
Справа № 420/7797/19
У Х В А Л А
20 січня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Потоцької Н.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні, згідно ст. 262 КАС України, (в письмовому провадженні) клопотання представника відповідача за вх. №1563/20 про залишення позовної заяви без розгляду,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративний позов адміністративний позов Одеського державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 з відшкодування витрат за навчання після звільнення з органів внутрішніх справ протягом трирічного терміну перебування на службі після закінчення вищого навчального закладу Міністерства внутрішніх справ України;
стягнути з ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Київським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 09.11.2007, ІПН НОМЕР_2 , на користь держави в особі центрального органу виконавчої влади - Міністерства внутрішніх справ України, в особі Одеського державного університету внутрішніх справ (р/р НОМЕР_3, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 08571570) витрати пов`язані з його утриманням у Одеському державному університеті внутрішніх справ в сумі 54 542,33 грн. (п`ятдесят чотири тис. п`ятсот сорок дві грн. 33 коп.).Ухвалою суду від 20.11.2019 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 21.12.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.
14.01.2020 року за вх. №1563/20 від представника позивача - Адвоката Марченко Н.В. надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в обґрунтування якого зазначено наступне.
Наказом начальника ГУ МВС України в Одеській області № 554 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби 14.10.2013 року.
За ч. 3 ст. 99 КАС України (в ред. від 07.07.2010 року, чинній станом на дату звільнення відповідача зі служби, тобто на 14.10.2013 року) для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Позивач у своїй заяві про поновлення строку на звернення до суду погоджується з тим, що строк звернення до суду у нього виник з моменту виключення відповідача зі списків особового складу органів внутрішніх справ і такий строк становить один місяць. При цьому поважність причини пропуску строку звернення до суду позивач обґрунтовує спробою вирішення питання шляхом подання позовної заяви в порядку цивільного судочинства.
До Київського районного суду м. Одеси позивач звернувся з цивільним позовом 23.06.2016 року, як вбачається з рішення Київського районного суду м. Одеси від 20.04.2017 року, тобто після спливу 2 років і 8 місяців від дати звільнення ОСОБА_1 зі служби та поза межами місячного строку, встановленого ч. 3 ст. 99 КАС України (в ред. від 07.07.2010 року).
Можливість вчасного подання позову адміністративного суду залежала виключно від волевиявлення самого позивача, тобто мала суб`єктивний характер, при цьому позивачем у його заяві про поновлення строку не наведено жодної об`єктивної, непереборної, незалежної від його волі та поведінки обставини, на підтвердження існування поважних причин пропуску строку звернення до суду, що вказує на відсутність таких причин.
Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення виходячи з наступного.
Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписами ст. 44 КАС України встановлено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Строк звернення до адміністративного суду це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно правових відносинах або для реалізації владних повноважень.
Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.
Згідно зі ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Конституція України гарантує право кожного на судовий захист своїх прав та інтересів, що включає також право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. При цьому звернення до суду може здійснюватися у межах встановленого строку, який у цивільному та господарському судочинстві визначений як строк позовної давності, а в адміністративному - строк звернення до суду.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Ухвалою суду від 21.12.2019 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.
У заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду позивач зазначив, що ним було заявлено позовні вимоги в межах строку позовної давності згідно ст.ст. 256, 257 Цивільного Кодексу України, до Київського районного суду м. Одеси, в рамках цивільного судочинства.
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 20.04.2017 року по справі №520/7326/16-ц позовні вимоги Одеського державного університету внутрішніх справ було задоволено, з чим погодився і суд апеляційної інстанції в своєму рішенні від 12.09.2017, змінивши лише мотивувальну частину рішення суду першої інстанції.
Постановою Касаційного цивільного суду Верховного Суду України від 30.10.2019 року в рамках цивільної справи №520/7326/16-ц, керуючись висновками, викладеними у Постанові Великої Палати Верховного Суду України від 13.03.2019 у справі №723/18/17, з якої вбачається що заявлений спір є адміністративно-правовим та має бути розглянутий згідно предметної підсудності по КАС України, закрито провадження в рамках цивільного судочинства, та звернуто увагу на тому, що університет має право звернутися за захистом свого порушеного права до суду в порядку адміністративного судочинства.
Як вбачається з супровідного листа Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду (Першої судової палати Управління забезпечення роботи) вих. №64395/0/222-19 від 27.11.2019 року постанова Верховного Суду від 30.10.2019 року направлена на адресу Одеського державного інституту внутрішніх справ.
Згідно штампа ВДЗ Одеського державного інституту внутрішніх справ, проставленого на супровідному листі Верховного Суду від 27.11.2019 року, копія постанови Верховного Суду від 30.10.2019 року отримана позивачем 09.12.2019 року за вх. №3203.
Відповідно ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, Верховним Судом у постанові від 21.08.2019 року у справі №826/8809/17 (адміністративне провадження №К/9901/35383/18) висловлена наступна правова позиція:
«Обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя. Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому, судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем було реалізовано право на звернення до суду з позовом в межах встановлених процесуальних строків. Однак, зважаючи на тривалу процедуру судового оскарження податкового повідомлення-рішення, строк для звернення до суду з позовом сплив. Такі обставини, на думку колегії суддів, є об`єктивно непереборними та не залежали від волевиявлення сторони, позаяк в період розгляду справи, зокрема процедурою апеляційного та касаційного оскарження, позивач не мав можливості вчиняти будь-які процесуальні дії та впливати будь-яким чином на перебіг строків».
Тобто, із вище зазначеного можливо зробити наступний висновок, що позивач реалізував право на звернення до суду (першочергово, справа №520/7326/16-ц) з позовом в межах встановлених процесуальних строків (цивільне судочинство).
Суд звертає увагу представника позивача та відповідача, що у спірних правовідносинах підлягають застосуванню приписи абзацу другого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог, оскільки це той правовий випадок, коли позивачем по справі в адміністративному судочинстві є суб`єкт владних повноважень, як то передбачено ч.1 ст. 19 КАСУ.
З моменту прийняття Верховним Судом постанови від 30.10.2019 року по справі №520/7326/16-ц для позивача розпочався відлік тримісячного строку для звернення до адміністративного суду, який мав сплинути 30.01.2019 року.
З позовом до Одеського окружного адміністративного суду Одеський державний університет внутрішніх справ звернувся 20.12.2019 року (вх. №7571/19) (справа №420/7797/19.
Навіть, враховуючи, що з моменту отримання постанови Верховного Суду (09.12.2019 року) до звернення позивача в рамках адміністративного судочинства (20.12.2019 року) сплинуло 11 днів, строк звернення до адміністративного суду не є пропущеним, у зв`язку із чим, суд доходить висновку про відмову у задоволені клопотання представника відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 122, 123, 240, 242, 256, 294, 295, 297 КАС, суд,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника відповідача за вх. №1563/20 про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.