
Справа №636/2383/19
Провадження №2/636/446/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2020 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого судді Дьоміної О.П., за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2., відповідача ОСОБА_4 , представника третьої особи Смолякової І.О., секретаря судового засідання Шилової І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» до ОСОБА_4 , третя особа - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», про стягнення заборгованості за надання послуг з газопостачання, -
В С Т А Н О В И В:
Представник ТОВ «Харківгаз Збут» звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з позовною заявою до ОСОБА_4 , в якій просить стягнути з відповідача на користь ТОВ «Харківгаз Збут» заборгованість за надані послуги з газопостачання у розмірі 94 987 грн. та судовий збір у розмірі 1 921 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 05.08.2012 року між ПАТ «Харківгаз» та ОСОБА_4 укладено договір про надання населенню послуг з газопостачання за №30339. Відповідно до предмету договору виконавець зобов`язується безперервно надавати споживачеві, членам його сім`ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, приватному будинку, послуги з постачання природного газу для побутових потреб з гарантованим рівнем надійності, безпеки, якості та величиною тиску, а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених вказаним договором, дотримуватися Правила безпеки систем газопостачання України. 05.02.2016 року в присутності споживача складено Акт про порушення №11 з приводу виявлення у споживача несанкціонованого газопроводу поза лічильником шляхом врізання штуцера, який з`єднаний з газоросподільною системою, до штуцеру приєднаний газовий шланг. Відповідно до п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить наявність несанкціонованого газопроводу. У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. За рішенням комісії з розгляду актів про порушення, Акт про порушення №11 від 05.02.2016 року задоволено в повному обсязі та у відповідності до вимог п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем відповідачу проведено донарахування об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу за період з 05.02.2015 року по 05.02.2016 року (за два роки, що передували дню виявлення порушення), які склали 14 637,36 м3. Вартість донарахованого об`єму природного газу склала 95 468,65 грн., враховуючи сплату відповідачем у травні 2016 року 203,24 грн., заборгованість станом на 31.05.2019 року становить 94 987 грн. Відповідно до розділу II, пункту 6 підпункту 7 Порядку, у випадку якщо постачання газу здійснюється гарантованим постачальником, сума збитків, завданих споживачем, має бути сплачена гарантованому постачальнику на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, який зазначається у Договорі та/або у розрахунковій книжці/платіжному документі споживача. З 01.07.2015 року відповідно до Постанови НКРЕКП від 28.05.2015 року №1588, постачання природного газу побутовим споживачам Харківської області здійснює ТОВ «Харківгаз Збут», як гарантований постачальник. На адресу відповідача, засобами поштового зв`язку направлено вимогу щодо сплати заборгованості в розмірі 94 987 грн., проте, на момент подання позову вказана сума відповідачем не оплачена. Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання зобов`язаний на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Таким чином, заборгованість відповідача перед ТОВ «Харківгаз Збут» станом на 01.06.2019 року становить 94 987 грн.
Не погоджуючись з даним позовом, відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що стягувач порушив пункт 1 параграфу 3 глави XI Кодексу ГРС при обрахунку донарахованого обсягу спожитого природного газу, безпідставно нарахувавши об`єм і вартість газу, обчисленого з 05.04.2014 року по 05.02.2016 року. Посилаючись на те, що газопровід був начебто прихований, стягувач визначив початок періоду визначення об`єму необлікованого газу трьохрічною давністю, однак, показник у три роки не згадується у Кодексі ГРС. Пункт 1 параграф 3 глави XI Кодексу ГРС визначає, що якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Виявлена врізка та її місце розташування свідчить про самовільне підключення поза лічильником газу. Таке порушення передбачене п.п 2 п. 2 розділу II Порядку і полягає в наступному: самовільне підключення поза лічильником газу або в результаті якого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу), виявити яке представник газопостачального/газорозподільного підприємства мав можливість під час технічного обслуговування газових приладів та пристроїв споживача або контрольного зняття показань лічильника газу. Таким чином, стягувач при здійсненні розрахунку збитків неправомірно застосував положення п.