Ухвала суду № 87101543, 23.01.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2020
Номер справи
140/3910/19
Номер документу
87101543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

23 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3910/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А. Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Горохівської районної державної адміністрації, Заступника голови Горохівської районної державної адміністрації Розтоки Андрія В`ячеславовича про визнання протиправними та скасування висновку, розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Горохівської районної державної адміністрації, Заступника голови Горохівської районної державної адміністрації Розтоки Андрія В`ячеславовича про:

- визнання протиправними та скасування висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади керівника апарату та керівників структурних підрозділів райдержадміністрації зі статусом юридичної особи публічного права у 2019 році, від 26 листопада 2019 року в частині негативної оцінки державного службовця — начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації;

- визнання протиправними та скасування розпорядження заступника голови Горохівської районної державної адміністрації Андрія Розтоки від 02 грудня 2019 року № 24-ос «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- поновлення на посаді начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації з 03 грудня 2019 року;

- стягнення з Горохівської районної державної адміністрації середнього заробітку за час вимушеного прогулу, починаючи з 03 грудня 2019 року по дату винесення судового рішення у справі;

- стягнення з Горохівської районної державної адміністрації моральної шкоди у сумі 5 000 грн.

Ухвалою від 02 січня 2020 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання на 10:30 04 лютого 2020 року.

21 січня 2020 року позивач подав заяву про забезпечення позову шляхом заборони Горохівській районній державній адміністрації вчиняти дії, пов`язані з проведенням конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації Волинської області.

В обґрунтування заяви, позивач, зокрема, вказує, що на Єдиному порталі вакансій державної служби Національного агентства України з питань державної служби оприлюднено оголошення №45700горохів РДА, з якого слідує, що розпорядженням голови Горохівської районної державної адміністрації №1-ос від 13 січня 2020 року затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації, з якої позивача було незаконно звільнено та поновлення на якій є предметом позову, з яким він звернувся до суду. Позивач вважає, що розпорядження голови Горохівської районної державної адміністрації №1-ос від 13 січня 2020 року, яким затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації Волинської області, а також оскаржувані в даній справі висновок та розпорядження мають аналогічні ознаки протиправності.

Вказує, що внаслідок проведення вказаного конкурсу, його переможець може бути призначеним на посаду начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації, а тому невжиття заходів, спрямованих на зупинення проведення конкурсу, може істотно ускладнити виконання рішення суду, пов`язаного з поновленням позивача на зазначеній посаді.

Вважає, що вжиття заходів забезпечення позову забезпечить реальне та неухильне виконання прийнятого судового рішення та буде гарантією захисту порушеного права позивача на проходження державної служби, як позивача у справі.

Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відтак, розгляд заяви про забезпечення позову розглянуто судом без повідомлення учасників справи.

Заява про забезпечення позову не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно із частиною четвертою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Як передбачено пунктом 2 частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено забороною відповідачу вчиняти певні дії.

Частиною другою цієї статті визначено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Отже, необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю, а також вірогідність того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

У заяві про забезпечення позову позивач просить заборонити Горохівській районній державній адміністрації вчиняти дії, пов`язані з проведенням конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації Волинської області, умови якого затверджені розпорядження голови Горохівської районної державної адміністрації №1-ос від 13 січня 2020 року, та зазначає, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити рішення суду, пов`язане з його поновленням на зазначеній посаді.

Перевіривши зазначені в заяві про забезпечення позову доводи, суд прийшов до висновку, що вимога заборонити Горохівській районній державній адміністрації вчиняти дії, пов`язані з проведенням конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - начальника управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації Волинської області фактично призведе до зупинення дії розпорядження голови Горохівської районної державної адміністрації №1-ос від 13 січня 2020 року, яким затверджено умови вказаного конкурсу, що, в свою чергу, суперечить нормі пункту 5 частини 3 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зокрема, вищевказаною нормою передбачено, що не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення. Розпорядження голови Горохівської районної державної адміністрації №1-ос від 13 січня 2020 року не є предметом спору, позивачем в позовній заяві не оскаржується.

Виходячи із змісту поданої заяви та доводів, наведених заявником у її обґрунтування, суд приходить до висновку, що заявником не наведено обставин та не надано доказів, за яких в разі невжиття заходів забезпечення позову буде істотно ускладнено чи унеможливлено виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

При цьому, суд зазначає, що обраний позивачем спосіб забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони проводити конкурс на заміщення вакантної посади, до вирішення справи по суті, тимчасово позбавить права інших учасників на зайняття вказаної посади. Тобто, у зв`язку з вжиттям таких заходів можливе порушення прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового розгляду.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, з огляду на що в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову слід відмовити.

Керуючись статтями 154, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Горохівської районної державної адміністрації, Заступника голови Горохівської районної державної адміністрації Розтоки Андрія В`ячеславовича про визнання протиправними та скасування висновку, розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя А.Я. Ксензюк