Рішення № 87103121, 23.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2020
Номер справи
360/7/20
Номер документу
87103121
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 січня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/7/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач, УСЗН Станично-Луганської РДА), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення УСЗН Станично-Луганської РДА від 09.11.2019 про відмову у призначенні позивачу державної допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати УСЗН Станично-Луганської РДА призначити позивачу державну допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі, передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є одинокою матір`ю ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України - у місті Луганську. Разом із сином вона є внутрішньо переміщеними особами та з 16.10.2019 перебувають на обліку УСЗН Станично-Луганської РДА.

Подавши до відповідача у середині жовтня 2019 року заяву про призначення державної допомоги при народженні дитини, рішенням УСЗН Станично-Луганської РДА від 09.11.2019 позивачу було відмовлено у зв`язку з тим, що звернення надійшло пізніше ніж 12 місяців після народження дитини.

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що порушує конституційне право сина на соціальний захист, тому вимушена звертатися до суду з позовом.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, просив у задоволені позову відмовити з таких підстав (а.с. 23-25).

ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України ІНФОРМАЦІЯ_1.

16.10.2019 позивач разом з сином звернулися до Управління та отримали довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Цього ж дня позивач звернулась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям.

Згідно «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 19.09.2006 № 345 були прийняті документи. Згідно вищезазначеної заяви допомога на дітей одиноким матерям була призначена відповідно чинного законодавства.

Щодо допомоги при народженні дитини, зазначено, що згідно з частиною першою статті Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811- XII: «Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України».

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (далі - Постанова 1751).

Згідно з пунктом 12 Постанови № 1751 допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відповідно до пункту 12 Порядку призначення(відновлення) - соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», рішенням про призначення/відновлення/ про відмову в призначенні у призначенні/відмовленні соціальної виплати з моменту припинення її виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Комісія).

Комісія, яка утворена Станично-Луганською районною військово-цивільною адміністрацією, прийняла рішення призначити державну соціальну допомогу при народженні дитини згідно Постанови № 1751 (протокол № 251 від 07.11.2019).

На підставі рішення комісії та згідно витягу з програмного комплексу призначення державних соціальних допомог та компенсацій Управлінням було прийнято рішення від 09.11.2019 про відмову у призначенні допомоги сім`ям з дітьми у зв`язку з тим, що у позивача відсутнє право на допомогу при народжені дитини.

Таким чином, враховуючи обставини, викладені у позовній заяві, Управління не знаходить причин, які дійсно заважали позивачу вчасно звернутись до відповідного органу з питання отримання допомоги при народженні дитини.

Також зазначає, що неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини не зі сторони держави, а зі сторони батьків. Спеціалісти Управління не наділені повноваженнями визначення поважності причин пропущення строку на звернення.

Просить відмовити повністю в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 за необґрунтованістю.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, відповідач просив розглянути справу без участі представника УСЗН Станично-Луганської РДА(а.с. 20, 22, 25).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи (а.с. 18-19).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.10.2019 № 905-5000213183 та № 905-5000213199, виданих УСЗН Станично-Луганської РДА, фактичним місцем проживання/перебування позивача та її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є - АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 6, 7).

ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганську, матір`ю записана ОСОБА_3 , батьком - ОСОБА_4 , про що зазначено у свідоцтві про народження, зареєстрованим Холодногірським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління у Харківській області від 24.07.2019, актовий запис № 645 (а. с. 8).

Рішенням Лисичанського міського суду Луганській області від 24.07.2019 у справі № 639/5039/19 заяву ОСОБА_3 , заінтересована особа: Холодногірський районний у місті Харкові відділом державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління у Харківській області про встановлення факту народження - задоволено. Встановлено факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Луганську, зазначивши відомості про мати - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка Лутугинського району Луганської області, громадянство Україна, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Лутугинським РВ ГУМВС України в Луганській області 04.02.2010, зареєстрована: АДРЕСА_2 , зазначити відомості про батька за вказівкою матері у відповідності до частини першої статті 135 СК України - ОСОБА_4 , громадянство Україна (а.с. 12-13).

22.10.2019 позивач звернулася до УСЗН Станично-Луганської РДА з письмовою заявою щодо призначення про соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 27-28).

Відповідно до витягу з рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 07.11.2019 № 251, вирішено призначити позивачу державну соціальну допомогу при народженні дитини та допомогу да дітей одиноким матерям (а.с. 29).

Рішенням УСЗН Станично-Луганської РДА від 09.11.2019 у призначенні позивачу соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 - відмовлено, у зв`язку з тим, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" допомога при народженні призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (а.с. 14, 30, 31).

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно із частинами третьою та четвертою статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми: допомога у зв`язку з вагітністю та пологами; допомога при народженні дитини; допомога при усиновленні дитини; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", допомога при народженні дитини надається одному із батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Згідно із частинами 1-3 статті 11 Закону України "Про державну допомогу з дітьми", допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.

Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Пунктом 11 Порядку № 1751 передбачено, що для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

Як встановлено судом, позивачем були виконані умови Закону України "Про державну допомогу з дітьми" та Порядку №1751 в частині надання усіх необхідних документів для призначення допомоги при народженні дитини.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 р., надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Як встановлено судом, позивач отримала свідоцтво про народження дитини українського зразка 24.07.2018 та 22.10.2019 звернулася до відповідача про призначення допомоги при народженні дитини.

Заява позивача від 09.11.2019 до УСЗН Станично-Луганської РДА розглянута по суті.

Рішенням УСЗН Станично-Луганської РДА від 09.11.2019 у призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 - відмовлено.

Вирішуючи питання щодо законності рішення відповідача від 09.11.2019 про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВРУ №789-ХІІ від 27.02.1991, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, а тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що позивач звернулася до відповідача для призначення допомоги при народженні дитини після спливу встановленого Законом дванадцятимісячного строку з дня народження дитини з огляду на таке.

Дійсно, позивач звернулась до УСЗН Станично-Луганської РДА не в строк, встановлений Порядком № 1751 та частини шостої статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", після отримання обов`язкового документу, визначеного законодавством, - свідоцтва про народження дитини.

Однак суд враховує, що відповідно до положень частини другої статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Застосування частини шостої статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", яка регулює строки звернення для призначення допомоги при народженні дитини, до даних правовідносин повинна застосовуватися в сукупності з усіма обставинами в інтересах безпосередньо самої дитини.

Як встановлено судом, позивачка не отримувала виплат, визначених законодавством, при народженні дитини.

Як наслідок, в наявності підстави для визнання протиправним та скасування рішення УСЗН Станично-Луганської РДА від 09.11.2019 про відмову у призначенні позивачу державної допомоги при народженні дитини.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 09.11.2019 про відмову у призначенні позивачу державної допомоги при народженні дитини, зобов`язання відповідача призначити позивачу та виплачувати допомогу при народженні дитини, починаючи з 22.10.2019.

Щодо вирішення питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ухвалою суду від 08.01.2020 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 768,40 грн. до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки у даній справі позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір у розмірі 768,40 грн. до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань УСЗН Станично-Луганської РДА.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 09.11.2019 про відмову у призначенні ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний номер: 03197049, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганській район, смт Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 ) та виплачувати допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 22.10.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний номер: 03197049, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганській район, смт Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52) до Державного бюджету України судовий збір в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця