедура, що виконується під час дії дозволу, яка дозволяє власнику свідоцтва продовжувати здійснювати право, що надається дозволом, протягом наступного чітко визначеного періоду, внаслідок виконання певних вимог.
При цьому, на підставі відповідної заяви може бути прийняте рішення про продовження строку дії дозволів, а строком, протягом якого позивачу надається право на розміщення зовнішньої реклами, є 5 років, за умови відсутності у заяві меншого строку, оскільки, як при отриманні дозволу, так і при продовженні терміну дії дозволу, особі надається відповідне право.
Частиною п`ятою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб`єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб`єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Підпунктом 3.26 Порядку № 206 визначено виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, а саме у разі:
- невідповідності оформлення наданих документів встановленим вимогам;
- виявлення у наданих документах свідомо неправдивих відомостей;
- невідповідності вимогам оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами.
Разом з тим, пунктом 4.3 Порядку № 206 встановлено, що строк дії дозволу не підлягає продовженню у разі наявності у розповсюджувача зовнішньої реклами заборгованості з оплати за тимчасове користування цим або іншим місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності, та у разі невідповідності подальшого розташування рекламного засобу на цьому місці вимогам до зовнішньої реклами.
Як слідує з аналізу наведених вище правових норм, перелік підстав для продовження строку дії дозволу, визначений Порядком № 206, є вичерпний та не підлягає розширеному тлумаченню. При цьому, відмова у продовженні дії дозволів, з підстав, не визначених у законі, не допускається.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 18.10.2018 року у справі № 813/4989/17.
Одночасно з цим, розділом 7 Порядку № 206 встановлені вимоги до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами:
« 7.1. Нестаціонарні пересувні рекламні засоби (рекламні причепи, причепи з рекламними конструкціями, автомобілі з рекламними конструкціями на даху і в кузові тощо) можуть бути розміщені на території міста лише у спеціально відведених зонах, місцезнаходження яких, розміри та умови розміщення на них, затверджуються окремим рішенням виконавчого комітету міської ради.
У разі розташування нестаціонарних пересувних засобів поза межами затверджених зон розміщення, такі рекламні засоби підлягають демонтажу шляхом евакуації згідно норм та правил чинного законодавства та на підставі положення про порядок демонтажу.
7.2. Розміщення зовнішньої реклами має ґрунтуватись на таких загальних принципах:
- урахуванні соціально-психологічних умов сприйняття рекламних засобів;
- збереженні візуальної цілісності рекламного простору;
- пріоритетності архітектури забудови, що оточує, та її естетичної цілісності;
- просторової взаємодії рекламних засобів і навколишнього міського середовища;
- відповідності змісту, форми, фізичних розмірів, стильових характеристик, матеріалів, кольорового рішення, освітлення рекламного засобу архітектурно-просторовим особливостям конкретного місця, його соціально-політичному, історико-культурному та містобудівному статусу;
- урахуванні особливостей зорового сприйняття об`єктів зовнішньої реклами пішоходами, а також пасажирами міського транспорту;
- зменшенні розмірів та кількості рекламних засобів від периферії до центру міста.
7.3. Упровадження оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами повинно здійснюватися за єдиними принципами візуальної організації елементів рекламних засобів (кольорографічних, композиційно-пластичних, об`ємна-просторових, розмірно-модульних характеристик) та використання його для формування художньо-декоративного образу міського середовища.
7.4. Загальні естетичні вимоги до рекламних засобів: естетична гармонізація з візуальними характеристиками міського середовища; масштабність стосовно людини та елементів міського середовища; образна, стильова та декоративна виразність; цілісність композиційного та об`ємна-пластичного вирішення; кольорографічна підпорядкованість; функціональна та технологічна відповідність; об`ємна-просторова та композиційна обґрунтованість розташування; внутрішнє освітлення.
7.5. Соціальна реклама, а також інформація, яка висвітлює загальнодержавні та загальноміські події, заходи, свята та зміст якої не містить комерційний характер, за зверненням робочого органу розміщується розповсюджувачем зовнішньої реклами».
Розділом 8 Порядку № 206 визначені вимоги до зовнішньої реклами:
« 8.1.1. Розміщення зовнішньої реклами провадиться на підставі дозволів, виданих у встановленому порядку, згідно з укладеним договором на тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів (щодо місць, які перебувають у комунальній власності) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів міського середовища та додержанням правил техніки безпеки, правил благоустрою території міста.
8.1.2. Проведення робіт, пов`язаних з розташуванням рекламних засобів на території міста, здійснюється відповідно до вимог, встановлених у цьому Порядку.
