Рішення № 87103382, 22.01.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2020
Номер справи
1.380.2019.006841
Номер документу
87103382
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.006841

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2020 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду, просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області №2126/03.23-36 від 08.10.2019 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку - 17.04.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.04.2019 року, реалізовуючи своє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся із заявою та необхідними документами до відповідача, однак, рішенням про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах від 08.10.2019 №2126/03.23-36 позивачу відмовлено у призначенні пенсії. В обґрунтування відмови зазначено, що первинними документами та актом зустрічної перевірки не підтверджується факт роботи позивача, як електрозварювальника, зайнятого різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а відтак відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відмову у призначенні пенсії позивач вважає протиправною з підстав наведених у позовній заяві.

Ухвалою від 19.12.2019 року відкрито спрощене провадження у справі.

09.01.2020 року та 17.01.2020 року відповідачем подані відзиви на позовну заяву у яких відповідач зазначає, що підстав для призначення пенсії позивачу за віком список №2 немає. Зокрема, в період роботи заявника з 22.04.1996 по 01.01.1997, з 02.01.1997 по 30.10.2015 та з 02.11.2015 чинні списки від 16.01.2003 №36, 24.06.2016 №461. Списком №2 розділом ХХХІІІ «Загальні професії» передбачені посади електрозварювальники, зайняті різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпек. Для деяких професій (посад) у списках визначено особливі показники, зокрема: умови праці, місце роботи, характер праці, робота з певним устаткуванням, матеріалами. Зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи.

Так, актом зустрічної перевірки від 20.09.2019 №393/1с (вхідний №1137 від 03.10.2019) повістю не розкрита робота ОСОБА_1 , як електрозварювальника, зайнятого різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпек, оскільки як для перевірки так і при поданні заяви для призначення пенсії не було представлено документів, що підтверджують характер виконуваних робіт електрозварника, а саме карта умов праці, технологічна довідка або наказ про закріплення за апаратом (устаткуванням) чи певними ділянками робіт, журнали завдань, книги обліку інструктажу з техніки безпеки за час роботи у ПАТ «Львівгаз» (Радехівське УЕГГ). Таким чином, відповідач вважає, що первинними документами та актом зустрічної перевірки не підтверджується факт роботи, як електрозварювальника, зайнятого різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а відтак відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, наведені обґрунтування аналогічні тим, які містяться у позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

23.04.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Додатково подав пакет документів необхідних для призначення пенсії, в тому числі трудову книжку, довідки та інші документи.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.10.2019 №2126/03.23-36 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, мотивуючи, зокрема тим, що первинними документами та актом зустрічної перевірки не підтверджується факт роботи, як електрозварювальника, зайнятого різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а відтак відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»

Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправним, звернувся до суду з цим позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини 2 цього ж Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці. - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 3 вищевказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 20 зазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Оскільки виключно законами визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, з огляду пріоритетності законів над підзаконним актами, нормативно-правовий акт, яким є Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, не може перешкоджати або встановлювати додаткові умови для визначення права на пенсію.

Крім того, вказаним Порядком передбачено право осіб надавати відповідні уточнюючі довідки, а не обов`язок, невиконання якого могло б потягнути відмову у призначенні пенсії.

На підтвердження трудового стажу позивачем надана трудова книжка № НОМЕР_1 , у якій міститься запис про те, що позивач з 28.07.1982 по 24.09.1982 працював електрозварником 4 розряду в Запорізькому монтажному управлінні тресту «Южтеплоенергомонтаж»; з 11.04.1985 по 15.09.1993 працював на посаді газоелектрозварювальника в Радехівській міжгосподарській шляхо-будівельній організації, в подальшому перейменованій в Радехівську шляхо-будівельну пересувну механізовану колону №41, в Радехівську шляхо-будівельну пересувну госпрозрахункову дільницю №41; з 16.09.1996 по 12.04.1996 працював на посаді газоелектрозварювальника в СП «Ленполь»; з 22.04.1996 по 02.01.1997 працював на посаді газоелектрозварювальника 4-го розряду в Радехівській газовій дільниці Червоноградського управління по експлуатації газового господарства ВАТ «Львівгаз»; з 02.01.1997 прийнятий газоелектрозварювальником 3-го розряду в службу по встановленню газових лічильників в Радехівське УЕГГ Філія ВАТ «Львівгаз» в порядку переведення з Червоноградського УЕГГ; 01.11.1998 позивачу присвоєно 4-ий розряд; 01.11.1999 позивачу присвоєно 5-ий розряд; 01.02.2007 переведений газоелектрозварником 5-го розряду в дільницю по виконанню робіт по іншій діяльності; 01.01.2014 переведений електрогазозварником 5-го розряду у дільницю з комерційної діяльності та обслуговування клієнтів Радехівської районної служби філії Червоноградське УЕГГ; 30.10.2015 звільнений у зв`язку з переведенням у ТзОВ «Ремспецбуд» п.5 ст.36 КЗпП України; 02.11.2015 прийнятий на роботу електрогазозварником 5 розряду в Львівську філію ТзОВ «Ремспецбуд» по переводу з ПАТ «Львівгаз» (працює по даний час).

Крім того, судом встановлено, що відповідач визнає факт перебування позивача з 22.04.1996 по 01.01.1997, з 02.01.1997 по 30.10.2015 та з 02.11.2015 на посадах газоелектрозварювальника, газоелектрозварника, електрогазозварника, натомість зазначає лише про те, що первинними документами та актом зустрічної перевірки не підтверджується факт роботи, як електрозварювальника, зайнятого різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки. Зокрема вказує, що при поданні заяви для призначення пенсії не було представлено документів, що підтверджують характер виконуваних робіт електрозварника, а саме карта умов праці, технологічна довідка або наказ про закріплення за апаратом (устаткуванням) чи певними ділянками робіт, журнали завдань, книги обліку інструктажу з техніки безпеки за час роботи у ПАТ «Львівгаз» (Радехівське УЕГГ).

