
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про відмову у забезпеченні позову)
14 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/11455/19
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чернової Г.В.,
секретар судового засідання Климчук К.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Юревича І.В.,
третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про забезпечення позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області, третя особа: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ;
- зобов`язати Ушомирську сільську раду Коростенського району Житомирської області забезпечити виконання рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 699 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)» шляхом надання доступу представнику землевпорядної організації до земельної ділянки, яка віднесена до земель Ушомирської сільської ради, що розташована за огорожею, яка самовільно встановлена по лінії, що зображена на плані земельної ділянки від точки №5 (координати поворотних точок земельної ділянки X - 5 633 093,04; У - 3 232 560,74) до точки №6 (координати поворотних точок земельної ділянки X - 5 633 107,11; У - 3 232 548,01) та фактично використовується громадянами ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_3 .
- на підставі частини 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язати Ушомирську сільську раду Коростенського району Житомирської області (вул. Березюка, 15, с. Ушомир Коростенського району Житомирської області, ЄДРПОУ - 04348131) подати протягом п`ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
14.01.2020, представником ОСОБА_1 подано заяву про забезпечення позову, у якій просить вжити такі заходи забезпечення позову:
- зупинити дію рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ;
- зупинити дію рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 06 грудня 2019 року № 789 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва в межах с.Поліське» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі безоплатно у власність ОСОБА_3 земельної ділянки загальною площею 0,0172 га кадастровий номер 1822384401:03:006:0038 /01.05/ для індивідуального садівництва;
- зупинити дію рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 20 грудня 2019 року № 841 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва в межах с.Поліське» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі безоплатно у власність ОСОБА_4 земельної ділянки загальною площею 0,0161 га кадастровий номер 1822384401:03:006:0039 /01.05/ для індивідуального садівництва;
- заборонити Ушомирській сільській раді Коростенського району Житомирської області затверджувати землевпорядну документацію, яка розроблена та погоджена на підставі рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ;
- заборонити Ушомирській сільській раді Коростенського району Житомирської області приймати рішення щодо передачі земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на підставі землевпорядної документації, яка розроблена та погоджена відповідно до рішення Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для Індивідуального садівництва».
В обґрунтування заяви вказав, що після подання адміністративного позову відповідач своїм рішенням № 789 від 06 грудня 2019 року затвердив проект землеустрою та передав безоплатно у власність ОСОБА_3 земельну ділянку загальною площею 0,0172 га кадастровий номер 1822384401:03:006:0038 /01.05/ для індивідуального садівництва та рішенням № 841 від 20 грудня 2019 року затвердив проект землеустрою та передав безоплатно у власність ОСОБА_4 земельну ділянку загальною площею 0,0161 га кадастровий номер 1822384401:03:006:0039 /01.05/ для індивідуального садівництва. Це частина тієї земельної ділянки, яку відповідач відповідно до вимог абзацу 3 частини 6 статті 120 Земельного кодексу України зобов`язаний був передати у власність позивачці. Невжиття заходів забезпечення позову може унеможливити подальший розгляд адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення і про зобов`язання вчинити дії, який подано позивачем з метою захисту порушеного права на безоплатне отримання земельної ділянки.
В судовому засіданні позивач та його представник, третя особа ОСОБА_2 підтримали заявлене клопотання.
ОСОБА_3 заперечила проти забезпечення позову.
Суд, заслухавши думки учасників справи, дійшов наступного висновку.
Частиною 1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України надалі - КАС України) встановлено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
За правилами ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 ст.151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
За змістом приписів ч. 4, 5, 6 ст.154 КАС України, залежно від обставин справи, суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Пунктом 5 частини 3 статті 151 КАС України передбачено, що не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі.
Згідно із п.17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що законодавець встановив наступні підстави для постановляння ухвали про забезпечення позову у справі: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності. Забезпечення адміністративного позову можливе виключно за наявності вищевказаних обставин, які підлягають доведенню позивачем та встановленню судом у разі вжиття таких заходів.
Таким чином, ст.150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
В контексті наведеного, суд зазначає, що представником позивача не надано будь-яких доказів існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі і що невжиття судом заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду. Надання позивачу дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, на частину якої також надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою іншим особам, не означає позитивного рішення про надання земельної ділянки у власність позивачу та, відповідно, не свідчить про очевидність протиправності оскаржуваного рішення від 03 вересня 2019 року № 697 «Про надання дозволу на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва» в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 та рішень від 06 грудня 2019 року № 789, від 20 грудня 2019 року № 841, дію яких просить зупинити позивач.
Відтак, заявником не доведено наявності обставин, передбачених ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України, які є підставою для вжиття судом заходів забезпечення позову.
Керуючись статтями 150, 151, 156, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника позивача про забезпечення позову відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп.15.5 п.15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено 20.01.2020
Суддя Г.В. Чернова