п. 1 п. 4 розділу II Порядку, в зв`язку з чим розрахунок був здійснений не за період останнього контрольного зняття показань лічильника (не більше ніж за шість місяців), а за три роки. Крім того, ТОВ «Харківгаз Збут» відмовив відповідачу у наданні протоколу засідання комісії оператора ГРМ з розгляду актів про порушення, яка за пп. 5 п. 6 Розділу II Порядку повинна була скласти розрахунок збитків у присутності споживача. За викладених обставин розрахунок збитків має бути проведений за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня виявлення самовільного підключення. З урахуванням місця врізки газопровід, з`єднаний штуцером з газорозподільною системою, міг бути своєчасно оглянутий працівниками ТОВ «Харківгаз Збут» і бути виявленим під час технічного обслуговування газових приладів та пристроїв споживача або контрольного зняття показань лічильника газу. При виявленні підключення працівниками ТОВ «Харківгаз Збут» не проводились заходи щодо використання спеціальних технічних засобів або часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів, проведення земельних робіт по виявленню врізки у повітряному газопроводі та подальшого спрямування гумового шлангу з газовою горілкою в літню кухню на підтвердження того, що встановлене відноситься до прихованого газопроводу відповідно до п.2 розділу 1 Порядку. Відповідач не погоджується і з тарифікацією за послуги з газопостачання, які використані позивачем у розрахунку. Так, відповідно до розрахунку, з 01.07.2015 року по 30.09.2015 року, позивач розраховує 1 кубічний метр газу за ціною 7,188 грн. на 1 кубометр. В період з 01.10.2015 року, тарифікація 1 кубічного метру газу складала теж 7,188 грн. на 1 кубометр. Окрім того, індивідуального опалення, крім обсягів до 1 200 кубічних метрів, що використовується в період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року (включно) за ціною 3,60 грн. за 1 кубічний метр газу, період з 01.05.2016 року по 31.03.2017 року тарифікація газу за 1 кубічний метр складала 6,879 грн., період з 01.04.2017 року по 31.07.2018 року тарифікація газу за 1 кубічний метр складала 6,9579 грн. Але, за загальновідомою інформацією, «Харківгаз збут» публікує тарифікацію для споживачів в межах Харківської області - 6 777,81 грн. за 1 тис. м. куб. з ПДВ (джерело - сайт «Харківгаз Збут»: https://khqaszbut.104.ua/ru/qas-supplv/gas-cost/id/vartist- prirodnoao-gazu-15941). Таким чином, 1 куб.метр газу зараз коштує 6,77781 гривень, тобто, тариф менший, аніж в розрахунку. Вартість газу зменшується, але постачальник продовжує розраховувати борг відповідача за найвищим тарифом. На погляд відповідача, застосування більш високого тарифу на газопостачання не є справедливим, законним, та призведе до порушення рівності сторін процесу, який задекларований в законі.
Відповідач також просить застосувати позовну давність, враховуючи, що позов прийнятий судом 01.07.2019 року. Виходячи з цього, відповідач вважає, що борг повинен охоплювати періоди з 01.07.2016 року по 01.07.2019 року. Але борговий період позивачем визначено з лютого 2016 року, тобто, заборгованість нарахована поза межами строку позовної давності, що є підставою для відмови у позові.
Відповідач не погоджується і з вимогою про стягнення з нього судового збору, сплаченого позивачем при зверненні з даним позовом до суду. Так, він зазначає, що при поданні позову 12.06.2019 року судовий збір був сплачений та зарахований до держбюджету в сумі 1 232 грн. Позивач вимагає стягнути ще судовий збір у розмірі 689 грн., який сплачений позивачем 22.06.2016 року за видачу судового наказу, котрий скасований 21.10.2016 року. Таким чином, на думку відповідача, позивач просить стягнути судовий збір всупереч закону, оскільки рішення про скасування судового наказу не було на користь позивача. Тому відповідач не бачить підстав стягнення судового збору у сумі 689 грн.
Третя особа - АТ «Харківгаз», скориставшись своїм правом, надала пояснення на позовну заяву, відповідно до яких АТ «Харківгаз» підтримує позовні вимоги заявлені ТОВ «Харківгаз Збут», обґрунтовуючи це тим, що відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» з 01.07.2015 року функції постачання та транспортування природного газу розділені. Оператором газотранспортної системи є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників). АТ «Харківгаз» є газорозподільним підприємством, що здійснює діяльність із транспортування природного газу в Харківській області. Постачальником природного газу є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу - ТОВ «Харківгаз Збут». Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать наявність несанкціонованого газопроводу. Несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток X цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ. Згідно з п. 1 гл. 2 Розділу XI Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання та ін. Згідно з п. 1 гл. 3 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Згідно з п. 8 гл. 5 Розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку. 05.02.2016 року за адресою відповідача виявлено несанкціонований газопровід, про що було складено акт про порушення №11. Відповідачем було складено письмове пояснення-зізнання ким саме був зроблений несанкціонований газопровід. Також, 05.02.2016 року здійснено відключення житлового будинку від системи газопостачання, про що було складено відповідний акт. За рішенням комісії з розгляду актів про порушення (Протокол №1/16 від 16.02.2016 року) Акт про порушення №11 від 05.02.2016 року задоволено в повному обсязі та у відповідності до вимог п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем відповідачу проведено донарахування об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу за період з 05.02.2015 року по 05.02.2016 року (за два роки, що передували дню виявлення порушення), які склали 14 637,36 м3. Вартість донарахованого об`єму природного газу склала 95 468,65 грн., враховуючи сплату у травні 2016 року в розмірі 203,24 грн. заборгованість станом на 31.05.2019 року становить 94 987 грн.
