Рішення № 87074561, 25.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
640/19948/18
Номер документу
87074561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 листопада 2019 року № 640/19948/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Новаковська І.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Водоканал-Сервіс" до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

за участю представників:

позивача - адвокат Стрілець О.А.;

відповідача - Полякова С.Б.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Водоканал-Сервіс" звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.09.2018 №00011101402.

Ухвалами суду: від 03.12.2019 - відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, встановлено строки для подання заяв по суті; від 04.03.2019 - закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. У судовому розгляді справи оголошувалась перерва для подання додаткових пояснень.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що згідно з договором доручення від 01.06.2015 №590/08/14-15 за виконання доручень від імені ПАТ "АК "Київводоканал" ТОВ "Водоканал-Сервіс" отримує винагороду, з суми якої товариство сплачує податки відповідно до діючого законодавства України, водночас ТОВ "Водоканал-Сервіс" не здійснювалися операції з надання послуг споживачам з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення холодної та гарячої води. Представник наголосила, що ТОВ "Водоканал-Сервіс" не надавав послуг з централізованого опалення від імені ПАТ "АК "Київводоканал" на підставі договору доручення від 01.06.2015 №590/08/14-15, в товариства відсутня відповідна ліцензія для надання таких послуг, первинні документи підтверджують лише виконання договору доручення.

Під час судового розгляду справи представник позивача позов підтримав,

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позову відмовити, посилаючись на заперечення, викладені відзиві. Представник пояснила, що ТОВ "Водоканал-Сервіс" має визначити розмір податкових зобов`язань з надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення за касовим методом.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд установив.

Як убачається з акту від 21.08.2018 №569/26-15-14-02-05/37880620 на підставі направлень від 25.07.2018 №1208/26-15-14-02-05, від 25.07.2018 №1392/26-15-42-08, від 25.07.2018 №4495/26-15-14-09, виданих Головним управлінням ДФС у м. Києві та на підставі плану-графіка проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на 2018 рік, наказу Головного управління ДФС у м. Києві від 05.07.2018 №10774, проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ "Водоканал-Сервіс" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, валютного законодавства за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період 05.09.2015 по 31.03.2018.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві складено акт від 21.08.2018 №569/26-15-14-02-05/37880620, в якому зафіксовано порушення ТОВ "Водоканал-Сервіс" пункту 187.10 статті 187 пункту 189.4 статті 189 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), підприємством занижено податкове зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 1.815.916 грн.

Платником податків подано заперечення від 27.08.2018 на акт перевірки від 21.08.2018 №569/26-15-14-02-05/37880620.

Листом від 05.09.2018 №58356/10/26-15-14-02-05 Головним управлінням ДФС у м. Києві залишено без змін висновки акта від 21.08.2018 №569/26-15-14-02-05/37880620.

На підставі акта перевірки від 21.08.2018 №569/26-15-14-02-05/37880620 Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.09.2018 №00011101402, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 2.269.895,00 грн., а саме за податковим зобов`язанням 1.815.916,00 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 453.979,00 грн.

Позивачем подано скаргу від 11.09.2018 до Державної фіскальної служби України на податкове повідомлення-рішення від 07.09.2018 №00011101402.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 31.10.2018 №35442/6/99-99-11-01-01-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 07.09.2018 №00011101402, а скаргу без задоволення.

Вважаючи протиправним вказане податкове-повідомлення рішення, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями, чинними на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.

Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов`язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

Для цілей цього пункту послугами, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, вважаються послуги з технічного обслуговування ліфтів та диспетчерських систем, систем протипожежної автоматики та димовидалення, побутових електроплит, обслуговування димовентиляційних каналів, внутрішньобудинкових систем водо- і теплопостачання, водовідведення та зливової каналізації, вивезення та утилізації твердого побутового та грубого сміття, прибирання будинкової та прибудинкової території, а також інші послуги, які надаються ЖЕКами зазначеним у цьому пункті покупцям за їх рахунок.

Пунктом 189.4 статті 189 ПК України встановлено, що базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.

Дата збільшення податкових зобов`язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 цього Кодексу.

Зазначений порядок дати виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту застосовується також на операції з примусового продажу арештованого майна органами юстиції.

Як убачається з акту перевірки від 21.08.2018 №569/26-15-14-02-05/37880620, відповідачем зазначено, що згідно підпункту 1.1.1. пункту 1.1. договору від 01.06.2015 №590/08/14-15 ПАТ "АК "Київводоканал" доручає ТОВ "Водоканал-Сервіс" укладати із споживачами договори на послуги централізованого постачання холодної води, водовідведення холодної та гарячої води (комунальні послуги) від мені ПАТ "АК "Київводоканал", доручення від 01.06.2015 №590/08/14-15 не містить положення щодо доручення ТОВ "Водоканал-Сервіс" надавати споживачеві послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, а лише уповноважує ТОВ "Водоканал-Сервіс" укладати із споживачами договори від імені довірителя. Однак ТОВ "Водоканал-Сервіс" безпосередньо укладає прямі договори із споживачами, предметом вищезазначеного договору є обов`язок надання ТОВ "Водоканал-Сервіс" послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Таким чином ТОВ "Водоканал-Сервіс" має визначати розмір податкових зобов`язань з наданих послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення за касовим методом.

До позову додано договір доручення від 01.06.2015 №590/08/14-15, укладений між ТОВ "Водоканал-Сервіс" (повірений) та ПАТ "АК "Київводоканал" (довіритель) відповідно до пункту 1.1. якого довіритель доручає, а повірений зобов`язується протягом строку дії договору за винагороду, від імені, в інтересах, під контролем та за рахунок довірителя вчиняти дії визначені договором.

Згідно з договором довіритель доручив вчиняти повіреному згідно даного договору такі дії:

1.1.1. укладання з споживачами (власниками квартир та квартиронаймачами) договорів на послуги централізованого постачання холодної води, водовідведення холодної та гарячої води (далі - комунальні послуги) від імені довірителя відповідно до вимог чинного законодавства України.

Зразок договору розробляється довірителем на підставі типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630, публікується на офіційному веб-сайті довірителя та/або у друкованих джерелах інформації;

1.1.2. проведення первинної перевірки наявності та стану квартирних засобів обліку холодної води, здійснення їх опломбування;

1.1.3. ведення особових рахунків споживачів, що являє собою отримання, обробку, збереження та відображення в електронному вигляді інформації про кількість спожитих послуг та розрахунки споживачів за надані довірителем послуги;

1.1.4. обробка та розщеплення платежів споживачів за комунальні послуги, що надані довірителем, в тому числі з урахуванням субсидій та пільг, які надійдуть на рахунок повіреного у період дії договору;

1.1.5. розщеплення платежів, які надходять від споживачів, здійснюється повіреним згідно дислокації об`єктів водоспоживання, яка додається до договору у формі додатку №1 до даного договору, яка містить інформацію щодо баз даних споживачів, їх особових рахунків, об`ємів споживання комунальних послуг, а також інші дані, необхідні для виконання повіреним умов даного договору;

1.1.6. Проведення планових та позапланових перевірок показників квартирних засобів обліку холодної води, реєстрація первинного встановлення квартирних засобів обліку;

1.1.7. планування та проведення перевірки квартирних засобів обліку споживання води у споживачів, у тому числі їх монтаж, демонтаж та транспортування;

1.1.8. ведення претензійно-позовної роботи з боржниками, вживання заходів досудового врегулювання спорів;

1.1.9. представництво інтересів довірителя у судах загальної юрисдикції всіх інстанцій, а також Відділах державної виконавчої служби районного управління юстиції м. Києва щодо стягнення в примусовому порядку заборгованості за комунальні послуги;

1.1.10. здійснення споживачам перерахунку вартості послуг у разі перерв у водопостачанні холодної та гарячої води або неналежної якості послуг, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 №151;

1.1.11. в разі необхідності для вчинення повіреним дій, передбачених даним договором, довіритель може видати повіреному відповідну довіреність.

На думку суду, зміст договору підтверджує доводи представника позивача про відсутність між ТОВ "Водоканал-Сервіс" та ПАТ "АК "Київводоканал" договірних відносин з централізованого водопостачання холодної води та водовідведення холодної та гарячої води.

