
Справа № 295/3581/19
2/296/1704/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" грудня 2019 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді - Шалоти К.В.,
за участю секретаря судового засідання Сингаївської Т.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ліквідаційної комісії
УМВС України в Житомирській області Стасюк І.Я.,
розглянувши y відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
1.1. 06.03.2019 ОСОБА_2 (далі також позивач) звернувся до Корольовського районного суду міста Житомира з позовом до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (далі Відповідач-1, УМВС України в Житомирській області), виконавчого комітету Житомирської міської ради (далі Відповідач-2), в якому просив:
(1) визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо не направлення облікової справи позивача, як особи, яка перебувала на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень до Виконавчого комітету Житомирської міської ради;
(2) визнати протиправною відмову відповідача-1 направити облікову справу позивача, як особи, яка перебувала на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень до виконкому Житомирської міської ради;
(3) зобов`язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області направити облікову справу позивача, як особи, яка перебувала на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень до Виконавчого комітету Житомирської міської ради, відповідно до підпункту 1 пункту 31 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470, та
(4) зобов`язати виконкому Житомирської міської ради взяти позивача на квартирний облік відповідно до пп. 1 п. 31 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 №470 із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
1.2. Позов обґрунтовувався тим, що з серпня 1997 року по 06.11.2015 ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України та у зв`язку із відсутністю власного житла 04.05.2005 ОСОБА_2 на підставі поданої заяви протоколом №2 від 18.05.2005 спільного засідання адмінкомісії та профкому УМВС України у Житомирській області позивача прийнято на квартирний облік співробітників при управлінні МВС України у Житомирській області.
У зв"язку з початком ліквідаційної процедури УМВС України у Житомирській області на підставі протоколу №1 спільного засідання ліквідаційної комісії та профспілкового комітету УМВС України у Житомирській області квартирний облік при УМВС України в Житомирській області було ліквідовано та рішенням виконавчого комітету міської ради від 13.12.2007 № 940 УМВС України виключено з Переліку підприємств, установ, організацій міста Житомира, які здійснюють квартирний облік громадян за місцем їх роботи, що потребують поліпшення умов.
1.3. Посилаючись на те, що у порушення пп. 1 п. 31 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. № 470, УМВС України в Житомирській області не було надіслано облікову справу позивача до виконкому Житомирської міської ради, а видано позивачу особисто для самостійного звернення до виконкому міської ради, а також те, що у разі самостійного звернення позивача до виконкому Житомирської міської ради, останній, на його переконання, втратить попередній час (майже 14 років) перебування на квартирному обліку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
2.1. 12.03.2019 ухвалою Богунського районного суду м. Житомира позовну заяву ОСОБА_2 направлено за підсудністю до Корольовського районного суду м. Житомира.
2.2. 03.04.2019 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира (суддя Галасюк Р.А.) відкрито провадження у справі №295/3581/19 та призначено справу до розгляду.
2.3. 03.05.2019 представник виконкому Житомирської міської ради направив до суду відзив на позовну заяву, в якому посилаючись на те, що передача облікових справ квартирного обліку працівників УМВС України в Житомирській області без особистих звернень громадян та відповідних документів не вбачається можливим, просив відмовити в задоволенні позову.
2.4. 14.05.2019 представник ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області направив до суду відзив на позовну заяву, в якому посилаючись на те, що передача облікових справ квартирного обліку працівників та пенсіонерів УМВС України в Житомирській області без особистих звернень громадян та відповідних поновлених документів не вбачається можливим, просив відмовити в задоволенні позову.
2.5. 23.10.2019 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира справу №295/3581/19 прийнято до провадження судді Шалоти К.В., вирішено розглядати справу у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
2.6. 14.11.2019 протокольною ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира завершено підготовче засідання у справі та призначено справу до розгляду по суті.
2.7. Представник позивача у судовому засіданні позовін вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, вказував, що на час розгляду справи облікова справа знаходиться на руках у позивача, просив позов задовольнити у повному обсязі.
2.8. Представник ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
2.9. Представник виконавчого комітету Житомирської міської ради у судове засідання не з`явився, про дату судового засідання повідомлялись шляхом вручення судової повістки судовим розпорядником через журнал розносної кореспонденції.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
3.1. З 1997 року ОСОБА_3 почав проходження служби в органах внутрішніх справ України.
3.2. 04.05.2005 ОСОБА_3 звернувся до заступника начальника УМВС України в Житомирській області Камінного О.В. з заявою про включення до квартирного обліку в загальну чергу та вписати у списки для першочергового отримання житла у зв`язку із відсутністю житла у особистій власності, що стверджується копією заяви позивача від 04.05.2005 (а.с. 8).
