
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3013/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0057645106 від 31.07.2019 Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яким його зобов`язано сплатити штраф у сумі 1467,90 гривень.
В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що оскаржуване рішення про накладення штрафу за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України. У відповідача немає жодної з підстав для прийняття оскаржуваного рішення.
Так, позивачем після отримання 30.06.2017 податкового повідомлення-рішення №3953822-1306 про сплату орендної плати з фізичних осіб на суму 3 955,69 грн., сплачено зазначену суму 23.08.2017.
11.07.2019 позивач дознався, що вказану суму, в зв`язку із зазначенням неправильного призначення платежу, було зараховано на рахунок "земельний податок", замість "оренда плата" з фізичних осіб.
24.07.2019 звернувся із заявою до контролюючого органу про помилкове зарахування суми і перерахування її на правильний рахунок. Однак, 14.08.2019 ним отримано оскаржуване рішення, згідно якого застосовано штраф за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з "орендної плати з фізичних осіб".
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки вважає, що оскаржуване рішення прийняте в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, а відтак заявлений позов, на думку представника відповідача, задоволенню не підлягає в повному обсязі (а.с.33-34).
Так, у відзиві зазначено, що в ході камеральної перевірки встановлено факт сплати податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб, з порушенням встановленого строку.
Крім того у відзиві зазначено, що 17.07.2019 року від ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) отримано заяву вх. № 2020/ДЗН від 17.07.2019 року на перерахування помилково сплачених коштів, а саме: з земельного податку з фізичних осіб в сумі 3955,69 грн. (квитанція від 23.08.2017 року) перерахувати на рахунок орендної плати з фізичних осіб (код платежу 1 8010900).
Представником позивача подано відповідь на відзив в якій вказано, що ним помилково було сплачено податкове зобов`язання не на той рахунок до місцевого бюджету Новоукраїнської міської ради, а тому бюджету не було спричинено жодної шкоди (а.с.51-52).
На виконання ухвали суду від 10.01.2020 про витребування доказів (а.с.55) представником відповідача надано копію акту камеральної перевірки від 31.07.2019 (а.с.59-60).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідачем, на підставі акту камеральної перевірки №004160/11-28-51-06/2279004498 від 31.07.2019 (а.с.59-60), статей 122/126 Податкового кодексу України за затримку на 332 325 календарних днів сплати/ за несплату (неперерахування) фізичною особою грошового зобов`язання в сумі 7 339, 5 грн., оскаржуваним рішенням зобов`язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 1 1467, 90 грн. (а.с.13, 50).
Згідно наданого представником відповідача витягу з електронної бази зі сплати позивачем орендної плати з фізичних осіб за 2017-2019 роки встановлено, що 06.10.2017 податковим повідомленням-рішенням №3953822-1306 нараховно позивачу податок на майно у сумі 3 955,69 грн., з терміном сплати до 06.10.2017 (а.с.42).
Позивачем 23.08.2017 сплачено 3 955,69 грн. до бюджету за призначенням 1 8010700, земельний податок з фізичних осіб (а.с.39).
Як зазначає у позовній заяві позивачем, вказану суму він сплатив в зв`язку з отриманням податкового повідомлення-рішення №3953822-1306.
Згідно наданого представником відповідача витягу з електронної бази зі сплати позивачем земельного податку з фізичних осіб за 2017 рік встановлено, що з 23.08.2017 у позивача виникла переплата за даним видом податку у розмірі 3 955,69 грн. (а.с.47).
17.07.2019 позивач звернувся до контролюючого органу із заявою про перерахунок помилково сплачених коштів за квитанцією від 23.08.2017 у розмірі 3 955,69 грн. на рахунок орендної плати (а.с.38).
24.07.2019 проведено перерахування коштів у розмірі 3 955,69 грн. з одного бюджетного рахунку на інший - орендна плата з фізичних осіб, код класифікації доходів бюджету 1 8010900 (а.с.44).
З досліджених судом витягів з електронної бази щодо сплати позивачем орендної плати з фізичних осіб за 2017-2019 роки, сплати позивачем земельного податку з фізичних осіб за 2017 рік (а.с.42-49) судом встановлено, що прострочення сплати за платежем оренда з фізичних осіб виникла в результаті помилки позивача, яким перераховано кошти на рахунок земельний податок з фізичних осіб.
Пунктом 36.1 Податкового кодексу України встановлено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (п. 36.3 Податкового кодексу України).
Підпунктом «е» п. 176.1 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до підпунктів 287.1 та 287.5 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Статтею 10 Податкового кодексу України визначено місцеві податки, до яких, зокрема, належить податок на майно, до якого, відповідно сит. 265 Податкового кодексу України, відноситься плата за землю.
Згідно з п. 10.5 ст. 10 Податкового кодексу України зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу.
Частиною 1 ст. 43 Бюджетного кодексу визначено, що при виконанні держбюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого в Нацбанку України.
Відповідно до частини п`ятої ст. 45 Бюджетного кодексу податки і збори та інші доходи держбюджету визнаються зарахованими до держбюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до розділу 1 Положення про єдиний казначейський рахунок, затверджене наказом державного казначейства України № 122 від 26.06.2002 (далі по тексту Положення №122), єдиний казначейський рахунок - це консолідований рахунок, відкритий Держказначейству України в Нацбанку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Нацбанку України.
Згідно з п. 2.1 розділу 2 Положення № 122 єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Держказначейства України та регламентується законодавством.
Таким чином, усі сплачені податки і збори (обов`язкові платежі), незалежно від того, до якого бюджету вони сплачені, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок, а зарахування на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.
Як установлено судом позивачем було сплачено податкове зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 3 955,69 грн. до місцевого бюджету. Платником податку хоча й помилково, але вчасно та в повному обсязі було перераховано податок до бюджету, тобто обов`язок платника податків щодо сплати податків було виконано вчасно. При цьому кошти до платника не повернулись.
Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове зазначення розрахункового рахунку або призначення платежу у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою підставою для висновку про несплату ним необхідної суми грошового зобов`язання у визначений строк та як наслідок - для застосування штрафних санкцій.
З огляду на викладене, оскаржуване рішення прийняте без урахування вимог, встановлених ч.2 ст. 2 КАС України, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 768,40 грн. (а.с.2) слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 43142606) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0057645106 від 31.07.2019 Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яким ОСОБА_1 зобов`язано сплатити штраф у сумі 1467,90 гривень
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун