
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2635/19
14 січня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника відповідача та третьої особи: Дядишин Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 з позовом до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
- Визнати протиправною відмову Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_2 паспорт громадянина України, у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
- Зобов`язати Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII.
Позивач в судове засідання не з`явилася, проте подала клопотання про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти даного позову заперечила та пояснила, що позивачка із дочкою звернулися до Кременецького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - Відповідач) із заявою від 04.10.2019 р. (вх. № КО-46/6/6119-19 від 04.10.2019р.) щодо оформлення і видачі дитині паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою верховної ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII.
Відповідач листом від 01.11.2019р. вих. № КО-46/6/6119-19/6119/14883-19 відмовив у видачі такого паспорта, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 №302 (набрала чинність з 07.06.2019) до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, якою передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591.
Також в даному листі повідомлено заявникам, що для оформлення паспорта зразка 1994 року ОСОБА_2 необхідно особисто звернутися до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області та подати зазначені в листі документи.
Отже, Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області -01.11.2019 за результатами розгляду заяви, було надано відповідь у формі роз`яснення положень законодавства щодо порушених у заяві питань, а саме: про оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки та зазначено перелік документів, які особа має особисто подати до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області.
Проте ОСОБА_2 із документами, визначеними Тимчасовим порядком для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки до відповідача по справі не заверталася. Долучені до заяви копії документів, не є тими документами на підставі, яких можна оформити та видати паспорт громадянина України.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:
ОСОБА_1 , є матір`ю неповнолітньої дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до ч. 1 ст. 242 Цивільного кодексу України є його законним представником. Згідно ч. 1 ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб захищають у суді їх законні представники - батьки.
Позивач із дочкою звернулися до Кременецького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - Відповідач) із заявою від 04.10.2019 р. (вх. № КО-46/6/6119-19 від 04.10.2019р.) щодо оформлення і видачі дитині паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою верховної ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII.
Відповідач листом від 01.11.2019р. вих. № КО-46/6/6119-19/6119/14883-19 відмовив у видачі такого паспорта, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 №302 (набрала чинність з 07.06.2019) до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, якою передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591.
Обґрунтовуючи свою позицію, позивач наголошує, що примушування до обробки персональних і конфіденційних даних її дочки ОСОБА_2 з метою оформлення паспорта громадянина України у формі картки є неправомірним втручанням в її особисте життя з боку держави та порушенням вимог ст. 8 Закону України від 01 червня 2010 року № 2297-VI «Про захист персональних даних» (далі - Закон № 2297-VI) та посилаються на Положення про паспорт № 2503-XII, яким затверджено зразок бланка паспорта громадянина України у формі книжечки, та який на сьогодні є чинним.
Також позивачка посилається на постанову Великої Палати Верховного суду від 19 вересня 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/2/18.
У своїх висновках Велика Палата Верховного суду у зразковій справі № Пз/9901/2/18 зазначає те, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення № 2503-XII (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було «встановлене законом») не було «необхідним у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім`я, що становить порушення ст. 8 Конвенції.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що перелік підстав, які становлять легітимну мету обмежень прав і свобод особи, є вичерпним. Свобода розсуду держав щодо встановлення обмежень є вузькою. Проте, слід оцінити, чи передбачене законом таке обмеження, чи відповідає обмеження «нагальній суспільній потребі», тобто чи є воно необхідним у демократичному суспільстві і чи відповідає воно легітимній меті (див., наприклад, рішення ЄСПЛ у справі «Svyato-Mykhaylivska Parafiya v. Ukraine» від 14 червня 2007 року). Установленість обмежень законом передбачає чіткість і доступність закону, що встановлює такі обмеження. Кожна людина повинна мати відповідне уявлення про норми, які можуть бути застосовані щодо її відповідного права. Вимога чіткого закону, який передбачає обмеження права, має ту саму мету - кожна людина повинна мати можливість передбачити наслідки своєї поведінки. Рівень чіткості, який вимагається від національного законодавства, яке в будь-якому разі не може передбачати усі можливі випадки, багато в чому залежить від змісту відповідного акта, сфери, яку він регулює, чисельність й статусу тих, кому він адресований (див. рішення ЄСПЛ у справі «GropperaAG and Others v. Switzerland» від 28 березня 1990 року).
Тобто, будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак у даному випадку таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи листом від 01.11.2019 за № КО-46/6/6119-19/6119/14883-19 Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області проінформовано ОСОБА_2 про те, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 здійснюється відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456, яким затверджено Тимчасовий порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 (далі - Тимчасовий порядок). Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 21.06.2019.
Також заявникам роз`яснено, що особі, яка досягла 16-річного віку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто; особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною,- на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).
Для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) відповідно до вимог Розділу III Тимчасового порядку подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України) а у разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Окрім того повідомлено, що для оформлення паспорта зразка 1994 року ОСОБА_2 необхідно особисто звернутися до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області та подати зазначені вище документи.
Варто зауважити, що ОСОБА_2 із документами, визначеними Тимчасовим порядком для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки до відповідача по справі не заверталася. Долучені до заяви копії документів, не є тими документами на підставі, яких можна оформити та видати паспорт громадянина України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, територіальні органи/підрозділи УДМС України. в Тернопільській, області як суб`єкти владних повноважень при виконанні своїх офіційних повноважень не можуть діяти всупереч вимогам закону.
Судом встановлено, що у Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області підстав для оформлення паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою, Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, ОСОБА_2 не було, оскільки вона не надала необхідних документів які передбачені чинним законодавством і які зазначені в листі від 01.11.2019р. вих. № КО-46/6/6119-19/6119/14883-19 та до відповідача із даними документами не зверталася, а подала лише звернення.
Таким чином враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області під час розгляду заяви ОСОБА_2 відповідали вимогам чинного законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 17 січня 2020 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.