
Справа № 171/1842/19
2-о/171/9/20
У Х В А Л А
іменем України
21 січня 2020 року м. Апостолове Дніпропетровської області
Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Чумак Т.А.
за участю секретаря судового засідання Жандарук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, заінтересовані особи – Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Селянське (фермерське) господарство «Гашел», про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою,
встановив:
01.10.2019 року заявник Зеленодольська міська рада Апостолівського району Дніпропетровської області звернулася до суду із заявою про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою, зазначивши у якості заінтересованої особи Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
07.10.2019 року у справі за вказаною заявою відкрито провадження, розгляд справи призначено на 07.11.2019 року.
Ухвалою суду від 02.12.2019 року до участі у справі у якості заінтересованої особи залучено Селянське (фермерське) господарство «Гашел», на адресу якого судом направлено копію заяви Зеленодольської міської ради з додатками.
Представником заявника ОСОБА_1 подано заяву про підтримання заяви та проведення судового розгляду без його участі. Інші учасники справи до судового засідання не прибули, причину неявки суду не повідомили, що не являється перешкодою для розгляду вказаної заяви.
Представником зацікавленої особи Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Чернишовою Я.С. надано письмові пояснення, згідно яких Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 31.01.2018 року № 60-р щодо питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад, на даний час заявник є власником земельної ділянки, землекористувач помер, земельна ділянка не може бути відчужена її землекористувачем, а тому право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності для сільськогосподарських потреб не може бути успадкована іншими особами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Зеленодольська міська рада Апостолівського району Дніпропетровської області звернулася до суду зі вказаною заявою про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою, площею 45.1 га, кадастровий № 1220381100:02:001:0045, розташованої на території Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, наданої для ведення селянського (фермерського) господарства на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ДП № 023066, який зареєстровано у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 198.
З поданої заяви та долучених документів судом встановлено, що спірна земельна ділянка була надана в постійне користування гр. ОСОБА_2 , яка 28.03.1995 року отримала державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, площею 45.1 га, серії ДП № 023066, який зареєстровано у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 198. Вказана земельна ділянка надана ОСОБА_2 для ведення селянського (фермерського) господарства.
04.12.1996 року ОСОБА_2 зареєструвала селянське (фермерське) господарство «Гашел».
З копії свідоцтва про смерть від 29.01.2015 року, виданого відділом ДРАЦС Апостолівського РУЮ у Дніпропетровській області, встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 26.09.2019 року Селянське (фермерське) господарство «Гашел» зареєстровано у вказаному реєстрі 04.12.1996 року, відомості про державну реєстрацію припинення юридичної особи в реєстрі відсутні, керівником вказаного підприємства є ОСОБА_3 з 11.12.2015 року.
В обґрунтування заяви заявником зазначено, що необхідність встановлення факту припинення права постійного користування вищевказаною земельною ділянкою пов`язане з тим, що не припинення права постійного користування земельною ділянкою ОСОБА_2 унеможливлює законне розпорядження цією земельною ділянкою та її використання за призначенням, а також призводить до неотримання відповідних доходів до місцевого бюджету, що негативно впливає на нормальну діяльність органу місцевого самоврядування.
Розділом II Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» щодо створення селянського (фермерського) господарства передбачена можливість створення такого господарства тільки у поєднанні отримання земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства, які передаються громадянам України у власність і надаються у користування, у т.ч. й на умовах оренди (ч.2.ст.4).
Також відповідно до ст.9 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» реєстрація селянського (фермерського господарства) відбувається тільки після одержання Державного акту на право приватної власності на землю, Державного акту на право постійного користування землею або укладення договору на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди, (ч.1 ст.9); сільська, селищна, міська Рада народних депутатів заносить до спеціальної погосподарської книги дані про склад господарства, передану у власність та надану у користування господарству земельну ділянку (ч.3 ст.9).
Відповідно до ст.ст.10,11 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» саме селянське (фермерське) господарство справляє плату за земельну ділянку та несе обов`язки як власника земельної ділянки або користувача за використання земель за їх цільовим призначенням, ефективним використанням, сплатою земельного податку тощо.
Аналіз зазначених правових норм є підставою для висновку про те, що земельна ділянка, надана для створення селянського (фермерського) господарства пов`язана безпосередньо з селянським (фермерським) господарством, утворення якого і відповідна державна реєстрація неможлива без наявності переданої у власність або постійне користування, що підтверджується наявним Державним актом, земельної ділянки, як і не можливе здійснення господарської діяльності селянським (фермерським) господарством без наявності землі господарства.
З дня набрання чинності Закону України «Про фермерське господарство» Закон України «Про селянське (фермерське) господарство» втратив чинність.
Між тим, відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про фермерське господарство» право володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Відповідно до ч.2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України « Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Як встановлено судом, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою ОСОБА_2 не скасовано, СФГ «Гашел» не ліквідовано.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що у даній справі вбачається наявність певного стану суб`єктивного права фермерського господарства «Гашел» на спірну земельну ділянку і у викладених заявником та ГУ Держгеокадастру обставин справи є суперечності з ознаками наявності матеріального спору.
Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до положень ч.1 ст.293 ЦПК України, якими визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як вбачається з поданої заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, заявник Зеленодольська міська рада Апостолівського району Дніпропетровської області є юридичною, а не фізичною особою, а факт, який Зеленодольська міська рада просить суд встановити, має для заявника юридичне значення щодо реалізації повноважень на території органу місцевого самоврядування, відповідно до покладених на нього завдань, а не охорона прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, як це передбачено загальними положеннями щодо окремого провадження.
Як вбачається з рекомендацій, викладених у п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, можуть бути порушені в суді за заявами як безпосередньо заінтересованих у цьому осіб, так і інших громадян та організацій, коли за законом вони вправі звернутися до суду в інтересах інших осіб, а також за заявою прокурора.
Оскільки заявник звернувся у власних інтересах, відсутні підстави для розгляду вказаної заяви в порядку окремого провадження.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про залишення заяви Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, заінтересовані особи – Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Селянське (фермерське) господарство «Гашел», про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою без розгляду.
Керуючись ст.ст.315 ч.4,258-260,268 ЦПК України, суд
постановив:
Заяву Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, заінтересовані особи – Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Селянське (фермерське) господарство «Гашел», про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою залишити без розгляду.
На ухвалу може бути подана апеляція в Дніпровський апеляційний суд через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 15 днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя: Т. А. Чумак