
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
23 січня 2020 р. Справа № 120/4237/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі- ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ у Вінницькій області в призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 26 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що з 03.09.2019 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до п. "є" ст.55 "Про пенсійне забезпечення". Після досягнення пенсійного віку, 15.11.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із врахуванням середньої заробітної плати (2016-2018) і коефіцієнту трудового стажу. Однак, листом №3417/К-10 від 28.11.2019 відповідачем відмовлено у такому перерахунку та вказано, що пенсія призначена і виплачується у відповідності до чинного законодавства України.
Позивач вважає такі дії протиправними, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Ухвалою від 23.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку визначеному ст. 263 КАС України.
13.01.2020 на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Позивач з 03.09.2014 перебував на обліку та отримував пенсію за вислугу років. З 28.10.2019 відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком, яку обчислено відповідно до ЗУ №1058.
Посилаючись на ч.3 ст.45 ЗУ №1058, вказали що ГУ ПФУ у Вінницькій області при перерахунку пенсії позивачу застосовувало показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього) перерахунку пенсії.
Відтак, відповідач вважає свої дії правомірними та вказав, що 15.11.2019 позивач звернувся до управління із заявою довільної форми, на яку 28.11.2019 надано обґрунтовану відповідь в межах ЗУ "Про звернення громадян", дана відповідь носить інформаційний характер.
В силу частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
З 03.09.2014 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 .
28.10.2019 позивач звернувся до Пенсійного фонду з заявою про призначення/перерахунок пенсії в якій просив перерахувати пенсію, в графі вид пенсії вказав "перехід на інший вид пенсії".
Згідно рішення ПФУ №905210131756 від 30.10.2019 ОСОБА_1 з 28.10.2019 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та здійснено відповідний перерахунок.
15.11.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з застосуванням середньої заробітної плати за 2018 рік у зв`язку з тим, що він не згодний з розрахунком пенсії при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом від 28.11.2019 року №3417\К-10 повідомило, що згідно ст.42 ЗУ №1058, пункту 4-5 Прикінцевих положень ЗУ №1058 та на виконання постанови КМУ від 20.02.2019 №124 з 01.03.2019 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій, в частині збільшення середньої заробітної плати по Україні, яка враховується при обчисленні пенсій за 2014-2016 на визначений відповідно до ст.42 Закону коефіцієнт, в поточному 2019 році - 1,17. Таким чином, середня заробітна плата по Україні з урахуванням якої проводиться обчислення пенсій після проведення відповідного перерахунку (переведення на інший вид пенсії) становить 3764,40 грн.* 1,17 = 4404,35 грн. Вказали, що після проведеного перерахунку обчислений розмір пенсії за віком становить 4774,75 грн.
Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016-2018 роки є безпідставними, в зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За приписами ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас, ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Однак, у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Суд звертає увагу, що 03.09.2014 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше у жовтні 2019 року.
Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з п.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
У випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої ст.45 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була застосована Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а (№21-6331а15) та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17.
Позивач у позовних вимогах просить зобов`язати відповідача призначити йому пенсію за віком відповідно до ст.26 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За таких обставин, пенсія за віком позивачу має бути призначена на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а розмір пенсії повинен визначатись відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких вона звернулася до суду та зважаючи на положення ч.2 ст.9 КАС України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 27.10.2019.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 27.10.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе 7, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Повний текст рішення складено 23.01.2020
Суддя Томчук Андрій Валерійович