Ухвала суду № 87117296, 24.01.2020, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
24.01.2020
Номер справи
909/460/18
Номер документу
87117296
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 909/460/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

24.01.2020 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., розглянувши клопотання експерта Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (вих. № 19/24/2-244-СЕ/19 від 02.01.2020; вх.№ 821/20 від 15.01.2020) по справі

за позовом: Фермерського господарства "Спаське",

вул. Шашкевича, 123В, с. Спас, Коломийський район, Івано-Франківська область,78219

до відповідача: Спаської сільської ради,

вул. Нова, 1а, с. Спас, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78219

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Мотріченко Орисі Василівни,

с. Стопчатів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78620

про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод у користуванні майном

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Спаське" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Спаської сільської ради та до фізичної особи-підприємця Мотріченко Орисі Василівни про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод у користуванні майном.

03.12.2019 суд постановив ухвалу, якою призначив по справі судову експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручив Експертній службі МВС України Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (вул. Велика Кільцева 4, м. Київ, 03170); провадження у справі №909/460/18 зупинив до проведення експертизи та одержання висновку експерта.

До Господарського суду Івано-Франківської області, 15.01.2020, при супровідному листі (вх.№ 821/20) із Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України надійшло клопотання експерта про уточнення питань редакції питань та визначення об`єкту судової експертизи.

Також, Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України повідомляє, що у зв`язку зі значним поточним навантаженням на судових експертів лабораторії будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності ДНДЕКЦ МВС України виконання судової експертизи буде проведено в термін понад три місяці та просить суд у разі згоди із запропонованим строком проведення судової експертизи повідомити про прийняте рішення.

У направленому суду клопотанні судовий експерт зазначає, що відповідно до "Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій, з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, основними завданнями експертизи з питань землеустрою серед інших є визначення відповідності розробленої документації із землеустрою та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування.

Згідно ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 03.12.2019, на вирішення судової експертизи з питань землеустрою поставлено наступне питання: "Чи відповідають розроблена технічна документація на земельну ділянку за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?".

Відповідно до статті 69 Господарського процесуального кодексу України та Інструкції з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.07.2017 № 591 для проведення призначеної судової експертизи, у направленому суду клопотанні судовий експерт просить суд уточнити яка саме документація із землеустрою підлягає розгляду та про надання її для проведення судової експертизи з питань землеустрою.

Дослідивши зміст клопотання судового експерта, господарський суд дійшов висновку про необхідність його розгляду без проведення судового засідання враховуючи наступне.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до п. 10 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним вважається строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

За змістом пункту 2 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, призначення судом експертизи.

Відповідно до статті 117 ГПК України перебіг процесуальних строків зупиняється в разі зупинення провадження у справі. Продовження перебігу процесуальних строків відбувається з дня відновлення провадження.

При цьому зупинення провадження у справі за своєю суттю є тимчасовим припиненням всіх процесуальних дій у справі, викликане настанням передбачених процесуальним законом причин, що перешкоджають подальшому розгляду.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням того, що вирішення клопотання судового експерта не потребує витребування додаткових матеріалів від сторін, підстави для розгляду вказаного клопотання в судовому засіданні відсутні.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про поновлення провадження у справі без витребування матеріалів справи та призначення судового засідання.

Розглянувши подане клопотання судового експерта, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, враховуючи наступне.

Статтею 102 Господарського процесуального кодексу України передбачено порядок збирання матеріалів для проведення експертизи та встановлено, що матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про судову експертизу", якою визначено права експерта, передбачено, що незалежно від виду судочинства судовий експерт має право подавати клопотання про надання додаткових матеріалів, якщо експертиза призначена судом або органом досудового розслідування або ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи.

Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (зі змінами та доповненнями) затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, згідно з пунктом 1.13 якої строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах: 10 календарних днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об`єктів та вирішуваних питань і простих за характером досліджень; 30 календарних днів - щодо матеріалів із середньою кількістю об`єктів та вирішуваних питань або середньої складності за характером досліджень; 60 календарних днів - щодо матеріалів з великою кількістю об`єктів та вирішуваних питань або складних за характером досліджень; понад 60 календарних днів - щодо матеріалів із великою кількістю об`єктів та вирішуваних питань (більше десяти), виходячи з фактично необхідного для експерта часу або особливо складних за характером досліджень (досліджень з використанням криміналістичного обладнання (лазерного, оптичного, електронного), проведення експериментальних досліджень, застосування декількох методів); понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багатооб`єктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п`ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки.

Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. У разі значного завантаження експерта та знаходження в нього на виконанні одночасно понад десяти експертиз, у тому числі комісійних та комплексних, вказані терміни можуть бути переглянуті або встановлені додатково з урахуванням необхідного реального часу на їх виконання.

У строк проведення експертизи не включається строк виконання клопотань експерта, усунення недоліків, допущених органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).

Отже, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз встановлено, що строки проведення експертиз визначаються не судовим експертом, а керівником експертної установи, залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантажень відповідного експерта.

Суд установив, що у листі заступника директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України запропоновано суду узгодити строк виконання судової експертизи у цій справі понад 90 календарних днів із посиланням на графік навантаження експерта.

З урахуванням вказаних доводів, суд вважає наведені обставини поважними, а тому запропонований строк проведення експертизи понад 90 днів слід погодити.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Відповідно до статті 25 цього ж Закону документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видами документації із землеустрою є, зокрема: ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

У даній справі об`єктом експертизи є проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114, належним чином завірена копія якого наявна в матеріалах справи №909/460/18.

За наведених обставин, слід уточнити питання для судової експертизи в частині визначення об`єкту експертизи та викласти їх в наступній редакції: "Чи відповідають проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та його затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?".

Керуючись статтями 69, 100, 228, 229, 230, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Поновити провадження у справі №909/460/18.

2. Строк проведення експертизи понад 90 днів погодити.

3. Клопотання судового експерта задоволити. Викласти, поставлене на вирішення судової експертизи з питань землеустрою питання, в наступній редакції:" Чи відповідають проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та його затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?".

4. Об`єктом експертизи є проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114, належним чином завірена копія якого наявна в матеріалах справи №909/460/18.

5. Провадження у справі зупинити до проведення експертизи. та одержання висновку експерта.

6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в порядку та у строк, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалу підписано 24.01.2020.

Суддя Л. М. Неверовська