
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2020 р. Справа №480/5158/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), 3-тя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про скасування постанови, зобов`язання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою в якій просить скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області від 28.11.2019 ВП № 58096090 про закінчення виконавчого провадження; зобов`язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області, зобов`язати виконати рішення суду в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 у справі №818/2016/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, але на час прийняття спірної постанови не виконано боржником у повному обсязі. Позивач зазначає, що перерахунок пенсії боржником було здійснено у грудні 2018 року. Однак, сума перерахованої пенсії йому не була виплачена. Тому, на думку позивача, державний виконавець протиправно виніс постанову про закінчення виконавчого провадження, оскільки не вжив визначених Законом України "Про виконавче провадження " дій для виконання судового рішення в частині виплати перерахованої пенсії. Крім того, звертає увагу суду , що державний виконавець вже виносив аналогічну постанову про закінчення виконавчого провадження, але судовим рішення по справі №480/3340/19 було скасовано, як незаконну та необґрунтовану.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позовних вимог та зазначає, що рішення суду боржником виконано, державним виконавцем вчинені всі дії, які визначені діючим законодавством. Тому оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження винесена відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Третя особа проти позову заперечує, зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення суду було виконано, перерахунок здійснено, але кошти не виплачені, оскільки діючим законодавством визначений Порядок перерахування таких виплат.
Представники сторін в судове засідання не з`явився, відповідач та третя особа у відзивах на позов проти позову заперечують, відповідач просить розглядати справу без його участі. Позивач позовні вимоги залишив без змін, будь-яких клопотань суду не надавав.
У відповідності до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. Враховуючи те, що сторони повідомлялися належним чином про час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглядати справу без участі сторін. Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ухвалою суду від 11.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін, залучено судом в якості відповідача управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області, Головне територіальне управління юстиції в Сумській області, залучено в якості 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Ухвалою суду від 16.01.2019 здійснено заміну відповідачів по даній справі правонаступниками, а саме Головне територіальне управління юстиції у Сумській області його правонаступником - Північно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Суми), відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області - відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області - управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 частково задоволена позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням до основного розміру пенсії розміру грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалу безперервну військову службу та одноразової грошової винагороди у зв`язку з мобілізацією; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 30.10.2013 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до основного розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до витягу з розрахунково-платіжної відомості з листопада 2011р. по жовтень 2013р.; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 13.07.2016 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до основного розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалу безперервну військову службу та одноразової грошової винагороди у зв`язку з мобілізацією відповідно до витягу розрахунково-платіжної відомості з травня 2015р. по червень 2016 р. та розрахунково-платіжної відомості № 45 за липень 2016 року.
На виконання вказаного рішення, Сумський окружний адміністративний суд 10.01.2019 видав виконавчий лист, який був пред`явлений позивачем до примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області.
16.01.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №58096090 про примусове виконання виконавчого листа по справі № 818/2016/18, виданого Сумським окружним адміністративним судом 10.01.2019. Боржнику надано строк для виконання рішення суду 10 робочих днів.
05.02.2019 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області надійшов лист Головного управління ПФУ в Сумській області №805/02-116 від 05.02.2019 про виконання рішення суду у справі № 818/2016/18 в якому зазначено, що у грудні 2018 року головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 . Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 7792,16 грн. Проте, враховуючи п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", новий розмір пенсії та його доплата з моменту набрання рішенням законної сили, з 28.11.2018 по 31.01.2019 в сумі 892,48 грн. нараховані до виплати у лютому 2019 року. Перераховані кошти за період з 31.07.2016 по 27.11.2018 будуть виплачені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" у порядку, встановленому Пенсійним фондом України, як передбачено п.3 цієї постанови.
19.02.2019 державним виконавцем на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області направлено лист, яким запропоновано звернутися до суду, який розглядав справу, як суд першої інстанції, із заявою про розстрочку виконання рішення.
