
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2020 р. Справа № 400/3528/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправним та скасування рішення від 15.08.2019 р. № 256/03.19-р.; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ст. 56 та ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.08.2019 року № 256/03.19-р;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі копій Відомостей про нарахування заробітної плати на роботах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, починаючи з 01.08.2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років з дня призначення пенсії, тобто з 18.03.2014 року, та виплачувати перерахований розмір пенсії в подальшому.
Ухвалою від 25.10.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що після звернення до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (далі - Центральне ОУПФУ) дізнався, що пенсія йому призначена не із заробітку перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також, що йому не проводиться виплата за понаднормовий стаж. В подальшому позивач звернувся до Центрального ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон України № 796). За результатами розгляду заяви позивача у призначенні відповідної пенсії йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю довідки про заробітну плату відповідно зразка. Позивач не погоджується із вказаним та наголошує на тому, що оскільки він є ліквідатором аварії на ЧАЕС 3 категорії, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України № 796.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що оскільки позивачем виявлено бажання перерахувати пенсію із заробітної плати, отриманої до 30.06.2000 року, то на виконання вимог Порядку № 22-1 він повинен був надати довідку про заробітну плату встановленого зразка. Але до заяви необхідної довідки надано не було. Крім того, для перерахунку пенсії позивача із збільшенням її на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений Законом України № 796 стаж, відсутні правові підстави, оскільки пенсію позивачу призначено із зниженням віку та доплатою відповідно до Закону України № 796, а саме: страховий стаж позивача становить 29 років попри визначені законодавством 35 років.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 27.10.2017 року, перебуває на обліку в Центральному ОУПФУ та отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України № 796.
08.08.2019 року позивач звернувся до Центрального ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до ст.ст. 56 та 57 Закону України № 796, до якої додав наступні документи: трудову книжку, довідку відділу інформації та використання документів ліквідованих установ (трудовий архів) Миколаївської міської ради від 28.05.2019 року № С-611/24.03-01 про відсутність на зберіганні документів з особового складу по АТП 14827; довідку, видану філією комунального підприємства «Київпастранс» «Автобусний парк № 8» від 27.06.2019 року № 161 про періоди роботи в зоні ЧАЕС; копії наказів про тимчасове прийняття на роботі водіїв для організації робіт по забезпеченню перевезень експлуатаційників ЧАЕС № 158-ОК від 17.11.1988 року, № 162 від 18.10.1989 року, № 27 від 15.12.1990 року, № 113/ОК від 15.08.1990 року; відомості про нарахування заробітної плати за листопад - грудень 1988 року, жовтень - листопад 1989 року, лютий - березень та серпень - вересень 1990 року.
Рішенням ГУ ПФУ про відмову в перерахунку пенсії від 15.08.2019 року № 256/03.19-р позивачу відмовлено в перерахунку пенсії в зв`язку з відсутністю довідки про заробітну плату встановленого зразку із зазначенням сум заробітку, отриманих за виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Законом України № 796 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон України № 1058) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, вказаною нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України № 1058 або спеціальним Законом України № 796.
Статтею 56 Закону України № 796 передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Так, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України № 796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 57 Закону України № 796 в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України № 1058.
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058, за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У зв`язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону України № 796.
Вищезазначена правова позиція збігається з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду України від 10.06.2008 року № 08/166, 21-1748во07, від 15.11.2016 року № 607/4338/14-а, 21-5452а15, постанові Верховного суду від 24.07.2018 року №565/1060/17.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Законодавством чітко визначена процедура збільшення пенсії громадян віднесених до категорій 1, 2, 3, 4 Закону України № 796.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення, а відмова ГУ ПФУ в перерахунку пенсії позивача, викладена у рішенні від 15.08.2019 року № 256/03-19-р, є протиправною.
Разом з тим, вимога позивача про зобов`язання відповідача виплачувати перерахований розмір пенсії в подальшому задоволенню не підлягає, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.
Щодо перерахунку пенсії з 01.08.2019 року, суд зазначає, наступне:
Відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України № 1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ із відповідною заявою 08.08.2019 року. Отже, позовні вимоги в даній частині також підлягають задоволенню.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити частково.
2. Визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії від 15.08.2019 року № 256/03.19-р.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі копій Відомостей про нарахування заробітної плати на роботах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, починаючи з 01.08.2019 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років з дня призначення пенсії, тобто з 18.03.2014 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21.01.2020 року.
Суддя О.В. Малих