01.10.2019 року відповідач додатково надав письмові пояснення, відповідно до яких він просить звернути увагу суду на ту обставину, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.03.2019 року по справі №820/9665/16 скасовано Постанову Кабінету міністрів України №315 від 27.04.2016 року. Дана постанова була визнана протиправною, нечинною з моменту її прийняття. Апеляційна інстанція, Шостий апеляційний адміністративний суд, 08.07.2019 року залишив рішення першої інстанції в силі. Відповідно до зазначених рішень скасовано станову КМУ №315, яка здійснювала різке підвищення цін на газ для населення, але незважаючи на це, позивач не перерахував борг відповідача відповідно до вимог діючого законодавства, тому відповідач звертає увагу суду те, що підстави для розрахунку боргу, що базуються на постанові КМУ №315, не можуть вважатися обґрунтованими.
ТОВ «Харківгаз Збут» надав відповідь на відзив, в якому проти викладених доводів у відзиві на позов заперечував в повному обсязі, з наступних підстав. Так, він вважає, що викладаючи факти та обставини, пов`язані з виявленням несанкціонованого газопроводу, відповідач не відокремлює компетенцію АТ «Харківгаз» (Оператор газорозподільної системи) та ТОВ «Харківгаз Збут» (постачальник природного газу). У зв`язку з чим, відповідач наголошує, що ТОВ «Харківгаз Збут» з 01.07.2015 року здійснює господарську діяльність з постачання природного газу на території Харківської області на підставі ліцензії на постачання природного газу, виданої Національною Комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (далі - НКРЕКП) згідно Постанови №1588 від 21.05.2015 року (переоформлена на безстрокову Постановою №2283 від 08.09.2015 року), та з 11.05.2017 року - згідно Постанови №633 від 11.05.2017 року (виданої на постачання природного газу на території України). Більш того, на ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» покладено спеціальні обов`язки щодо постачання природного газу населенню Харківської області згідно Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (затверджено Постановою КМУ №758 від 01.10.2015 року, з 01.04.2017 року - відповідно до Постанови КМУ №187 від 22.03.2017 року, з 01.11.2018 року - відповідно до Постанови КМУ №867 від 19.10.2018 року). Відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи (Операторами ГРМ) регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015 року та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1382/27827 (надалі - Правила постачання природного газу). Дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС. При цьому, відповідач зазначає, що АТ «Харківгаз» відповідно до Постанов НКРЕКП, зокрема, №789 від 13.03.2015 року, №2284 від 08.09.2015 року та №809 від 19.06.2017 року, в контексті обставин даної справи провадить господарську діяльність з розподілу природного газу на території Харківської області, тобто, є Оператором ГРМ. Так, відповідно до п. 13 розділу III Правил постачання природного газу розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитись на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди. При цьому, відповідно до п. 5 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ (пункт 6 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем). Таким чином, ТОВ «Харківгаз Збут» отримує від Оператора ГРМ дані щодо обсягу розподіленого газу конкретному споживачу. Визначені Оператором ГРМ обсяги газу є обов`язковими для використання ТОВ «Харківгаз Збут». При цьому, останній не вправі самостійно нараховувати та коригувати кількісні показники обсягу розподіленого (спожитого) природного газу. Так, АТ «Харківгаз» визначив обсяг спожитого газу ОСОБА_4 в лютому 2016 року в розмірі 14 637,36 м.куб. + 3 м.куб. за даними показників лічильника газу в лютому 2016 року = 14 640,36 м.куб. вартістю 95 479,45 грн., що і було відображено ТОВ «Харківгаз Збут» на особовому рахунку споживача за лютий 2016 року. З урахування переплати станом на 02.2016 року в розмірі 289,21 грн. та оплати в травні 2016 року в розмірі 203,24 грн., що разом складає 492,45 грн., сума заборгованості, заявлена до стягнення складає - 94 987,00 грн. Взагалі, за період з 01.07.2015 року (з моменту діяльності позивача) по лютий 2016 року (включно) за показами лічильника встановлено фактичний обсяг спожитого газу в розмірі 63 м. куб. Проте, відповідач в рамках даної справи намагається довести неправомірність дій Оператора ГРМ, що враховуючи вищенаведені норми Правил постачання природного газу - є необґрунтованим та безпідставним. Безпідставність полягає в наступному: в силу п. 5 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем для ТОВ «Харківгаз Збут», як постачальника природного газу, вказаний обсяг газу, що визначений Оператором ГРМ, є обов`язковим для використання у взаємовідносинах із споживачем ОСОБА_4 ; на момент подання позову обсяг газу, визначений Оператором ГРМ, не є оспорюваним, дії Оператора ГРМ не визнані неправомірними, даний факт не спростовує ні відповідач, ні третя особа; факт виявлення несанкціонованого газопроводу та розгляду вказаного порушення сягає за межі позовної давності. У відзиві на позов відповідач звертає увагу на неточності ТОВ ««Харківгаз Збут», при цьому вказує та переліковує дії, які не є компетенцією позивача як постачальника природного газу. Більш того, відповідач вказує на обставини, які спростовуються доказами, що наявні в матеріалах справи, зокрема: початок періоду розрахунку обсягу газу не перевищує двох років, що підтверджується актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу природного газу і його вартості (а не три роки, як стверджує Відповідач). Окрім викладеного, позивач звертає увагу суду на пояснення ОСОБА_4 , які містяться в матеріалах справи, згідно яких останній визнав вину у порушенні Кодексу газорозподільних систем.
Щодо тарифів на постачання природного газу - відповідно до пункту 13 розділу III Правил постачання природного газу, розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди. Більш того, відповідно п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку. Так, як вбачається з матеріалів справи, Комісією з розгляду актів про порушення 16.02.2016 року прийнято рішення про проведення донарахування обсягів газу у зв`язку із наявністю виявленого у відповідача несанкціонованого газопроводу. Оскільки, розгляд акту про порушення та розрахунок необлікованого (донарахованого) обсягу газу проведено 16.02.2016 року, у тому місяці, в якому виявлено порушення (05.02.2016 року), такий обсяг включено в баланс поточного календарного місяця - лютий 2016 року за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його Постачальником, тобто ТОВ «Харківгаз Збут». В період лютого 2016 року діяла ціна на газ, що визначена Постановою КМУ №758 від 01.10.2015 року, якою установлено на період з 01.10.2015 року по 31.10.2016 року (включно) пільгову граничну роздрібну ціну на природний газ, який використовується населенням для індивідуального опалення або комплексно (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води), в розмірі 3,6 гривні за 1 куб. метр у разі використання до 200 куб. метрів природного газу на місяць (включно). Таким чином, обсяг газу включений в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і, відповідно, застосування ціни газу, що діяла в лютому 2016 року, є правомірним. Детальний опис розрахунку газу та його вартості наведений в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу природного газу і його вартості, що наявний в матеріалах справи.
Щодо позовної давності, «Харківгаз Збут» зазначає, що 12.07.2016 року ТОВ «Харківгаз Збут» звернулося до Чугуївського міського суду Харківської області із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за послуги з газопостачання з ОСОБА_4 27.07.2016 року Чугуївським міським судом Харківської області відкрито наказне провадження по справі №636/2438/16-ц та видано судовий наказ, яким стягнуто з ОСОБА_4 94 987 грн. заборгованості на користь ТОВ «Харківгаз Збут», який 21.10.2016 року скасовано, на підставі заяви боржника. Таким чином, поданням 12.07.2016 року заяви про видачу судового наказу позовна давність перервана та перебіг позовної давності почався заново. Позовна заява, з урахуванням ст. 264 ЦК України, подана в межах позовної давності, оскільки між звернення до суду (12.07.2016 року) із заявою про видачу судового наказу та поданням позову (14.06.2019 року) не минув трирічний строк.
Позивач також стверджує, що ним вірно сплачено судовий збір з урахуванням статті 164 ЦПК України: у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.
