
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2020 року Справа № 160/10352/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕВ КАПІТАЛ" про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 23.10.2019 надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕВ КАПІТАЛ" (далі – Товариство) про стягнення з відповідача штрафу у сумі 17000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штраф у загальному розмірі 17000 грн., який накладено за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Оскільки відповідач добровільно не сплатив суму штрафних санкцій, позивач просить позовну заяву задовольнити повністю та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Стандарт» у судовому порядку заявлену суму.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 року позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залишено без руху і надано строк для усунення її недоліків.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Тією ж ухвалою суду відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.
Відповідач наданим правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався. Ухвалу суду від 18.11.2019 року надіслано на адресу відповідача та отримано останнім 26.11.2019 року.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.
Судом встановлено та не є спірним, що уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.06.2019 року №900/16-2/13, за відомостями якого відповідачем не надано звітні дані за 1 квартал 2019 року, що свідчить про порушення Товариством вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме:
підпункту 1 пункту 2 та підпункту 2 пункту 4 розділу П Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за № 1294/31162 (далі — Порядок), в частині неподання звітних даних за І квартал 2019 року до Нацкомфінпослуг.
Крім того, у акті зазначено, що за результатами перевірки звітних даних за 3 квартал 2018 року та корегуючих звітних даних Товариства за 4 квартал 2018 року в електронній формі, що надійшли до Нацкомфінпослуг 23.10.2018 та 28.02.2019 відповідно, встановлено порушення позивач вимог:
абзацу 1 пункту 4 розділу V Порядку, в частині Інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою, а саме:
відповідно до Додатку 7 звітних даних за 3 квартал 2018 року кількість договорів, зобов`язання за якими не виконані на кінець звітного періоду з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту з фізичними особами становить 81 шт. та з юридичними особами — 0 шт., проте відповідно до Додатку 7 корегуючих звітних даних за 4 квартал 2018 року кількість укладених договорів, зобов`язання за якими не виконані на початок звітного періоду з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту з фізичними особами становить 0 шт. та з юридичними особами — 81 шт.;
відповідно до таблиці "Інформація про укладені та виконані договори факторингу" додатку 9 сума договору з надання послуг факторингу становить 3335 тис. грн., проте відповідно до Додатку 7 розмір фінансового активу у грошовому виразі, що є предметом договору з надання послуг факторингу становить 24764 тис. грн.
Окрім цього, відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з 14.03.2019 по теперішній час знаходиться за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, буд. 8-10.
На підставі вищевикладене посадові особи позивача дійшли висновку, що Товариством порушено вимоги законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме: підпункту 2 пункту 1 розділу XVIII Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 №41 (далі – Положення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2003 року за № 797/8118, в частині неповідомлення Нацкомфінпослуг протягом п`ятнадцяти робочих днів після виникнення змін в інформації, яка міститься у реєстраційній картці юридичної особи.
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.06.2019 року № 512/900/16-2/13-А до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕВ КАПІТАЛ» застосовано санкцію у вигляду штрафу у розмірі 17000 грн.
Копію постанови та Акту направлено на адресу Товариста, що підтверджується наявними у матеріалах справи письмовими доказами.
Оскільки у встановлений строк та на час звернення до суду вказана сума штрафу відповідачем не сплачена, керуючись положеннями ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідно до якої у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд виходить з того, що правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. №448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).
Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень (пункт 4 частини першої статті 7 Закону № 448/96-ВР).
Відповідно пункту 4 розділу V Порядку, інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою.
Відповідно до розділу ІІ Порядку, фінансові компанії - управителі та фінансові компанії - адміністратори подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності:
1) місячна;
2) квартальна;
3) річна.
Фінансові компанії (крім фінансових компаній - управителів та фінансових компаній - адміністраторів), фінансові установи - юридичні особи публічного права та довірчі товариства подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності:
1) квартальна;
2) річна.
Лізингодавці подають до Нацкомфінпослуг квартальну звітність.
Звітність, що складається відповідно до цього Порядку (крім звітності лізингодавців), подається до Нацкомфінпослуг у такі терміни:
1) за місяць - до 25 числа включно місяця, наступного за звітним;
2) квартальну та річну - у терміни, визначені пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року № 419.
Лізингодавці подають квартальну звітність до Нацкомфінпослуг до 20 числа включно місяця, наступного за звітним кварталом.
Фінансові компанії, фінансові установи - юридичні особи публічного права, довірчі товариства та лізингодавці зобов`язані забезпечити правильність складання звітності. Інформація, відображена у звітних даних на кінець звітного періоду (року), має відповідати інформації на початок наступного звітного періоду (року) за відповідними рядками.
Згідно із підпункту 2 пункту 1 розділу ХVІІІ Положення, фінансова установа зобов`язана надати до Нацкомфінпослуг протягом п`ятнадцяти робочих днів після: виникнення змін та/або доповнень до інформації, яка міститься у реєстраційній картці юридичної особи шляхом письмове повідомлення із зазначенням переліку змін згідно з додатком 12 до цього Положення, крім змін, визначених у пункті 1 розділу XIV цього Положення; копії документів, які підтверджують такі зміни та/або доповнення; відповідну(і) реєстраційну(і) картку(и) (у паперовому та електронному вигляді)
Згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Як зазначено у п. 1 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року №1063/2011, НКЦПФР здійснює державне регулювання ринку цінних паперів (далі - Положення про НКЦПФР).
У відповідності до п.п. 64 п. 6 Положення про НКЦПФР, Комісія для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право накладати на осіб, винних у порушенні вимог законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафні та інші санкції аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.6 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідач доказів оскарження вказаної постанови та/або доказів сплати визначеною постановою штрафу не надав, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати до стягнення не підлягають.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку – задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕВ КАПІТАЛ" (код за ЄДРПОУ 40688762) штраф у розмірі 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) до Державного бюджету України на рахунок (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.Є. Букіна