3.3. З 18.05.2005 ОСОБА_3 (скдадом сім"ї з 1 особи) прийнято на квартирний облік та включити у списки для першочергового отримання житла, що стверджується копією випискою із протоколу №2 від 18.05.2005 спільним засіданням адміністрації та профкому УМВС України в Житомирській області (а.с.9).
3.4. 16.09.2015 постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" №370 розпочато ліквідаційну процедуру УМВС України в Житомирській області.
3.5. 16.12.2015 на спільному засіданні ліквідаційної комісії та профспілкового комітету УМВС України в Житомирській області вирішено ліквідувати квартирний облік УМВС України в Житомирській області, що стверджується копією виписки з протоколу №1 від 16.12.2015 (а.с. 12).
3.6. 15.03.2016 рішенням виконкому Житомирської міської ради № 189 вирішено виключити УМВС України в Житомирській області з Переліку підприємств, установ, організацій міста Житомира, які здійснюють квартирний облік громадян за місцем їх роботи, що потребують поліпшення умов, що стверджується копією рішення міськвиконкому від 15.03.2016 №189 (а.с.13).
3.7. 29.03.2016 ОСОБА_3 подав на ім`я голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області заяву про видачу облікової справи для прийняття на квартирний облік за місцем проживання у зв"язку з ліквідацією квартирного обліку за місцем роботи (а.с. 55).
3.8. 24.04.2018 листом УМВС України в Житомирській області повідомлено про неможливість надання позивачу копії облікової справи квартирного обліку, оскільки 29.03.2016 останній особисто забрав справу квартирного обліку з метою перенесення черги до Житомирського виконавчого комітету, а також зазначено, що ГУНП в Житомирській області не здійснює квартирний облік своїх працівників (а.с. 10,11).
3.9. 02.05.2018 ОСОБА_3 звернувся до начальника відділу обліку та розподілу жилої площі Житомирської міської ради з листом, в якому просив поновити його на квартирній черзі із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (а.с. 14,15).
3.10. 30.05.2018 листом відділу по обліку та розподілу жилої площі Житомирської міської ради повідомлено позивачу, що попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті міської ради проводиться комісією з житлових питань при міськвиконкомі, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітету (а.с.16).
3.11. 30.08.2018 ОСОБА_3 звернувся до відділу по обліку та розподілу жилої площі Житомирської міської ради із заявою про прийняття його облікової справи з включенням до існуючого списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, що потребують поліпшення житлових умов із збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку в УМВС України в Житомирській області до його ліквідації (а.с.17).
3.12. 06.09.2018 листом виконкому Житомирської міської ради повідомлено позивачу про можливість розгляду питання щодо його постановки на квартирний облік за місцем проживання за наслідком подання відповідних документів та матеріалів для постановки на квартирний облік за місцем проживання та перевірки житлових умов, що розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконкому міської ради (а.с. 19).
3.13. 15.01.2019 ОСОБА_3 направив на адресу ліквідаційної комісії УМВС України у Житомирській області лист, в якому вказував про повернення оригіналу його облікової справи для передання її до виконкому Житомирської міської ради (а.с.20).
3.14. 30.01.2019 листом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області повідомлено позивача про необхідність самостійного звернення до відділу облік та розподілу житлової площі Житомирської міської ради та подати документи, передбачені Правилами, з метою прийняття рішення щодо збереження попереднього часу перебування на квартирному обліку та у список осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. До вказаного листа додано особову справу квартирного обліку позивача (а.с.21).
ІV. НОРМИ ПРАВА, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ ЗАСТОСУВАННЮ
4.1. Підпунктом 1 пункту 31 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (далі - Правила №470), затверджених постановою Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470 встановлено, що облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, у випадках ліквідації обліку за місцем роботи.
4.2. Згідно пункту 18 Правил заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. До заяви додаються документи визначені даним пунктом.
4.3. Відповідно до частини першої статті 37 Житлового кодексу Української РСР облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв`язку з виходом на пенсію.
4.4. Статтею 39 Житлового кодексу Української РСР визначено порядок взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов: громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів […].
4.5. Відповідно до статті 43 Житлового кодексу Української РСР громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. […] З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
V. ОЦІНКА СУДУ
5.1. Встановлено, що між позивачем та відповідачами виникли спірні правовідносини з приводу зняття позивача з квартирного обліку за місцем його роботи та щодо постановки на квартирний облік за місцем його проживання як особи, що потребує поліпшення житлових умов, у зв"язку з ліквідацією квартирного обліку УМВС України в Житомирській області.
5.2. З матеріалів справи вбачається, що позивач з 18.05.2005 за місцем роботи був прийнятий на квартирний облік співробітників УМВС України в Житомирській області та включений у списки для першочергового отримання житла.