Щодо скасування Постанови КМУ №315 від 27.04.2016 року, відповідач вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Київ від 04.03.2019 р. по справі №826/9665/16 визнано нечинною Постанову Кабінету Міністрів від 27.04.2016 року №315, яка затверджувала ціну на газ у період з 01.05.2016 року до 31.03.2017 року. Відповідно до Постанови КМУ від 27.04.2016 року №315, у період 01.05.2016 року по 31.03.2017 року ціна газу, що використовується для потреб населення, складала 6,879 грн. за 1 куб.м. У період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року ціна газу для потреб населення (диференційовані залежно від виду та обсягів використання природного газу, в розмірі, визначеному постановою НКРЕКП від 03.03.2015 року №583) затверджувалась Постановою КМУ від 01.10.2015 року №758 і складала: 1) для приготування їжі та/або підігріву води - 7,188 гривні за 1 куб. метр; 2) для індивідуального опалення або комплексно (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води): за обсяг, використаний до 1200 куб. метрів природного газу (включно) за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року (включно), - 3,6 гривні за 1 куб. метр; за обсяг, використаний понад 1200 куб. метрів природного газу за період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року (включно) - 7,188 гривні за 1 куб. метр. Граничні роздрібні ціни на природний газ для побутових споживачів у період з 01.04.2016 року по 31.03.2017 року (включно) встановлюються окремим рішенням Кабінету Міністрів України. Таким чином, Постановою КМУ №758 від 01.10.2015 року чітко визначено термін застосування вищевказаної ціни газу за 1 куб.м. - до 31.03.2016 року (включно). Постанову Кабінету Міністрів від 27.04.2016 року №315 встановлені ціни на газ: з 01.05.2016 року по 31.03.2017 року (включно) - гранична роздрібна ціна на природний газ для побутових споживачів у розмірі 6,879 гривні за 1 куб. метр. Саме тому перерахунки, у період з 01.05.2016 року по 31.03.2017 року по ціні газу 3,60 грн. за 1 куб.м. замість 6,879 грн. за 1 кубометр є неможливими. В той же час, Постановою КМУ №758 від 01.10.2015 року передбачено, що ціна газу у період з 01.05.2016 року по 31.03.2017 року визначається окремим рішенням Кабінету Міністрів. Саме таким окремим рішенням і є Постанова КМУ №315 від 27.04.2016 року, яка була згодом скасована. Станом на сьогоднішній день таке (окреме) рішення Уряду, яким би визначалась ціна природного газу протягом спірного періоду, відсутнє. В даному випадку ціна на газ визначалася в лютому 2016 року, яка цілком правомірно визначена на підставі Постанови КМУ від 01.10.2015 року №758. Вищевикладене свідчить про те, що скасована Постанова №315 від 27.04.2016 року ніяким чином не впливає на визначення ціни на газ в лютому 2016 року та не змінює її. Отже, на думку позивача надані відповідачем 01.10.2019 року пояснення, якими останній звертає увагу суду на вказане питання - є необґрунтованими.
28.10.2019 року третя особа - АТ «Харківгаз» надала пояснення у справі щодо визначення періоду, за який здійснено розрахунок об`єму необлікованого природного газу відповідачу. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що третьою особою невірно розраховано період у три роки, за який АТ «Харківгаз» здійснено донарахування об`ємів природного газу. Проте, з цим твердженням АТ «Харківгаз» не погоджується, оскільки відповідно до абз. 2 п. 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРС встановлено, що якщо газопровід проведений шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу визначається з дня набуття споживачем права власності/користування, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. В даному випадку днем виявлення порушення згідно акту №11 є 05.02.2016року. Періодом нарахування є з 05.02.2014 року по 05.02.2016 року, тобто 2 роки, а не 3 роки, як зазначає відповідач у своєму відзиві (що відображено в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості).
Щодо тверджень відповідача про самовільно підключені газові прилади, а саме те, що АТ «Харківгаз» допустило неточність при обранні підстав для визначення періоду та розміру донарахування, оскільки йдеться про самовільно підключені газові прилади, які не обліковуються у споживача за інформацією, яка є у Оператора ГРМ і те, що на думку відповідача, позивач мав би користуватись п. 3 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРС, в якому йдеться зокрема про збільшення кількості газових приладів, які розташовані у споживача або перевищення діапазону обчислення лічильника газу, внаслідок несанкціонованого підключення газових приладів, АТ «Харківгаз» вважає дане припущення помилковим, оскільки Кодексом ГРС чітко визначено, що є несанкціонованим газопроводом (самовільно під`єднаний газопровід (газовий ввід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). Крім того, згідно вимог Кодексу ГРС та наявних у справі матеріалів, спірні правовідносини виникли у відповідача не з ТОВ «Харківгаз Збут», а з третьою особою - АТ «Харківгаз», яка є Оператором ГРМ.
Щодо тверджень відповідача про відмову у наданні протоколу засідання комісії, акту-розрахунку та рахунку на оплату АТ «Харківгаз» посилається на п. 10 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, у відповідності до якої споживач повинен бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатись складений на нього акт про порушення. Відповідно до абз. 2 п. 13 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов`язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення. Враховуючи вищевикладене, по-перше, відповідно до протоколу засідання комісії від 16.02.2016 року №1/16 ОСОБА_4 був присутній під час розгляду акту про порушення від 05.02.2016 року №11, тому йому було відомо про рішення комісії. По-друге, після складання документів, зазначених у п. 10. Гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, їх було направлено на адресу відповідача рекомендованим листом та отримано ним 15.03.2016 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. В результаті відсутності оплати за донараховані обсяги, ТОВ «Харківгаз Збут» направлено вимогу про оплату заборгованості №739/06-148 від 01.06.2016 року, яку вручено двічі: відправлено поштою, про що є відмітка про вручення поштового відправлення - 04.06.2016 року та відмітка на вимозі 07.06.2016 року. Таким чином, відповідно до вимог Кодексу ГРС Оператор ГРМ зобов`язаний довести до відома споживача рішення комісії акт-розрахунок та рахунок на оплату. Тобто, твердження відповідача про те, що розрахунок збитків повинен складатись у присутності споживача, не мають правових підстав.