Відповідно до копії ліцензії від 04.07.2014 серія АЕ №287724 ТОВ "Водоканал-Сервіс" має право на постачання теплової енергії та, як зазначено представником позивача, безпосередньо надає послуги з централізованого опалення споживачам.

Як убачається з копії договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 09.11.2015 ТОВ "Водоканал-Сервіс" (виконавець) зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором (пункт 1.1.). Виконавець є теплопостачальною організацією (ліцензія АЕ №287724 видана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг 26.07.2014) (пункт 1.2.). Послуги централізованого постачання холодної води, водовідведення холодної і гарячої води виконавець надає від імені ПАТ "АК "Київводоканал" (договір доручення від 01.06.2015 №590/08/14) (пункт 1.3.).

Згідно з умовами договору доручення від 01.06.2015 №590/08/14-15 акумулювання платежів споживачів за комунальні послуги, надані довірителем з 01.06.2015 здійснюється за рахунок повіреного (підпункт 2.1.1. пункту 2.1 договору). Кошти, які отримані від споживачів, як оплата за комунальні послуги, що надані довірителем, та які акумулюються на рахунку повіреного, не можуть бути використані на інші цілі, крім розрахунків між сторонами за цим договором (підпункт 2.1.2. пункту 2.1 договору).

На підтвердження зазначених обставин позивачем надано довідки про розщеплення платежів від населення згідно з договором доручення за надані послуги з водопостачання холодної води та водовідведення холодної і гарячої води за період з жовтня 2015 року по березень 2018 року та копі платіжних доручень за вказаний період часу про перерахування відповідних платежів на рахунок ПАТ "АК "Київводоканал" з призначенням платежу: платежі населення за послуги водопостачання та водовідведення.

Також позивачем надано копії акту надання послуг від 30.11.2017 №5 на суму 215.658,46 грн. (винагорода за договором доручення), податкової накладної від 30.11.2017 №166, квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.12.2017, виписку по рахунку № НОМЕР_1 за період з 31.01.2018.

Як уже зазначалось, за висновок контролюючого органу платником податків занижено суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 1815916,00 грн. Представник позивача пояснила, що вказана сума розрахована з платежів споживачів за отримані послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення холодної і гарячої води, які надавались ПАТ "АК Київводоканал".

На думку суду, відповідачем не спростовано наведених доказів, позаяк під час перевірки не було встановлено обліковування вказаних коштів ТОВ "Водоканал-Сервіс" в бухгалтерському чи податковому обліках, що давало підстави дійти висновку про здійснення платником податків господарських операцій з централізованого постачання холодної води, водовідведення холодної і гарячої води. Та обставина, що отримані від споживачів кошти надходили на рахунки позивача не є достатньою підставою для висновку про здійснення ТОВ "Водоканал-Сервіс" відповідних господарських операцій, оскільки після розщеплення кошти перераховувались згідно з договором доручення на рахунки ПАТ "АК Київводоканал" (обставина відповідачем не заперечувалась).

Враховуючи викладене, висновки відповідача, щодо необхідності визначення ТОВ "Водоканал-Сервіс" податкових зобов`язань з надання послуг постачання холодної та гарячої води і водовідведення є помилковими, відповідно податкове повідомлення-рішення від 07.09.2018 №00011101402 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 34.048,43 грн. (платіжне доручення від 27.11.2018 №4216). Оскільки, позов задоволено повністю, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 34.048.43 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Головного управління ДФС у місті Києві.

Керуючись статтею 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 07 вересня 2018 року №00011101402.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Водоканал-Сервіс" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 34.048,43 грн. (тридцять чотири тисячі сорок вісім гривень 43 копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Водоканал-Сервіс" (ідентифікаційний код 37880620, місцезнаходження: 02232, місто Київ, проспект Володимира Маяковського, будинок 68, офіс 233).

Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39439980, місцезнаходження 04655, місто Київ, вулиця Шолуденко, 33/19).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. З дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Пунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIIІ передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складено 20 січня 2020 року.

Суддя В.А. Донець