Окрема ухвала № 87039422, 20.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
812/723/17
Номер документу
87039422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

20 січня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 812/723/17

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Борзаниці С.В.

за участю секретаря судового засідання Кравцової Т.О.,

розглянувши в судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі № 812/723/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування вимоги по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування, -

ВСТАНОВИВ:

08.01.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі також - заявник) в адміністративній справі № 812/723/17, в якій просить:

- визнати протиправними рішення, дії та бездіяльність, вчинені суб`єктом владних повноважень відповідачем по справі на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017;

- винести окрему ухвалу в порядку статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України, якою зобов`язати відповідача по справі виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 шляхом внесення зміни в інтегровану карточку платника податків та встановити строк для надання відповіді стосовно виконання.

В обґрунтування заяви зазначено, що у вересні 2019 року заявником було подано до суду заяву про роз`яснення судового рішення у справі № 812/723/17. 25.10.2019 на адресу проживання заявника надійшла ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2019, зі змісту якої стало відомо, що представником відповідача було надіслано на адресу суду відзив на заяву про роз`яснення рішення, де представник відповідача прямо підміняє заявлені нею вимоги з трактування на свою користь, а саме: заявляє, що позивач «фактично» просить суд надати роз`яснення відповідачу стосовно способу виконання рішення суду від 28.11.2017 по справі № 812/723/17. У заяві зазначено, що заявник скористалася своїм правом звернення до суду стосовно підтвердження або спростування того, що внесення змін в інтегровану карточку платника податків є стадією виконання рішення суду від 28.11.2017 по справі № 812/723/17 та відповідає меті судового захисту порушеного права та є його складовою. Саме з отриманої ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 заявнику стало відомо про протиправні рішення, дії та бездіяльність, які вчинені суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017.

Разом із заявою про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо невиконання рішення суду заявником надіслана заява про на поновлення строків на подання заяви про визнання протиправними рішень, дій та бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень, в якій зазначено таке.

У вересні 2019 року заявником було подано до суду заяву про роз`яснення судового рішення у справі № 812/723/17. 25.10.2019 на адресу проживання заявника надійшла ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2019, зі змісту якої стало відомо про протиправні рішення, дії та бездіяльність, які вчинені суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017. 02.11.2019 подано на адресу суду заяву про визнання протиправними рішень, дій та бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень. 18.12.2019 на адресу проживання заявника надійшла ухвала від 11.11.2019 про повернення заяви, в якій зазначено, що заява повернута з огляду на те, що до заяви не додано документу про сплату судового збору та відсутні докази надсилання заяви іншим учасникам справи.

Представник Головного управління ДФС у Луганській області надіслав відзив на заяву, в якому просив відмовити у задоволенні заяви, посилаючись на таке (арк. спр. 184-185).

Предметом адміністративної справи №812/723/17 було лише правомірність прийняття ГУ ДФС у Луганській області вимоги від 15.08.2017 № Ф2023-17 про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, при цьому позовні вимоги щодо внесення змін до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 , не заявлялись та відповідно судом не розглядались.

Адміністративний позов ОСОБА_1 не містив вимог щодо внесення коригування в інтегровану картку та будь яких зобов`язань ГУ ДФС у Луганській області вчинити певні дії.

Щодо винесення окремої ухвали, статтею 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Отже, постановлення окремої ухвали є виключно ініціативою суду під час розгляду справи по суті. Рішення у справі № 812/7?3/17 набрало законної сили 27.03.2018 року та на теперішній час провадження у справі закінчено.

Просив відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду по справі № 812/723/17 у повному обсязі.

У судове засідання сторони не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 181, 183).

Згідно з частиною п`ятою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши заяву про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо невиконання рішення суду, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 у справі № 812/723/17 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування вимоги по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Луганській області № Ф-2023-17 від 15.08.2017 про сплату боргу (недоїмки) в частині зобов`язання ОСОБА_1 сплатити недоїмку зі сплати єдиного внеску та штрафу за період з ІІ кварталу 2014 року по 31 липня 2017 року в сумі 15007,37 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 128-131)

Постанова набрала законної сили 27.03.2018.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 у справі № 812/723/17 - залишено без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.201 у справі № 812/723/17 - залишено без змін (арк. спр. 166-168).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 у справі № 812/723/17 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі № 812/723/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування вимоги по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування - повернуто заявнику, яку заявник отримала 18.12.2019 (арк. спр. 188-189).