АТ «Харківгаз» також надало пояснення щодо розрахунку збитків, оскільки на думку третьої особи відповідач безпідставно зазначає про початок періоду здійснення розрахунку, а саме: з дня останнього контрольного зняття показань лічильника, оскільки, на думку ОСОБА_4 , з урахуванням місця врізки газопровід, з`єднаний штуцером з газорозподільною системою, міг бути своєчасно оглянутий працівниками ТОВ «Харківгаз Збут», і бути виявленим під час технічного обслуговування. З даним твердженням АТ «Харківгаз» не може погодитись з наступних підстав: по-перше, місце врізки газопроводу було підземне і газопровід проходив під землею, а цей факт є прихованим заходом і в такому випадку Кодексом ГРС передбачено інший період обчислення донарахованих обсягів (абз. 2 п. 1 гл. З розд. XI Кодексу ГРС - з дня набуття споживачем права власності на житлові приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення), по-друге, донараховані об`єми природного газу, які спожиті відповідачем поза лічильником газу, не є збитками у розумінні ст. 22 ЦК України. Крім того, контрольне зняття показань лічильника, здійснення технічного обслуговування систем газопостачання та контрольний огляд ВОГ, відповідно до вимог Кодексу ГРС, здійснюється не ТОВ «Харківгаз Збут», а АТ «Харківгаз», як Оператором ГРМ.
Щодо донарахованого обсягу природного газу, АТ «Харківгаз» зазначає, що донарахований обсяг природного газу внаслідок порушення ОСОБА_4 вимог Кодексу ГРС, склав 14 637,36 м3. Відповідно до п.п. 3 п. 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Таким чином, до даних об`ємів не увійшли об`єми газу, які споживались відповідачем згідно лічильника протягом двох розрахункових років та відображені на його особовому рахунку. Тобто, у лютому 2016 року загальний обсяг, відображений на особовому рахунку відповідача склав: 14 640,36 м3, з яких 3 м3 - це спожитий обсяг газу згідно лічильника.
Надаючи пояснення з приводу ціни на газ, яка використовувалась при здійсненні розрахунку, АТ «Харківгаз» зазначає, що при визначенні необлікованих (донарахованих) об`ємів та обсягів природного газу і його вартості згідно вимог Кодексу ГРС, Оператор ГРМ має керуватись п.п. 2 п. 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, а саме: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці. Таким чином, АТ «Харківгаз» не погоджується із твердженнями відповідача щодо ціни на газ, нібито вона значно менша ніж та, що застосована в розрахунках, оскільки, акт-розрахунок складено у лютому 2016 року, а зазначена відповідачем нижча ціна була встановлена на період, що настав вже після проведення розрахунку необлікованого (донарахованого) обсягу газу.
На думку третьої особи, не заслуговують на увагу суду зазначення відповідача щодо скасування постанови КМУ №315 від 27.04.2016 року, оскільки це не стосуються предмету позову. При здійсненні розрахунку використовувалась постанова КМУ №758 від 01.10.2015 року «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)», яка діяла на момент прийняття комісією рішення про задоволення акту про порушення №11 від 05.02.2016 року.
Враховуючи вищевикладене, позиція третьої особи та позивача полягає в тому, що обставини, які відповідач виклав у своєму відзиві, є недоведеними та такими, що не заслуговують уваги суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини і факти, викладені в позові та відповіді на відзив.
Відповідач та його представник в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі у зв`язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю, підтримавши доводи, викладені у відзиві на позов та письмових поясненнях.
Представник третьої особи просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, підтримавши свою позицію, викладену у письмових поясненнях, що містяться у матеріалах справи.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , який працює на посаді начальника Чугуївської дільниці Чугуївського відділення АТ «Харківгаз», пояснив, що 05.02.2016 року він разом із слюсарем групи обстеження підземних газопроводів та споруд на них Чугуївської дільниці відпрацьовували адреси з малим розходом газу, в тому числі, зайшли до будинку ОСОБА_4 , де виявили камерою пошкодження газорозподільної труби у виді дірки. Вони почали копати та опустились в землю на 1-1,5 метри де і виявили саморобний штуцер. В трубі була просвердлена дірка, через саморобний штуцер і шланг йшов під землею в дім, закінчуючись біля котла у тумбочці, розподілена скрутка горілки та клапан. Цей пристрій пристосований до використання, тобто саморобна горілка, за допомогою якої можна опалювати приміщення. Його можна вставити в котел та використовувати газ як необлікований. Працівники перевірили цю горілку, відкрили газ і впевнились, що вона під напором, після чого все зафіксували. ОСОБА_4 все підтвердив, працівники склали акт, зробили фотознімки і відповідач все підписав.
