
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
22 січня 2020 р. № 520/10926/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області (64200, Харківська область, м.Балаклія, пл.Ростовцева, 4, код ЄДРПОУ 03196357) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про відмову в призначені допомоги при народженні дитини, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Балаклійської державної адміністрації Харківської області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , допомоги при народженні дитини, на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини, на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за його заявою.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в жовтні 2019 року звернувся до Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, в призначенні та виплаті такої допомоги відповідач листом від 04.10.2019 року відмовив посилаючись на те, що ОСОБА_1 пропустив дванадцятимісячний строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини. Вказану відмову вважає протиправною, оскільки, через проведення на території Донецької області антитерористичної операції та ведення бойових дій, він не мав змоги своєчасно звернутись із заявою про отримання державної допомоги.
Ухвалою суду від 21.10.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначивши, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. У родині Щукіних дитина - ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , а звернення батька дитини до відповідача надійшло 02.10.2019 року, тобто майже через 2 роки після народження дитини, у зв`язку з чим Управлінням відмовлено у призначенні спірної допомоги при народженні дитини, через пропуск законодавчо визначеного строку для звернення за даним видом соціальної допомоги. З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Також, представник відповідача у письмовому відзиві просив розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Обґрунтовуючи зазначене вище клопотання представник відповідача посилався на бажання взяти участь у розгляді справи.
З огляду на викладене вище, за приписами ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
У даному випадку, при вирішенні питання про відкриття спрощеного провадження, суд дійшов висновку про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що представником відповідача у заявленому клопотанні та заяві не наведено жодних підстав для розгляду даної справи в порядку загального позовного провадження, відтак дане клопотання задоволенню не підлягає.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою №6301-5000202038 від 26.09.2019, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 (а.с.16).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьк у позивача та його дружини народилась донька, ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , видане 20.09.2019 Зміївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області).
02.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про призначення допомоги при народженні дитини на ОСОБА_2 .
Листом від 04.10.2019 №5053 орган соціального захисту повідомив про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини посилаючись на те, що державна допомога при народженні дитини, призначається за умови що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (а.с.18).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 6 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Згідно зі статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 (далі Порядок).
Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначено пунктами 10-16 Порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:
1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінюстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі не підписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Пунктом 13 Порядку, окрім іншого, передбачено, що виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев`ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 №345 затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі Інструкція), визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій.
Пунктом 2.2 Інструкції, зокрема, визначено, що форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21 квітня 2015 року №441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 року за №475/26920.
Таким чином, із аналізу вищевказаних норм діючого законодавства слідує, що в даному випадку для призначення виплати допомоги при народженні дитини позивач повинен був особисто звернутися до УПСЗН Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області з заявою, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики. За результатами розгляду такої заяви відповідач повинен був прийняти відповідне рішення, оформлене протоколом.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до відповідача з заявою довільної форми, а не в один із способів, визначених пунктом 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини. До вказаної заяви не надано визначеного Порядком пакету документів, а саме: копію свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу), документи, що посвідчують особу одного з батьків.
Станом на час розгляду справи судом жодних належних та допустимих доказів звернення ОСОБА_1 до УПСЗН Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області з заявою про призначення виплати допомоги при народженні дитини, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, позивачем суду надано не було.
Поряд з тим, представником відповідача на виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду про витребування доказів у справі від 21.10.2019 надано пояснення, відповідно до яких заяву позивача, викладену у довільній формі, розглянуто відповідачем у передбачений Законом України "Про звернення громадян" строк, що в свою чергу не викликало необхідності з боку управління на формування особової справи.
Оскільки, ні ОСОБА_1 , на його дружина - ОСОБА_4 не зверталися до УПСЗН Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області з заявою про призначення виплати допомоги, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, тому у суду відсутні підставі для визнання дій відповідача щодо відмови у прийнятті рішення про отримання допомоги при народженні дитини незаконними та зобов`язання УПСЗН Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області зробити призначення та відповідну виплату допомоги при народженні дитини.
Щодо доводів відповідача, викладених у відповіді на звернення ОСОБА_1 про те, що позивачем не дотримано строки звернення за призначенням допомоги, які не підлягають поновленню, суд зазначає таке.
Згідно вимогами статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини та за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Судом установлено, що дитина позивача народилася 31.10.2017 на тимчасово окупованій території. ОСОБА_1 не зміг звернутися за отриманням державної допомоги.
У постанові Верховного Суду від 14.02.2018 у справі №591/610/16-а зроблено висновок, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. В даному випадку неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини. Тому, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги), виходячи із завдань адміністративного судочинства, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача призначити позивачу соціальну допомогу при народженні дитини.
Таким чином, за умови звернення позивача з заявою про призначення допомоги при народженні дитини за формою, встановленою Мінсоцполітики, відповідач при прийнятті рішення мав би враховувати наведені висновки Верховного Суду та оцінювати обставини недотримання позивачем строку звернення з заявою.
Проте в даному випадку звернення позивача за призначенням допомоги відбулося у невизначений законодавством спосіб.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко