Рішення № 87104486, 22.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.01.2020
Номер справи
320/5616/19
Номер документу
87104486
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2020 року м. Київ № 320/5616/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській областідо Головного територіального управління юстиції у м. Києвіпровизнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу встановив:

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у м. Києві, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві про накладення штрафу від 25 вересня 2019 року у виконавчому провадженні №59638810 у розмірі 10200,00 грн.

Позовні вимоги позивач обгрунтовував тим, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі №810/4977/18 ним виконано з дати набрання цим рішенням законної сили, а саме з 10 травня 2019 року, про що повідомлено відповідача листом від 14 серпня 2019 року №2162/108-02. Проте, відповідач постановою від 25 вересня 2019 року ВП №59638810 повторно застосував до позивача штраф у сумі 10200,00 грн., розтлумачивши рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року на власний розсуд, визначивши при цьому, що перерахунок пенсії потрібно провести з 01 січня 2018 року.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року матеріали справи №320/5616/19 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2019 року відкрито провадження у справі №320/5616/19, призначено справу до судового розгляду на 22 січня 2020 року та зобов`язано відповідача надати належним чином завірену копію матеріалів виконавчого провадження №59638810.

У судове засідання 22 січня 2020 року сторони не прибули, хоча завчасно були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. Матеріалів виконавчого провадження №59638810 відповідачем не надано. Однак, докази, що містяться в адміністративній справі, дають можливість вирішити справу по суті за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, наявні в ній докази, дійшов наступних висновків.

Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» визначає основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Рішення, що підлягають примусовому виконанню на підставі виконавчих документів визначені статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження».

Як було встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі №810/4977/18 позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених» з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дати призначення пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, виходячи із розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум.

За наслідками розгляду спору, приймаючи вище вказане рішення, суд вважав за необхідне (як вбачається із тексту рішення) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії позивача у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статі 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії та зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з « 01.01.2018» у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статі 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, виходячи із розміру 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року набрало законної сили 10 травня 2019 року.

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року виданий виконавчий лист №810/4977/18 від 04 червня 2019 року.

Заступник начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Магда С.Г., розглянувши заяву стягувача про примусове виконання виконавчого листа №810/4977/18 від 04 червня 2019 року відкрив виконавче провадження ВП №59638810, про що виніс постанову від 25 липня 2019 року про відкриття виконавчого провадження.

Пунктом 2 резолютивної частини постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №59638810 від 25 липня 2019 року зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

У відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №59638810 від 25 липня 2019 року щодо виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області надіслало листа від 14 серпня 2019 року №2162/108-02, в якому повідомило, що здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку, визначеному судовим рішенням, з дати набрання останнім законної сили, а саме з 10 травня 2019 року. В якості додатків до листа надано, зокрема, копію перерахунку пенсії за пенсійною справою №ФК 76007, копію розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №ФК 76007 за період з травня 2019 року по червень 2019 року.

Однак, заступник начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Магда С.Г. 06 вересня 2019 року виніс постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100,00 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду.

Застосовуючи штраф виконавець вважав, що відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі №810/4977/18, за змістом якого суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-XII на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-XII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії (з 90% на 70%) при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню. У зв`язку з цим, судом визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії позивача у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії та зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, виходячи із розміру 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум.

Боржником проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати набрання судовим рішенням законної сили, тобто з 10 травня 2019 року, а не з 01 січня 2018 року.

Тому, вважаючи, що рішення виконано не в повному обсязі, виконавець вказаною постановою від 06 вересня 2019 року зобов`язав боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередив про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.

25 вересня 2019 року заступник начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Магда С.Г. за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду постановою ВП №59638810 застосував до боржника штраф у розмірі 10200,00 грн.

Зі змісту вказаної постанови вбачається, що отримавши постанову виконавця від 06 вересня 2019 року, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, 10 вересня 2019 року, боржником станом на 25 вересня 2019 року жодних відомостей щодо виконання рішення суду у повному обсязі не надано.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області вважає, що ним виконано рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у повному обсязі, проведено перерахунок пенсії з 10 травня 2019 року, саме з дати набрання рішенням законної сили, а державний виконавець тлумачить рішення суду на власний розсуд, тому постанову відповідача про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн. вважає протиправною, задля чого звернулось з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд дійшов до такого.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

Київський окружний адміністративний суд, задовольняючи позовні вимоги громадянина ОСОБА_1 у справі №810/4977/18 у рішенні від 08 квітня 2019 року зокрема, вказав, що з протоколу розрахунку пенсії за пенсійною справою № ФК 76007, з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, у зв`язку із зміною розмірів грошового забезпечення, на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" і довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом.

Судом встановлено, що за наслідками перерахунку, розмір пенсії позивача був визначений виходячи із 70 процентів від грошового забезпечення, не погоджуючись із яким позивач просив Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області привести пенсію у відповідність до норм чинного законодавства.

В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача про те, що розмір пенсії з січня 2018 складає 7301,32 грн., при перерахунку пенсії застосовані норми закону чинні на момент проведення перерахунку. Зокрема згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на момент перерахунку, розмір пенсії, призначений за цим законом, не може перевищувати 70 процентів від грошового забезпечення.

При вирішенні спору між громадянином ОСОБА_1 та пенсійним органом, суд зазначав, що згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, законами України № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), вносились зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частину другу статті 13.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ № 704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року. відповідно до Постанови КМУ № 704.

Пунктом 2 Постанови КМУ № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналізуючи викладені норми Київський окружний адміністративний суд у своєму рішенні дійшов до висновку, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Стаття 63 Закону № 2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку № 45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

У зв`язку з цим, суд вважав за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії позивача у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статі 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії та зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі суми грошового забезпечення у редакції статі 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, виходячи із розміру 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум.

З наведеного слідує, що Київським окружним адміністративним судом у справі №810/4977/18 у рішенні від 08 квітня 2019 року чітко встановлено на необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 виходячи із розміру 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вже виплачених сум саме з 01 січня 2018 року.

Набрання рішенням суду законної сили 10 травня 2019 року не впливає на встановлені чинним законодавством норми щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.

Тому, державний виконавець, застосовуючи оскаржуваною постановою штрафну санкцію до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вірно дійшов висновку про необхідність здійснення останнім перерахунку пенсії саме з 01 січня 2018 року, а не з дати набрання законної сили судовим рішенням.

Таким чином, позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області є необгрунтованими, а відтак такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати відсутні.

Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 287, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

в и р і ш и в:

У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 287, 296 - 297, з урахуванням перехідних положень, Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко