
Справа № 215/205/20
2-а/215/45/20
УХВАЛА
22 січня 2020 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Квятковський Я.А., вирішуючи питання про прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича (місцезнаходження за адресою: 50083, м. Кривий Ріг, вул.. Короленко, 1а) про визнання протиправною бездіяльності, про зобов`язання вчинити певні дії -
в с т а н о в и в:
16 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича з позовними вимогами про :
- визнання протиправною бездіяльності голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилася у порушенні правового режиму розгляду його заяви від 26.12.2019 р. вх. С-1124 згідно порядку ст. 18 Закону України «Про звернення громадян», ч. ч. 1, 2, 8 ст. 11 ЗУ «Про державну службу» і принципів ст. 3, ч. 2 ст.ст. 28, 34 Конституції України;
- зобов`язання голови виконавчого комітетe Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича протягом 15-ти днів надати клопотання і рішення, постанову, тобто правовий акт, яким вжити заходи для надання безоплатних рецептів на ті самі ліки за рецептами від 23.12.2019 р. № 425, №426, №427, №428, №429, №430, №431 (7 рецептів) та надати зазначені документи згідно заяви від 26.12.2019 р. вх. С-1124;
- захистити його права, пов`язані з захистом прав матері на попередження за можливості страждань і болю відповідно до ст. ст. 3, 19, 22, 28, 51,55 Конституції України, шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича скласти клопотання і правовий акт для забезпечення безкоштовними медикаментами за усіма рецептами для лікувально-профілактичних заходів згідно заяви від 26.12.2019 р. вх.. С-1124;
- захистити його права на інформацію, шляхом встановлення порушення правового режиму розгляду його заяви від 26.12.2019 вх. С-1124, зазначивши, що голова виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солод Віталій Михайлович повинен дотримуватись вимог ст. 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян»;
- постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАСУ.
Вивчивши матеріали даної позовної заяви приходжу до таких висновків.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до вимог ч.1 ст.20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті
Частиною 2 ст.171 цього Кодексу передбачено відкриття позовного провадження, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі. Згідно з ч. ч. 3-5 ст.171 КАС України, якщо буде встановлено, що відповідач, фізична особа у справі проживає за межами юрисдикції суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Із позовної заяви убачається, що ОСОБА_1 звернувся з позовом до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода В.М. про визнання протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилася у порушенні правового режиму розгляду його заяви від 08.11.2019 р. вх.. С-1015 згідно порядку ст. 18, Закону України «Про звернення громадян», ч. ч. 1, 2, 8 ст. 11 ЗУ «Про державну службу» і принципів ст. 3, ч. 2 ст. 28 Конституції України; про зобов`язання голови виконавчого комітет Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича протягом 15-ти днів надати клопотання і рішення, постанову, тобто правовий акт, яким вжити заходи для надання безоплатних рецептів на ліки за рецептами від 23.12.2019 р. № 425, №426, №427, №428, №429, №430, №431 (7 рецептів) та надати зазначені документи згідно заяви від 26.12.2019 р. вх. С-1124; про захист його права пов`язанні з захистом прав матері на попередження за можливості страждань і болю відповідно до ст. ст. 3, 19, 22, 28, 51, 55 Конституції України, шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) голови виконавчого комітет Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича скласти клопотання і правовий акт для забезпечення безкоштовними медикаментами за усіма рецептами для лікувально-профілактичних заходів згідно заяви від 26.12.2019 р. вх С-1124; про захист його права на інформацію, згідно вимог ст. 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян».
Таким чином, в розумінні ч. 2 ст. 20 КАС України за змістом спірних правовідносин і за суб"єктним складом спір відноситься до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним з визначенням загальної підсудності за місцем реєстрації позивача.
Правила предметної підсудності разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.
Відповідно до визначеного ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.5 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.
Отже, оскільки дана адміністративна справа предметно не підсудна Тернівському районному суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, то вона підлягає передачі до окружного адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, з метою недопущенння порушення права особи на доступ до правосуддя, керуючись ст.ст.7, 19, 20, 29 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода В.М. про визнання протиправною бездіяльності голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилася у порушенні правового режиму розгляду його заяви від 26.12.2019 р. вх С-1124 згідно порядку ст. 18 Закону України «Про звернення громадян», ч. ч. 1, 2, 8 ст. 11 ЗУ «Про державну службу» і принципів ст. 3, ч. 2 ст. 28 Конституції України; про зобов`язання голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода В.М. протягом 15-ти днів надати клопотання і рішення, постанову, тобто правовий акт, яким вжити заходи для надання безоплатних рецептів на ліки за рецептами від 23.12.2019 р. № 425, №426, №427, №428, №429, №430, №431 (7 рецептів) та надати зазначені документи згідно заяви від 26.12.2019 р. вх. С-1124; про захист його прав, пов`язаних з захистом прав матері на попередження за можливості страждань і болю відповідно до ст. ст. 3, 19, 22, 28, 51,55 Конституції України, шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) голови виконавчого комітет Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода В.М. скласти клопотання і правовий акт для забезпечення безкоштовними медикаментами за усіма рецептами для лікувально-профілактичних заходів згідно заяви від 26.12.2019 р. вх.. С-1124; про захист його права на інформацію, шляхом встановлення порушення правового режиму розгляду його заяви від 26.12.2019 вх. С-1124, зазначивши, що голова виконавчого комітет Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солод В.М. повинен дотримуватись вимог ст. 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян», - передати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного судучерез Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя: