
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
21 січня 2020 р. Справа № 400/4073/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши заяви сторін з питань поновлення пропущенного строку звернення до суду та залишення позовної заяви без розгляду по справі
за позовом:Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54001 до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД ЛАКМА», вул. Декабристів, 34, м. Миколаїв, 54001 про:стягнення заборгованості в сумі 25 962,30 грн.,ВСТАНОВИВ:
Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД ЛАКМА» (далі - відповідач) заборгованості в сумі 25962,30 грн.
Ухвалою від 25.11.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
12.12.2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд залишити позовну заяву без розгляду у зв`язку із порушенням термінів звернення до суду.
В обгрунтування своєї заяви відповідач вказав, що в силу приписів ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ адміністративно - господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Тобто, кінцевий термін подання позову для стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2018 рік сплив 15.07.2019 року. Крім того, позивач мав усі повноваження для проведення перевірки «ТД ЛАКМА». Отже, звернувшись з позовом 21.11.2019 року, позивач пропустив тримісячний строк звернення до адміністративного суду.
Одночасно з цим, у своїй позовній заяві позивач просив суд поновити строки звернення до суду з адміністративним позовом.
02.01.2020 року від возивача надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначив, що посилання відповідача на його бездіяльність у період з 01.03.2019 року по день звернення до суду є безпідставними.
Так, Миколаївське обласне відділення після не надання відповідачем звіту форми № 10-ПІ до 01.03.2018 року за звітний 2017 рік звернулось до відповідача з листом від 27.03.2018 року № 06-198/521, в якому просило надати до відділення заяву про реєстрацію та звіт форми № 10-ПІ за 2017 рік, а також у разі, якщо середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства за 2017 рік складала менше 8 осіб, просило направити лист до відділення з відповідною інформацією.
Також, позивач звернувся до Головного управління ДФС у Миколаївській області з листом від 14.03.2018 року № 06- 134/411 проханням надати наступну інформацію: перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітний 2017 рік становить менше 8 осіб; перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2017 рік становить 8 та більше осіб. Листом Головного управління ДФС у Миколаївській області від 26.03.2018 року № 4121/10/14-29-13-01-30 Миколаївському обласному відділенню було відмовлено в надані інформації.
Відповідач у 2018 році на лист позивача не відреагував.
Після повторного не надання відповідачем до 01.03.2019 року звіту форми № 10-ПІ за 2018 рік, Миколаївське обласне відділення з листом від 13.03.2019 року № 08-35/367 звернулось вже до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області з проханням надати інформацію, а саме: перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить менше 8 осіб; перелік роботодавців (юридичних та фізичних осіб окремо) у яких середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить 8 та більше осіб.
Листом Головного управління Пенсійного фонду у Миколаївській області від 21.03.2019 року № 2259/04.03 позивачу була надана загальна інформація, згідно яуої у ТОВ «ТД ЛАКМА» у 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників за звітній 2018 рік становить 8 та більше осіб.
Враховуючи те, що Миколаївське обласне відділення вже маючи часткову інформацію від Пенсійного фонду у Миколаївській області про середньооблікову кількість штатних працівників за звітний 2018 рік, а саме: середньооблікова кількість штатних працівників за інформацією у відповідача за звітній 2018 рік становила 14 осіб, тому після не надання відповідачем звіту форми № 10-ПІ до 01.03.2019 року за звітний 2018 рік знову звернулось до відповідача з листом від 12.04.2019 року № 06-142/617 де просило надати до відділення заяву про реєстрацію та звіт форми № 10-ПІ вже за 2018 рік.
Проте, відповідач ані у 2018 році, ані у 2019 році на листи Миколаївського обласного відділення не відреагував.
Узагальнена інформація від Пенсійного фонду України не відображала інформацію про фактичні нарахування за звітній рік за заробітною платою штатних працівників та інформацію про середньорічну заробітну плату штатного працівника. Відсутність даної інформації, в свою чергу унеможливлювала нарахувати пеню за несвоєчасну сплату адміністративного господарських санкцій до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося правопорушення.
Позивач також зазначив, що лише після перевірки Управлінням Держпраці у Миколаївській області 15 та 16 серпня 2019 року, якою були встановленні порушення, ТОВ «ТД ЛАКМА» 11.09.2019 року надало до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік».
Отже, відсутність у відділення будь-якої інформації відносно виконання чи не виконання відповідачем у 2018 році нормативу не давало можливості відділенню звернутись з позовом до суду до 16.07.2019 року.
Розглянувши заяви сторін, суд зазначає наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Тобто визначальною умовою початку перебігу строку звернення до суду є день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна звітність) «Звіт зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за № 117/13384, звіт складається роботодавцями щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Водночас, відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», яка відповідно до Закону України від 16.10.2012 року № 5462-VI була викладена в новій редакції: «Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту Інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування».
Отже, відповідно до положень ч. 8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Фонд соціального захисту інвалідів не має законодавчих підстав для здійснення вищевказаних перевірок у разі порушення роботодавцем вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», а саме: реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів; подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з Інвалідністю; виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у т.ч. шляхом зарахування.
Суд зазначає, що такі повноваження з 16.10.2012 року перейшли до Державної інспекції України з питань праці.
Крім того, як зазначалось вище, відповідач ані у 2018 році, ані у 2019 році на листи Миколаївського обласного відділення щодо надання до відділення заяв про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт форми № 10-ПІ за 2018 рік не відреагував.
В серпні 2019 року Управлінням Держпраці у Миколаївській області було проведено перевірку ТОВ «ТД ЛАКМА».
Судом встановлено, що відповідач лише 11.09.2019 року надав до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік», з якого позивач отримав інформацію про працевлаштування відповідачем інвалідів за 2018 рік.
Таким чином, лише після отримання звіту форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік» 11.09.2019 року позивач зміг розрахувати суму адміністративно-господарських санкцій з подальшим зверненням до суду для реалізації покладених завдань зі стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у разі невиконання роботодавцем встановленого нормативу за рік.
Крім того, слід зазначити, що позивачем вживались усі необхідні заходи для отримання інформації про працевлаштування позивачем інвалідів за 2018 рік.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відсутність у позивача права здійснювати перевірки та, відповідно, відсутність будь-якої інформації відносно виконання чи не виконання відповідачем у 2018 році нормативу призвело до пропуску Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів строку на звернення до суду з вказаним позовом. Отже, причини пропуску позивачем строків звернення до суду суд вважає поважними.
Зважаючи на викладене, суд не вбачає підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст.ст. 122, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні клопотання клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД ЛАКМА» про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
2. Клопотання Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.
3. Визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновити пропущений строк.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.В. Малих