Рішення № 87073026, 14.01.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2020
Номер справи
480/4322/19
Номер документу
87073026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2020 р. Справа № 480/4322/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

представника відповідача - Майорової Л.П.,

представника відповідача - Харчишина О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4322/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" (далі по тексту -ТОВ «СМНВО) з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Офісу великих платників податків ДФС від 28 серпня 2019 року №0000345010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахованої пені у розмірі 7770,58 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що рішенням №0000345010 від 28.08.2019 до ТОВ «СМНВО» застосовано штраф у розмірі 62865,04 грн. за період з 21.03.2019 до 05.08.2019 та нарахована пеня у розмірі 35851,29 грн.

З розрахунку №24 від 28.08.2019 р., доданого до рішення вбачається, що штраф та пеня нараховані на суму єдиного внеску за лютий 2019 р. у розмірі 314325,19 грн. по граничному строку сплати 20.03.2019 р., що визначена платником у звіті від 19.03.2019, реєстраційний номер документу 9049848431. При цьому, пеня у розмірі 35851,29 грн. нарахована за період з 05.07.2019 по 05.08.2019.

Прийняттю рішення передувало вручення позивачу вимоги про сплату боргу (недоїмки) за лютий 2019 року.

Так, 16.04.2019 на адресу позивача Харківським управлінням ОВПП ДФС була надіслана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 09.04.2019 №Ю-478-50 на суму боргу у розмірі 848273,75 грн., у якій зазначено, що станом на 31.03.2019 заборгованість зі сплати єдиного внеску ТОВ «СМНВО» складає 848273,75 грн.

До вказаної суми недоїмки увійшло нарахування єдиного внеску за лютий 2019 року у розмірі 314325,19 грн. по граничному строку сплати 20.03.2019, що визначена платником у звіті від 19.03.2019, реєстраційний номер документу 9049848431, за січень 2019 року у розмірі 362 327,56 грн. та частково грудень 2018 року у розмірі 207621 грн.

Вимога була оскаржена позивачем в адміністративному та судовому порядку.

Так, 12.07.2019 ТОВ «СМНВО» звернулося до Офісу великих платників ДФС в особі Харківського управління ОВПП ДФС з позовною заявою про скасування вимоги Харківського управління ОВПП ДФС про сплату боргу (недоїмки) від 09.04.2019 №Ю-478-50 в частині наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 71149,90 грн.

Відповідно до ухвали Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №480/2592/19 за позовом ТОВ «СМНВО» до Офісу великих платників ДФС в особі Харківського управління ОВПП ДФС про скасування вимоги в частині.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 по справі №480/2592/19, яка не набрала законної сили, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ТОВ «СМНВО» до Офісу великих платників ДФС в особі Харківського управління ОВПП ДФС про скасування вимоги в частині. Отже, в період з 12.07.2019 по 05.08.2019 тривало адміністративне оскарження вимоги Харківського управлінням ОВПП ДФС про сплату боргу (недоїмки) від 09.04.2019 №Ю-478-50.

Позивач зазначає, що ч.13 ст.25 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

Натомість, з рішення вбачається, що нарахування пені здійснено відповідачем, в тому числі, й за період, по якому підприємство здійснювало оскарження вимоги про сплату недоїмки від 09.04.2019 №Ю-478-50, а саме за період з 15.07.2019 по 05.08.2019.

У розрахунку №24 від 28.08.2019 до рішення зазначено, що за період з 05.07.2019 р. по 05.08.2019 р. ТОВ «СМНВО» нарахована пеня у розмірі 35851,29 грн., в тому числі, за період з 15 липня 2019 року по 05 серпня 2019 року нараховано 7770,58грн.

Судове оскарження вимоги тривало з 12.07.2019 по 05.08.2019.

Враховуючи вищевикладене, позивач зазначає, що контролюючим органом протиправно нараховано пеню за період з 15 липня 2019 року по 05 серпня 2019 року у загальному розмірі 7770,58 грн.

З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 20.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, а також задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, надіслав на адресу суду відзив, у якому зазначив, що суми єдиного внеску, що були визначені ТОВ «СМНВО» у звіті від 19.03.2019 № 9049848431 за лютий 2019 р. та увійшли до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.04.2019 р. № Ю-478-50, на яку посилається позивач, не були предметом її оскарження. Позивач оскаржував правомірність включення до вимоги фінансових санкцій, застосованих до позивача рішенням Харківського управління ОВПП ДФС № 0000015010 від 03.01.2019. Відповідач зазначає, що спірна пеня нарахована на підставі звіту з ЄСВ за лютий 2019 р. від 19.03.2019 № 9049848431, а відтак не може бути вилучена з ІКП через оскарження вимоги.

У зв`язку з викладеним, відповідач зазначає про необґрунтованість позовних вимог.

У судове засідання 14.01.2020 позивач явку свого представника не забезпечив, у той же час представник позивача надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі та просив задовольнити позовні вимоги.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали в повному обсязі та просили відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши доводи представників відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Офісу великих платників податків ДФС від 28.08.2019 № 0000345010 до підприємства ТОВ «СМНВО» була застосована штрафна санкція у розмірі 62865,04 грн. та нарахована пеня у сумі 35851,29 грн. за порушення абзацу першого частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), а саме: несвоєчасну сплату ЄСВ за лютий 2019 р. у сумі 314325,19 грн. терміном сплати 20.03.2019 (фактично сплачено з 05.07.2019 по 05.08.2019).

Суд, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, своє рішення обґрунтовує наступним.

Відповідачем за даними інтегрованої картки платника податків по коду бюджетної класифікації 71010000 було встановлено, що ТОВ «СМНВО» несвоєчасно сплатило єдиний внесок за лютий 2019 р. у сумі 314325,19 грн. терміном сплати 20.03.2019 р. (фактично сплачено з 05.07.2019 по 05.08.2019).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно до п.1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464, днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464).

У позовній заяві платник ТОВ «СМНВО» не погоджується з нарахуванням пені (частково) у сумі 7770,58 грн., посилаючись на те, що така пеня нарахована за період, у якому підприємство здійснювало оскарження вимоги про сплату недоїмки від 09.04.2019 № Ю-478-50, яка містила заборгованість із сплати єдиного внеску, зокрема, й за лютий 2019 р.

Згідно пункту 6 частини першої статті 1 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (ч. 2 ст. 25 Закону № 2464).

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч. 3 ст. 25 Закону № 2464).

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч. 4 ст. 25 Закону № 2464).

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею (абзац четвертий ч. 4 ст. 25 Закону № 24640).

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку (абзац п`ятий ч. 4 ст. 25 Закону № 2464).

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 закону № 2464).

Відповідного п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч. 13 ст. 25 Закону № 2464, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція № 449), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, а також нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

Пунктом 2 розділу VI Інструкції № 449 передбачено, що:

у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції;

у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу /недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції № 449, органи доходів і зборів надсилають вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів (п. 4 р. VI Інструкції № 449).

У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.

Процедуру подання та розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - вимога) та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами десятою, одинадцятою ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», визначає Порядок розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2015 № 1124 (далі - Порядок № 1124).

Відповідно до п. 1 р. II Порядку № 1124, у разі якщо скаржник вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму недоїмки або прийняв рішення про накладення штрафу та нарахування пені, що суперечить законодавству про загальнообов`язкове державне соціальне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, він має право оскаржити таке рішення у відповідному головному управлінні ДФС в області, місті Києві.

Згідно п. 4 р. 1 Порядку № 1124, до документів, які свідчать про неправильність визначення суми недоїмки або прийняття рішення про накладення штрафу та нарахування пені, належать:

акт перевірки платника єдиного внеску;

вимога;

рішення про нарахування пені та накладення штрафу;

інші документи (розрахунки), на підставі яких визначено суму єдиного внеску, що належить до сплати, або застосовано штраф, нараховано пеню;

зауваження та пояснення, якщо вони були подані платником єдиного внеску під час перевірки та прийняття рішення;

висновки контролюючого органу щодо поданих зауважень і пояснень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) не підлягає адміністративному оскарженню в частині сум недоїмки, які виникли на підставі поданих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску.

Суми єдиного внеску, що були визначені ТОВ «СМНВО» у звіті від 19.03.2019 № 9049848431 за лютий 2019 року та увійшли до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.04.2019 № Ю-478-50, на яку посилається позивач, не були предметом її оскарження. Позивач оскаржував правомірність включення до вимоги фінансових санкцій, застосованих до позивача рішенням Харківського управління ОВПП ДФС № 0000015010 від 03.01.2019 Крім того, в ході розгляду справи, судом було встановлено, що вказана сума правомірно була включена до вимоги, адже набула статусу узгодженого зобов`язання станом на 31.03.2019.

Відповідно до п 5 р. VI Інструкції № 449, протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов`язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документи, які є підставою для нарахування пені:

документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням);

вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком;

рішення суду.

Документом, який є підставою для нарахування спірної пені, є звіт платника ТОВ «СМНВО» від 19.03.2019 № 9049848431 щодо нарахування єдиного внеску за лютий 2019 року, а не вимога про сплату боргу (недоїмки) від 09.04.2019 № Ю-478-50.

Про це свідчить доданий до рішення № 0000175010 розрахунок штрафних санкцій та пені № 24 від 28.08.2019. Сума заборгованості не є такою, що розрахована контролюючим органом, а проведена (нарахована) до інтегрованої картки платника на підставі звіту позивача.

Обов`язок сплатити задекларовані суми єдиного внеску за лютий 2019 року виник у ТОВ «СМНВО» ще 20.03.2019 (по терміну, визначеному для сплати законодавчо), а не у 10-ти денний термін після отримання вимоги, та з 21.03.2019 розпочалося нарахування штрафної санкції та пені.

Строк сплати єдиного внеску за лютий 2019 року припадав на 20.03.2019. Тому, нарахування штрафних санкцій та пені розпочалося з 21.03.2019 та закінчилося 05.08.2019 включно (у день повного погашення боргу).

Також суд зазначає, що пеня нарахована на суму єдиного внеску, який був проведений до ІКП на підставі звіту з ЄСВ за лютий 2019 року від 19.03.2019 № 9049848431.

За період оскарження вимоги від 09.04.2019 № Ю-478-50 (з 15.07.2017 по 05.08.2019) обов`язок сплатити підприємством самостійно задекларовану суму єдиного внеску 314325,19 грн. не припинявся. Для припинення нарахування пені необхідно оскаржити документ, на підставі якого вона нарахована (сума недоїмки буде вилучена з ІКП, що припинить нарахування пені на період оскарження). Спірна пеня нарахована на підставі звіту з ЄСВ за лютий 2019 року від 19.03.2019 № 9049848431, а відтак не може бути вилучена з ІКП через оскарження вимоги. Тим більше, вимога про сплату боргу (недоїмки) не підлягає адміністративному оскарженню в частині сум недоїмки, які виникли на підставі поданих звітів щодо сум самостійно визначеного та нарахованого єдиного внеску.

Таким чином, відсутні підстави для скасування пені у сумі 7770,58 грн., а як наслідок і для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.139 КАС України, вимоги позивача щодо стягнення на його користь судових витрат не підлягають задоволенню, оскільки судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 20 січня 2020 року.

Суддя С.М. Глазько