
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
17 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/11399/19
категорія 109020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Шуляк О.Ю.,
за участю: представника позивача Бугайчука М.В.,
представника відповідача Баліцького О.П., Якубовського О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області про визнання неправомірними дій, визнання незаконним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
4 листопада 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області, у якому просить:
- визнати протиправними дії Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області щодо прийняття пункту 2 рішення №214 від 28 серпня 2019 року "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та продаж земельної ділянки" в частині здійснення продажу та встановлення ціни продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2085 га, (кадастровий номер 1825886401:01:001:0485) вартістю 300000,00 грн, у розрахунку за 1 м.кв. земельної ділянки 143 грн 88 коп.;
- визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення сьомої сесії VII скликання Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №214 від 28 серпня 2019 року "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та продаж земельної ділянки" в частині здійснення продажу та встановлення ціни продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2085 га, (кадастровий номер 1825886401:01:001:0485) вартістю 300000,00 грн, у розрахунку за 1 м. кв. земельної ділянки 143 грн 88 коп.;
- зобов`язати Вільшанську сільську раду Чуднівського району Житомирської області розглянути на пленарному засіданні сесії питання щодо здійснення продажу та встановлення ціни продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2085 га, (кадастровий номер 1825886401:01:001:0485) вартістю 79897,00 грн (у розрахунку на один квадратний метр земельної ділянки - 38,32 грн) згідно експертної оцінки земельної ділянки, затвердженої пунктом 1 Рішення сьомої сесії Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області VII скликання №214 від 28 серпня 2019 року "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та продаж земельної ділянки" та прийняти рішення, яке відповідає вимогам чинного законодавства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що є власником будівлі контори, літ. Г-1, загальною площею 471, 3 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на земельній ділянці площею 0,2085 га, кадастровий номер 825886401:01:001:0485. З метою належного обслуговування придбаної будівлі, на підставі рішення Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №2 позивач уклав із Вільшанською сільською радою Чуднівського району Житомирської області договір оренди б/н від 20 червня 2019 року земельної ділянки загальною площею 0,2085 га, з кадастровим номером 1825886401:01:001:0485, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), розташованої на території Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області. З метою визначення ринкової ціни орендованої земельної ділянки для подальшого її придбання, 25 червня 2019 року позивач звернувся до Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області із клопотанням про надання дозволу на розроблення експертної оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2085 га із кадастровим номером 1825886401:01:001:0485, розташованої на території Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області. 27 червня 2019 року рішенням п`ятої сесії Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області VII скликання №194 "Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для подальшого продажу у власність" надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 825886401:01:001:0485 та доручено сільському голові Мельнику С.А . замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки за рахунок позивача. За результатами проведеної експертної грошової оцінки вартість земельної ділянки склала 79897,00 грн. У подальшому позивач звернувся до Вільшанської сільської ради з метою затвердження звіту експертної грошової оцінки та придбання оціненої земельної ділянки. Відповідачем затверджено поданий звіт, однак в пункті 2 вказаного звіту було зазначено про продаж позивачу запитуваної земельної ділянки за ціною 300000,00 грн. Позивач вважає дії Вільшанської сільської ради у частині прийняття пункту 2 рішення про затвердження експертної грошової оцінки щодо встановлення для продажу запитуваної ним земельної ділянки ціни у розмірі 300000,00 грн протиправними, а тому звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання з повідомленням (викликом) осіб на 4 грудня 2019 року на 14:00.
У підготовчому засіданні суд ухвалою від 4 грудня 2019 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 17 січня 2020 року на 11:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 4 грудня 2019 року (а.с.114-115).
9 грудня 2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.117-122, 127-132). У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що суб`єктами права на землі комунальної власності згідно з Земельним кодексом України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні. Право продажу товару належить власникові товару (стаття 658 Цивільного кодексу). У даному випадку земельна ділянка за кадастровим номером 1825886401:01:001:0485, площею 0,2085 га є у комунальній власності Вільшанської сільської об`єднаної територіальної громади на праві власності Вільшанської сільської ради. Укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки між двома суб`єктами сторін відбувається за звичайною процедурою укладення господарських договорів з урахуванням вимог, перелічених у статті 132. Такий договір повинен містити зокрема договірну ціну. Так в оскаржуваному позивачем рішенні у пункті 2 зазначено ціну земельної ділянки у сумі 300000,00 грн. Ціна встановлюється за домовленістю сторін. Позивач відмовляється укладати договір купівлі-продажу з Вільшанською сільською радою щодо земельної ділянки комунальної власності під кадастровим номером 1825886401:01:001:0485 площею 0,2085 га на підставі непогодження з ціною, яка встановлена та прийнята радою згідно рішення №214 від 28 серпня 2019 року "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та продаж земельної ділянки" на її пленарному засіданні 7 сесії VII скликання після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. Однак, на думку відповідача, встановлення ціни земельної ділянки є правом власника вказаної земельної ділянки, у даному випадку Вільшанської сільської об`єднаної територіальної громади, на праві власності Вільшанської сільської ради, вказане не суперечить положенням Основного Закону та відповідає положенням Земельного кодексу України. З огляду на зазначене відповідач вважає, що права позивача жодним чином не порушені, за позивачем залишається право користування вказаною земельною ділянкою на праві оренди.
