Рішення № 87077658, 21.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
826/16103/18
Номер документу
87077658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2020 року м. Київ № 826/16103/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до третя особа Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Дніпровська районна в м. Києві Державна адміністрація, провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_2 із позовом до Головного управління юстиції Державної міграційної служби в м. Києві, третя особа: Дніпровська районна в м. Києві Державна адміністрація, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державної міграційної служби України в м. Києві від 29.12.2016, затверджене заступником начальника ГУДМС України в м. Києві про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 ; зобов`язати Головне управління державної міграційної служби України в м. Києві поновити провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення належності особи до громадянства України вхідний № 05/33 від 01.10.2016, надати строк ОСОБА_3 для усунення недоліків у документах та прийняти рішення про встановлення або оформлення ОСОБА_1 до громадянства України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 01.10.2016 позивач звернувся до Головного управління юстиції Державної міграційної служби в м. Києві із заявою про прийняття до громадянства України на підставі ст. 9 Закону України «Про громадянство України», як особа, яка перебуває у шлюбі з громадянкою України терміном понад два роки. В поданих заявником документах містилися недоліки, які останньому було запропоновано усунути у термін до 2 місяців, однак лист-повідомлення позивачу не надсилався, у зв`язку з чим, останній був позбавлений можливості виконати вимоги державного органу та усунути недоліки документації. У зв`язку із не усуненням недоліків, 29.12.2016 відповідачем було прийнято рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_3 , рішення на адресу позивача не направлялося. Більше того, представником позивача направлялася на адресу відповідача адвокатський запит із проханням надати докази відправки листа-повідомлення та рішення на адресу позивача, однак, відповідач не надав жодних підтверджуючих доказів, що в свою чергу свідчить про те, що позивач не був проінформований про прийняті документи.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, з огляду на те, що в поданих позивачем документах містяться розбіжності в персональних даних, а саме: розбіжності в даті видачі свідоцтва про народження заявника, у квитанції №20476377 про сплату державного мита не вірно зазначено ПІБ платника. Так, листами від 28.10.2016, №1-16/вх 138171-16 було повідомлено заявника про необхідність усунення наведених у справі, однак позивач надав лише пояснення від 06.10.2016 з проханням прийняти довідку про доходи. Крім того, відповідач зауважив про неможливість задоволення позовних вимог, оскільки строк поданих позивачем документів сплив, що фактично унеможливлює прийняття рішення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача письмових пояснень та або заперечень щодо предмету спору не надала, у зв`язку з чим, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Республіки Вірменія, зареєстрований у м. Києві.

З 2009 року прибув до України з Республіки Вірменія та безперервно проживає на території України на законних підставах з 18.07.2013.

16.06.2012 ОСОБА_2 зареєстрував шлюб з громадянкою України, що підтверджується наявним у справі свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 .

01.10.2016 позивач звернувся до Дніпровського РВ ГУДМС України в місті Києві відділу (Центр) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації із заявою про отримання громадянства України, відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про громадянство», як особа, яка перебуває у шлюбі із громадянкою України терміном понад 2 роки вх. № 05/33, яка в подальшому була передана для розгляду до Головного управління Державної міграційної служби України про прийняття до громадянства України.

Крім того, позивачем до заяви долучено: зобов`язання припинити іноземне громадянство ,свідоцтво про народження з перекладом на українську мову, паспорт громадянина Вірменії з перекладом на українську мову, довідку ПАТ «Кредит Дніпро» від 21.08.2017 про стан рахунку позивача, довідку про відсутність (наявність) судимості з перекладом, довідку про володіння або розуміння державної мови, свідоцтво про шлюб.

12.10.2016 Головним управлінням Державної міграційної служби України в м. Києві винесено вимогу на перевірку особи з набуттям/припиненням громадянства України. За результатами спецперевірки, відомостей, за наявності яких прийняття громадянства України не допускається виявлено не було.