Наявна в матеріалах справи копія трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 з внесеними до неї записами про роботу, зокрема, за періоди роботи з 22.04.1996 по 01.01.1997, з 02.01.1997 по 30.10.2015 та з 02.11.2015 на посадах газоелектрозварювальника, газоелектрозварника, електрогазозварника (а.с.25-26) є належним та допустимим доказом, що підтверджує спеціальний трудовий стаж позивача, який в сукупності з іншими вимогами, передбаченими у статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дає йому право на пільгове пенсійне забезпечення по списку № 2.

Також позивачем до матеріалів справи додано: довідку №32 від 19.04.2019 видану ПАТ «Львівгаз»; довідку №79010.1-СП-5808-0519 від 08.05.2019 видану ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»; наказ ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» (Червоноградське управління по експлуатації газового господарства) №49-к від 19.04.1996; наказ ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» Червоградське УЕГГ №133 к/тр від 30.10.2015 року; довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» №79010.1-СЛ-5808-0519 від 08.05.2019; наказ ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» №60 від 24.03.1997 «Про результати атестації робочих місць за умови праці»; наказ ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» №43 від 08.02.2002 «Про результати атестації робочих місць за умови праці по ВАТ «Львівгаз» (Головне підприємство, філії)»; наказ ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» №328 від 29.12.2007 «Про результати атестації робочих місць за умови праці по ВАТ «Львівгаз» (Головне підприємство, філії); висновок №2482 про результати експертизи якості атестації робочих місць за умови праці в ВАТ «Львівгаз» від 20.04.2009 №14/07-33/08; наказ ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» №405 від 29.12.2012 «Про результати атестації робочих місць за умови праці по ВАТ «Львівгаз» (Головне підприємство, філії)»; висновок №3190 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та встановлення пільг і компенсації за роботу в несприятливих умовах праці від 21.02.2013 №14/07-2053; карти умов праці по ВАТ «Львівгаз» (перейменовано у ПАТ «Львівгаз»); довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Львівської філії ТзОВ «Ремспецбуд» від 04.04.2019 вх.№08; витяг з наказу по особовому складу Львівської філії ТзОВ «Ремспецбуд» №3к від 02.11.2015; наказ про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці №10 від 25.12.2015 із додатком; висновок №3789 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та встановлення пільг і компенсації за роботу в несприятливих умовах праці від 31.12.2015 №14/07-11440.

Таким чином, записи у трудовій книжці, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, картки умов праці та висновки про результати експертизи якості атестації робочих місць за умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, які містяться у матеріалах справи, підтверджують характер роботи позивача, зокрема у період з 22.04.1996 по 01.01.1997, з 02.01.1997 по 30.10.2015 та з 02.11.2015 (повний робочий день, за списком № 2), що надає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому висновки відповідача, зазначені в рішенні про відмову у призначенні пенсії не відповідають вимогам законодавства та фактичним обставинам справи.

Суд також зазначає, що розділом XXXII «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затв.постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173, передбачалися професії «газозварювальник», «електрозварювальник».

Розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затв. постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, передбачалися професії «газозварювальник», «електрозварювальник», «електрогазозварювальник».

Розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв.постановою КМУ від 11.03.1994 року №162 передбачені професії «електрозварники», «електрогазозварники» та «газозварники».

Розділом XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв.постановою КМУ від 24.06.2016 року №461 передбачені професії ««газозварники» та «електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки».

Отже, однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до Списків, що діяли в період такої роботи. Вимога щодо обов`язкового підтвердження документами умов праці до 21 серпня 1992 року та проведення атестації після цієї дати є похідними від основної умови про внесення цієї професії до діючих Списків.

Професія та посади «електрогазозварника», «газоелектрозварювальника» на яких перебував позивач, були чітко передбачені списком №2, затвердженим Постановами у різні періоди його роботи.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах за Списком №1 та Списком №2 деталізовано в «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).

Відповідно до п. 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації №41), відповідно до яких основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до п.1 Порядку №442 атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно п.4 Порядку №442 та пп.1.5 п.1 Методичних рекомендацій № 41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років; відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

П.8, 9 Порядку №442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Позивачем до матеріалів справи долучено карту умов праці, накази про результати атестації робочих місць за умовами праці, висновки про результати експертизи якості атестації робочих місць за умов праці, що підтверджують право ОСОБА_1 на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є протиправним, оскільки не відповідає вищевказаним вимогам закону та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку - 17.04.2019 року, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Разом з тим, враховуючи положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов`язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов`язання вчинити певні дії.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Зважаючи на те, що судом встановлено протиправність оскаржуваного рішення відповідача, суд вважає, що відповідача слід зобов`язати призначити позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що є належним способом захисту та поновлення порушеного права позивача. Відповідач не обґрунтував підстави для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Щодо строку з якого повинна бути призначена позивачу пенсія суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.

Згідно ч.1 ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком та по інвалідності призначається з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії 23.04.2019 року, тобто до спливу трьох місячного строку з дня досягнення пенсійного віку, тому пенсія позивачу має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку 17.04.2019.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, відсутні підстави для відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 17.04.2019.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, враховуючи, що відповідач не довів правомірності своїх дій щодо відмови у призначенні пенсії позивачу, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в особі Відділу з питань перерахунків пенсій №22 Управління застосування пенсійного законодавства від 08.10.2019 року за №2126/03.23-36 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 17.04.2019 року

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 16, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань 768,40 грн. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Крутько О.В.