Вислухавши думку сторін, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, відповідь на відзив, пояснення відповідача та третьої особи, допитавши свідка, а також оцінивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне:
05.08.2012 року між ОСОБА_4 та Чугуївською філією ПАТ «Харківгаз» в особі начальника філії Серікова І.І. укладено Типовий договір про надання населенню послуг з газопостачання, з копії якого вбачається, що між сторонами був укладений договір про надання послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).
Під час обстеження працівниками групи обстеження газових мереж та ліквідації витоків газу служби з обслуговування газопроводів, споруд на них, ВБГО та ком. побутових об`єктів за вищевказаною адресою був виявлений несанкціонований газопровід та встановлено наявність врізаного штуцеру, фізично з`єднаного з газорозподільною системою, витрата природного газу через який не обліковується лічильником газу. На штуцер приєднано газовий шланг, який виведено у приміщення. На шланзі встановлено саморобну газову горілку. Використовувався даний газопровід для опалення приміщення будинку та літньої кухні.
Факт правопорушення зафіксовано в Акті про порушення №11 від 05.02.2016 року, в якому міститься підпис ОСОБА_4 про ознайомлення з актом (а.с.52).
На підставі виявленого несанкціонованого газопроводу у присутності ОСОБА_4 здійснено відключення газопостачальних приладів абонента за адресою: АДРЕСА_1 , про що складено Акт про відключення газопостачальних приладів від 05.02.2016 року, в якому міститься підпис відповідача (а.с.53).
Згідно наданих ОСОБА_4 05.02.2016 року письмових пояснень, він визнав свою вину у порушенні та зазначив, що здійснив врізку штуцеру у газопровід влітку 2015 року з метою економії газу, оскільки ціна на газ занадто велика. Несанкціонований газопровід використовував при сильних морозах (а.с.54).
16.02.2016 року в присутності відповідача проведено засідання комісії Чугуївського УЕГГ ПАТ «Харківгаз» з розгляду акту про порушення №11 від 05.02.2016 року, за результатами якого комісія запропонувала за наявність несанкціонованого газопроводу, проведеного шляхом прихованих заходів, здійснити перерахунок (донарахування) ОСОБА_4 за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з 05.02.2014 року по 05.02.2016 року в обсязі 14 637,36 м3 природного газу (а.с.61-63).
Згідно з Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕ КП №2494 від 30.09.2015 року, комісією газорозподільного підприємства проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за період з 05.02.2014 року по 05.02.2016 року (а.с.65-66).
Відповідно до акту-розрахунку та рахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, ОСОБА_4 нараховано суму збитків, завданих порушенням споживача, у розмірі 95 468,65 грн. та зобов`язано оплатити цю суму протягом 15 календарних днів з дати отримання рахунку (а.с.64).
У травні 2016 року споживачем сплачено 203,24 грн., про що свідчить довідка про заборгованість за природний газ перед ТОВ «Харківгаз Збут». З урахуванням цієї оплати відповідачу необхідно сплатити в рахунок боргу 94 987,00 грн. (а.с.10).
01.06.2016 року на адресу відповідача направлялась вимога про оплату заборгованості, однак, відповідачем необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу позивачу не відшкодований.
12.07.2016 року ТОВ «Харківгаз Збут» звернулось до Чугуївського міського суду Харківської області із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості з ОСОБА_4 , який був виданий 27.07.2016 року (а.с.160-161).
За заявою ОСОБА_4 судовий наказ скасовано ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 21.10.2016 року (а.с.162-167).
ТОВ «Харківгаз Збут» здійснює господарську діяльність з постачання природного газу на території Харківської області на підставі ліцензії на постачання природного газу, виданої Національною Комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України. На ТОВ «Харківгаз Збут».
Відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи (Операторами ГРМ), регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 року.
АТ «Харківгаз» провадить господарську діяльність з розподілу природного газу на території Харківської області, тобто, є Оператором ГРМ.
Відповідно до підпункту 3 п. 1 Загальних положень «Правил постачання природного газу», затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 року постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року затверджений «Кодекс газорозподільних систем».
Розділом XI Кодексу газорозподільних систем встановлюється «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу».