Під час провадження по особовій справі працівниками ГУ ДМС України в м. Києві виявлено розбіжності в персональних даних заявника, а саме: в перекладі паспорта, посвідці, дозволі на імміграцію, оформлення довідки про відсутність судимості не відповідає вимогам законодавства, а також квитанції в графі платника було внесено не повні установчі дані заявника.

У зв`язку з цим, 28.10.2016 та 28.11.2016 ГУ ДМС України в м. Києві видано листи повідомлення вих №1-16/вх138171-16 та №1-16/вх.138171-16, яким запрошено заявника на особистий прийом до відділу громадянства ГУ ДМС України в м. Києві для усунення виявлених недоліків.

29.12.2016 у зв`язку із не усуненням в становлений законодавством строк вказаних недоліків, ГУ ДМС України в м. Києві прийнято рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 .

Позивач зазначив, що був позбавлений можливості усунути недоліки поданої документації, оскільки не отримував листи - повідомлення від 28.10.2016 №1-16/вх138171-16 та 28.11.2016 №1-16/вх.138171-16, а відтак оскаржуване рішення є передчасним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим, звернувся із даним позовом до суду.

Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360 (далі - Положення) ДМС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 4 Положення, ДМС, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства у сфері громадянства, здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, тимчасово затримує та вилучає такі документи у передбачених законодавством випадках;

Крім того, згідно п.п.3, 4 п. 5 Положення, ДМС контролює та координує діяльність територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС, проводить перевірки їх діяльності.

Відповідно до п. 7 Положення, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Таким чином, питання документування паспортом громадянина України, контроль за дотриманням законодавства під час документування паспортом громадянина України, належить до повноважень ДМС.

Так, правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про громадянство України» від 28.01.2001 №2235-III (далі - Закон №2235-III).

Відповідно до ст. 1 Закону №2235-III громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках. Питання громадянства України регулюються Конституцією України, цим Законом, міжнародними договорами України. Громадянство України набувається, зокрема, внаслідок прийняття до громадянства.

Згідно ст. 9 Закону №2235-III іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України. Умовами прийняття до громадянства України є: визнання і дотримання Конституції України та законів України; подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців); безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років (Ця умова не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті. Дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України не застосовується до іноземців і осіб без громадянства, яким було надано дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію»); отримання дозволу на імміграцію; володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування; наявність законних джерел існування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. ст. 24 Закону України №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4 - 10 статті 6 цього Закону.

Так, порядок подання заяв та інших документів для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України визначений Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (далі - Порядок №215).

Відповідно до п. 1-5 Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Для прийняття до громадянства України заявник подає документи, зазначені у п. 45 «Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженого Указом Президента України від 27.03 2001 року № 215.

Згідно з п. 47 Порядку №215 для прийняття до громадянства України особа, яка перебуває у шлюбі з громадянином України понад два роки та отримала дозвіл на імміграцію, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в", "д" - "є" пункту 45 цього Порядку, а також: а) копію документа, що підтверджує перебування чоловіка (дружини) особи у громадянстві України; б) документ, що підтверджує перебування особи у шлюбі з громадянином України терміном понад два роки.

Підпунктами «а - в», «д - є» пункту 45 Порядку №215 визначено, що для прийняття до громадянства України особа подає такі документи: а) заяву про прийняття до громадянства України (в двох примірниках); б) три фотокартки (розміром 35 x 45 мм); в) один із таких документів: декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство (підданство) цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; д) один із таких документів: копію документа, що підтверджує отримання дозволу на імміграцію в Україну; копію паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про прописку на території України або для іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну на постійне проживання до набрання чинності Законом України "Про імміграцію", - копію посвідки на постійне проживання; е) один із таких документів: документ про володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування, який видається в Україні керівником навчального закладу, місцевим органом виконавчої влади України або виконавчим органом місцевого самоврядування; копію атестата чи витяг із залікової відомості диплома - для особи, яка має документ про закінчення навчального закладу з вивченням української мови; документ, що підтверджує інвалідність, - для особи, яка має фізичні вади (сліпа, глуха, німа); є) документ про наявність законних джерел існування протягом останніх шести місяців на момент подання заяви про прийняття до громадянства України. У разі подання особою документа про наявність власних фінансових заощаджень сума коштів на банківському рахунку повинна бути не менше ніж дванадцять прожиткових мінімумів на одну особу (виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на момент подання заяви про прийняття до громадянства України).

