Рішення № 87102881, 16.01.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2020
Номер справи
300/1446/19
Номер документу
87102881
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2020 р. справа № 300/1446/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: Бондара О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки), -

ВСТАНОВИВ:

05.07.2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки).

Позовні вимоги, з урахуванням їх уточнень, мотивовані тим, що відповідачем оскаржуваною вимогою про сплату боргу за № Ф-134432-55 від 10.05.2019 року, безпідставно нараховано єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 21 030,90 грн. Вважає вимогу відповідача за № Ф-134432-55 від 10.05.2019 року протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року позовну заяву залишено без руху (а.с.13-14).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в періоди: з 05.08.2019 року по 06.09.2019 року; з 09.09.2019 року по 04.10.2019 року перебував у відпустці, з 07.10.2019 року по 11.10.2019 року; з 11.11.2019 року по 15.11.2019 року перебував у службових відрядженнях, з 02.12.2019 року по 10.01.2020 року перебував у відпустці та з 11.01.2020 року по 14.01.2020 року перебував на листку тимчасової непрацездатності, у зв`язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.08.2019 року. У відзиві представник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки сума боргу, визначена оскаржуваною вимогою про сплату боргу за № Ф-134432-55 від 10.05.2019 року, виникла внаслідок несплати позивачем єдиного соціального внеску за 2017 рік, за 2018 рік та за 1 квартал 2019 року за період здійснення позивачем підприємницької діяльності. (а.с.29-30).

Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

10.07.2006 року ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа-підприємець та взята на податковий облік, як платник податків.

24.04.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , з 24.04.20019 позивач знятий з обліку платника податків. (а.с. 33-34).

За період здійснення підприємницької діяльності позивачем допущено заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 21 030,90 гривень, а саме: за 2017 рік в розмірі 8 448 грн., за 2018 рік в розмірі 9 828,72 грн. та за 1 квартал 2019 року в розмірі 2754,18 грн.

10.05.2019 Головне управління державної фіскальної служби в Івано-Франківській області винесено вимогу за № Ф-134432-55 про сплату боргу в розмірі 21 030,90 гривень за вказаний період. (а.с.19).

Відповідно до пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 19-1.1.1); контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів (підпункт 19-1.1.2); здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (підпункт 19-1.1.22).

Згідно із пунктом 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску (підпункт 20.1.19).

Відповідно до пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Згідно із статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абзац 2 пункту 2 частини 1 статті 7 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").

Згідно положень частини 8 статті 9 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Пунктом 1 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України за №449 від 20.04.2015 року встановлено, що до платників, які не виконали визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

Відповідно до пункту 2 розділу VІ Інструкції, у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Судом встановлено, що недоїмка позивача складається із заборгованості по єдиному внеску за 2017 рік, за 2018 рік та за 1 квартал 2019 року.

Так, розмір мінімального страхового внеску станом на 1 січня 2017 року складав 704 грн. Нарахування за один квартал 2017 року складає 2 112 грн. (704*3=2112). Нарахування за 2017 рік, за мінімальною ставкою єдиного внеску складає 8448 грн. (2112*4=8448) або (704*12=8448). Розмір мінімального страхового внеску станом на 1 січня 2018 року складав 819,06 грн. Розмір єдиного внеску нарахованого за один квартал 2018 року складає 2457,18 грн. (819,06*3=2457,18). Нарахування за 2018 рік, за мінімальною ставкою єдиного внеску складає 9828,72 грн. (2457,18*4=9828,72) або (819,06*12=9828,72). Розмір мінімального страхового внеску станом на 1 січня 2019 року складав 918,06 грн. Розмір єдиного внеску нарахованого за перший квартал 2019 року складає 2754,18 грн. (918,06*3=2754,18).

За таких обставин, суд вважає вимогу за № Ф-134432-55 від 10.05.2019 року про сплату боргу в розмірі 21 030,90 гривень правомірною.

Відтак, суд приходить до висновку, щодо необгрунтованості позовних вимог та у необхідності відмови у задоволенні позову.

У відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання щодо розподілу судових витрат вирішення судовим рішенням не потребують.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .

Відповідач:

Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463), вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.

Рішення складене в повному обсязі 21 січня 2020 р.

Суддя /підпис/ Панікар І.В.