15 січня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява про вирішення питання про судові витрати у справі №240/11399/19 (а.с.139-141).
17 січня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшла заява про самопредставництво інтересів відповідача (а.с.153-154).
У судовому засіданні 17 січня 2020 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
У судовому засіданні 17 січня 2020 року представники відповідача проти заявлених вимог заперечували та просили відмовити у задоволенні позову, з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву (а.с.117-122, 127-132).
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 22 вересня 2018 року на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Чуднівського районного нотаріального округу Житомирської області Журбеєм В.Л. та зареєстрованим за №1614, позивач придбав будівлю контори, літ. Г-1, загальною площею 471, 3 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на земельній ділянці площею 0,2085 га, кадастровий номер 825886401:01:001:0485 (а.с.20-21).
19 червня 2019 року рішенням виконкому Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №44 "Про впорядкування адреси будівлі контори" вирішено адресу будівлі контори, яку придбав позивач змінити з: "АДРЕСА_1" на "АДРЕСА_1" (а.с.21).
З метою належного обслуговування придбаної будівлі, на підставі рішення Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №2 позивач уклав із Вільшанською сільською радою Чуднівського району Житомирської області договір оренди б/н від 20 червня 2019 року земельної ділянки загальною площею 0,2085 га, з кадастровим номером 1825886401:01:001:0485, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), розташованої на території Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області (а.с.22-25).
Вказаний договір було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (номер запису про інше речове - №32122832 від 20 червня 2019 року (а.с.26).
З метою визначення ринкової ціни орендованої земельної ділянки для подальшого її придбання, 25 червня 2019 року позивач звернувся до Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області із клопотанням про надання дозволу на розроблення експертної оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2085 га із кадастровим номером 1825886401:01:001:0485, розташованої на території Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області (а.с.27).
27 червня 2019 року рішенням п`ятої сесії Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області VII скликання №194 "Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для подальшого продажу у власність" надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 825886401:01:001:0485 та доручено сільському голові Мельнику С . А . замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки за рахунок позивача (а.с.28).
26 липня 2019 року між Вільшанською сільською радою (Замовник), Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша земельна агенція" (Виконавець) та гр. ОСОБА_1 (платник) було укладено Договір №40е/1/19-п на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.29-31).
На виконання умов договору №40е/1/19-п від 26 липня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша земельна агенція" було розроблено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,2085 га, яку надано в користування ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.32-93).
У звіті про експертну грошову оцінку земельної ділянки міститься висновок про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 1 серпня 2019 року за яким земельна ділянка з кадастровим номером 1825886401:01:001:0485 має найбільш вірогідну ринкову вартість 79897,00 грн (у розрахунку на один квадратний метр земельної ділянки - 38, 32 грн).
У подальшому, між Вільшанською сільською радою, Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша земельна агенція" та гр. ОСОБА_1 було підписано акт прийомки-здачі виконаних робіт до договору №40е/1/19-п від 26 липня 2019 року, в якому зазначено, що жодна із сторін претензій не має (а.с.100).
21 серпня 2019 року ОСОБА_5 , який є оцінювачем з експертної грошової оцінки земельних ділянок, на підставі кваліфікаційного свідоцтва серія АК №00324 від 10 лютого 2006 року та посвідчення про підвищення кваліфікації оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок серія АА №4142 від 4 жовтня 2017 року було надано рецензію звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,2085 га, яку надано в користування ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно висновків рецензії - оцінювачем правильно застосовані методичні підходи, методи оціночних процедур та вірно визначений вид вартості (а.с. 94-96).
27 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та укладення договору купівлі-продажу (а.с.101).
Рішенням сьомої сесії Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області VII скликання №214 від 28 серпня 2019 року "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та продаж земельної ділянки" (а.с.102-) вирішено:
"1. Затвердити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 розроблену ТОВ "Перша земельна агенція" і підлягає продажу ОСОБА_1 ;
2. Продати ОСОБА_1 земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2085 га, (кадастровий номер 1825886401:01:001:0485) вартістю 300 000,0 грн (Триста тисяч грн. нуль коп.), у розрахунку за 1 м кв. земельної ділянки 143 грн. 88 коп. (Сто сорок три грн. вісімдесят вісім коп.)...".
25 вересня 2019 року позивач звернувся до Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області з проханням надати роз`яснення згідно яких нормативно-правових актів чинного законодавства, Законів України чи постанов Кабінету Міністрів України на 7 сесії 7 скликання від 28 серпня 2019 року по заяві №85 було прийнято рішення про підвищення ціни відмінної експертної грошової оцінки (а.с.103).