06.03.2019 до відділу надійшла заява ОСОБА_1 в якій зазначено, що боржником рішення суду не виконано та не здійснено відповідних виплат, а також містилося клопотання про накладення на боржника штрафу відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Державний виконавець на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області направив вимогу від 27.03.2019 №02.1-13 щодо надання інформації про внесення ОСОБА_1 до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та його реєстраційний номер.
Розглянувши вказаний запит, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 15.04.2019 №3519/03.2-07 повідомило відділ примусового виконання рішень про те, що на виконання п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.03.2019 № 2384/02.2-04 до Пенсійного фонду України направлено інформацію щодо рішень судів, ухвалених починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, до якої включено рішення суду у справі № 818/2016/18.
Також зазначено, що ОСОБА_1 внесено до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою під номером 68.
24.04.2019 державним виконавцем, на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з тим, що згідно відповідей Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №857/03.2-07 від 28.01.2019 та № 3519/03.2-07 від 15.04.2019 рішення суду виконано в повному обсязі.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2019 по справі №480/3340/19 було визнано незаконним та скасовано постанову від 24.04.2019 про закінчення виконавчого провадження.
30.10.2019 державним виконавцем відновлено виконавче провадження.
28.11.2019 року державним виконавцем, на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з тим, що згідно відповідей Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №33401/04.9-19 від 07.11.2019 рішення суду виконано в повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд не погоджується із висновками державного виконавця про виконання судового рішення, а також вжиття заходів для повного виконання рішення та правомірність винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, з огляду на таке.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі по тексту - Закон № 1404-VIII).
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною першою статті 26 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за виконавчими листами, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
За змістом частини першої статті 13 Закону №1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 та п. 1 ч. 2, ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Отже, законодавством не передбачено повноважень державного виконавця здійснювати заходи примусового виконання судового рішення в інший спосіб, ніж визначений безпосередньо самим судовим рішенням та Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню, у тому числі, у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Правовий аналіз наведеної норми свідчить про те, що постанова про закінчення виконавчого провадження приймається за умови повного та безумовного виконання виконавчого документа.
Судом встановлено, що за рішенням суду від 10.09.2018 у справі № 818/2016/18 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зобов`язане: провести з 30.10.2013 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до основного розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до витягу з розрахунково-платіжної відомості з листопада 2011р. по жовтень 2013р.; провести з 13.07.2016 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до основного розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалу безперервну військову службу та одноразової грошової винагороди у зв`язку з мобілізацією відповідно до витягу розрахунково-платіжної відомості з травня 2015р. по червень 2016 р. та розрахунково-платіжної відомості № 45 за липень 2016 року.
Отже, за вказаним виконавчим листом боржник зобов`язаний вчинити певні дії, виконання яких згідно зі ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" має бути перевірене виконавцем у відповідний строк.
В якості підстави для прийняття оскаржуваної постанови про закінчення виконавчого провадження державним виконавцем зазначено п.9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" (фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом).
Зі змісту постанови про закінчення виконавчого провадження вбачається, що згідно з відповіддю ГУПФУ в Сумській області №33401/04.9-19 від 07.11.2019 , наданою відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Сумській області, управлінням проведено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 у грудні 2018 року. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 8538,25грн., з 01.01.2019 виплата пенсії здійснюється в розмірі 7792,16 грн. Проте, враховуючи п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", новий розмір пенсії та його доплата з моменту набрання рішенням законної сили, з 28.11.2018 по 31.01.2019 в сумі 892,48 грн. нараховані до виплати у січні поточного року. Перераховані кошти у сумі 25364,63 грн. будуть виплачені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" у порядку, встановленому Пенсійним фондом України, як передбачено п.3 цієї постанови.
У повідомленні ГУ ПФУ в Сумській області №33401/04.9-19 від 07.11.2019 вказано, що розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 8538,25грн., з 01.01.2019 виплата пенсії здійснюється в розмірі 7792,16 грн. Проте, враховуючи п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", новий розмір пенсії та його доплата з моменту набрання рішенням законної сили, з 28.11.2018 по 31.01.2019 в сумі 892,48 грн. нараховані до виплати у січні поточного року. Перераховані кошти у сумі 25364,63 грн. будуть виплачені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" у порядку, встановленому Пенсійним фондом України, як передбачено п.3 цієї постанови.