5.3. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №370 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовано УМВС України в Житомирській області, а на виконання вказаної постанови спільним рішенням ліквідаційної комісії та профспілкового комітету УМВС України в Житомирській області (протокол №1 від 16.12.2015) ліквідовано квартирний облік Управління.
5.4. Відповідно до положень підпункту 1 пункту 31 Правил №470 облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, у випадках ліквідації обліку за місцем роботи.
5.5. Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо не направлення облікової справи позивача, до виконкому Житомирської міської ради, слід зазначити наступне.
5.5.1. Так, з матеріалів справи вбачається, що 29.03.2016 позивач на підставі особистої заяви до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області отримав на руки свою облікову справу для прийняття на квартирний облік за місцем проживання, що також не заперечував представник позивача у судовому засіданні.
5.5.2. При цьому, ненаправлення ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області особистої заяви позивача до виконкому Житомирської міської ради в строк до 29.03.2016 (отримання позивачем облікової справи особисто на руки) правового значення не має, оскільки положеннями Правил №470 не встановлено певного строку для передання облікових справ громадян до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів.
5.5.3. За таких обставин суд вважає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню.
5.6. Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною відмову ліквідаційної комісії УМВС України у Житомирській області направити облікову справу позивача до виконкому Житомирської міської ради, слід зазначити наступне.
5.6.1. Так, після отримання позивачем 29.03.2016 оригіналу облікової справи квартирного обліку для прийняття на квартирний облік за місцем проживання, в подальшому позивач здійснив її пересилання разом з листом від 15.01.2019 на адресу ліквідаційної комісії УМВС України у Житомирській області з вимогою щодо передання облікової справи до виконкому міської ради.
5.6.2. Суд вважає, що після видачі 29.03.2016 особисто на руки ОСОБА_2 його облікової справи квартирного обліку, в подальшому (після спливу майже трьох років) ліквідаційна комісія УМВС України у Житомирській області не мала правових підстав приймати надіслану на її адресу облікову справу позивача, оскільки рішенням виконкому Житомирської міської ради №189 від 15.03.2016 була виключена з Переліку підприємств, установ, організацій міста Житомира, які здійснюють квартирний облік громадян за місцем їх роботи, що потребують поліпшення умов.
5.6.3. За таких обставин, суд вважає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню.
5.7. Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ліквідаційної комісії УМВС України у Житомирській області направити облікову справу позивача до виконкому Житомирської міської ради, відповідно до пп. 1 п. 31 Правил №470, слід зазначити наступне.
5.7.1. Враховуючи, що оригінал облікової справи квартирного обліку ОСОБА_2 на час розгляду справи не перебуває у володінні ліквідаційної комісії Управління МВС України у Житомирській області, а знаходиться на руках особисто у позивача на підставі поданої ним заяви від 29.03.2016, суд вважає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню.
5.8. Щодо позовних вимог в частині зобов`язання виконкому Житомирської міської ради взяти позивача на квартирний облік відповідно до пп. 1 п. 31 Правил №470 із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, слід зазначити наступне.
5.8.1. Відповідно до пункту 18 Правил №470 заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету міської ради за місцем проживання громадян. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.
5.8.2. З матеріалів справи вбачається, що листом від 30.05.2018 відділом по обліку та розподілу житлової площі було запропоновано позивачу звернутись до спеціаліста відділу для одержання консультації та необхідного переліку документів для постановки на квартирний облік за місцем проживання, з урахуванням часу перебування на квартирному обліку в УМВС України в Житомирській області.
5.8.3. При цьому, слід зазначити, що під час особистих звернень працівників правоохоронних органів перевіряється правомірність взяття їх на квартирний облік за місцем роботи та наявність потреби у поліпшенні житлових умов за місцем проживання на час звернення.
5.8.4. Враховуючи, що позивач маючи відповідні правові підстави не подав відповідний перелік оновлених документів до виконкому Житомирської міської ради для постановки на квартирний облік за місцем проживання та вирішення питання про включення до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, що потребуть поліпшення житлових умов, суд вважає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню.
5.8.5. За таких обставин, суд вважає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підстав статті 5 Закону України «Про судовий збір» (як особа з інвалідністю ІІ групи), судові витрати у справі підлягають віднесенню за рахунок держави.
Керуючись статтями 76-80, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В :
1. У задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач:
ОСОБА_2
зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач-1:
Ліквідаційна комісія Управління
Міністерства внутрішніх справ України
Житомирській області
місцезнаходження за адресою:
м. Житомир, вул. Старий Бульвар, 2/5
код ЄДРПОУ 08592164
Відповідач-2:
Виконавчий комітет
Житомирської міської ради
місцезнаходження за адресою:
м. Житомир, майдан С.П. Корольова, 4/2
код ЄДРПОУ 04053625
Суддя К. В. Шалота