8.1.3. Монтаж (демонтаж) рекламних засобів здійснюється спеціалізованими підприємствами, установами та організаціями з додержанням вимог техніки безпеки.
Монтаж засобів зовнішньої реклами на будівлях і спорудах виконується за вимогою робочого органу після проведення технічної експертизи їх витривалості при додатковому навантаженні від рекламного засобу.
Розташування дахових рекламних засобів та складних великорозмірних рекламних засобів без попередньої технічної експертизи спеціалізованих підприємств, установ та організацій забороняється.
8.1.4. Виконання земляних і будівельно-монтажних робіт для монтажу (реконструкції, демонтажу) засобів зовнішньої реклами або улаштування їх фундаментів і мереж електропостачання здійснюється щодо місць, які перебувають у комунальній власності, на підставі письмового погодження робочого органу, який видається після звернення розповсюджувача зовнішньої реклами, що має дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, з обов`язковим відновленням благоустрою місця робіт (території, споруди) у визначений дозволом строк. Підключення рекламних засобів до існуючих мереж зовнішнього освітлення здійснюється відповідно до вимог, передбачених чинним законодавством.
8.1.5. Розташування рекламних засобів у межах охоронних зон інженерних комунікацій дозволяється за погодженням з утримувачем зазначених комунікацій.
8.1.6. Розміщення засобів зовнішньої реклами поблизу перехресть, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування погоджується з територіальним органом Національної поліції (Державним органом з безпеки дорожнього руху) для забезпечення видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування. Виносні рекламні засоби не повинні заважати проходу пішоходів.
8.1.7. У місцях, де проїжджа частина межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
8.1.8. Розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках історії та архітектури і в межах зон охорони таких пам`яток дозволяється за погодженням з органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках містобудування та архітектури, а також в межах їх охоронних зон обмежено збереженням зовнішнього вигляду архітектурно-історичних ансамблів.
8.1.9. Розміщення зовнішньої реклами в межах об`єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з органом виконавчої влади у сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду.
8.1.10. Забороняється розташовувати рекламні засоби:
- на пішохідних доріжках та алеях, якщо це перешкоджає вільному руху пішоходів;
- на висоті менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини.
8.1.11.Після закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами розповсюджувач зовнішньої реклами протягом строку, встановленого у договорі про тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів (п`яти календарних днів), повинен:
- здійснити демонтаж рекламного засобу з укладанням акта демонтажу;
- відновити пошкоджені під час монтажу (демонтажу) або експлуатації рекламного засобу тверде покриття, зелені насадження, фасади, дахи будинків і споруд, вивезти сміття та залишки матеріалів, які залишилися після проведення робіт.
8.1.12.У разі скасування у встановленому порядку дозволу на розміщення зовнішньої реклами розповсюджувач зовнішньої реклами повинен виконати вимоги, зазначені у пункті 8.1.11. цього Порядку.
8.1.13. У разі відмови від подальшого розміщення зовнішньої реклами в період до закінчення строку дії дозволу розповсюджувач зовнішньої реклами повинен надати робочому органу письмову заяву про скасування дозволу у зв`язку з цією відмовою.
8.1.14. Розміщення зовнішньої реклами без дозволів у разі закінчення терміну дії дозволів або їх скасування вважається самовільним, а рекламні засоби підлягають демонтажу в порядку, встановленому виконавчим комітетом міської ради.
8.2.Вимоги до засобів зовнішньої реклами:
8.2.1. Проектну документацію на конструкцію рекламних засобів повинно бути розроблено згідно з чинними державними стандартами, галузевими та відомчими нормативними документами організацією, яка має відповідну ліцензію. Вибір конструкції рекламного засобу повинен забезпечувати реалізацію єдиної міської політики у сфері художнього, світлового та рекламного оформлення міста та відповідати вимогам техніки безпеки. Розповсюджувач реклами не має права самовільно вносити зміни та доповнення до затвердженої проектної документації на конструкцію рекламного засобу.
8.2.2. Конструкція рекламних засобів:
8.2.2.1. Повинна відповідати таким вимогам: досконалість конструктивного вирішення (у тому числі вжиття антивандальних заходів) та його якісне виконання; зручність і безпека проведення ремонтних і експлуатаційних робіт; зручність заміни інформаційних елементів; стійкість конструкційних матеріалів, фарб та покриттів рекламних носіїв до впливу атмосферних умов на весь термін експлуатації.