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, позивач звернувся до територіального підрозділу ДМС із заявою про прийняття до громадянства України, до якої додав такі документи: зобов`язання припинити іноземне громадянство ,свідоцтво про народження з перекладом на українську мову, паспорт громадянина Вірменії з перекладом на українську мову, довідку ПАТ «Кредит Дніпро» від 21.08.2017 про стан рахунку позивача, довідку про відсутність (наявність) судимості з перекладом, довідку про володіння або розуміння державної мови, свідоцтво про шлюб.

Пунктом 89 Порядку №215 управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п. 93 Порядку №215 управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Відповідно до п. 94 Порядку №215 Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків.

Як вбачається з рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_3 від 01.10.2016, заявнику було повідомлено про необхідність виправлення недоліків в документах, а саме: а саме: в перекладі паспорта, посвідці, дозволі на імміграцію, оформлення довідки про відсутність судимості не відповідає вимогам законодавства, а також квитанції в графі платника було внесено не повні установчі дані заявника. Також, у вказаному рішенні зазначено, що заявник не усунув вказані недоліки в установлений законом строк.

У той же час, відповідачем не було надано до суду жодного доказу, який би свідчив, що останнім надсилалися позивачу листи повідомлення вих №1-16/вх138171-16 та №1-16/вх.138171-16 від 28.10.2016 для усунення виявлених недоліків, а тому відповідачем не доведено, що ним правомірно, в межах норм законодавства, прийнято оскаржуване рішення про припинення провадження за заявою про прийняття особи до громадянства України.

Суд звертає увагу відповідача, що у разі встановлення невідповідності документів заявника вимог законодавства України, останній повідомляє про це особу надає час для усунення недоліків у відповідності до «Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215. У разі отримання повідомлення про усунення недоліків та невиконання вказаних вимог в двомісячний термін, посадова особа міграційної служби має право прийняти відповідне рішення про припинення провадження за заявою.

З огляду на вище викладене, суд дійшов висновку про задоволення вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 29.12.2016 про припинення провадження за заявою від 01.10.2016 про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство», як особа, яка перебуває у шлюбі із громадянкою України терміном понад 2 роки.

У зв`язку з цим, вимога позивача про зобов`язання відповідача повторно розглянути його заяву про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство», як особа, яка перебуває у шлюбі із громадянкою України терміном понад 2 роки також підлягає задоволенню, як похідна від попередньої.

Також, суд зазначає, що вимога позивача про зобов`язання відповідача прийняти рішення про встановлення або оформлення ОСОБА_1 до громадянства України не підлягає задоволенню, оскільки такі дії є втручанням суду у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень та є наслідком прийняття відповідачем відповідного рішення за результатами повторного розгляду заяви позивача від 29.12.2016 з урахуванням висновків суду.

Зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 19, 77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправними рішення Головного управління державної міграційної служби України в м. Києві (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, код ЄДРПОУ 37768863) від 29.12.2016 про припинення провадження за заявою ОСОБА_1 ;

Зобов`язати Головне управління державної міграційної служби України в м. Києві (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, код ЄДРПОУ 37768863) поновити провадження за заявою ОСОБА_1 про оформлення належності особи до громадянства України вхідний № 05/33 від 01.10.2016, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління державної міграційної служби України в м. Києві (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, код ЄДРПОУ 37768863) понесені витрати зі сплаті судового збору в розмірі 352 (триста п`ятдесят дві) грн. 40 коп

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.С. Мазур