17 жовтня 2019 року відповідач надав відповідь вих.№02-21/772 від 17 жовтня 2019 року на звернення позивача згідно якої вказав, що продаж земельної ділянки за встановленою експертною грошовою оцінкою міг спричинити ослаблення економічних основ місцевого самоврядування, що може завдати зменшення обсягу та погіршення умов надання послуг населенню, тому згідно рішення Вільшанської сільської ради від 28 серпня 2019 року №214 "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та продаж земельної ділянки" було встановлено продаж ділянки на рівні - 300000,00 грн (Триста тисяч грн нуль коп.), у розрахунку за 1 м кв. земельної ділянки 143 грн 88 коп. (Сто сорок три грн вісімдесят вісім коп.) (а.с.104-107).
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За правилами пункту 1 частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Стаття 128 Земельного кодексу України встановлює порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам.
Так, абзацом першим частини 1 статті 128 Земельного кодексу України встановлено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Абзацом першим частини 2 статті 128 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Частиною 3 статті 128 Земельного кодексу України встановлено обов`язок органу місцевого самоврядування у місячний строк розглянути заяву (клопотання) і прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Відповідно до частини 8 статті 128 Земельного кодексу України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами господарювання, які є суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
При цьому суд зазначає, що експертна грошова оцінка вартості земельної ділянки не є імперативною для ціни продажу земельної ділянки. Метою обов`язкового проведення експертної грошової оцінки вартості земельної ділянки не є визначення ціни її продажу, а є визначення ціни нижче якої земельну ділянку не може бути продано, що запобігає зловживанням зі сторони органів місцевого самоврядування та убезпечує місцеву громаду від продажу земельних ділянок за необґрунтовано низькими цінами.
Стаття 128 Земельного кодексу України не містить обмежень та заборон щодо встановлення вищої ціни продажу земельної ділянки ніж ціни зазначеної в експертній грошовій оцінці вартості земельної ділянки.
Навпаки, статтею 132 Земельного кодексу України встановлено зміст угод про перехід права власності на земельні ділянки, і зазначено, що угоди повинні містити договірну ціну (пп. «е», п. 2, статті 132 Земельного кодексу України).
Тобто угода про перехід права власності на земельні ділянки (договір купівлі-продажу) повинна містити саме договірну ціну, а не ціну визначену експертною грошовою оцінкою, що передбачає право органу місцевого самоврядування встановлювати ціну за домовленістю сторін.
Отже, стаття 132 Земельного кодексу України передбачає, що ціна продаж земельної ділянки є договірною і повинна узгоджуватись між сторонами шляхом досягнення домовленості з урахуванням того, що вона не повинна бути нижчою від експертної грошової оцінки вартості.
Згідно з положеннями статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Як видно з матеріалів справи, підставою для звернення позивача з даним позовом стала незгода із діями відповідача щодо застосування ціни за домовленістю сторін шляхом збільшення ціни продажу земельної ділянки з 79897,00 грн, яка визначена експертною грошовою оцінкою, до 300000,00 грн, яка встановлена рішенням Вільшанської сільської ради.
Позивач вважає, що Вільшанська сільська рада Чуднівського району Житомирської області першим пунктом оскаржуваного рішення затвердила Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1825886401:01:001:0485, і тим самим визнала правильність проведення експертної оцінки, в якій чітко зазначена ціна - 79897,00 грн. Також позивач зазначає, що Вільшанська сільська рада Чуднівського району Житомирської області є органом місцевого самоврядування, та не є суб`єктом оціночної діяльності, оскільки не має повноважень на проведення оцінки земельних ділянок, а тому дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують норми матеріального права і право позивача на викуп земельної ділянки, яка перебуває у нього в оренді за ціною встановленою на підставі звіту про експертну грошову оцінку.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що позивач фактично не погоджується із встановленою відповідачем ціною на земельну ділянку, яку позивач бажав придбати згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки. Оскільки ціна є істотною умовою договору, а позивач з ціною не погоджується, то вказаний спір виник не на підставі публічно-правових відносин, а виник з цивільно-правових відносин, тому не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду, відповідно до статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, загальним судом у порядку цивільного судочинства.
Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що здійснення правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року (заяви №29458/04 та №29465/04), фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Крім того, Європейський суд з прав людини у справі "Занд проти Австрії" вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, здійснює судовий розгляд на підставі практики, яка не передбачена законом (Zand v. Austria № 7360/76).
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що зазначена категорія спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, а має розглядатися у порядку цивільного судочинства відповідним судом загальної юрисдикції, визначеним за правилами підсудності, встановленими положеннями Цивільного процесуального кодексу України, оскільки виник з договірних відносин, а тому, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі підлягає закриттю.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження.
Згідно з частиною 1 статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Зважаючи на характер спірних правовідносин та склад учасників справи, суд роз`яснює позивачу право на звернення з цим позовом у порядку цивільного судочинства (за правилами Цивільного процесуального кодексу України).
Частиною 2 статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Керуючись статтями 238, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Вільшанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області (13224, Житомирська область, Чуднівський район, с.Вільшанка, вул.Короченська, 2, код ЄДРПОУ 04344995) визнання неправомірними дій, визнання незаконним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції загального суду у порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено: 22 січня 2020 року.
Суддя Д.М. Гурін