8.2.2.2. Не допускає: розміщення на такій відстані від крони дерев і кущів, яка забезпечить подальше обслуговування зелених насаджень і рекламних засобів без їх ушкодження; освітлення зовнішньої реклами, яке засліплює учасників дорожнього руху, а також освітлює квартири житлових будинків; Розміщення стаціонарних спеціальних конструкцій, що є джерелами шуму, вібрації, потужних світлових, електромагнітних і інших випромінювань і полів, поблизу житлових приміщень з порушенням встановлених санітарних норм; відтворення зображення дорожніх знаків.
8.3. На опорах наземної зовнішньої реклами, що розміщується вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, за вимогою територіального органу Національної поліції (Державного органу з безпеки дорожнього руху) наноситься вертикальна дорожня розмітка із матеріалів, що відбивають світло, заввишки до 2м від поверхні землі.
8.4. Нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною вулиць і доріг, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менш, як 5м від поверхні дорожнього покриття.
8.5. Рекламні засоби повинні мати маркування із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії.
8.6. Вимоги до стану засобів зовнішньої реклами:
8.6.1. Засоби зовнішньої реклами повинні утримуватись у належному технічному та естетичному стані. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані забезпечити негайне відновлення пошкоджених конструкцій, заміну пошкоджених рекламних сюжетів, своєчасне відновлення зовнішнього вигляду засобів зовнішньої реклами та рекламних сюжетів.
8.6.2. Засоби зовнішньої реклами повинні мати постійне рекламно-інформаційне заповнення. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані у разі відсутності комерційних рекламних сюжетів своєчасно заповнювати засоби зовнішньої реклами соціально-рекламною інформацією.
8.6.3. Місця розташування засобів зовнішньої реклами повинні утримуватись у належному санітарно-технічному стані. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані забезпечити їх своєчасне прибирання та впорядкування.
8.6.4. Контроль за технічним та естетичним станом рекламних засобів та місць розташування рекламних засобів здійснюється робочим органом».
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у направленому на адресу ФОП ОСОБА_1 попередженні про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами відділу реклами Кам`янської міської ради № 70-П від 09.09.2019 року, згідно з якого вказані у попередженні рекламні засоби розміщені з порушенням вимог Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янському, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кам`янської міської ради від 26.07.2017 року № 206, не міститься визначення конкретного переліку дій, які саме необхідно вчинити ФОП ОСОБА_1 для усунення виявлених порушень.
Крім того, відділом реклами Кам`янської міської ради не надано належних та допустимих доказів на підтвердження наявності порушень вимог до зовнішньої реклами, згідно з переліком зазначеним вище.
Посилання відповідача на порушення позивачем підпункту 8.1.1. пункту 8.1. Порядку № 206 судом не приймаються до уваги оскільки вказаний пункт не містить зазначених вище обмежень, а лише декларує обов`язок розміщувати рекламні конструкції відповідно до наданих дозволів.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Проте, відповідачем не доведено, наявності порушень вимог до зовнішньої реклами, визначених розділами 7 та 8 Порядку № 206.
Крім того, в оскаржуваному рішенні не зазначено, яким саме вимогам (згідно із переліком) до зовнішньої реклами не відповідає розташування рекламного засобу позивача.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
У даному випадку суд зазначає, що оскаржуване рішення №01-14/502 від 16.09.2019 року, крім загальних посилань на назву законодавчих актів не містить визначення конкретних причин відмови позивачам у продовжені строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами та конкретних норм законодавства, які слугували для такої відмови.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення № 01-14/502 від 16.09.2019 року про відмову в подовженні терміну дії дозволів № 11 та № 12 на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське.
Водночас, суд не бере до уваги посилання позивача про те, що ним самостійно, за допомогою кваліфікованого фахівця було перевірено результати, викладені в попередженні про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами, та встановлено їх невідповідність до фактичних даних, що додатково ставить під сумнів підстави винесення оскаржуваного рішення, оскільки до суду позивачем не було надано будь-яких висновків, актів, заключень відповідних фахівців.
Щодо твердження позивача, про те, що ним не отримувалось попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами відділу реклами Кам`янської міської ради № 70-П від 09.09.2019 року, то суд зазначає, що в матеріалах справи міститься копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, в якому стоїть відмітка з зазначенням, що « 30.09.2019 р.» його отримано, проте суд зауважує, що ані підпису, ані прізвища особи, яка отримала відправлення дане повідомлення не містить. Відповідно до сайту відстеження міжнародних відправлень та відправлення по Україні «Укрпошта» за треком відстеження зазначеним на рекомендованому повідомленні міститься інформація про отримання - «Відправлення вручено: особисто» 02.10.2019 р.