Згідно з частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Статтею 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі також - Закон № 2464) визначені такі поняття:

єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону № 2464 передбачено, що виключно цим Законом визначаються:

- принципи збору та ведення обліку єдиного внеску;

- платники єдиного внеску;

- порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску;

- розмір єдиного внеску;

- орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність;

- склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування;

- порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Згідно статті 3 Закону № 2464 збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами:

- законодавчого визначення умов і порядку його сплати;

- обов`язковості сплати;

- законодавчого визначення розміру єдиного внеску;

- прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску;

- захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб;

- державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску;

- відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.

Статтею 12 Закону № 2464 передбачено, що завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Частиною 2 статті 12 Закону № 2464 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань:

1) аналізує та спільно з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску;

2) забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску;

3) здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску;

4) встановлює форми, строки і порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

5) формує та веде реєстр страхувальників Державного реєстру, здійснює заходи щодо забезпечення доступу до даних Державного реєстру відповідно до цього Закону;

6) взаємодіє в установленому законодавством порядку з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

7) узагальнює практику застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;

8) надає роз`яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;

9) укладає з розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) договори про добровільну участь працюючих у них громадян України;

10) здійснює інші функції, передбачені законодавством.

Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 за № 422 затверджений Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 р. за № 751/28881 (далі також - Порядок № 422).

Пунктом 2 Розділу І Порядку № 422 визначено, що терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях:

базовий запис - первинний запис в інформаційній системі;

достовірність показників інформаційної системи - відповідність інформації, що зберігається у інформаційній системі, показникам первинних документів;

звітні показники - узагальнені показники, що характеризують результати ведення оперативного обліку та відображаються в звітності ДФС та її територіальних органів;

звітність ДФС та її територіальних органів - сукупність звітів та зведеної інформації, які розкривають результати діяльності фіскальної служби відповідно до покладених на неї завдань, що періодично складаються ДФС та її територіальними органами;

інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами;

інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції;

коректність даних інформаційної системи - відповідність інформації, що зберігається в інформаційній системі, встановленим алгоритмам (правилам) її співставності та логічного і арифметичного контролю;

облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників;

облікові показники - показники, що інтегруються в процесі ведення оперативного обліку;

оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП;

первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо);

первинні показники - показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску;

перекручення (викривлення) показників - неповне та/або несвоєчасне відображення у відповідних регістрах інформаційної системи, допущене як у результаті умисних дій працівників органів ДФС, так і внаслідок виникнення арифметичних та технічних помилок;

розрахункові операції - комплекс операцій автоматизованого процесу ведення оперативного обліку, які впливають на достовірність облікових та звітних показників щодо стану розрахунків платників з бюджетами та цільовими фондами.

Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Податковому та Митному кодексах України, Законах України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Згідно п. 3 Розділу І Порядку № 422 оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.

Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи (пункт 4 Розділу І Порядку № 422).

Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.

Дії працівників органів ДФС при відображенні в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії.

При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов`язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.

У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи (пункт 5 Розділу І Порядку № 422).

Пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 422 визначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Розділом V Порядку № 422 врегульовані процедури «Перенесення до ІКП визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов`язань, податкових, митних та інших платежів та методи контролю відповідності показників результатів контрольно-перевірочної роботи даним ІКП»

Пунктом 4 Розділу V Порядку № 422 (Відображення в інформаційній системі органів ДФС результатів адміністративного та/або судового оскарження донарахованих сум з відповідним перенесенням до ІКП) визначено, що працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати КПР.

Статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку»/ «Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано»).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на «Скасовується в судовому порядку»/ «Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано» при частковому скасуванні.

При частковому скасуванні формується нове повідомлення-рішення/рішення/вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Вручено, судовий розгляд»), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку)/зменшення суми.

Інформація, внесена та збережена відповідальними працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі «Апеляційне та судове оскарження» підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Відповідальні працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Пунктом 5 Розділу V Порядку № 422 (Здійснення контролю за відповідністю показників, відображених у ІКП, даним інформаційної системи органів ДФС, в тому числі за результатами адміністративного та/або судового оскарження) передбачено, що з метою контролю за відповідністю показників, відображених в ІКП, даним підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, кожний робочий день формуються електронні реєстри розбіжностей сум узгоджених/неузгоджених грошових зобов`язань/фінансових санкцій (недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску) та/або зменшення суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від`ємного значення суми ПДВ, вказаних у податкових повідомленнях-рішеннях/рішеннях/вимогах та/або рішеннях щодо єдиного внеску та наявних в ІКП (далі - реєстр розбіжностей КПР ІКП).