Тобто повного та безумовного виконання рішення суду не відбулося, адже доплату на виконання рішення суду за період з 31.07.2016 по 27.11.2018 фактично позивач не отримав.
Вищенаведені обставини були відомі державному виконавцю, однак не завадили прийняти спірну постанову.
Крім того, суд звертає увагу, що державний виконавець із аналогічних підстав та аналогічним змістом вже приймав постанову про закінчення виконавчого провадження, яка судом визнано незаконною в межах розгляду справи № 480/3340/19.
Натомість державний виконавець, повторно виносить постанову про закінчення виконавчого провадження із аналогічних підстав.
Дослідивши матеріали виконавчого провадження та подані до матеріалів справи сторонами докази, враховуючи обставини справи та предмет спірних відносин, судом встановлено відсутність фактичного виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 по справі 818/2016/18 в частині повного перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , а відтак і відсутність підстав для закриття виконавчого провадження у зв`язку з повним фактичним виконанням судового рішення.
Частиною 1 статті 63 Закону № 1404-VIII встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
За змістом частин 2, 3 статті 63 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Отже, аналіз наведених правових норм та обставин справи дають підстави для висновку, що у державного виконавця відсутній альтернативний варіант для досягнення фактичного виконання рішення суду, згідно якого боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії, ніж той, що вказаний у виконавчому документі. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення, на державного виконавця покладається обов`язок вчинення відповідних заходів, примусового виконання рішення, передбачених Законом № 1404-VIII.
Між тим, у даному випадку державним виконавцем не здійснено необхідних заходів для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення суду у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і Законом № 1404-VIII.
Таким чином, оскільки на час винесення головним державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження від 28.11.2019 судове рішення не було повністю виконано, у державного виконавця були відсутні правові підстави для закінчення виконавчого провадження згідно з ч.1 п.9 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч. 1 та п. 1 ч. 2, ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Формальний підхід до виконання судового рішення, як-то ведення переписки між державними органами та/або іншими юридичними та/або фізичними особами, яка не забезпечує реальне виконання рішення суду, не можуть вважатися достатніми та вичерпними заходами для його повного та фактичного виконання.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 31.07.2019 по справі 0240/3698/14508/19.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у даному випадку державним виконавцем не було проведено перевірки фактичного виконання судового рішення та не було вжито всіх можливих заходів для повного виконання рішення згідно з вимогами Закону "Про виконавче провадження".
Отже, суд дійшов висновку, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 по справі 818/2016/18 буде вважатись виконаним лише з моменту здійснення повного перерахунку розміру пенсії та сплати позивачу всієї заборгованості по пенсії, нарахованої з 30.10.2013.
З урахуванням викладених обставин, суд не погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає, що у спірних відносинах у державного виконавця станом на час винесення оскаржуваної постанови (28.11.2019) не було підстав для висновку про повне реальне фактичне виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 по справі 818/2016/18, а відтак не було підстав для закінчення виконавчого провадження, передбачених п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 17.10.2019 по пов`язаній справі №480/3340/19.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та зумовлене ними нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку, що постанова державного виконавця від 28.11.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП № 58096090 прийнята державним виконавцем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для її прийняття, не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України "Про виконавче провадження", є протиправною та підлягає скасуванню.
Водночас в частині вимог позивача про зобов`язання виконати рішення суду в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" колегія суддів уважає за необхідне відмовити, адже скасування постанови про закінчення виконавчого провадження має наслідком автоматичне відновлення примусових виконавчих дій відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та не вимагає дублювання такого обов`язку в судовому рішенні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), 3-тя особа Головне управління пенсійного фонду в Сумській області - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 28.11.2019 ВП №58096090 за виконавчим листом №818/2016/18, виданим Сумським окружним адміністративним судом 10.01.2019.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 23.01.2020.
Суддя С.М. Гелета