Таким чином, враховуючи те, що в попередженні про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами відділу реклами Кам`янської міської ради № 70-П від 09.09.2019 року міститься вимога про усунення виявлених комісією порушень порядку розміщення зовнішньої реклами до 15.09.2019 року, про що потрібно письмово повідомити робочий орган виявляється неможливим, оскільки фактично позивачем отримано його засобами поштового зв`язку набагато пізніше.
Також, суд зазначає і відповідачем це не заперечується, що Відділ реклами Кам`янської міської ради листом від 16.09.2019р. №01-14/502 відмовив у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами № 11 та № 12 саме на підставі того, що ФОП ОСОБА_2 не було усунуто порушення, які виявлені при перевірці, проте, з огляду на вищевикладене, позивач не мав реальної можливості усунути виявлені недоліки, також через сплив граничного терміну на їх усунення зазначеного у попередженні № 70-П від 09.09.2019 року.
Суд також зазначає, що твердження позивача про те, що саме орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, якщо погодиться з доводами відповідача щодо порушення правил розміщення рекламного засобу, має право визнавати правомірність або неправомірність розміщення рекламного засобу є необґрунтованими та не можуть мати місце у даній ситуації, з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 45 Типових правил, контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 46 Типових правил, у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк. У разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 ч.2 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
За змістом приписів абз.1 п.1 ст.26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Таким чином, суд зазначає, що оскільки у довідці про проведення перевірки від 27.08.2019 р. та у попередженні про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами відділу реклами Кам`янської міської ради № 70-П від 09.09.2019 року містяться виключно висновки про те, що що ескіз з конструктивним рішенням рекламних засобів не відповідає фактично розташованим рекламним засобам, відповідно до дозволів №11 та № 12, та не містить будь-яких зазначень про порушення розповсюджувачем реклами прав споживачів реклами, то і твердження позивача про обов`язок відповідача звертатися до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів є безпідставним.
Крім того, відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» строк видачі документів дозвільного характеру становить 10 робочих днів, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, рішення про продовження строку дії дозволу або відмову у його продовженні робочий орган також зобов`язаний прийняти протягом 10 робочих днів.
Згідно з пунктом 3.1 рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010 одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення вказаних обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Безпідставне та протиправне відтермінування суб`єктом владних повноважень прийняття рішення про видачу або відмову у видачі документу дозвільного характеру, особливо, у випадку, за якого такий документ уже виданий, але завершує свою дію (рішення суб`єкта владних повноважень стосується виключно продовження терміну дії дозволу) є прихованою формою відмови у видачі такого документу та прямо суперечить принципу правової визначеності, на забезпечення якого законом саме і встановлені темпоральні обмеження у прийнятті рішень державою в особі її уповноважених органів.
Проте, відділ реклами Кам`янської міської ради безпідставно порушив строк розгляду заяви позивача від 16.08.2019 року про продовження дії дозволу, оскільки рішення у формі листа було прийнято ним лише 16.09.2019 року.
Частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти, зокрема, рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тобто, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28 лютого 2018 року у справі № 826/7631/15.
Дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, дискреційними є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, а рішення приймати обґрунтовано.
Суд звертає увагу, що органи державної влади не можуть безпідставно приймати рішення, що пов`язані з обмеженням реалізації певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, відстрочувати термін реалізації права на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами державної влади і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з конституційним принципом, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3 Конституції України).
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Разом з тим, суд вказує, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Таким чином, суд приходить до висновку, що за встановлених обставин справи найбільш ефективним способом захисту прав позивача є скасування оскаржуваного рішення відділу реклами Кам`янської міської ради та зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо продовження фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 строку дії дозволів № 11 та № 12 на п`ять років.
З огляду на наведене, оскільки відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості прийнятого рішення, з урахуванням вимог, визначених частиною 2 статті 19 Конституції України, частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 5763,00 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу реклами Кам`янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул. Москворецька, 14А, код ЄДРПОУ 40398436) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу реклами Кам`янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул. Москворецька, 14А, код ЄДРПОУ 40398436) №01-14/502 від 16.09.2019р. про відмову в продовження строку дії дозволу.
Зобов`язати відділ реклами Кам`янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул. Москворецька, 14А, код ЄДРПОУ 40398436) повторно розглянути заяви Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.08.2019 року щодо продовження строку дії дозволу №11 від 27.09.2004 року та дозволу №12 від 27.09.2004 року на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське (колишнє Дніпродзержинськ) строком на п`ять років до 27 вересня 2024 року.
Стягнути з Відділу реклами Кам`янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул. Москворецька, 14А, код ЄДРПОУ 40398436) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 5763,00 гривень (п`ять тисяч сімсот шісдесят три гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 24.01.2020р.
Суддя О.М. Турова