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:
1) наявність несанкціонованого газопроводу;
2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);
4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;
5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);
6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Згідно з підпунктом 6 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
З урахуванням викладеного ТОВ «Харківгаз Збут» правильно обрані підстави для визначення періоду та розміру донарахування, оскільки Кодексом газорозподільних систем чітко визначено, що є несанкціонованим газопроводом.
Відповідно до пунктів 1-2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Як вбачається з дослідженого судом акту про порушення, він складений з дотриманням вказаних вимог. Будь-яких зауважень чи заперечень відповідачем не надано. Акт про порушення підписаний ОСОБА_4 .
Згідно з пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Так, в матеріалах справи наявний акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, в якому наведений розрахунок донарахованого обсягу, визначеного за граничними нормами споживання. При розрахунку позивач керувався Постановою КМУ №758 від 01.10.2015 року, якою встановлено на період з 1 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року (включно) пільгову граничну роздрібну ціну на природний газ, який використовується населенням для індивідуального опалення або комплексно (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води), в розмірі 3,6 гривні за 1 куб. метр у разі використання до 200 куб. метрів природного газу на місяць (включно).
Суд звертає увагу, що відповідач, за наявності для цього процесуальної можливості, не оспорив результати його розгляду комісією газорозподільного підприємства і не надав до суду належних і допустимих доказів про те, що вказаний розрахунок є невірним, або не відповідає нормам Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕ КП № 2494 від 30.09.2015 року.
Стороною відповідача не було наведено власного розрахунку, який би спростовував розрахунок, наданий позивачем.
За таких обставин у суду не має передбачених ЦПК України підстав для відхилення зазначеного акту про порушення №11 від 05.02.2016 року та акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Посилання відповідача на те, що розрахунок боргу проведений не у відповідності до вимог діючого законодавства, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019 року по справі №820/9665/16 скасовано постанову КМУ №315 від 27.04.2016 року, суд не бере до уваги, зважаючи на те, що при розрахунку заборгованості ОСОБА_4 позивач керувався постановою КМУ від 01.10.2015 року №758.
Розглядаючи заявлене відповідачем клопотання про застосування строку позовної давності, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Статтею 260 ЦК України, позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
За зобов`язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред`явити вимогу про виконання зобов`язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку.
Згідно зі ст. 264 ЦК України, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку. Позовна давність переривається у разі пред`явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.
З огляду на звернення позивача до суду 12.07.2016 року із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості з ОСОБА_4 , який був виданий судом 27.07.2016 року, а потім за заявою ОСОБА_4 скасований ухвалою суду від 21.10.2016 року, суд дійшов висновку, що в даному випадку позивачем не порушено строки позовної давності, які перервалися подачею заяви про видачу судового наказу, і перебіг строку позовної давності почався заново, а позовну заяву подано до суду 14.06.2019 року, тобто в межах позовної давності.
Таким чином, суд вважає доводи відповідача щодо спливу позовної давності для звернення до суду необґрунтованими.
Щодо заперечень відповідача на позовні вимоги про стягнення з нього судового збору у розмірі 1 921 грн. з урахуванням раніше сплаченого судового збору за одання позивачем до суду заяви про видачу судового наказу про стягнення заборгованості, суд зазначає наступне:.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Частиною 2 ст. 164 Розділу ІІ ЦПК України, який регулює порядок стягнення на підставі судового наказу, встановлено, що у разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви. Оскільки ТОВ «Харківгаз Збут» зверталось до Чугуївського міського суду Харківської області із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості з ОСОБА_4 , однак, судовий наказ скасовано, сума судового збору, сплачена за подання заяви про видачу судового наказу, підлягає зарахуванню до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог і необхідність їх задоволення у повному обсязі.
Таким чином, враховуючи, що вимоги позивача підлягають задоволенню, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме - у розмірі 1 921 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 257, 260, 261, 264 ЦК України, Постановою КМУ від 01.10.2015 року за №758, «Кодексом газорозподільних систем», затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за №2496 від 30.09.2015 року, ст. ст. 3, 4, 10, 133, 141, 259, 263, 265, 268, 272, 273, 274-279, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» до ОСОБА_4 , третя особа - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», про стягнення заборгованості за надання послуг з газопостачання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут», код ЄДРПОУ 39590621, р/р НОМЕР_2 АТ «Ощадбанк», МФО 351823, заборгованість у розмірі 94 987 (дев`яносто чотири тисячі дев`ятсот вісімдесят сім) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут», код ЄДРПОУ 39590621, р/р НОМЕР_3 в ПАТ «Кліринговий дім» м. Київ, МФО 300647, судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.П. Дьоміна