До реєстру розбіжностей КПР ІКП включається інформація щодо податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, помилково відсутніх/наявних в ІКП або які мають невідповідність сум в ІКП даним підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Опрацювання реєстру розбіжностей КПР ІКП забезпечують підрозділи, які здійснюють контрольно-перевірочні заходи, разом з підрозділами, до компетенції яких належить ведення обліку платежів та супроводження і збереження баз даних.

У процесі опрацювання реєстру розбіжностей КПР ІКП виконуються роботи щодо з`ясування причин відсутності/помилкової наявності окремих показників податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в ІКП, шляхів виправлення можливих помилок вводу та/або роботи інформаційної системи органів ДФС, виправлення (усунення) помилок і їх недопущення надалі.

Таким чином, пунктами 4 та 5 Розділу V Порядку № 422 безпосередньо врегульовані процедури відображення в інформаційній системі органів ДФС результатів судового оскарження донарахованих сум з відповідним перенесенням до ІКП та заходи контролю за відповідністю показників, відображених у ІКП, даним інформаційної системи органів ДФС, в тому числі за результатами судового оскарження.

Цими розділами передбачені обов`язки відповідальних підрозділів податкового органу кожний робочий день формувати електронні реєстри розбіжностей сум узгоджених/неузгоджених грошових зобов`язань/фінансових санкцій (недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску) та/або рішеннях щодо єдиного внеску та наявних в ІКП на підставі рішень суду, які є первинними документами та складають первинні показники. Також вказаними пунктами визначений обов`язок контролюючого органу відображати облікові показники щодо зменшення раніше визначеної суми, тобто приводити у відповідність до прийнятих судових рішень наявні показники в ІКП у разі часткового скасування раніше прийнятих вимог.

Як наслідок, з 27.03.2018 - дати набрання чинності постанови Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 у справі № 812/723/17, якою частково визнана протиправною та скасована вимога по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування щодо сплати недоїмки та штрафу за період з ІІ кварталу 2014 року по 31 липня 2017 року в сумі 15007,37 грн., у податкового органу в силу приписів пунктів 4 та 5 Розділу V Порядку № 422 виникли обов`язки стосовно коригування показників ІКП відносно ОСОБА_1 по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування.

Такий обов`язок обумовлений положеннями статті 12 Закону № 2464, оскільки центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику та діє через свої територіальні органи, забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, а також зобов`язаний здійснювати контроль за правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Обов`язковість приписів Порядку № 422 обумовлена положеннями пункту 10 частини 2 статті 12 Закону № 2464, оскільки цим пунктом центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, зобов`язаний здійснювати інші функції, передбачені законодавством, до якого віднесений і вказаний Порядок, оскільки він затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 за № 422 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 р. за № 751/28881.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при виконанні постанови Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 у справі № 812/723/17 податковим органом були порушені положення частини 2 статті 12 Закону № 2464 та положень Порядку № 422, оскільки податковий орган при здійсненні контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску неповно та неправильно відобразив показники стосовно заявника, не змінивши в частині зменшення показники стосовно сплати єдиного внеску заявником з урахуванням часткового скасуванням судом вимоги у справі № 812/723/17.

Суд вважає необхідним зазначити, що внесення змін в інтегровану картку платника податків є стадією виконання рішення суду від 28.11.2017 у справі № 812/723/17 та відповідає меті судового захисту порушеного права та є його складовою.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним «наявним обставинам».

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, заява ОСОБА_1 у справі №812/723/17 підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 249, 256, 294, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі № 812/723/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування вимоги по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Луганській області щодо не відображення в інтегрованій картці платника податків - ОСОБА_1 показників в частині зменшення стосовно сплати єдиного внеску з урахуванням часткового скасуванням судом вимоги № Ф-2023-17 від 15.08.2017 у справі № 812/723/17.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Луганській області виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 по справі № 812/723/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування вимоги по єдиному внеску на загальнодержавне соціальне страхування шляхом внесення змін в інтегровану картку платника податків - ОСОБА_1 та встановити строк для надання відповіді стосовно виконання.

Про вжиті заходи повідомити Луганський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Борзаниця